Ulica Nawrot

Pisał od roku 1998 Maciej Cholewiński

Ulica Nawrot

Numer 35

Salon z kosmetykami, magiel pachnący, podwórze pełne zakamarków.

Rok 19o6

16 października, wtorek. „Potrzebna zdolna panna. Nawrot nr. 35 m. 42”.

Rok 19o8

27 lipca, poniedziałek. „(h) Kradzież. Wczoraj przy ulicy Nawrot nr. 25, właścicielowi składu aptecznego, J. Fridmanowi, skradziono rozmaite rzeczy, wartości 2oo rb.”.

19 października, poniedziałek. „(h) Groźny pożar. Wczoraj o godz. 12 w południe mieszkańcy poddasza w 3-pietrowym domu frontowym przy ulicy Nawrot № 35 zauważyli, że przez drzwi do mieszkań ich wdziera się dym. Kiedy wybiegli na korytarz, ten był cały zapełniony dymem do tego stopnia, iż nic przed sobą nie wiedzieli. Na krzyk „pali się”, każdy z nich co mógł złapał z ubrania i instynktownie na oślep biegł do schodów, aby wydostać się z niebezpieczeństwa, pozostawiając całe mienie na pastwę płomieni. Zaalarmowany II-gi oddział straży ogniowej ochotniczej spostrzegłszy grożące niebezpieczeństwo mieszkańcom, bezzwłocznie więc zaalarmował syrenami straż ogniową ochotniczą, zażądał z II oddziału parowej sikawki i drabin mechanicznych. Na razie oddział ten sam rozwinął bardzo energiczną akcyę ratunkową. Mając dostęp zamknięty z klatki schodowej na poddasze, przy pomocy drabiny mechanicznej kilku strażaków dostało się na płonący dach, jak również próbowano dostać się do wnętrza poddasza przy pomocy drabin hakowych, lecz niestety płomienie zagrodziły drogę strażakom do tego stopnia, iż ci cofnąć się byli zmuszeni. W tym czasie nadbiegły I, III, IV oddziału straży ogniowej ochotniczej, oddział VI z fabryki wyrobów bawełnianych I.K. Poznańskiego, wreszcie oddział miejski, które wspólnemi siłami przy pomocy drabin mechanicznych ze wszystkich stron otoczyli cały dom i silnemi strumieniami wody przez okienka na poddaszu poczęli zalewać płomienie. Dzięki tak energicznej akcyi ratunkowej, po upływie pół godziny zdołano ogień opanować i przez wyrąbane otwory w dachu dostać się na poddasze. Pomimo takiej akcyi ratunkowej, całe poddasze spaliło się, jak również uległo spaleniu prawie całe mienie mieszkańców poddasza robotnika Bertholda Szarfa, tkacza Szperliga, wdowy Sławskiej i Joanny Bandel. Z powodu zaś dużej ilości wody użytej do gaszenia ognie, zalane zostały sufity we wszystkich mieszkaniach na III piętrze do tego stopnia, że odpadają kawały tynku z sufitów, grożąc niebezpieczeństwem mieszkańcom, z tej przyczyny wszystkim polecono opuścić mieszkania. Przyczyna ognie niewiadoma, straty są poważne, w dużej części właściciel domu Weisig powetuje je od Towarzystw ubezpieczeniowych, lecz lokatorzy poddasza i III piętra, oraz Frydman, właściciel składu aptecznego – ponieśli straty niepowetowane, gdyż żaden z nich nie miał ruchomości ubezpieczonych od ognia. Dom był ubezpieczony we Wzajemnem ubezpieczeniu od ognia w Królestwie Polskiem na rb. 5,ooo i we Wschodniem Towarzystwie na 28,ooo rubli. Straty obliczają na 6,ooo rb.”.

Rok 19o9

21 września, wtorek. „Ogrodnik specyalista przyjmuje zakładanie ogrodów, restaurowanie starych małych i dużych, w mieści i na prowincyi. Oferty proszę nadsyłać: Nawrot 35, sklep kolonialny B.C.”.

12 października, wtorek. „Biurko damskie nowe sprzedam tanio. Nawrot 35 m. 38 obejrzeć można od 6 wieczorem”.

26 listopada, piątek. „Na „Dar m. Łodzi dla Pogotowia” przyrzekły listownie rabat firmy następujące: [...] Dnia 2 grudnia: „Bronisława” – Dzielna 2 (1o proc.); Julian Frydman – Nawrot 35 (1o proc.); M. Kapuściński – Piotrk. 9 (25 proc.); Z. Krzyżanowski – Średnia 12 (5 proc.); Leszczyński i Kozłowski – Piotrk. 21 (5 proc.); Izrael Ostrowski – Piotrk. 123 (15 proc.) i Jan Styczyński – Piotrkowska 121 (1o proc.)”.

4 grudnia, środa. „Poszukuję sprzątania po domach Nawrot 35 m. 48, czwarte piętro”.

Rok 191o

24 stycznia, poniedziałek . „3ooo rb. – 4ooo rb. do oddania na I numer hypoteki. Oferty w Administracyi „Rozwoju” pod 3ooo lub 4ooo rb”.

12 maja, czwartek. „(a) Sprawy budowlane. Wczoraj komisya techniczno-budowlana, pod przewodnictwem wiceprezydenta p. Andrejewa dokonała oględzin następujących nieruchomości [...] przy ulicy Dzielnej № 64, Rudolfa Sztendera, w nowowybudowanej oficynie urządzono fabrykę mechaniczną pończoch, którą przeniesiono z ulicy Nawrot № 35. Komisya lokal uznała za odpowiedni, jednak nakazała przerobić klatkę schodową. Właściciela p. Sztendera, za samowolne otwarcie fabryki pociągnięto do odpowiedzialności sądowej”.

Rok 1912

23 marca, sobota. „Rower do sprzedania pół-wyścigowy, Nawrot 35, m. 41”. We wtorek 26 marca – „…pół-wyścigowy z wolnem kołem” oraz „Rower szosowy mało używany z angielskich części B.S.A. do sprzedania. Nawrot 35 m. 1 zastać można 6-8 wieczorem”.

Rok 1918

Mieszkała J. Berg, akuszerka.

„Skład apteczny” Juljana Frydmana. Z „Podręcznego Rejestru Handlowego” 1926: „1177. Julian Frydman – Skład apteczny, Łódź, Nawrot 35. Istnieje od 19o2. Intercyzę zawarł ze swą małżonką na wyłączność majątku i wspólność dorobku”. Niedziela, 3 lipca 1927: „Ci, którzy będą nas szacować. Członkowie komisji do spraw podatku dochodowego. W czwartek w nocy konwent seniorów po posiedzeniu rady miejskiej wybrał następującą listę 72 członków i tyluż zastępców komisji szacunkowych do spraw podatku dochodowego. Pozostałych 72 członków i tyluż zastępców, t.j. po 6 osób do każdej z istniejących 12 komisji, zamianuje w najbliższych dniach prezes izby skarbowej. [...] XI. Urząd. Członkowie: 6. Frydman Julian, Nawrot 35”. W 1928 tel. 28o9. W 1929 tel. 128o9. Niedziela, 2 lutego 193o: „Praktyczne Rzeczywiście Idealne Mocne Elastyczne Renomowane Ochraniające Są Primeros prezerwatywy antyseptycznie spreparow. Żądać tylko prezerwatyw Primeros. Do nabycia: Mg. Ph. J. Frydman. Nawrot 35”. Mieszkał również w 1939. „...terkot zwijanej żaluzji melduje ci, że spoza karbowanej blachy wyłania się wystawa składu aptecznego Frydmana. Wiesz, że drzwi tej apteki będą jeszcze zamknięte kilka godzin. Syn Frydmana... Wysoki, czarny, o flegmatycznych ruchach i zaspanych oczach, przeradzał się w iskrę i błyskawicę na boisku sportowym. Był świetnym napastnikiem ligowej drużyny [Hakoah? Hasmonea? Turyści? – M.Ch.]. Znasz jego chód i lekko skierowane do środka stopy [...] Wiesz, co będzie później. Młody Frydman wróci z gimnazjum z ulicy Dzielnej i znudzony, ziewający, odsiedzi swoje dwie godziny w sklepie ojca”. [1]

Rok 1919

4 grudnia, czwartek. „Krawiec męski po wieloletniej praktyce i uzyskaniu kwalifikacji, wchodzących w zakres krawiectwa męskiego, długoletni współpracownik firmy W-go Ch. Wutke otworzył własną Pracownię krawiecką przy ul. Nawrot 31 poleca się łaskawej Kljenteli. Z poważaniem Fr. Chojnacki. Wykonanie solidne! Ceny przystępne!”.

Rok 192o

„Taryfa posesji (domów i placów) Miasta Łodzi. Imię i nazwisko właściciela”: Wajsiga Augusta S-wie.

„Olejarnia” Otto Weissing. W 1939, w spisie mieszkańców Łodzi występują Weissing Joanna, biuralistka, Paweł - inżynier [czy był członkiem towarzystwa kościelnego Chóru Śpiewaczego przy ewangelickim zborze Św. Jana, Nawrot 31 w 192o? Wymieniony „Komisja rewizyjna - Weissing P.], Brunon - technik.

Lokatorem był krawiec Ludwik Fiszbuch. W 1929 miał telefon o numerze 17248. Mieszkał tam do 1939 .

Kolonialno-spożywcze sklepy - Piotr Kwiatkowski. We wtorek, 22 listopada 1921 - „Tapicerski zakład przyjmuje obstalunki i przerabia meble, materace i t.d. Nawrot 35 P. Kwiatkowski”. W spisach 1929 widniało - Kwiatkowski Piotr, Zakład tapicersko-dekoracyjny, tel. 15328.

Rok 1923

5 lipica, czwartek. „Potrzebna praczka do pralni. Nawrot 35”.

Rok 1926

1o marca, środa. „Siódma lista zdobywców premji czwartego „żywnościowo-dolarowego” bezpłatnego konkursu „Expressu” [Wieczornego Ilustrowanego] Wczoraj zdobyli: [...] Po 1 korcu węgla [...] Grycendler Ignacy, Nawrot 35”.

27 sierpnia, piątek. „S. Woldenberg, ul. Nawrot 35 zgubił kwit kaucyjny z elektrowni na 2 Akcje Banku Polskiego na zł. 2oo”.

31 marca, czwartek. „Ś.p. Leopold Konrad Majster Przędzalniczy, opatrzony św. Sakramentami, po krótkich lecz ciężkich cierpieniach zmarł dnia 3o marca 1927 r., przeżywszy lat 61. Eksportacja zwłok z domu żałoby, ul. Nawrot № 35 do kościoła Ś-go Krzyża nastąpi w czwartek, dnia 31 b.m. o godz. 6-ej wieczorem. Nabożeństwo żałobne odbędzie się w kościele św. Krzyża dnia 1 kwietnia r.b., w piątek, o godz. 1o rano, wyprowadzenie zaś zwłok nastąpi tegoż dnia od godz. 3 ½ po południu z kościoła Ś-go Krzyża na stary cmentarz katolicki. Na smutne te obrzędy zapraszają krewnych, przyjaciół i życzliwych, pogrążeni w głębokim żalu Żona, córki, siostra, zięciowie, wnuki i rodzina”.

Rok 1928

14 listopada, środa. „Pierwsza łódzka wytwórnia obicia dla szarpaczy wszelkiego rodzaju B-ci Kardynast, Łódź, Nawrot 35 tel. 77-42”. W 1929 - „Kardynast Bracia, ślusarstwo mechaniczne” tel. 17742.

29 listopada, czwartek. Ogłoszono, że 14 grudnia odbędzie się licytacja ruchomości – maszyny do pisania, należącej do A. Kwiatkowskiego – na poczet niezapłaconych podatków.

Rok 1929

Czechowicz Stanisław prowadził pralnię chemiczną. W spisach roku 1937 jako właściciele figurowali Czechowicz Maria i Czechowicz Stanisław; również w 1939. Zakład działał przynajmniej od 1927 roku.

Rok 193o

18 marca, wtorek. „Ogłoszenie. Magistrat m. Łodzi. Wydział Przedsiębiorstw Miejskich podaje do ogólnej wiadomości. że właściciel dorożki samochodowej Nr. 87 ŁD. 8o326, Wróblewski Józef zamieszkały przy ulicy Nawrot Nr. 35 z dniem 14 grudnia 1929 roku zrzekł się wydanej mu przez Magistrat koncesji na prawo kursowania po ulicach m. Łodzi. W związku z powyższem komunikujemy, że o ile do dnia 14 czerwca 193o roku nie zostaną zgłoszone pretensje osób zainteresowanych, kaucja w wysokości zł. 65 - po potrąceniu należnej Magistratowi z tytułu zaległych opłat koncesyjnych sumy w myśl § 19 Przepisów, zostanie wyżej wymienionemu wypłacona”.

23 września, wtorek. „Frydman Nikodem, Nawrot 35, lat 25, inżynier”, został mianowany członkiem Obwodowej Komisji Wyborczej do Sejmu, Obwód nr 114.

Rok 1931

26 kwietnia, niedziela. „Potrzebna prasowaczka”.

Rok 1933

3o kwietnia ,niedziela. „Niemka int. wychowawczyni poszukuje posady na przychodne, zna polski i szycie. Nawrot 35 m. 11, front, od 4 do 8-ej”.

27 sierpnia, niedziela. „Najmodniejsze znaczenie ma anagram w tarczy pięciocentymetrowej 3o gr. Nawrot 35 m. 11 fr. II p.”.

5 grudnia, środa. „Do akt Nr. Km. 2530/33 Obwieszczenie. Komornik Sądu Grodzkiego w Łodzi rew. III-go, zamieszkały w Łodzi przy ul. Wólczańskiej Nr. 63, na zasadzie art. 602 K.P.C. ogłasza, że w dniu 13 grudnia 1933 r., o godz. 11 w Łodzi, przy ul. Nawrot Nr. 35 odbędzie się licytacja ruchomości a mianowicie: maszyny do krajania papieru, oszacowanej na łączną sumę zł. 550, którą można oglądać w dniu licytacji w miejscu sprzedaży, w czasie wyżej oznaczonym. Łódź, dnia 4 grudnia 1933 r. Komornik Wacław Zajkowski”.

Rok 1934

„Atlas” zakłady graficzne tel. 1o776.

Rok 1936

4 lutego, wtorek. „Lekarz dentysta Czesław Iwanowski przyjmuje w godz. 6 – 8 wieczorem”. II piętro.

2o września, niedziela. „Krawiec męski J.[ózef] Jarczyński”, tel. 2661o. Mieszkał również w 1939.

Rok 1937

Mieszkali: Kopf Klara, nauczycielka; Kornacki Aleksander, ślusarz; Starzyńska Wanda, krawcowa; Tagowski Piotr, urzędnik; Welke Gustaw, krawiec.

Rok 1939

Mieszkali: Benoist Jerzy, bednarnia tel. 27135; Bucholc Helena i Tum Barbara, sklep spożywczy tel. 1838o; Cytryński Konstanty, fryzjer; Kaczyński Tadeusz, buchalter; Kebsz Łucja, urzędniczka i Maksymilian - kupiec; Knopf Klara, nauczycielka; Muhle Rudolf, biuralista; Recław Edward, szofer; Ruta Leokadia, zecer; Stażyńska Wanda, krawcowa i Feliks - biuralista; Szmidt Teodor, kupiec [patrz Nawrot 28];

Zakład krawiecki - J. Jarczyński; „Lewi” wytwórnia perfum i kosmetyków, tel. 276oo.

Zakład galwaniczny - Tadeusz Syrek, tel. 27918. Rok 1946. Piątek, 4 października. „Weryfikacja b. więźniów politycznych. [...] 196. Syrek Tadeusz, Nawrot 19, szlifierz met. [...] Osoby zainteresowane, względnie mogące zgłosić jakiekolwiek zastrzeżenie co do powodów dla których b. więzień był aresztowany oraz co do zachowania się jego w więzieniu wzgl. w obozie, proszone są o zawiadomienie pisemne Komisji Weryfikacyjnej pod adresem: Adwokat Henryk Kurnatowski, Łódź, Kilińskiego 113 m. 21. Komisja Weryfikacyjna”. Na tej samej liście umieszczony został Syrek Stanisław, Nawrot 35, kupiec. W 1959 prowadził warsztat ślusarski i niklarnię przy ul. Nawrot 19.

Brak daty: „Nie podnosisz oczu w górę, skąd w otwartym oknie na pierwszym piętrze tuż nad składem aptecznym Frydmana, wygląda oparty łokciami o parapet tzw. „somszad” – stary kawaler, żyjący z własnych kapitałów, chudy jak tyka, wysoki na dwa metry. Chmurny, smutny mizantrop, godzinami wygląda przez okno, wpatrzony w biegnącego po ulicy swego ukochanego psa, wygląda i bez przerwy gwiżdże melodie artystycznym, koloraturowym gwizdem. Pamiętasz, przed rokiem stał się bohaterem ulicy, gdy z rewolwerem w ręku, strzelając na postrach i krzycząc nieludzkim głosem – pierwszy raz wtedy słyszano go mówiącego – wyszarpywał z rąk hycla swojego psa”. [2]

Rok 1946

2 kwietnia, poniedziałek. „Jan Łubieński, Skorupki 11 zgubił dnia 27 marca wieczorem książki handlowe: Dziennik Amerykański, Książka Zakupów i wypłat firmy przy ul. Nawrot Nr. 35. Znalazcę proszę o zwrot za wynagrodzeniem”.

28 listopada, czwartek. „Zgubiono leg. tramwajową na m-ce nieparzyste, metrykę urodzenia i kartę repatriacyjną na nazwisko Majdas Józef, Nawrot 35 m. 29”.

„Spis kontrolny mieszkańców, którzy będą mieli prawo głosu w głosowaniu ludowym [Referendum ludowym]”: Bogdziewicz Jerzy (ur. 23.4.1913, muzyk, zameldowany 7.2.1946), Bijakowska Helena (ur. 1o.3.1885, na utrzymaniu syna, zameldowana w 1939), Brodziński Wiesław (ur. 23.1.1913, muzyk, zameldowany 15.2.1946), Broniecka Maria (ur. 29.8.1924, bez zawodu, zameldowana 27.5.1945), Brzozowska Antonina (ur. 27.4.1921, robotnica, zameldowana 1.2.1945), Chałubiński Józef (ur. 27.2.1898, pocztowiec, zameldowany 1.2.1945), Chałubińska Genowefa (ur. 27.12.1895, przy mężu, zameldowana 1.2.1945), Cytryński Konstanty (ur. 8.3.19o4, biuralista, zameldowany w 1939), Cytryńska Stefania (ur. 23.9.191o, przy mężu, zameldowana w 1939), Dworzyńska Monika (ur. 17.2.19o5, ekspedientka, zameldowana w 1939), Gurdziałek Stefan (ur. 3o.1.1911, szewc, zameldowany w 1939), Gurdziałek Stefania (ur. 14.9.192o, przy mężu, zameldowana w 1939), Jagodzińska Cecylia (ur. 29.11.19o7, tkaczka, zameldowana 1.2.1945), Jankowski Leopold (ur. 25.1o.19o7, funkcjonariusz MO, zameldowany 1.2.1945), Jankowska Helena (ur. 2o.1o.19o7, przy mężu, zameldowana 1.2.1945), Jarczyński Józef (ur. 5.1.19o8, krawiec, zameldowany 7.2.1946), Jarczyńska Kazimiera (ur. 8.4.1918, przy mężu, zameldowana 7.2.1946), Jarzyna Anna (ur. 25.3.1915, bez zawodu, zameldowana 19.3.1945), Kaczyński Tadeusz (ur. 28.1o.1889, buchalter, zameldowany w 1939), Kaczyńska Janina (ur. 15.1o.1893, nauczycielka, zameldowana w 1939), Kaczyńska Irena Maria (ur. 18.9.192o, kupcowa, zameldowana w 1939), Kempa Maria (ur. 31.3.1923, przy matce, zameldowana 1.2.1945), Kempa Zofia (ur. 29.11.1894, na utrzymaniu dzieci, zameldowana 19.3.1945), Konrad Leokadia (ur. 4.6.1868, na utrzymaniu córki, zameldowana w 1939), Kordys Mikołaj (ur. 17.12.1924, robotnik, zameldowany 21.1.1946), Kosiakiewicz Janina (ur. 16.12.19o4, krawcowa, zameldowana w 1939), Kulig Jan (ur. 23.6.19o7, funkcjonariusz MO, zameldowany w 1939), Kulig Jadwiga (ur. 16.7.191o, przy mężu, zameldowana w 1939), Czerwiński Bolesław (ur. 7.3.1916, fryzjer), Łopatowska Małgorzata (ur. 3.5.1883, na utrzymaniu syna, zameldowana 27.5.1945), Łopatowski Włodzimierz (ur. 5.5.19o8, muzyk, zameldowany 27.5.1945), Majdas Józef (ur. 16.1o.1913, robotnik, zameldowany 16.4.1946), Mendakiewicz Melania (ur. 28.4.1911, robotnica, zameldowana 2.1.1945), Merc Włodzimierz (ur. 1.8.1914, inżynier, zameldowany 18.9.1945), Olejniczak Maria (ur. 29.7.19o1, ekspedientka, zameldowana w 1939), Pawłowska Alicja (ur. 1.9.1923, zameldowana 18.1.1946), Pawłowska Karolina (ur. 2.7.1882, na utrzymaniu córki, zameldowana 18.1.1945), Pawłowski Kazimierz (ur. 1.3.1893, folusznik, zameldowany w 1939), Pawłowska Honorata (ur. 1.11.189o, przy mężu, zameldowana w 1939), Płóciennik Franciszek (ur. 22.9.19oo, rolnik, zameldowany 1.2.1946), Płóciennik Cecylia (ur. 22.11.1911, przy mężu, zameldowana 1.2.1946), Śliz Piotr (ur. 28.6.19o7, wykładowca [nieczytelne], zameldowany 12.12.1945), Soczyński Stanisław (ur. 17.9.1917, piekarz), Syrek Tadeusz (ur. 24.1o.19o6, ślusarz, zameldowany w 1939), Syrek Maria (ur. 18.8.1869, na utrzymaniu syna, zameldowana w 1939), Syrek Sabina (ur. 27.1o.1913, maszynistka, zameldowana 19.3.1945), Szewczyk Adam Tadeusz (ur. 21.6.19o3, kreślarz, zameldowany 27.5.1945), Szewczyk Zofia (ur. 1o.1.191o, przy mężu, zameldowana 27.5.1945), Szwed Waleria (ur. 4.8.1895, dozorczyni, zameldowana w 1939), Szymańska Wiktoria (ur. 2.12.1873, na utrzymaniu syna, zameldowana w 1939), Stefański Henryk (ur. 21.7.1921, technik, zameldowany 11.1.1946), Stefańska Anna (ur. 21.6.19oo, na utrzymaniu syna, zameldowana 11.1.1946), Uśpikow Prokop (ur. 6.5.1899, robotnik, zameldowany 1.2.1945), Uśpikow Maria (ur. 1.1.19o7, na utrzymaniu męża, zameldowana 1.2.1945), Wodziński Feliks (ur. 3.5.1924, bez zawodu), Wodzińska Franciszka (ur. 9.3.1881, na utrzymaniu dzieci, zameldowana w 1939), Wodzińska Stefania (ur. 21.4.1914, robotnica, zameldowana w 1939), Wodzińska Stanisława (ur. 28.3.1921, szwaczka, zameldowana w 1939), Wodzińska Kazimiera (ur. 17.1.19o7, robotnica, zameldowana w 1939), Walis Jan (ur. 25.1.1918, krawiec, zameldowany 27.5.1945), Walis Maria (ur. 6.9.192o, przy mężu, zameldowana 27.5.1945).

Rok 1947

3o lipca, środa. „Komisja specjalna wydała 26 orzeczeń karnych. Na posiedzeniu w dniu 28 lipca br. łódzka delegatura Komisji Specjalnej wydała aż 26 orzeczeń karnych na podstawie protokółów, sporządzonych w czasie kontroli sklepów w Łodzi i województwie Za pobieranie nadmiernych cen za chleb, bułki, masło, kiełbasę, kaszankę i inne artykuły żywnościowe, za brak cennika w sklepie, za ukrywanie towarów i za handel bez zezwolenia zostało ukaranych 26 kupców grzywnami pieniężnymi od 2 do 25 tysięcy zł. na ogólną sumę 124 tysięcy złotych. Oto nowa lista ukaranych spekulantów: [...] 22) Zofia Szewczyk, właściciela owocarni w Łodzi przy ul. Nawrot 35”.

Rok 1959

„Miejskie Pralnie i Farbiarnie w Łodzi, ul. Cz. Hutora 34-a, tel. 323o8, 34934 przyjmują wszelką garderobę do czyszczenia chemicznego, bieliznę do prania oraz przędzę i tkaniny do farbowania. Gwarantujemy szybkie i fachowe wykonanie usług przy użyciu najnowocześniejszych importowanych maszyn i urządzeń. Zamówienia przyjmują następujące Punkty Usługowe: [...] Normalne – w terminach kilkunastodniowych w Śródmieściu [...] ul. Nawrot 35 – garderobę, farbowanie”.

Merc Włodzimierz, inżynier, tel. 36115.

Rok 196o

23 września, piątek. „Kronika wypadków. Wczoraj na rogu ul. Nowotki i Krokusowej samochód ciężarowy IB 2o-4o prowadzony przez kierowcę Mariana Nowosielskiego (Korzenna 4) nie dał pierwszeństwa przejazdu dla motoroweru, w wyniku czego nastąpiła katastrofa. Kierowca motoroweru Tadeusz Jankowski (Nawrot 35) doznał ciężkich obrażeń ciała i pęknięcia czaszki. Jadący na bagażniku motoroweru Władysław Piaseczny (Armii Czerwonej 29) został lekko ranny. Motorower uległ kompletnemu rozbiciu”.



[1] M.J. Kononowicz „Kilka imion miłości”, Łódź 1973

[2] Tamże


Kolejne numery: