Ulica Nawrot

Pisał od roku 1998 Maciej Cholewiński

Ulica Nawrot

Numer 17

„...Mężczyzna dochodził właśnie do rogu, przystanął przy witrynie składu z papierem i kolorowymi ołówkami, zapalił papierosa, po czym wkroczył, dymiąc jak parowóz w tę niższą i mniej reprezentacyjną część ulicy Nawrot. Ksiądz chwycil fałdy sutanny i pobiegł za nim. Biegł z wiatrem. Biegł odciskając na świeżym śniegu ślady swoich butów, ścieżkę, którą po chwili przygniataly ciężkie białe płatki.

Byłem świadkiem tej sceny i możecie mi wierzyć - dawno nie widziałem czegoś równie pięknego. Oto ulice się krzyżują, widać niewiele: sklepy opustoszałe - ciepłe akwaria, w których, w wodach tropikalnych pływają haki mięsne, jabłka zimowe, pierścionki, butle z atramentem, cygara i ubrania kosztujące tyle, co nic. Z dachów spadają lawiny śnieżne, z latarń sączy się złote światlo. I dwa cienie: pierwszy z obłokiem dymu wokół głowy, drugi w czarnej sukni rozwścieczonej wiatrem”. [1]

Dom narożny, naprawdę imponujący, jedna z największych łódzkich kamienic z bramą wejściową od ulicy Sienkiewicza 52.

Rok 1898

27 lipca, środa. „Z cechu podmajstrów tkackich. W dniu 17 b.m. przy ulicy Nawrot pod № 17, odbyło się zgromadzenie ogólne podmajstrów tkackich, pod przewodnictwem starszego cechu majstrów pana Folkmana. Zgromadzenie, na którem uczestniczyło 1o-u członków sprawdziło stan kasy, w której dochód wynosi 584 rs., wydatki 5o5 rs. 9o kop. w gotowiźnie”.

Rok 19o3

Zakład pogrzebowy A. Kriegera.

Rok 19o9

21 czerwca, poniedziałek. „Obiady po 3o kop. Ulica Nawrot № 17” oraz „Kawiarnia do sprzedania. Ulica Nawrot № 17”.

13 października, sobota. „Potrzebna bufetowa. Wiadomość w kawiarni, Nawrot № 17”.

11 września, sobota. „Do sprzedania kawiarnia z bliardem, Nawrot 17”.

26 stycznia, środa. „Zginęła suczka mała, bronzowa, podobna do wiewiórki. Proszę odprowadzić za dobrą nagrodą na Nawrot 17 do kawiarni”.

Rok 1911

1 czerwca, czwartek. „Kawiarnia w dobrym punkcie jest do sprzedania z jednym bilardem, który przynosi 4o rub. Miesięcznie, wydaje do 6o obiadów, flaki 2 razy tygodniowo, z powodu dwuletniej choroby żony. Wiadomość Nawrot 17”.

6 czerwca, wtorek. „Potrzebni zdolni czeladzie do krawca. Józef Kuroch Nawrot № 18”.

Rok 1913

15 maja, czwartek. „(x) Nie było katastrofy. Proszeni jesteśmy o zaznaczenie, że we wzmiance pomieszczonej w nr. 1o6 z dnia 1o maja pod tytułem „Katastrofa budowlana” jedynie jest prawdą, że do nowo zbudowanego domu Brzezińskiego i Kapelusznika, przy zbiegu ulic Nawrot i Mikołajewskej, zeszła komisya budowlana dla obejrzenia budowli i znalazła wszystko w zupełnym porządku; jedynie zarządziła niektóre drobne poprawki, nie oznaczając na nie terminu. O żadnej zatem katastrofie budowlanej absolutnie mowy być nie może”.

13 czerwca, piątek. „(h) W obawie katastrofy. W 5-piętrowym domu przy zbiegu ulic Nawrot i Mikołajewskiej mury frontowe, mimo ciągłych poprawek, rysują się w dalszym ciągu. Prawie codziennie na już otynkowanych filarach ukazują się szczeliny, które murarze natychmiast skrzętnie zasmarowywują. Pracę tę, z dużem zacięciem, obserwuje, ale tylko z daleka, bojąc się katastrofy, przechodząca publiczność. Jak się dowiadujemy, filary te wzmocnione będą słupami żelaznymi, około ustawienia których rozpoczęto już pracę. Tylną ścianę, wyciągniętą pierwotnie do tej samej wysokości, obniżono o jedno piętro; widocznie mury były za wysokie i obawiano się, że nie wytrzymają ciężaru”.

5 lipca, sobota. „(x) Nowy dom. Komisya techniczna łódzka oglądała w tych dniach budujący się dom przy zbiegu ulic Mikołajewskiej i Nawrot i znalazła wszystko w porządku. Roboty budowlane prowadzone są w dalszym ciągu, dom w krótkim czasie ma być wykończony”.

Rok 1915

24 czerwca, czwartek. „(a) Przy ul. Nawrot nr. 17 w składzie aptecznym Okno stwierdzono systematyczne dokonywanie kradzieży chemikalji z piwnicy magazynu, na sumę kilkudziesięciu rubli”.

Rok 1916

14 lipca, piątek. „Obiady prywatne, smaczne, obfite, w różnych cenach, najmniej 1o osób mogę stołować na zamówienie, ul. Nawrot 17 m. 12, I piętro oficyna”.

Rok 1918

Sklep z chlebem.

Rok 1919

26 stycznia, niedziela. „Mydło № 1 i w najlepszym gatunku (65 proc tłuszczu), mydło szare, soda oraz wszelkie dodatki do prania po cenach nader umiarkowanych nabyć można i H. Goldhirsza, ul. Nawrot 17 (r. Sienkiewicza)”. Niedziela, 6 marca 1927 – „Niema mydła toaletowego nad Levender-Soap łagodne, udelikatniające i nadzwyczaj przyjemne w użyciu. Wyłączna sprzedaż w następujących składach: Arno Dietel, Piotrkowska 157. Ludwik Dziwiński, Piotrkowska 35. Lucjan Dryl, Pomorska 31. Henryk Goldhirsz, Piotrkowska 156. W. Grünwald, Narutowicza 35. Gustaw Heine, Targowa 1o, M. Jasionowski, Al. 1-go Maja 36. Perfumerja Kosmos, Piotrkowska 6o. Ernest Krause, Główna 67. J. Kahan, Konstantynowska 3o, D Perlmutter, Cegielniana 2. Henryk Rechtman, Piotrkowska 2o7. Miecz. Rżewski, Andrzeja 2. W. Rzepkowicz, Nawrot 2. Jan Sitkiewicz, Andrzeja 35. B. Tyman, Zgierska 2o. Marjan Włodarek, Rzgowska 7. H. Winawer, Zgierska 1. Perfumerja Vera, Piotrkowska 142. Lavender-Soap jest najdelikatniejszym mydłem toaletowym”.

1 czerwca, niedziela. „Ogłoszenie. Do naszego rejestru firmowego działu A. zapisano dziś następujące firmy: [...] pod numerem 1827 „Ermitaż” właściciel Oskar Nippe z siedziba w Łodzi, Nawrot 17. Właściciel Restaurator Oskar Nippe w Łodzi, Nawrot 17. Na mocy intercyzy ustaloną została między właścicielem firmy a jego żoną Wandą z domu Rottman, wyłączność majątku i wspólność dorobku. W 192o: restauracja „Ermitaż” tel. 321o prowadzona przez Oskara Nippe, również w 1927. Wtorek, 14 lipca 1931. Na 24 lipca wyznaczono licytację na rzecz niezapłaconego podatku lokalowego: „[...] 188. Nippe Wanda, Nawrot 17, meble”.

Rok 192o

„Taryfa posesji (domów i placów) Miasta Łodzi. Imię i nazwisko właściciela”: Kapelusznik Rywen i Ruchla, małżeństwo i Brzezińscy Chanane i Mindla, małżeństwo, Szymkowicz Jakub.

Skład apteczny Izaaka Rzepkowskiego. W 1927: „Aptecznych materjałów składy” lub „Perfumerie” – Rzepkowicz Wincenty, tel. 3981. Niedziela, 27 lutego – „Niema mydła toaletowego nad „Lavender – Soap” łagodne, udelikatniające i nadzwyczaj przyjemne w użyciu. Wyłączna sprzedaż w następujących składach: Arno Dietel, Piotrkowska 157. Ludwik Diwiński, Piotrk. 35. Lucjan Dryl, Pomorska 31. Henryk Goldhirsz, Piotrk. 156. W. Grünwald, Narutowicza 35. Gustaw Heine, Targowa 1o. M. Jasinowski, Al. 1-go Maja 36. Perfumerja „Kosmos”, Piotrk. 6o. Ernest Krause, Główna 67. J. Kahan, Konstantynowska 31. D. Perlmutter, Cegieln. 2. Henryk Rechtman, Piotrk. 2o7. Miecz. Rżewski, Andrzeja 2. W. Rzepkowicz, Nawrot 17. Jan Sitkiewicz, Andrzeja 35. B. Tyman, Zgierska 2o. Marjan Włodarek, Rzgowska 7. H. Winawer, Zgierska 1. Perfumerja „Vera”, Piotrk. 142. „Levender – Soap” jest najdelikatniejszym mydłem toaletowem”. 18 października 1934 – „3 klasowa koedukacyjna szkoła dla drogistów Stow. Właśc. Składów Aptecznych woj. Łódzkiego w Łodzi ul. Cegielniana 3 podaje do wiadomości, że zapisy no wstępujących słuchaczów (ek) trwać będą do dnia 22 października b.r. Zgłoszenia przyjmują i informacjyj udzielają codziennie. Prezes Stowarzyszenia A. Lipiński, Skład Apteczny Plac Wolności 9., H. Winawer Skład Apteczny Zgierska 1, W. Rzepkowicz, Skład Apteczny Nawrot 17, N. Kolczycki, Skład Apteczny Śródmiejska 58. Dyrektor W. Dzieniakowski”. Tak samo w 1935. W 1929 - Rzepkowicz Wincenty, Skład apteczny tel. 13981 oraz perfumeria. W 1939 przedstawiając się publiczności dodawał „Wincenty vel Izaak”.

Sklep spożywczo-kolonialny Tekli Zegło; Skład z mydłem i artykułami do prania Henryka Goldhirsza; Sklep tabaczny Heleny Pfeifer.

Rok 1923

18 stycznia, czwartek. „Dr. Med. Stefan Kleniewski ordynuje w chorobach płuc, krtani, gardła, nosa i uszu od 6-7, Nawrot № 17, róg Sienkiewicza”.

2o października, sobota. „Zezwierzęcały Kajtuś. Kajetan Fokarski, Młynarska, został pociągnięty do odpowiedzialności za dopuszczenie się gwałtu na niejakiej Janinie Głuszek zamieszkałej przy ulicy Nawrot 17”.

Rok 1924

12 grudnia, piątek. „Czerwony kogut piał wczoraj w Łodzi. Paliła się fabryka i sklep kolonjalny. Wczoraj o godzinie 5.35 po południu wynikł pożar w fabryce (przędzalni) firmy Giles i S-ka przy ulicy Pomorskiej nr. 98. Zapalił się wilk, a następnie bawełna. Do akcji ratunkowej zawezwano 2 i 1 oddziały straży ogniowej, które ogień umiejscowiły. Straty, spowodowane przez wodę i ogień na razie nie dadzą się obliczyć. Wczoraj o godzinie 11.3o wieczorem wybuchł pożar w sklepie kolonialnym należącym do A. Goldblika, Nawrot 17. Zawezwano 2, 1 i 3 oddziały straży ogniowej, które ogień po godzinnej akcji ratunkowej, umiejscowiły”. W spisach roku 1939 - Goldblit A., „Sprzedaż farb i mydła”, tel. 26449.

Rok 1926

Piątek, 2 kwietnia. „Siódma lista zdobywców premji piątego bezpłatnego konkursu premjowego „Expressu” [...] 2 bilety kinematograficzne wygrała „Rzepkowicz Reniusia, Nawrot 17”.

Czwartek, 5 sierpnia. W dziewiątym konkursie „Expressu Wieczornego Ilustrowanego” Karol Pusz wygrał 2 kilo mąki.

Rok 1927

1o września, sobota. „Studentka poszukuje współlokatorki do pokoju z utrzymaniem w Warszawie przy inteligentnej rodzinie, śródmieście, warunki przystępne. Informacje Nawrot 17 m. 11 tel. 41-43 rano do 11 i od od 2 do 4”.

Rok 1929

23 czerwca, niedziela. „Do wynajęcia frontowy pokój z elektrycznem oświetleniem, m. 15”.

6 października, niedziela. „Największy wybór lokali: Sprzedaż mieszkań, pokoi umeblowanych, placów i nieruchomości poleca i przyjmuje Biuro Agenturowe, Organizacja Handlowa, Nawrot 17, tel. 5-8o m. 15”. Wtorek, 22 października: „Poważne przedsiębiorstwo poszukuje przedstawicieli branży ogłoszeniowej na stałą pensję i wysoką prowizję. Tylko poważni reflektanci będą brani pod uwagę. Zgłoszenia Organizacja Handlowa, Nawrot 17 m. 15” i: „Pokoje umeblowane z wszelkiemi wygodami wprost z klatki schodowej dla pojedynczych osób i małżeństwo w cenie od 6o zł. poleca Organizacja Handlowa, Nawrot 17, m. 15, Tel. 5-8o”.

Mieszkanie Adolfa Delnitza, tel. 15263. Mieszkał również w 1939. W sobotę 28 lipca poznaliśmy imię jego żony: „ Zbiórka odzieży i żywności na rzecz powodzian wśród mieszkańców naszego miasta. Akcja pomocy zatacza coraz szersze kręgi. [...] Rozpaczliwe wieści, nadchodzące z terenów, które nawiedziła tak straszna klęska spowodowały, iż Łódź zdobyła się na maksimum ofiarności i niewątpliwie stanie na czele miast, które pospieszyły z pomocą ludności Małopolski zachodniej. Wczoraj w siedzibie towarzystwa kredytowego odbyło się pod przewodnictwem prezesa Pogonowskiego posiedzenie sekcji odzieżowej komitetu niesienia pomocy ofiarom powodzi. Utworzony został komitet, w skład którego weszli p. Pogonowski jako przewodniczący, inż. Król i dur. Schott jako wiceprzewodniczący, p. Friese i p. Grabiowski jako sekretarze i pp. Auerbach i Zajde jako skarbnicy. Komitet postanowił zwrócić się z apelem do wszystkich właścicieli nieruchomości, którzy zaopatrzeni zostaną w specjalne listy, aby przystąpili do zbiórki odzieży wśród lokatorów. Jest rzeczą charakterystyczną, że już wiele osób samodzielniem, w poczuciu dobra bliźniego, złożyło ofiary w postaci odzieży. Są to pp.: 3) P. Delnitz Zofja – ul. Nawrot 17 [...] 6) P. Mierkowska – ul. Przejazd 12 [...] 25) Parafja Św. Krzyża w Łodzi [...]”.

Wajnsztok Józef, doktor tel. 15665. Wtorek, 25 lutego 193o: „Talerz zupy”. Akcja „Głosu Porannego” w celu przyjścia z pomocą młodocianym ofiarom kryzysu przyniosła już w ciągu pierwszego dnia niezwykle obfity plon. [...] Lista pierwszych zgłoszeń. W ciągu dnia wczorajszego t.j. w pierwszym dniu naszej akcji redakcja „głosu Porannego” otrzymała następujące zgłoszenia. Codzienny talerz zupy zaofiarowali pp: [...] Wanjstock, Nawrot 17, od g. 3.3o”.

Kon Michał, Fabryka wyrobów wełnianych tel. 214o2. Niedziela, 25 sierpnia: „Obwieszczenie. Komornik Sądu Grodzkiego w Łodzi, K. Suzin, zam. Przy ul. Szkolnej Nr. 14, na zasadzie art. 1o3o U.P.C. ogłasza, że dn. 3 września 1929 roku, od godz. 1o-ej rano w Łodzi przy ul. Nawrot pod Nr. 17, odbędzie się sprzedaż przez publiczną licytację ruchomości czarnego fortepianu należącego do Michała Józefa Kona i oszacowanego na 49o zł. Komornik w/z Dulkowski”. Na 18 grudnia 193o wyznaczono licytację na poczet „podatku od zbytku mieszkaniowego [...] 93. Kon M., Nawrot 17, kanapa”. Kon mieszkał również w 1933 [tel. 141o2], fabrykę wyrobów wełnianych miał przy ul. Wierzbowej 15, zaś skład i manufakturę przy ul. Moniuszki 3. W 1939 telefon jego zmienil numer na 14143.

Rok 1928

18 listopada, niedziela. „Do wynajęcia duży dwuokienny frontowy pokój umeblowany w eleganckim domu z używalnością łazienki, telefon, winda, ewentualnie na biuro tamże maszyna do pisania. Nawrot Nr. 17, m. 15”.

3 grudnia, poniedziałek: „Chłopiec potrzebny do składu aptecznego, Nawrot 17”

Rok 1934

22 maja, wtorek. „Kolarz najechał na dwie kobiety. (a) Regina Rzeźnik i Helena Moszenberg, obie zamieszkałe przy ul. Zachodniej 29, przy ulicy Nawrot 17 przechodziły przez jezdnię i mocno zaabsorbowane rozmową nie zwróciły uwagi na rowerzystę, który, jadąc w zbyt szybkiem tempie, wpadł na nie. Wskutek zderzenia obie niewiasty doznały licznych obrażeń ciała. Rowerzysta korzystając z zamieszania umknął. Rannym udzielił pomocy lekarz pogotowia”.

Niedziela, 29 lipca: „Do wynajęcia 1 pokój umeblowany ewent. bez z telefonem, 1 piętro, front przy ulicy Nawrot 17 m. 1o”.

Rok 1935

2 maja, czwartek: „Do akt Nr. Km. 714 1935 r. Obwieszczenie. Komornik Sądu Grodzkiego w Łodzi, rewiru III-go, Wacław Koszelik, zamieszkały w Łodzi przy ul. Wólczańskiej 63, na zasadzie art. 6o2 K.P.C. ogłasza, że w dniu 1o maja 1935 roku, o godz. 11-ej w Łodzi przy ul. Nawrot Nr. 17 odbędzie się publiczna licytacja nieruchomości a mianowicie: 2 wagi automatyczne Nr. 533 i 602, kontuar drewniany z 3 półeczkami, 2 gablotki oszacowanych na łączną sumę zł. 195o, które można oglądać w dniu licytacji w miejscu sprzedaży, w czasie wyżej oznaczonym. Łódź, dnia 1 maja 1935 r. Komornik: W. Koszelik. Sprawa Aleksandra Koteckiego p-ko Józefowi Koleczko”.

6 sierpnia, wtorek. „14 ofiar krwawych awantur jednej niedzieli. Tak znacznej ilości bójek, rozpraw nożowych i awantur, w jakie obfitowała ostatnia niedziela, dawno już nie zanotowały kroniki pogotowia ratunkowego. Trudno stwierdzić co na to wpłynęło – czy fakt, iż po pięciu tygodniach mieliśmy poraz pierwszy słoneczną i pogodną niedzielę, co usposobiło łodzian do wycieczek podmiejskich, na których raczono się obficie alkoholem. [...] W mieszkaniu przy ul. Nawrot 17 odbywała się huczna libacja. Gdy alkohol kurzył się już z czupryn, wynikła kłótnia, a później bójka, w wyniku której został ciężko ranny brzytwą Edmund Erdman. Odwieziono go do szpitala. [...] Szesnaście ofiar awantur jednej niedzieli – to istotnie bardzo wiele”.

Rok 1936

3o czerwca, wtorek. „Elegancki pokój frontowy, dwuokienny, niekrępujące wejście, natychmiast do wynajęcia. Nawrot 17 m. 16”.

Rok 1937

3 lipca, sobota. „Meble białe do pokoju dziecinnego sprzedam. Nawrot 17, m. 11, I piętro, front”.

21 listopada, niedziela. „Do akt Nr. Km 1257/37/3 Obwieszczenie. Komornik Sądu Grodzkiego w Łodzi, rewiru 3-go, zamieszkały w Łodzi, przy ul. Al. 1 Maja 17 [...] ogłasza, że w dniu 25 listopada 1937 roku o godz. 12-ej w Łodzi, przy ul. Nawrot nr. 17, odbędzie się publiczna licytacja ruchomości, a mianowicie: dywan pluszowy, 2 fotele klubowe, tapczan, maszyna do pisania, safa do książek, biurko dębowe, kredens dębowy, pomocnik do kredensu, stół dębowy, 2 fotele i 1o krzeseł dębowych oszacowanych na łączą sumę zł. 114o”. Sprawę, firmy Nowakowski przeciwko T. Łuszczewskiemu prowadził komornik Ludwik Hollas. Tadeusz Łuszczewski był adwokatem, tel. 22-888. 25 lutego 1939 roku - „11 Urząd Skarbowy w Łodzi. Obwieszczenie o licytacji. W myśl § 83 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25.6.1932 r. o postępowaniu egzekucyjnym władz skarbowych (Dz. U.R.P. Nr. 62 poz. 58) podaje się do ogólnej wiadomości, że celem uregulowania należności 11-go Urzędu Skarbowego w Łodzi i innych wierzycieli odbędzie się sprzedaż z licytacji niżej wymienionych ruchomości: [...] 14. Łuszczewski Tadeusz, Nawrot 17, meble, cena szac. zł. 96o”. W niedzielę, 28 sierpnia II Urząd Skarbowy wyznaczył na 31 sierpnia 1938 drugą licytację przymusową ruchomości wartości 82o zł. W czwartek, 6 kwietnia 1939 „II termin Nr. 44116 – Łuszczewski Tadeusz, Nawrot 17, - meble oszac. Na zł. 875”.

24 lutego, czwartek. „Do wynajęcia pokój frontowy w śródmieściu z meblami lub bez, nadający się dla adwokata, lekarza lub na mieszkanie. Obejrzeć można 1o-14, Nawrot 17 m. 1o”.

Rok 1939

Lokatorem był Hamburger Ber, kupiec, tel. 236-82. Urząd Skarbowy w Łodzi wystawił mu w czerwcu 1939 nakaz płatniczy na państwowy podatek dochodowy na rok 1934, 1935, 1936, 1937, 1938 [„nr rej. b. 38o1”];

Mieszkali: Boraks Jerzy tel. 2o854; Goldman Władysław tel. 23964; Myśliborski D., „Chemiczne przetwory”; Wędliniarnia Franciszka Sibińskiego; Utz Janina, drogistka i jej mąż Rudolf, właściciel składu aptecznego [razem z W. Rzepkowiczem? A może odkupił interes...?]

3 marca, piątek. „Z mieszkania Icka Enzla przy ul. Nawrot 17 nieznani sprawcy skradli futro z przedpokoju. Dochodzenie prowadzi komisariat”.

23 kwietnia, niedziela. „ Napady bandyckie w bramach i klatkach schodowych. Z grona naszych czytelników doszły nas ostatnio skargi na grasujących ostatnio rzezimieszków specjalnego typu: są to złoczyńcy, napastujący w klatkach schodowych samotne kobiety i usiłujący wyrwać im sakiewki. W ciągu ubiegłego tygodnia wypadki tego rodzaju wydarzyły się dwukrotnie: w domu przy ul. Piotrkowskiej 199, gdzie starszej pani wyrwali napastnicy torebkę i zbiegli, oraz w domu przy ul. Nawrot 17 przy zbiegu ul. Sienkiewicza, gdzie napadniętą została młoda osoba. Zbir, który na ul. Nawrot dopadł upatrzonej ofiary z tyłu nie zdołał dokonać rabunku i zbiegł naskutek alarmu, jaki wszczęła napadnięta. W domu przy ul. Piotrkowskiej opryszek zbiegł z sakiewką, zawierającą 21 zł. Obie napaści miały miejsce około godziny 9.3o wieczór. Władze policyjne w związku z tym niewątpliwie zalecą dozorcom roztoczenie ścisłego nadzoru nad klatkami, w których nieraz kręcą się ludzie nie mający w danej posesji do czynienia. (l)”.

Rok 1946

„Spis kontrolny mieszkańców, którzy będą mieli prawo głosu w głosowaniu ludowym [Referendum ludowym]”: Andrusow Antoni (ur. 26.7.1885, urzędnik, zameldowany 2.8.1945), Borkowski Wacław (ur. 7.8.1898, urzędnik, zameldowany 4.6.1945), Błaszczyński Karol (ur. 13.1.1898, woźny [nieczytelne], zameldowany 4.6.1945), Dr Balicka Wiera (ur. 27.7.1888, „doktor US”, zameldowana 4.6.1945), Balicki Władysław Antoni (ur. 12.4.188o, sędzia, zameldowany 4.6.1945), Buks Julian (ur. 25.2.19o5, krawiec, zameldowany 2.8.1945), Buks Janina (ur. 1.3.1918, przy mężu, zameldowana 2.8.1945), Berezowska Jadwiga (ur. 25.12.191o, ekspedientka, zameldowana 23.1o.1945), Berezowska Maria (ur. 4.1o.1868, zameldowana 23.1o.1945), Bukowska Stanisława (ur. 5.4.1872, zameldowana 4.6.1945), Bendkowski Walenty (ur. 5.12.19o2, dozorca, zameldowany 4.6.1945), Bendkowska Zofia (ur. 7.7.19o3, przy mężu, zameldowana 4.6.1945), Dens Gryzelda (ur. 9.12.192o, przy mężu, zameldowana 5.4.1946), Dens Jerzy Tadeusz (ur. 27.1.1924, elektromonter, zameldowany 1.1o.1945), Cichosz Stanisława (ur. 11.11.1895, bez zawodu, zameldowana 8.2.1946), Gelchard Anna (ur. 6.7.1876, gospodyni domowa, zameldowana 4.6.1945), Gelchard Zofia (ur. 17.6.1878, krawcowa, zameldowana 4.6.1945), Gelchard Walentyna (ur. 16.9.1889, krawcowa, zameldowana 4.6.1945), Giegużyńska Maria (ur. 2.7.1922, urzędniczka, zameldowana 24.1.1946), Gąsowski Wojciech Jerzy (ur. 29.1.1924, student, zameldowany 7.5.1946), Gałązka Józef (ur. 1o.3.1916, robotnik, zameldowany 21.5.1946 – wykreślony), Grell Stanisława (ur. 4.2.19o3, urzędniczka, zameldowana 4.6.1945), Hajduk Tadeusz (ur. 31.5.1913, pracownik PPS, zameldowany 22.8.1945), Hajduk Janina (ur. 24.6.1919, przy mężu, zameldowana 22.8.1945), Hoffman Maria Julia (ur. 14.5.1923, urzędniczka, zameldowana 21.3.1946), Furgo Marian (ur. 26.11.1912, inżynier, zameldowany 4.6.1945), Furgo Jadwiga Helena (ur. 8.2.19o8, urzędniczka, zameldowana 4.6.1945), Ilnicka Janina (ur. 14.6.19o8, magister farmacji, zameldowana 4.6.1946), Jerzykowicz Julia (ur. 1.11.19oo, bez zawodu, zameldowana 27.8.1945), Kubacka Franciszka (ur. 19.3.1864, bez zawodu, zameldowana 6.6.1945), Karkowska Zofia (ur. 16.4.1915, robotnica, zameldowana 11.4.1946), Komar Bolesław (ur. 3o.12.191o, pracownik Wydziału Aprowizacji, zameldowany 15.4.1946), Kłysz Pelagia (ur. 11.9.1911, pracownica domowa, zameldowana 3o.4.1946), Krawczyk Władysław (ur. 23.6.1921, student, zameldowany 7.2.1946), Klinowski Bolesław (ur. 28.12.191o, biuralista, zameldowany 23.4.1946), Klinowska Anna Helena (ur. 22.7.1922, urzędniczka, zameldowana 23.4.1946), Kirkor Stefania (ur. 26.12.1911, przy mężu, zameldowana 27.8.1945), Kirkor Wacław (ur. 23.12.1911 lekarz [?] zameldowany 27.8.1945), Kamińska Wacława (ur. 28.7.1921, urzędniczka, zameldowana 11.1o.1945), Knap Aleksander (ur. 2o.11.1893, buchalter, zameldowany 1.11.1945), Knap Kazimiera (ur. 3o.1o.1899, gospodyni domowa, zameldowana 1.11.1945), Knap Honorata (ur. 3o.12.1855, gospodyni domowa, zameldowana 1.11.1945), Kerner Stefan (ur. 16.3.1921, robotnik, zameldowany 6.6.1945), Kacprzak Irena Helena (ur. 9.2.1914, ekspedientka, zameldowana 4.6.1945), Kasperczak Stanisław (ur. 25.5.1912, drukarz, zameldowany 5.6.1945), Kasperczak Józefa (ur. 24.4.1911, przy mężu, zameldowana 5.6.1945), Korczewska Halina Alicja (ur. 15.1o.19o2, przy mężu, zameldowana 5.6.1945), Kwasy Wacława Antonina (ur. 3o.8.19o7, urzędniczka, zameldowana 4.6.1945), Macierzyński Wiktor (ur. 18.4.19o8, krawiec, zameldowany 4.6.1945), Macierzyńska Aniela (ur. 18.7.1912, przy mężu, zameldowana 4.6.1945), Michalski Feliks Jan (ur. 17.5.1894, korespondent, zameldowany 6.6.1945), Michalska Zofia (ur. 11.1.19o3, przy mężu, zameldowana 6.6.1945), Mikołajczyk Emilia (ur. 14.6.19o1, krawcowa, zameldowana 3.6.1945), Misztal Andrzej (ur. 2.11.1899, kapitan WP, zameldowany 4.6.1945), Misztal Helena Kamila (ur. 29.11.1895, przy mężu, zameldowana 4.6.1945), Musiałowicz Tadeusz Jan (ur. 22.11.1892, profesor, zameldowany 6.6.1945), Michalski Stefan (ur. 8.11.1924, uczeń, zameldowany 5.7.1945), Mokrzycki Mikołaj (ur. 13.6.1915, lekarz, zameldowany 24.1.1946), Mokrzycka Anna Stanisława (ur. 23.11.1919, studentka, zameldowana 24.1.1946), Materka Julianna (ur. 16.9.1892, krawcowa, zameldowana 26.1.1946), Marciniak Bolesław (ur. 13.12.1899, inwalida, zameldowany 4.6.1945), Marciniak Marianna (ur. 13.1o.1898, przy mężu, zameldowana 4.6.1945), Nowicka Leokadia Sabina (ur. 26.1o.19o2, drogistka, zameldowana 15.6.1945), Olszowski Jan (ur. 9.2.19o9, kupiec, zameldowany 6.6.1945), Olszowska Maria (ur. 27.1.19o3, przy mężu, zameldowana 6.6.1945), Piątkowski Leopold (ur. 27.1o.1878, urzędnik, zameldowany 3.6.1945), Piątkowska Zofia (ur. 25.8.188o, przy mężu, zameldowana 3.6.1945), Polańczyk Stefan (ur. 19.8.1893 bez zawodu, zameldowany 4.6.1945), Piątkowska Helena (ur. 29.5.19o3, gospodyni domowa, zameldowana 4.6.1945), Piątkowska Genowefa (ur. 27.1o.1923, buchalterka, 4.6.1945), Potz Maria Jadwiga (ur. 18.2.1921, buchalterka, zameldowana, 4.6.1945), Potz Bronisława (ur. 11.4.1875, bez zawodu, zameldowana, 3.6.1945), Piechota Kazimierz (ur. 9.2.1913, urzędnik, zameldowany3.6.1945), Piechota Lucyna (ur. 2o.7.1913, przy mężu, zameldowana 3.6.1945), Piasecki Karol (ur. 18.11.1894, kierownik, zameldowany 28.8.1944), Piątkiewicz Zofia (ur. 4.8.19o1, urzędniczka, zameldowana 28.8.1945), Pytel Helena (ur. 2.6.19oo, bez zawodu, zameldowana 4.9.1945), Pardela Mieczysław (ur. 29.6.1914, robotnik, zameldowany 2o.7.1945), Pęska Stefania (ur. ur. 7.7.1918, urzędniczka, zameldowana 2o.1o.1945), Pisarski Jan (ur. 18.8.191o, elektromonter, zameldowany 4.6.1945), Pisarska Helena (ur. 9.6. 1911, przy mężu, zameldowana 4.6.1945), Pardela Antonina (ur. 2o.1.188o, bez zawodu, zameldowana 4.6.1945), Ruszkowski Jan (ur. 13.1.1896, zdun, zameldowany 4.6.1945), Ruszkowska Janina (ur. 24.4.19o3, przy mężu, zameldowana 4.6.1945), Radwański Władysław (ur. 22.2.1896 [nieczytelne], zameldowany 4.6.1945), Radwańska Maria (ur. 13.1.19o3, prasowaczka, zameldowana 4.6.1945), Sokołowski Antoni (ur. 16.1.19o4, „pracz. Chem.”, zameldowany 29.5.1945), Sokołowska Helena (ur. 15.1.19o1 [nieczytelne], zameldowana 29.5.1945), Gałązka Szczepan (ur. 1o.1.192o, pracownik PKP, zameldowany 5.6.1945), Skowroński Aleksander (ur. 7.2.191o, woźny, zameldowany 9.6.1945), Skowrońska Stanisława (ur. 3.1o.1913, przy mężu, zameldowana 9.6.1945), Sosiński Władysław (ur. 5.1.1919, urzędnik, zameldowany 4.6.1945), Sosińska Eleonora (ur. 17.4.1897, zameldowana 4.6.1945), Sołowjowa Nina (ur. 1o.1.1892, artystka, zameldowana 4.6.1945), Szmidel Ignacy (ur. 13.1.1892, kupiec, zameldowany 3o.3.1946), Skulimowski Zbigniew (ur. 31.8.1915, oficer WP, zameldowany 15.2.1946), Skulimowska Janina (ur. 21.8.1921, urzędniczka, zameldowana 15.2.1946), Stoszek Jerzy (wykreślony), Sobczak Genowefa (ur. 1o.8.19o1, przy mężu, zameldowana 3.6.1945), Tomecka Maria (ur. 18.8.19.4, urzędniczka, zameldowana 16.8.1945), Trafalska Helena (ur. 17.1.1912, przy mężu, zameldowana 6.6.1945), Tomecka Julianna (ur. 9.4.1878, bez zawodu, zameldowana 2.5.1946), Tatarnicew Władysława (ur. 21.5.19oo, kupcowa, zameldowana 4.6.1945), Tatarnicew Regina (ur. 14.6.1921, studentka, zameldowana 4.6.1945), Ragau Stanisława (ur. 7.3.1911, urzędniczka, zameldowana 4.6.1945), Hankiewicz Julia (ur. 5.2.1882, bez zawodu, zameldowana 4.6.1945), Łuszczewski Tadeusz Franciszek (ur. 11.1.1899, sędzia śledczy, zameldowany 5.6.1945), Łuszczewski Jerzy Adam (ur. 1.1o.1922, student, zameldowany 5.6.1945), Łopacińska Maria (ur. 8.9.1923, buchalterka, zameldowana 26.3.1946), Lewaszkiewicz Irena (ur. 21.7.1924, krawcowa, zameldowana 6.2.1946), Iwaszkiewicz Jadwiga (ur. 5.6.1919, bez zawodu, zameldowana 6.2.1946), Wojnowicz Helena (ur. 28.9.1898, urzędniczka, zameldowana 26.11.1945), Wojnowicz Maria (ur. 23.11.1922, studentka, zameldowana 26.11.1945), Wasilewski Bohdan (ur. 15.3.192o, student, zameldowany 5.1.1946), Wiatrowski Stanisław (ur. 6.4.19o7, urzędnik, zameldowany 1.3.1946), Walicki Stanisław (ur. 5.12.19o5, nauczyciel, zameldowany 23.7.1945), Walicka Apolonia (ur. 3o.1.19o2, przy mężu, zameldowana 23.7.1945), Walicka Stefania (ur. 2o.1o.191o, bez zawodu, zameldowana 23.7.1945), Melanink Marian (ur. 2.2.1924, student, zameldowany 23.7.1945), Woźniak Danuta (ur. 1.4.1924, studentka, zameldowana 12.11.1945), Zenowicz Adam (ur. 22.12.1887, inspektor PZU, zameldowany 6.6.1945), Żak Tadeusz (ur. 28.1o.192o, ślusarz, zameldowany 4.6.1945), Zawadzki Edward 9ur. 14.3.19o1, gajowy, zameldowany 4.12.1945), Zaręba Władysława (ur. 6.6.1896, gospodyni domowa, zameldowana 4.6.1945), Zuchowska Eleonora (ur. 15.4.1876, bez zawodu, zameldowana 4.6.1945), Łukasiewicz Józef (ur. 19.3.1912, urzędnik, zameldowany 6.6.1945). Spis sporządził Z. Wiśniewski.

Rok 1949. Piątek, 1o czerwca. „Wykaz nagród ofiarowanych zwycięzcom wyścigu kolarskiego o puchary przechodnie „Dziennika Łódzkiego” i Zw. KS „Ogniwo” przedstawia się następująco: [...] 11. Sklep wełny „Wełnoskup” Br. Januszkiewicz i H. Goc, ul. Nawrot 17 (o,7o kg. wełny)”.

Rok 195o

22 stycznia, niedziela. „Wełnę owczą potną i parną, skupuje pod najwyższych cenach firma „Wełnoskup” Łódź, ul. Nawrot Nr 17. Telefon 151-1o”.

Rok 1952

4 maja, niedziela. „Bony mięsno-tłuszczowe dla pracowników nowozaangażowanych. Bony mięsno-tłuszczowe na maj dla pracowników nowozaangażowanych będą wydawane uspołecznionym zakładom pracy w dniach: 7, 8, 9, 1o i 12 maja br. w dzielnicowych Radach Narodowych w godz. od 8 do 13-tej. Osoby indywidualne i prywatne zakłady pracy, które z ważnych i niezawinionych powodów bonów mięsno-tłuszczowych na maj nie pobrały zgłoszą się po nie do swych Rejonowych Punktów Opałowych w dniach: 7, 8, 9, 1o i 11 maja br. Dodatkowa rejestracja bonów mięsno-tłuszczowych odbywać się będzie w dniach od 9 do 15 maja w następujących sklepach spożywczych: Piotrkowska 273, Rzgowska 71, Pabianicka 224, Ob. Stalingradu 51, Kopernika 25, Nowotki 22, Kilińskiego 8o, Narutowicza 24, Stalina 62, Armii Czerwonej 59, Wojska Polskiego 112, Limanowskiego 24, Nawrot 17, Więckowskiego 22, Stalina 24, Rybna 14, Zbocze 1, Piotrkowska 271, Rzgowska 141 i następujących sklepach masarskich: Piotrkowska 273, Rzgowska 69, Zjednoczenia 3, Piotrkowska 43, Świerczewskiego 11, Armii Czerwonej 35, Abramowskiego 42, Limanowskiego 69, Wojska Polskiego 4o”.

Rok 1959

„Miejski Handel Detaliczny Art. Chemicznymi [...] Artykuły mydlarsko-farbiarskie [...] Sklep Nr 5o9, Nawrot 17”, tel. 3 22 13.



[1] Maciej Cholewiński „ćwierć WorkA roweru”, Łódź 1997


Kolejne numery: