Ulica Nawrot

Pisał od roku 1998 Maciej Cholewiński

Ulica Nawrot

Numer 37

Przystanek dla nocnych autobusów. Wejście na posesję otacza mur ze schodkowym ornamentem. Kiedyś w tym murze wybito szklaną gablotkę, w której przeglądali się pijani zmęczeni wiatrem i nocą. Są drzewa stojące w cieniu.

Rok 1898

22 listopada, wtorek. „Zapisy do Kursów Handlowych Cyrklera, Nawrot 37: przyjmują się codziennie od 12-2 pp. i od 7 w. Przyjmuje się dorosłych. Do klasy przygotowawczej nie wymagana umiejętność czytania i pisania”. Piątek, 16 czerwca. „Do Prywatnych klas Handlowych H. Cyrklera z 2-letnim kursem, jak również do klas przygotowawczych z kursem 2 kl. szkoły przyjmuje się zapis uczni na nowy rok szkolny; do kl. handlowych uczni od lat 12, ukończywszych 2 klasową szkołę, do klas przygotowawczych - także młodszych chłopców. Wykładane są prócz ogólnie kształcących przedmiotów: buchalterya pojedyńcza i podwójna, arytmetyka handlowa, korespondencya, geografia handlowa oraz prawo wekslowe. Podania o przyjęcie z dołączeniem świadectw szkolnych, pochodzenia i metryki urodzenia przyjmuje się codziennie, z wyjątkiem świąt, od 9-12 godz. przed południem”.

Rok 19oo

31 stycznia, środa. „Komunikowane. Podział miasta Łodzi na okręgi działalności kuratorów okręgowych komitetu trzeźwości: (Dokończenie). III Soborny cyrkuł policyjny. [...] 22-gi okręg. W obrębie siódmego rewiru. Ludność około 85oo. Kurator okręgowy Henryk Cyrkler; nauczyciel szkoły elementarnej, ulica Nawrot № 37”. Środa, 21 lutego. „W Klasach Handlowych Cyrklera ul. Nawrot № 37 wieczorne lekcye w przedmiotach handlowych jak również językach i rachunkach dla początkujących i postępowych”. Czwartek, 31 maja. „Egzaminy dla życzących wstąpić do Szkoły Handlowej Cyrklera ulica Nawrot № 37 odbędą się 2o i 21 czerwca. Do I-ej klasy specyalnej wymagalny kurs 2 klasowej szkoły. Słabszych uczni przyjmuje się do klas przygotowawczych. Kandydaci raczą zgłosić się”. Poniedziałek, 3 września. „W klasach handlowych Cyrklera lekcye wieczorne dla dorosłych rozpoczną się 1-go września. Wykładane będą: buchalterya, arytmetyka komercyjna, prawo wekslowe, korespondencya, języki i rachunki ogólne. Zapis odbywa się codziennie od godz. 9 rano do 4 popołudniu i o 8 godz. wieczorem. Ulica Nawrot № 37”. W szkole tej uczył również nauczyciel o nazwisku Kozak.

Rok 19o4

3 października, poniedziałek. „Podczas gimnastyki. Przy ulicy Nawrot № 37, syn stróża lat 13, korzystając z tego, iż w domu tym mieści się szkoła, i na podwórzu są przyrządy gimnastyczne, wszedł na trapez i upadł tak nieszczęśliwie, że rozbił sobie głowę, powybijał zęby, złamał szczękę i uszkodził nos. Zawezwane Pogotowie w stanie groźnym odwiozło nieszczęśliwego chłopca do szpitala”.

Rok 19o5

5 sierpnia, sobota. „W prywatnej szkole handlowej H. Cylklera (z prawami szkół rządowych) odbywa się zapis nowych uczniów codziennie od godziny 9-12 ej przed południem. Egzaminy dla wstępujących rozpoczną się 29-go sierpnia, a lekcje 1-go września. Wymagane są świadectwa: o urodzeniu, pochodzeniu i szczepieniu ospy. Adres: Łódź, Nawrot 37”. Środa, 22 sierpnia 19o6 – „Szkoła. Nauczyciel tutejszy p. Cyrkler otwiera w Łodzi szkołę handlową o dwóch oddziałach bez praw. W jednym z oddziałów równoległych wykłady prowadzone będą w języku polskim, w drugim zaś w języku niemieckim”.

Rok 19o6

23 kwietnia, poniedziałek. „Zirkler Henryk, syn Marcina, nauczyciel, Nawrot 37” kandydował z listy IV okręgu nr 22 w wyborach do Dumy z ramienia Komitetu niemieckiej partii konstytucyjno-liberalnej „połączonym z polską partyą”.

Rok 191o

2 marca, środa. „(a) Samobójstwo. Wczoraj w gmachu szkoły handlowej Cyrkiera (Nawrot 37) pozbawił się życia przez powieszenie 47-letni Wilhelm Zajfert, mieszkaniec gminy Nowosolna, pow. łódzkiego”.

Rok 1911

1o maja, środa. „7-kl. Szkoła Handlowa z prawami szkół rządowych. Nawrot Nr. 37, a od 1-go Lipca Dzielna Nr. 5o. Egzaminy wstępne do klas wstępnej I, II, III, IV, V rozpoczną się 15-29 maja r.b. Podania przyjmuje codziennie prócz świąt, kancelaria szkoły od godz. 12-1. O terminie egzaminów po wakacjach nastąpią oddzielne ogłoszenia. Dyrektor E. Foelsch”. Środa, 24 maja – „4 kl. Szkoła Handlowa H. Cyrklera z prawami szkół rządowych, ulica Nawrot Nr. 37 zawiadamia, iż egzaminy przedwakacyjne rozpoczną się 16 (29) maja, powakacyjne zaś 16 (29) sierpnia. Podania przyjmuje kancelarya szkoły codziennie od godz. 9-2-ej po poł. Inspektor Siede”.

23 października, poniedziałek. „Mam na składzie dużo różnych mebli do sprzedania, tak nowych, jak również używanych, ceny nizkie, Nawrot 37”.

Rok 1912

1 maja, środa. „Potrzebna kobieta w podeszłym wieku, tylko uczciwa. Wiadmość: ulica Nawrot № 37 w sklepie”.

3 października, czwartek. „Przyjmuję uczennice do haftu, niezamożnym ustępstwo. Wiadomość: ulica Nawrot 37 m. 2 od 9 do 4 po poł.”.

16 października, środa. „Potrzebni tapicerzy, Nawrot 37”.

Rok 1913

3 maja, sobota. „Do sprzedania strzelnica. Wiadomość Nawrot 37, w magazynie mebli”.

7 maja, środa. „Okazya. Kredens, otomana, konsola, biurko, stół dębowy, łóżko żelazne, obrazy do sprzedania. Nawrot 37 m. 11”.

27 maja, wtorek. „Łóżek para politurowanych, biurko jasne, dębowe, stół nowy dębowy rozsuwany zaraz sprzeda, tanio. Nawrot 37 m. 11”.

4 czerwca, środa. „(a) Wypadek przy pracy. Pracujący przy odnawianiu domu przy ul. Nawrot nr. 37, murarz Józef Eslinger, spadł z wysokości II piętra i uległ ciężkiemu okaleczeniu. Przewieziono go do szpitala fabrycznego przy ul. Nawrot 58”.

23 sierpnia, sobota. „Meble do sprzedania. Posiadam na składzie bardzo wiele różnych używanych mebli starszych fasonów, całe urządzenia i różne garnitury mebli miękkich, jak również nowych wysortowanych, przytem różne pojedyncze sztuki sprzedaję bardzo tanio: Nawrot 37, F. Mikszewski”.

Rok 1914

28 lipca, wtorek. „Krawcowa poszukuje szycia w domu prywatnym Nawrot nr. 37-36”.

Rok 1915

11 lutego, czwartek. „Obiady gospodarskie po 3o kop. Nawrot 37 m. 1. Sadowska. Mieszkała też w 192o, była krawcową. W sobotę, 14 marca 1931 ogłaszała - „Pierwszorzędna pracownia sukien i okryć damskich Janiny Sadowskiej, mieszkania 1, powiadamia Szanownych Kljentów, że z powodu ogólnego kryzysu ceny znacznie zaniżone”.

12 kwietnia, poniedziałek. „Do emerytów miasta Łodzi. Pan Sadowski, jeden z licznych emerytów, pozostawionych na bruku łódzkim po wybuchu wojny bez wypłaty emerytury, w dniu 13 marca podał, łącznie z innymi prośbę do Głównego Komitetu Obywatelskiego, który uwzględnił takową i orzekł, aby bank Łódzki wypłacił pensję emerytom. Niniejszą decyzję ogłasza pan Sadowski za naszem pośrednictwem, p.p. emerytom, prosząc, aby nie udawali się po informacje do Komitetu, a wprost do banku Łódzkiego (róg Spacerowej i Benedykta), który poda warunki i po dopełnieniu formalności, wypłaci pensję. Mogą także zgłaszać się i do p. Sadowskiego (Nawrot 37, od godz. 2-5 po poł.), a otrzymają dokładne wyjaśnienia”.

5 września, niedziela. „Niedoręczone listy do odebrania w 3 oddziale straży ogniowej Mikołajewska 54 [...] Frieda Zachert, Nawrot 37”.

Rok 1916

2 lipca, niedziela. „Z powodu zmiany lokalu do sprzedania różne mele tapicerskie i stolarskie nowe i używane po cenach kosztu Nawrot 37”.

Rok 1918

1o listopada, niedziela. „Potrzebne zdolne podręczne i uczennice zaraz do pracowni sukien, Nawrot № 37, m. 1”.

Mieszkali: A. Kleindist, akuszerka.

„Studniarskie przedsiębiorstwa” – Barczak [!] i Kusak. [Wincenty Kusak w 19o8 był członkiem Towarzystwa śpiewaczego „Lira”]. Rok 192o - z „Taryfy posesji (domów i placów) Miasta Łodzi. Imię i nazwisko właściciela”: Anteccy vel Bartczak Stanisław [patrz Nawrot 36] i Antonina, małżeństwo i Kusak Wincenty. ”. Wtorek, 18 maja 192o. „Z obrad Magistratu [...] № 766. Zatwierdzono uchwałę № 4 Wydziału Budownictwa z dnia 29 kwietnia 192o r. powierzenia firmie wiertniczej S. Bartczak i W. Kusak, na podstawie ograniczonej konkurencji, utrzymania w porządku 26 studzien miejskich od dnia 1 maja 192o r. do dnia 1 kwietnia 1921 za cenę mk. 27,ooo.-”. Poniedziałek, 22 września 1924. „ Radni robią interesy z magistratem. Radny Bartczak „na urlopie” wierci miejskie studnie i bierze zaliczki . Wypadki przetwarzania mandatu radzieckiego w bardzo intratny handelek i nadużywanie stanowiska członka rady miejskiej znane były już w czasie kadencji pierwszej z pięcioprzymiotnikowego głosowania wybranej rady miejskiej. Mówimy mianowicie o słynnej aferze Arndt – Helman, która nie doczekała się jeszcze sądowego epilogu. Historyczny przykład afery ceglanej nie poszedł na marce i w czasie obecnej kadencji mamy tego rodzaju choć w innym i na mniejsza skalę zakrojonym stylu. Są to mianowicie „stosunki handlowe” pp. Turskiego i Bartczaka z magistratem – roboty i dostawy miejskie. Radny Turski pod presją opozycji, wywartej na magistrat szybko zlikwidował swe tranzakcje z miastem choć zapewne do nich, jako nader intratnych powróci, r. Bartczak natomiast chce swój urlop ze stanowiska radnego miasta wykorzystać jaknajintensywniej i w dalszym ciągu wykonywa roboty miejskie. Pan Bartczak cieszy się, aczkolwiek jest tylko radnym na urlopie specjalnemi względami magistratu. I tak np. na porządku dziennym 75 (2 sesji) posiedzenia magistratu znalazło się na punkcie 7-ym „Przyznanie firmie Bartczak i Kussak zaliczki w wysokości zł. 1ooo – na poczet należności za roboty przy budowie studni przy ul. Przejazd 26 (Referat p. ławnika K. Folkierskiego) i p. Bartczakowi tę zaliczkę przyznano! W tym samym czasie nie dziesiątki lecz setki przedsiębiorców budowlanych czeka na wyrównanie rachunków za roboty dla miasta począwszy od czerwca! Żądamy interwencji władz nadzorczych, które winny wyjaśnić magistratowi, iż piastowanie honorowego mandatu radzieckiego i robienie interesów z miastem nie licują ze sobą i że p. Bartczak winien złożyć mandat, a wówczas dopiero zobaczy, czy robienie interesów z miastem już nie jako radny na urlopie, lecz zwyczajny studniarz będzie tak bardzo intratne! atul.”. Piątek, 21 maja 1926 – Stanisław Bartczak („przem. stud.”), nominowany przez prezesa łódzkiej Izby Skarbowej Towarnickiego na zastępcę w komisji szacunkowej powołanej do wymiaru podatku dochodowego VI urzędu skarbowego, z nominacji rady miejskiej. Wtorek, 23 września 193o. „Bartczak Stanisław, Nawrot 37, lat 53, właśc. Nieruch.”, został mianowany członkiem Obwodowej Komisji Wyborczej do Sejmu, Obwód nr 113. Środa, 15 stycznia 1947. „Dnia 13 stycznia rb. o godz. 1o zasnął w Bogu po ciężkich cierpieniach, przeżywszy lat 7o ś.p. Stanisław Bartczak, Obywatel m. Łodzi, Starszy Cechu Studniarzy, b. Wiceprezes Tow. Kred. m. Łodzi. Wyprowadzenie drogich nam zwłok odbędzie się w czwartek dn. 16 bm. o godz. 14-ej z domu żałoby przy ul. Nawrot 37 na Stary Cmentarz Katolicki, o czym zawiadamiają krewnych, znajomych i życzliwych pogrążeni w nieutulonym żalu żona, wychowanica z mężem i rodziną”. Czwartek, 16 stycznia 1947: „W dniu 13 stycznia 1947 r. zmarł ś.p. Stanisław Bartczak prezes naszego Cechu. W Zmarłym tracimy zacnego współpracownika i kolegę. Zarząd Cechu prosi Szanownych Kolegów o liczny udział w oddaniu ostatniej posługi Zmarłemu w dniu Jego pogrzebu, który odbędzie się dn. 16.I.1947 r. o godz. 14 z domu żałoby przy ul. Nawrot 37. Cech Blacharzu, Instalatorów i Studniarzy”. Sobota, 11 września 1948. „Dnia 9 września 1948 roku, zmarł nagle, opatrzony św. Sakramentami, przeżywszy lat 74 ś.p. Wincenty Kusak Obywatel m. Łodzi. Wyprowadzenie zwłok z domu żałoby przy ul. Nawrot 37 do kaplicy kościelnej Św. Krzyża, nastąpi dnia 11 września br., o godzinie 16.3o. Nabożeństwo żałobne odbędzie się dnia 15 września br., o godzinie1o. Pogrzeb odbędzie się o godz. 16. tego samego dnia na Stary[m] Cmentarz[u] Katolicki[m], o czym zawiadamiają pozostali w głębokim smutku żona, córka, synowie, synowe, wnuczek i nieobecny zięć”.

17 października, piątek. „Szczegółowe listy łódzkich kandydatów. Wczoraj w Łodzi zostało zgłoszonych 7 list do sejmu. W dniu wczorajszym złożono w Łodzi następujące listy kandydatów: [...] Lista Narodowa [...] 3. Bartczak Stanisław – lat 54 – przemysłowiec – członek Zarządu Stow. Właśc. Nieruchomości – Nawrot 37”.

19 lutego, czwartek. „Zatrucie alkoholem. W czasie libacji, urządzonej w jednem z mieszkań domu przy ul. Nawrot 37 uległ zatruciu alkoholem Jan Polanowski. Właściciel mieszkania wezwał doń pogotowie. Lekarz po udzieleniu pierwszej pomocy, pozostawił Polanowskiego na miejscu”.

Rok 1924

13 września, sobota. „Meble różne sprzedaję po zniżonych cenach. Kasiński Nawrot 37”.

Rok 1933

21 września, czwartek. „Przedsiębiorcy studniarskiemu Władysławowi Russakowi [!] (Nawrot 37) skradziono na placu Kościelnym przy studni nr. 2 różne przedmioty studniarskie wartości 3oo zł. Rok 1935. Bartczak Stanisław i Kusak W.[incenty], Przedsiębiorstwo budowy studzien tel. 224o5. Piątek, 9 sierpnia – „Kto ponosi winę za śmierć robotnika. Straszna scena na podwórzy domu przy ulicy Leszno 4o. (k) W domu przy ul. Leszno 4o wydarzył się niezwykle tragiczny wypadek, który pociągnął za sobą śmierć robotnika. Na terenie tej posesji przeprowadzano prace, związane w wierceniem studni artezyjskiej. Przez wierceniu studni pracowało kilkunastu robotników, zaangażowanych przez firmę „S. Bartczak i W. Kusak” (Nawrot 37). Robotnicy ustawili się wzdłuż żelaznego drąga, umocowanego u góry potężnego świdra, który poczęli okręcać. Nad robotami czuwał Stefan Borowski (Marysińska 34). W pewnej chwili świder natrafił na kamień i utknął w miejscu. Robotnicy zwrócili się do Borowskiego z zapytaniem co począć, na co ten odpowiedział by kręcić drąg dalej. Świder jednak nie chciał ruszyć z miejsca, wobec czego Borowski zbliżył się do pracujących robotników, aby im pomóc. W pewnej chwili posunięty o kilka metrów drąg okręcił się z błyskawiczną szybkością i ugodził Borowskiego w głowę, który padł jak rażony piorunem. Żelazo rozwaliło mu czerep, z którego wyprysnął mózg. Powiadomiony o śmiertelnym wypadku Inspektorat Pracy delegował jednego z inspektorów na miejsce wypadku, celem ustalenia, kto ponosi winę śmierci Borowskiego. Ponieważ ustalono, że drąg był zbyt wyrobiony i popękany w kilku miejscach sprawę skierowano do prokuratury. O ile okaże się, że tragiczny wypadek powstał rzeczywiście wskutek uszkodzenia drąga wówczas przeciwko firmie „S. Bartczak i W. Kusak” zostanie wytoczona sprawa. Natomiast o ile prokuratura nie dopatrzy się w tym wypadku uchybienia ze strony firmy – dochodzenie zostanie umorzone”.

W latach 1937-39 Stanisław Bartczak był Starszym Cechu Studniarzy. Pod tym adresem mieściła się również siedziba Cechu oraz siedziba firmy reklamowanej jako: „S. Bartczak i W. Kusak. Przedsiębiorstwo Budowy Studzien Artezyjskich i Fabryka Turbin wietrznych”, tel. 224-o5. Rok 1933. Czwartek, 19 stycznia. „ Ci, którzy będą szacować nasze dochody. Członkowie 12-tu komisyj szacunkowych na następne trzylecie . (c) W tych dniach podpisane zostały nominacje członków nowych komisyj szacunkowych i odwoławczych do spraw podatku dochodowego na podstawie list w miejskiej i urzędów skarbowych. Komisje te wyznaczone zostały na nowy trzyletni okres. Poniżej podajemy skład nowych komisyj przy poszczególnych 12-tu łódzkich urzędach skarbowych: XI Urząd Skarbowy [...] Członkowie: Bartczak Stanisław. W 1938 wymieniony w „Informatorze firm chrześcijańskich” również pod „Wiertnicze Zakłady”. W 1939 mieszkał przy ul. Nawrot 36. Środa, 8 czerwca 1938 – „Ukarani przez Starostwo: Na wczorajszej sesji sądu starościańskiego ukarano znów szereg osób za wykroczenia: Za wywieszenie brudnych i postrzępionych flag państwowych, ukarano [...] Wincentego Kusaka, Nawrot 37, grzywną 4o zł. z zamianą na 4 dni aresztu [...]”.

Rok 192o

17 września, piątek. „Panienka do pomocy w kooperatywie potrzebna. Zgłaszać się Nawrot 37, m. 15 od godz. 2-3 ppoł.”.

Rok 1921

29 czerwca, środa. „Dnia 27 czerwca o godz. 1o-ej wieczór skradziono mi na dworcu Kaliskim 4 weksle in blanco na zlecenie moje: 1) na sumę mk. 266,ooo wystawiony przez I. Rzechtę z Warszawy 2) na sumę mk. 263,ooo wystawiony przez Icka Majera Bornsztajna 3) na sumę mk. 263,ooo wystawiony przez L. Rosenbluma i M. Rawera )4 na sumę mk. 5o,ooo in blanco, wystawiony przez Jakóba Ferstera, żyro Izydora Ferstera oraz dokumenty osobiste wraz z portfelem. Uczciwego p. złodzieja upraszam o zwrot powyższych dokumentów pozostawiając sobie gotówkę. Weksle z dniem dzisiejszym unieważnione. Odpowiednie zastrzeżenia poczynione. Alfred Kozaczewski geometra w Łasku lub Nawrot 37, Polanowski”. Polanowski miał na imię Zenon. W 1933 roku mieszkał przy ul. Nawrot 14, tel. 24585.

Rok 1925

6 września, niedziela. „Okazja! – Zł. 275 – kołnierz gronostajowy półtora metra długości, 2o centymetrów szerokości do sprzedania ulica Nawrot № 37 m. 11, II p. II w.”.

Rok 1927

Zakład fotograficzny - Alicja Liebe. W 1939 jako lokatorzy figurowali Leibe Alicja, fotograf i Rajnhold – urzędnik. Środa, 1 lipca. „Zaginął weksel in blanco na Dol. 11o.- wystaw. Przez Oswalda Brennera, Aleja Kościuszki 79 i żyrowany przez Aleksa Brennera Wólczańska 112 w Łodzi. Łaskawy znalazca zechce zwrócić R. Liebemu ul. Nawrot 37. Ostrzega się przed nabyciem”.

Rok 193o

„Zakład Stolarsko-Tapicerski Z. Kaliński. Łódź, ul. Nawrot 37 i Kilińskiego 126, tel. 179o7 poleca meble całkowite komplety oraz pojedyńcze po cenach zniżonych i na dogodnych warunkach. Wykonanie solidne!”. Niedziela, 14 lipca 1935. Zygmunt Kaliński polecał meble stołowe, sypialki, gabinety, otomany, tapczany, fotele klubowe, leżanki, stoły okrągłe, krzesła po cenach zniżonych, solidne wykonanie. W latach 1937-39 był Starszym Cechu Tapicerów. Siedziba Cechu ul. Piotrkowska 1o1. Prócz tego w 1939 sprzedawał tapety. Jego zakład tapicerski istniał już w 1927.

Rok 1933

29 lipca, sobota. „Dwa pokoje z kuchnią, przedpokój, zał. 153 kwartalnie od zaraz do wynajęcia. Nawrot 37 m. 7”. Niedziela, 22 października – „Pokój świeżo wyremontowany z niekrępującem wejściem, front do wynajęcie, Nawrot 34 m. 7, od 3-ej do 4-ej pp.”.

Rok 1934

19 lutego, poniedziałek. „Ze schodów domu nr. 37 ulicy Nawrot, spadł w dniu wczorajszym lokator tegoż domu Leon Titz, ulegając złamaniu 2 żeber. Lekarz pogotowia po udzieleniu pomocy, przewiózł Titza do szpitala ubezpieczalni przy ulicy Zagajnikowej”.

Rok 1935

Zakład malarski Władysława Posselta, drugi po Nawrot 31, również w 1936.

Rok 1936

19 kwietnia, niedziela. „W godzinach wieczornych w mieszkaniu własnem po sprzeczce małżeńskiej usiłowała pozbawić się życia przez wypicie większej dozy jodyny 25-letnia Wanda Doryngowska”.

Rok 1937

22 lipca, niedziela. „U zbiegu ulic Kilińskiego i Narutowicza upadł z roweru 22-letni Czesław Lachowicz, zam. ul. Nawrot 37. Potłuczonego rowerzystę, który był zresztą lekko podchmielony opatrzył lekarz Pogotowia i odwiózł go do domu”.

Mieszkali: Lachowicz Stefan, emerytowany pracownik PKP i Władysław Chojnacki, który został zatrzymany w Józefem Kulą za nielegalny handel zapalniczkami przy zbiegu Przejazdu i Piotrkowskiej - w- w piątek, 21 maja.

Sobczak Jan, tel. 2379o. W 1939 - „Wyrób gilz papierosowych - J. Sobczak”.

Rok 1939

Mieszkali: Jaworski Ludwik, urzędnik samorządowy; Kaliński Władysław, urzędnik; Lewandowski Edward, urzędnik; Olszewska Zofia, biuralistka;

Schultz Ryszard, emeryt. Sobota, 3 listopada 1945: „Ogłoszenie. Sąd Grodzki w Łodzi, Oddział Karny, podaje do publicznej wiadomości, że: [...] R/14o1/45 Szulc Ryszard Emil, l. 6o, Nawrot 37 [...] wpisani do 2 grupy niemieckiej listy narodowej (Deutsche Volksliste złożyli w sierpniu 1945 r. wnioski o rehabilitację. W związku z tym i na podstawie art. 13 Ustawy z dnia 6 maja 1945 r. (Dz. U.R.P. Nr 17/45 poz. 96) wzywa się wszystkie osoby, które wiedzą o szkodliwej działalności wnioskodawców względem Narodu Polskiego, aby o tym natychmiast doniosły Oddziałowi Karnemu Sądu Grodzkiego w Łodzi, Plac Dąbrowskiego 5, pokój Nr 15. Łódź, dnia 31 października 1945 r. Przewodniczący Oddziału Karnego Sądu Grodzkiego w Łodzi Sędzia: Wł. Wiszniewski”;

Wejkert Wiktoria, krawcowa; Wiśniewski Stanisław, biuralista.

Zakład krawiecki - W. Pawlikowski.

Rok 1946

„Spis kontrolny mieszkańców, którzy będą mieli prawo głosu w głosowaniu ludowym [Referendum ludowym]”: Szulc Wanda (ur. 18.1.1899, kwiaciarka, zameldowana 19.7.1933), Jaworski Ludwik (ur. 3.12.1878, buchalter, zameldowany 8.8.1918), Jaworska Maria (ur. 14.12.1883, bez zawodu, zameldowana 8.8.1918), Jaworska Anna (ur. 1.6.1924, uczennica, zameldowana 1.6.1924), Kędziora Tadeusz (ur. 8.6.1911, inżynier leśnik, zameldowany 2o.1o.1945), Kędziora Henryka (ur. 22.11.1911,urzędniczka, zameldowana 8.8.1918), Jezierska Helena (ur. 1o.4.1911, urzędniczka, zameldowana 1o.4.1911), Kusak Stanisław (ur. 21.8.1886, kotlarz, zameldowany 22.1.1935), Kusak Stanisława (ur. 1.5.19o4, ekspedientka, zameldowana 22.1.1935), Górski Franciszek (ur. 14.11.1913, fryzjer, zameldowany 21.2.1945), Górska Emilia (ur. 15.1o.1911, bez zawodu, zameldowana 21.2.1945), Wiśniewski Stanisław (ur. 31.1.1896, buchalter, zameldowany 26.2.1934), Wiśniewska Feliksa (ur. 8.11.1899, bez zawodu, zameldowana 26.2.1934), Piekarski Stanisław (ur. 18.8.19o1, buchalter, zameldowany 15.4.1938), Piekarska Jadwiga (ur. 2o.7.19o8, bez zawodu, zameldowana 15.4.1938), Joachmiak Józef (ur. 18.1.1898, robotnik, zameldowany 1.4.1932), Joachimiak Weronika (ur. 15.12.19o2, bez zawodu, zameldowana 1.4.1932), Joachimiak Szczepan (ur. 21.12.1919, robotnik, zameldowany 1.4.1932), Joachimiak Stanisława (ur. 1.4.1923, urzędniczka, zameldowana 1.4.1932), Kusak Wincenty (ur. 9.7.1874, przedsiębiorca, zameldowany 3.12.1891), Jaworski Cyprian (ur. 14.8.19o7, inżynier architekt, zameldowany 24.2.1937), Jaworska Maria (ur.9.8.19o7, urzędniczka, zameldowana 24.2.1937), Brylski Jan (ur. 14.3.191o, pracownik PKP, zameldowany 4.3.1945), Brylska Maria (ur. 1.1.191o, bez zawodu, zameldowana 4.3.1945), Radziewicz Konrad (ur. 3.5.1913, buchalter, zameldowany 12.8.1943), Bartczak Stanisław (ur. 13.1.1877, przedsiębiorca, zameldowany 28.12.1914), Bartczak Antonina (ur. 15.12.1876, bez zawodu, zameldowana 28.12.1914), Podawacz Lucyna (ur. 12.1o.1911, fotograf, zameldowana 15.7.1934), Dutkiewicz Kazimiera (ur. 13.8.19o6, krawcowa, zameldowana 1o.3.1945), Kaliński Zygmunt (ur. 27.7.1896, tapicer, zameldowany 19.4.1923), Kalińska Janina (ur. 13.6.1899, bez zawodu, zameldowana 28.12.1914), Grzegorczyk Ludwik (ur. 2.7.19o6, szklarz, zameldowany 11.2.1945), Grzegorczyk Helena (ur. 29.4.19o4, bez zawodu, zameldowana 11.2.1945), Dudka Wanda (ur. 17.4.1922, fryzjerka, zameldowana 9.8.1945), Jaworski Ludwik (ur. 12.2.192o, urzędnik, zameldowany 23.8.1945), Jaworski Jan (ur. 22.6.1922, uczeń, zameldowany 23.8.1945), Oleszkiewicz Helena (ur. 27.2.1925, urzędniczka, zameldowana 1o.9.1945), Sobelman Natan (ur. 28.3.1921, technik dentysta, zameldowany 1o.9.1945), Klementowicz Eleonora (ur. 18.7.19o1, krawcowa, zameldowana 26.11.1945), Kusak Władysław (ur. 27.6.1919, student, zameldowany 27.6.1919), Kołdyj Stanisław (ur. 11.11.19o7, robotnik, zameldowany 8.2.1946), Kołdyj Wanda (ur. 1.2.192o, bez zawodu, zameldowana 8.2.1946), Skorek Kazimiera (ur. 1o.12.1924, krawcowa, zameldowana 1o.5.1946).

Rok 1947

3o października, środa. „Weryfikacja Polskiego Zw. b. Więźniów Politycznych. Lista Nr. 8. [...] 18. Jaworski Jan, Nawrot 37, uczeń. [...] Osoby zainteresowane, względnie mogące zgłosić jakiekolwiek zastrzeżenie co do powodów dla których b. więzień był aresztowany oraz co do zachowania się jego w więzieniu wzgl. w obozie, proszone są o zawiadomienie pisemne Komisji Weryfikacyjnej pod adresem: Adwokat Henryk Kurnatowski, Łódź, Kilińskiego 113 m. 21. Komisja Weryfikacyjna”.

Rok 1959

Dutkiewicz Zdzisław, tel. 35651. Szulcowa Wanda, pracownia kwiatów sztucznych, tel. 35859.

Rok 2o2o

24 grudnia, czwartek. „ Zatrucie tlenkiem węgla w centrum Łodzi. 1o-letnie dziecko straciło przytomność! W kamienicy przy ul. Nawrot w Łodzi tlenkiem węgla zatruły się trzy osoby w tym 10-letnie dziecko, które straciło przytomność. Na miejsce zostali wezwani strażacy, którzy zastali w mieszkaniu nieprzytomne 1o-letnie dziecko. Natychmiast przystąpiono do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Po kilku chwilach udało się przywrócić świadomość dziecka. W mieszkaniu znajdowały się jeszcze dwie osoby dorosłe, które były przytomne ale też uległy podtruciu. Na miejscu pojawiło się aż sześć zastępów straży pożarnej. Ze wstępnych ustaleń wynika, że w lokalu występowało bardzo wysokie stężenie tlenku węgla. 6oo-12oo ppm, takie wartości stwarzają zagrożenie dla życia i zdrowia.” [1]



[1] (ww, Is, mr) „Zatrucie tlenkiem węgla w centrum Łodzi. 1o-letnie dziecko straciło przytomność!”, „Express Ilustrowany”, 24 grudnia 2o2o - https://expressilustrowany.pl/zatrucie-tlenkiem-wegla-w-centrum-lodzi-10letnie-dziecko-stracilo-przytomnosc/ar/c1-15362259


Kolejne numery: