Ulica Nawrot

Pisał od roku 1998 Maciej Cholewiński

Ulica Nawrot

Numer 11

Podobno był to mały drewniany domek... Teraz na parterze mieści się bank, wyżej to zwykły blok mieszkalny. Na ścianie napis „Nawrot 9 - 11”.

Rok 19o3

19 listopada, czwartek. „3oo korcy buraków pastewnych zaraz do sprzedania ogółem lub częściowo. Wiadomość przy ul. Nawrot № 11 u p. Mazowieckiego”. Sobota, 25 maja 19o7 - „Potrzebny jest zaraz poddzierżawca bufetu III klasy na ruchliwej stacyi drogi żelaznej. Wiadomość u p. Mazowieckiego. Nawrot № 11”. Poniedziałek, 27 kwietnia 19o8 – „Moje biuro próśb i załatwiań prawnych przeniesione zostało z dn. 1 kwietnia z ul. Nawrot nr 11 na ul. Mikołajewską № 4o, dom p. Müllera, przy kościele św. Krzyża. Wejście z frontu. Otwarte od 8 rano do 9 wieczór. A. Mazowiecki, b. urzędnik wydziału prawnego”.

Fabryka towarów bawełnianych A. Karcza.

Rok 19o4

3 maja, wtorek. „Z rozpaczy. Na poddaszu domu nr. 11 przy ul. Nawrot mieszkała rodzina Schreterów, złożona z 6 osób: ojca Reinholda, matki Olgi i czworga drobnych dzieci: dwóch chłopców w wieku lat 8 i 6 i dwóch dziewczynek, liczących jedna lat 4, a druga zaledwie półtora roku. Reinhold Schreter pracuje w fabryce Schiflera i zarabia 6-7 rb. tygodniowo, z zarobku tego jednak dawał żonie zaledwie 2-3 rb., resztę zaś wydawał poza domem. Nic też dziwnego, iż żona i dzieci cierpiały wieczny niedostatek i głód, który stał się wreszcie przyczyną omal że nie katastrofy, gdyż pod wpływem rozpaczy Olga Schroeter postanowiła pozbawić życia najprzód dzieci, a potem siebie. Wczoraj rano o godz. 7 i pół myśląc, iż nikogo z sąsiadów niema, marka powiesiła na gwoździu wbitym w ścianę najmłodszą dziewczynkę półtoraroczną. Inne dzieci widząc to powybiegały z izby na korytarz i wszczęły krzyk, który usłyszała mieszkająca obok Amalia Pyszke i pośpieszyła natychmiast z pomocą. Dziewczynkę odcięto i uratowani tak, że oprócz widocznych śladów powieszenia żadnego szwanku poważniejszego nie poniosła. Olgę Schreter aresztowano”.

Rok 19o6

11 lipca, środa. „Wyjeżdżając sprzedam tanio: kredens, szafy, stół i krzesła dębowe, otomanę dywanową, łóżka, angielskie z materacami. Nawrot 11 m. 16”.

1 października, poniedziałek. „Pożary. W sobotę, o godzinie 4 i [?] po południu przy ul. Nawrot 11, w podwórzu od motoru gazowego zapalił się dach nad ślusarnią, należącą do Adolfa Albrechta, syna właściciela tegoż domu. Płomienie szybko objęły cały dach na budynku parterowym. Zaalarmowano II oddział straży ogniowej ochotniczej, który przybywszy na miejsce wypadku, rozwinął energiczną akcyę ratunkową. Po upływie pół godziny ogień został umiejscowiony do tego stopnia, że nie groziło niebezpieczeństwo III-piętrowej oficynie. Przybyły na miejsce wypadku I oddział straży ogniowej ochotniczej, jako zbyteczny, został zwrócony do koszar”.

Rok 19o8

16 kwietnia, czwartek. „Cech brukarski zmienił lokal, który od d. 8 b.m. z ulicy Nawrot № 11 został przeniesiony na ulicę Piotrkowską № 1o3”.

12 grudnia, sobota. „Przybłąkał się pies ceter maści brązowej. Odebrać można na ulicy Nawrot 11 u Goszczyńskiego”.

Rok 191o

3 lutego, czwartek. „Nie wyrzucajcie Waszego podartego obuwia, podartych kaloszy, potłuczonego naczynia i t.d. – Kupcie klej „Gluol”, który reperuje bez szycia obuwie, kalosze; klei porcelanę, marmur, fajans, drzewo, kość, róg, szkło i t.d. „Gluol” skleja pasy transmisyjne. „Gluol” skleja pęknięte kopyta końskie. „Gluol” nie boi się wody gorącej. „Gluol” niezbędnym jest w każdym domu. Skład fabryczny St. Goszczyński, Nawrot № 11”.

2 marca, środa. „(a) Kradzież. Wczoraj, do sklepu rzeźniczego Chila Frogula, przy ul. Nawrot nr. 11, weszła jakaś nieznana kobieta, która, udając głuchoniemą, zaczęła pokazywać na migi, iż chce sprzedać kurę. Zbliżywszy się do żony właściciela sklepu, wyciągnęła jej z kieszeni fartucha 5o rb. i uciekła. Pogoń za złodziejką okazała się bezskuteczna”. [Być może chodzi o rzeźnika Chaima Forgiela, który prowadził sklep rzeźniczy przy ul. Nawrot 1?]

3 maja, wtorek. „Ważny inkasent potrzebny jest do Towarzystwa „Lira”. Dowiedzieć się: ul. Nawrot 11, St. Goszczyński”.

13 kwietnia, środa. „Potrzebny chłopiec do posług kantorowych. Nawrot nr. 11 m. 16”.

Rok 1914

12 stycznia, poniedziałek. „Potrzebni chłopcy Nawrot nr. 11 „Alfa”.

Rok 1915

24 lipca, sobota. „Niedoręczone listy do odebrania w 3 oddziale straży ogniowej Mikołajewska 45 [...] Juliusz Wagner, Nawrot 11 [...]”.

Rok 1917

8 maja, wtorek. „Bibljoteczka robotnicza. Polska partja socjalistyczna prowadzi od pewnego czasu wydawnictwo blibljoteczki robotniczej, zadaniem której jest uprzystępnienie szerokim masom robotniczym nabycia za niezwykle tanią cenę wydawnictw, mających za zadanie uświadomienie klasy robotniczej, o jej prawach i zadaniach, o formach ruchu robotniczego, o pożytkach jakie dają organizacje robotnicze, o postępach działalności robotniczej za granicą i o wielu sprawach społecznych, niepodzielnie związanych z interesami klasy robotniczej. Wyliczenie poniżej kilku tytułów „Bibljoteczki Robotniczej” da czytelnikowi miarę zamierzeń tego wydawnictwa. I tak: Broszurka Dr. Zofji Galińskiej „Przez kooperatywy do przyszłego ustroju” – 6 groszy. Alfreda S. „Uspołecznienie gospodarki miejskiej”. I. Daszyńskiego „O forach rządu i pogadanka o socjalizmie” i t.p. Biuro „Bibljoteczki Robotniczej” mieści się w Łodzi, przy ul. Nawrot 11”.

Rok 1918

15 października, wtorek. „Kajety najtaniej można nabyć w fabryce kajetów. Woźnica, Nawrot № 11”. [patrz Nawrot 1a]. Piątek, 29 listopada. „Kalendarze najtaniej można dostać w fabryce kajetów J. Woźnica, Nawrot No 11”.

Rok 1919

„Powozy” – J. Woźnica.

Rok 192o

„Taryfa posesji (domów i placów) Miasta Łodzi. Imię i nazwisko właściciela”: Golkowski Teofil i Marjanna, małżeństwo. ”. Piątek, 21 maja 1926 - Teofil Golkowski („sprzedaż wędlin”), nominowany przez prezesa łódzkiej Izby Skarbowej Towarnickiego na członka w komisji szacunkowej powołanej do wymiaru podatku dochodowego VI urzędu skarbowego, z nominacji izby skarbowej. W 1929 Teofil miał telefon o numerze 15354.

„Wyrób i sprzedaż fartuchów” - zakład Franciszka Nutza oraz należący do niego sklep kolonialno-spożywczy. 23 maja 1932 „Pantofle domowe, obuwie dziecinne, sportowe oraz sandałki w wielkim wyborze poleca po cenach konkurencyjnych Franciszek Nuc”. Najpewniej jego żona – Maria Nuc w czwartek, 17 czerwca 1926 w siódmym konkursie wygrała 3 kilo mąki.

Rok 1925

17 lutego, wtorek. „48-letni ślusarz Tadeusz Kłopotowski spadł ze schodów domu Nr. 11 przy ulicy Nawrot, uległszy obrażeniom nosa. Zawezwany lekarz pogotowia po udzieleniu mu pomocy, pozostawił go na miejscu”.

3 maja, niedziela. „Siostry! Do pielęgnowania chorych i wychowywania niemowląt, na wyjazd lub na miejscu. Polecają się Nawrot 11 m. 6”.

9 lipca, czwartek. Na 16 lipca III Urząd Skarbowy wyznaczył licytację ruchomości „w celu ściągnięcia zaległych podatków skarbowych: „[...] Klajnsztajn M., Nawrot 11: szafa od garderoby z lustrem”. Czwartek, 28 stycznia 1926. Markus Klajnsztajn wygrał korzec węgla jako wylosowany i umieszczony na „siódmej liście zdobywców premji” w konkursie organizowanym przez redakcję „Expressu Wieczornego Ilustrowanego”.

Rok 1926

29 stycznia, piątek. Ludwika Epsteinowa wygrała 3 kilo mąki w konkursie organizowanym przez redakcję „Expressu Wieczornego Ilustrowanego”.

Rok 1928

8 października, poniedziałek. „Do akt nr 834/1928 r. Ogłoszenie. Komornik przy Sądzie Okręgowym w Łodzi Bronisław Pingielski zamieszkały w Łodzi przy ul. Południowej 2o, na zasadzie artykułu 1o3o Ust. Post. Cyw. ogłasza, że w dniu 16 października 1928 r. od g. 1o rano w Łodzi przy ul. Nawrot pod numerem 11 odbędzie się sprzedaż przez licytację ruchomości należących do firmy K. Weisner i E. Michałowicz i składającej się z jednej beczki pokostu i dwóch beczek terpentyny ocenionych na sumę 11oo zł.”.

Rok 1929

5 marca, wtorek. „Letnisko w okolicy Łodzi do wydzierżawienia składające się z pokoju z kuchnią, garażu i ogrodu owocowego (15o drzewek) mających lat 2o. Wiadomość: Łódź, ul. Nawrot 11, lewa ofic. m. 19, od godz. 4-6”.

8 czerwca, sobota. „Przymusowe licytacje. Magistrat M. Łodzi – Wydział Podatkowy, niniejszem podaje do wiadomości, że w dniu 21 czerwca 1929 r. między godz. 9-tą rano a 4-tą po południu odbędą się przymusowe licytacje ruchomości u niżej wymienionych osób za niewpłacone podatki: [...] 341. Magel M., meble”.

17 września, wtorek: „Nauczyciel z wyższem wykształceniem udziela lekcyj w zakresie gimnazjum, Nawrot 11, m. 13”.

Rok 193o

9 kwietnia, środa. „ Samobójstwo 73-letniej staruszki. Doszła do wniosku, że nie ma co robić z wolnym czasem. W dniu wczorajszym lokatorzy domu przy ul. Nawrot 11 wstrząśnięci zostali samobójczym czynem 73-letniej staruszki. U jednego z lokatorów tej kamienicy już od wielu lat pełniła funkcję służącej 73-letnia Marja Bogucka. Pracowita, oszczędna staruszka uciułała sobie trochę grosza i już od dawna opowiadała swoim znajomym, że zamierza porzucić służbę i ostatnie lata swego życia należycie wypocząć. – Dość już pracowałam – mówiła – należy mi się przecież trochę przyjemności w życiu. W ostatnich tygodniach Bogucka nagle jednak posmutniała. Ci, którzy ją znali bliżej i widzieli ją zawsze wesołą i uśmiechniętą, zwracali się do niej ciągle z pytaniami co jej dolega. Staruszka oświadczyła im wówczas, że znajduje się w wielkiej rozterce. Pracować nie jest już w stanie, natomiast i wypoczynek, o którym tak ciągle marzyła, stracił dla niej również cały urok, gdyż doszła do wniosku, że nie będzie miała co robić z wolnym czasem. Niezwykły ten kłopot do tego stopnia rozstroił jej nerwy, że w końcu postanowiła pozbawić się życia. Wczoraj, gdy chlebodawcy pozostawili ją samą w mieszkaniu, wyskoczyła z okna 3 piętra na bruk uliczny. Staruszka doznała wstrząsu mózgu. Pogotowie przewiozło ją do szpitala w którym po upływie kilku godzin wyzionęła ducha”.

4 lipca, piątek. „Osoba w średnim wieku znająca dobrze kuchnię i gospodarstwo, referencje dobre poszukuje posady do starszego pana. Wiadomość m. 8”. W sobotę, 18 października - „Potrzebna wykwalifikowana sprzedawczyni do składu wędlin”.

2o września, wtorek. „Z powodu wyjazdu do sprzedania 2 urządzenia kina objazdowego. Mieszkania 19 w oficynie”. W niedzielę, 28 września „z powodu wyjazdu do sprzedania natychmiast 2 urządzenia kina objazdowego. Cena przystępna. Oficyna, mieszkania 19”.

23 września, wtorek. „Krygierówna Józefa, Nawrot 11, lat 32, urzędniczka”, została mianowana członkiem Obwodowej Komisji Wyborczej do Sejmu, Obwód nr 14o.

4 czerwca, środa. „Pokój umeblowany odnajmę pani. Mieszkania 18”. W niedzielę, 13 września 1931 „pokój umeblowany odnajmę solidnej pani”, m. 18, III piętro.

Rok 1932

23 lutego, wtorek. „Pokój do wynajęcia dla inteligentnej panienki”, m. 14.

Rok 1933

3 grudnia, niedziela. „Pokój w dzień wolny oddam na pracownię. Tamże przyjmę na mieszkanie. Nawrot 11 m. 6”. Niedziela, 31 grudnia – „Przyjmę pana, panią lub ucznia na mieszkanie…”.

Rok 1934

18 listopada, niedziela. „Dla wygody P.T. Sz. Kljenteli został otwarty oddział przy ul. Nawrot 11, telefon 23422 Składu wędlin i mięsa Jana Kijaka. Centrala: ul. Piotrkowska nr. 273, filja: ul. Piotrkowska 223. Przyjmuje się zamówienia telefoniczne”. [patrz Nawrot 2]

3o grudnia, niedziela. „Ubiegłej nocy z mieszkania Leokadii Andrzejewskiej skradziono garderobę itp. Rzeczy warte kilkaset złotych oraz książeczkę oszczędnościową na 465 zł. Sprawcy dostali się do domu przez wyłamane drzwi”. Inna relacja – „Do mieszkania Leokadji Andrzejewskiej przy ul. Nawrot Nr. 11 włamali się złodzieje i skradli biżuterję oraz bieliznę i książeczkę P.K.O. na kwotę 4oo zł., łącznie na sumę 1ooo zł.”.

Rok 1935. Niedziela, 21 lipca – „Do wynajęcia sklep frontowy z dwoma pokojami i kuchnia. Wiadomość u dozorcy.

Poniedziałek, 4 listopada. „Krawiec męski T. Majewski przeprowadził się z ulicy 11 Listopada 22 na ul. Nawrot 11, (front), tel. 184-79. Poleca się nadal Szan. Klienteli”. W 1939: Zakład krawiecki Teofila Majewskiego. Żona - Maria – biuralistka.

Rok 1936. Sobota, 2 maja. „W zakładach F.W. Schweikert przy ulicy Wolczańskiej Nr. 215 odniósł obrażenia prawej ręki robotnik Władysław Bara, zamieszkały przy ulicy Nawrot 11”.

Rok 1937. „Kwiaciarnia „Zenobia” poleca wieńce z żywych lub sztucznych kwiatów, wiązanki ślubne, kwiaty cięte, palmy w różnych rozmiarach. Kwiaty cięte codziennie świeże”.

Niedziela, 21 listopada. „Obwieszczenie o licytacji [...] celem uregulowania zaległych należności odbędzie się sprzedaż z licytacji u niżej wymienionych zobowiązanych: dnia 22 listopada 1937 r. w I terminie Myszkowski Stanisław, ul. Nawrot Nr. 11, ruchomości, oszac. na zł. 61o [...]”.

Piątek, 31 grudnia. „ Bojówkarze przed sądem starościańskim. Za awantury uliczne skazani zostali na karę aresztu. Przed referatem karnym starostwa grodzkiego toczyło się wczoraj kilka spraw, w których odpowiadali winni ekscesów ulicznych, wszyscy członkowie Stronnictwa Narodowego. Stanisława Antczak, zam. przy ulicy Nawrot 11 i Władysław Pietrzak, zam. przy ul. Marynarskiej 4o, w dniu 29 grudnia po zebraniu Koła Stronnictwa Narodowego przy ul. Targowej znaleźli się wraz z innymi członkami stronnictwa na ul. Piotrkowskiej obaj wznosili okrzyki przeciwko Żydom, zakłócając spokój publiczny. Antczak i Pietrzak zostali zasądzeni po 7 dni aresztu”.

Mieszkali: Dorożyńska Marianna, krawcowa; Józefiak Antoni, szofer; Pinczewska Maria, hafciarka.

Walczak Lucjan, urzędnik. Mieszkał również w 1959, tel. 33276.

Rok 1938. Niedziela, 2 października – „Uwadze Sz. P. Krawców - Nowo otwarty Skład Wyrobów Włókienniczych oferuje dodatki krawieckie damskie i męskie, materiały na fartuszki szkolne i nowoczesne obciąganie guzików” polecał właściciel Paweł Piekarski.

Rok 1939. Lokatorami byli: Antczak Józef, szewc; Bałuszczyk Helena Stanisława, krawcowa; Cent Helena, krawcowa; Cyruliński Marian, elektromonter; Drożdżyńska Marianna krawcowa; Dubicka Elżbieta, krawcowa i Jan - malarz; Gardowska Helena, artystka; Grzegorzewski Mieczysław, lekarz; Hencz Matylda, krawcowa; Józefowicz Józef, szofer; Jürn Karol, nauczyciel; Krzemień Frymeta, hafciarka; Krzyżanowska Maria, emerytowany kierownik szkoły; Laufer Samuel, technik; Ponaczewska Maria, hafciarka; Uciński Zenon, elektromonter; Walczak Józef, inżynier; W. Wejngold, właściciel kawiarni - baru „Bajka”, tel. 27122.

Zakład krawiecki Walerii Kopeć. Mąż Mieczysław, biuralista. Sobota, 9 sierpnia 1947. „Może kary pieniężne pomogą. 24 spekulantów zapłaci grzywny. Komisja Specjalna postanowiła ukarać grzywnami pieniężnymi szereg właścicieli sklepów, kiosków i herbaciarni. Kopeć Waleria i Jaworska Maria, właścicielki sklepu włókienniczego w Łodzi przy ul. Nawrot 11, za pobieranie cen spekulacyjnych za towary włókiennicze zostały ukarane grzywną w wysokości 5o tys. zł.”.

Rok 194o. Piątek, 16 lutego. „Amtliche Bekanntmachhungen. Bekanntmachung betressend Fleischverfogung [...] Lodsch, ben 15 Februar 194o [...] Zugelassende Fleischereibetriebe der Stadt Lodsch: 47. Mentzel Alexander”.

Rok 1946. Czwartek, 5 grudnia. „Ogłoszenie. Wydział Aprowizacji i Handlu Zarządu Miejskiego w Łodzi podaje do wiadomości, że niżej podane sklepu rzeźniczo-wędliniarskie zostały włączone do sieci rozdzielczej mięsa kartkowego: [...] 1o2. Spółdzielnia „Przyszłość”, Nawrot 11”.

„Kontrolny spis uprawnionych do głosowania w Głosowaniu Ludowym”: Cent Józef (ur. 3.3.187o, emeryt, zameldowany 27.5.1945), Dorożyńska Maria (ur. 12.7.19o4, krawcowa, zameldowana 17.1.1946), Fiszer Josek (ur. 14.1o.19o5, biuralista, zameldowany 5.12.1945), Flaumbaum Blima (ur. 17.2.192o, studentka, zameldowana 5.12.1945), Fabisz Janina (ur. 11.7.1919, bez zawodu, zameldowana 15.11.1945), Gortałowska Natalia (ur. 3.7.1896, kupcowa, zameldowana 27.2.1945), Gdaczyk Maria (ur. 15.8.1888, gospodyni, zameldowana 27.2.1945), Gawlas Władysław (ur. 12.9.1923, student, zameldowany 15.2.1946), Galwas Irena (ur. 16.1.192o, przy mężu, zameldowana 15.2.1946), Józefiak Józefa (ur. 1.1o.1887, gospodyni, zameldowana 27.5.1946), Józefiak Stanisław (ur. 15.8.1921, urzędnik, zameldowany 27.5.1946), Kopeć Waleria (ur. 16.9.1898, krawcowa, zameldowana 15.11.1945), Lipska Janina (ur. 16.6.1916, bez zawodu, zameldowana 27.5.1945), Machnik Jan (ur. 1.4.19o8, biuralista, zameldowany 27.5.1945), Machnik Stefania (ur. 28.1o.191o, przy mężu, zameldowana 27.5.1945), Myszkowski Stanisław (ur. 9.4.1883, drukarz [nieczytelne], zameldowany 27.5.1945), Myszkowska Stanisława (ur. 31.1.1888, przy mężu, zameldowana 27.5.1945), Miguła Helena (ur. 6.6.1897, gorsecistka, zameldowana 27.5.1945), Niżewska Władysława (ur. 18.12.1913, krawcowa, zameldowana 27.5.1945), Ostrowska Danuta (ur. 16.5.192o, przy mężu, zameldowana 11.7.1945), Płonka Konstanty (ur. 16.2.1914, cholewkarz, zameldowany 27.5.1945), Płonka Jadwiga (ur. 14.1o.1919, biuralistka, zameldowana 27.5.1945), Sobczak Jan (ur. 24.12.1885, dozorca, zameldowany 27.5.1945), Sobczak Marianna (ur. 29.1o.1888, przy mężu, zameldowana 27.5.1945), Sumiński Wacław (ur. 9.1.19o9, pończosznik, zameldowany 27.5.1945), Sumińska Janina (ur. 7.1.19o7, przy mężu, zameldowana 27.5.1945), Sobczak Franciszek (ur. 4.2.1917, robotnik, zameldowany 27.5.1945), Sobczak Marianna (ur. 25.2.1922, przy mężu, zameldowana 27.5.1945), Wróblewski Tadeusz (ur. 3.8.1918, ślusarz, zameldowany 16.12.1945), Wróblewska Irena (ur. 2o.9.1919, przy mężu, zameldowana 16.12.1945), Wawrzyk Feliks (ur. 9.11.1912, ekspedient, zameldowany 27.5.1945), Wawrzyk Bronisława (ur. 2o.6.1914, przy mężu, zameldowana 27.5.1945), Wojtysiak Antonina (ur. 31.12.19oo, bez zawodu, zameldowana 27.5.1945), Woźniak Anna (ur. 22.7.19o8, bez zawodu, zameldowana 27.5.1945), Wojdysławska Róża (ur. 23.7.1915, krawcowa, zameldowana 5.12.1945), Walczak Lucjan (ur. 29.9.1893, kupiec, zameldowany 15.11.1945), Walczak Helena (ur. 7.4.19o1, przy mężu, zameldowana 15.11.1945), Wieczorek Włodzimierz (ur. 6.2.1923, biuralistka, zameldowana 17.1.1946), Wieczorek Salomea (ur. 4.2.1891, „przy synie”, zameldowana 17.1.1946). Spisu dokonała administratorka nieruchomości Grzegorzewska.

Rok 1947. Piątek, 14 listopada. „Strzał samobójczy. Wczoraj w nocy popełnił samobójstwo w mieszkaniu własnym przy ul. Nawrot 11 Wacław Simiński lat 38. Denat pozbawił się życia strzałem w okolicę serca. Lekarz pogotowia stwierdził zgon. Przyczyną desperackiego kroku była nieuleczalna choroba”.

Piątek, 21 listopada. „Futro męskie duże na piżm. kanad. Wiadomość, Nawrot 11. Kwiaciarnia”.

Rok 1948. Wtorek, 27 stycznia. „Potrzebna bukieciarka wykwalifikowana. Nawrot 11 „Valencia”.

15 kwietnia, czwartek. „Olimpia czterodrzwiowa po kapitalnym remoncie do sprzedania Nawrot 11, sklep kolonialny”.

24 grudnia, piątek. „Wesołych Świąt i Dosiego Roku swoim Szanownym Klientom życzy kwiaciarnia „Kwiat Hawai” ul. Nawrot nr 11”.

Rok 1949

22 listopada, wtorek. „Motocykle DKW 5oo i 35o cm nowoczesne pierwszorzędny stan sprzedam, Nawrot 11, obciąganie guzików”. Wtorek, 7 marca 1950. „Plisowanie obciąganie guzików, mereżka, okrętka Nawrot 11”.

Rok 1957

8 czerwca, sobota. „Silnik i części do motocykla „BMW” 6oo cm sprzedm. Nawrot 11 m. 16”.

Rok 1959

Czarnecki Zygmunt, tel. 25326


Kolejne numery: