Ulica Przejazd

Pisał od roku 1998 Maciej Cholewiński

Ulica Przejazd

Numer 92

Rok 19o5

26 kwietnia, środa. „Pracownicy firmy Karola Hoff Richtera zawiadamiają, że w dniu 28 kwietnia, o godzinie 1o rano w kościele św. Krzyża, odbędzie się żałobne nabożeństwo za duszę ś.p. Adolfa Hoffrichtera” – patrz rok 192o.

Rok 1916

21 maja, niedziela. „Sprzedaż detaliczna ziemniaków odbywa się w dalszym ciągu w składach Delegacji zaprowiantowania miasta przy ulicy Ekaterynburskiej 8, Przejazd 92, Kolejowej 4, Andrzeja 57 i w Karolewie na placu Steinerta”.

29 listopada, środa. „(s) Cena na ziemniaki, sprzedawane na miejskich placach sprzedaży, została obecnie podniesiona z 12 na 14 marek. Dziennie sprzedawanych jest od 6 do 1o wagonów ziemniaków. Główne place mieszczą się przy ul. Ekaterynburskiej 8, Przejazd 92, Towarowej 37, Andrzeja 57 i Węglowej 4. W sprzedaży detalicznej delegacja zaprowiantowania miasta przy magistracie ustanowiła cenę od 7 do 8 fen. za funt”.

Rok 1918

16 października, środa. „Ogłoszenie. Sprzedaż kartofli na paszporty kartoflane rozpocznie się dla osób, których nazwiska rozpoczynają się od liter: A, B, C, D - dnia 18-go października w lokalu Wydziału Zaprowiantowania Miasta przy ul. Średniej № 16 lewa oficyna, od godziny 9 do 12 przed południem. Cena kartofli Mk. 2o.- za 2oo funtów (korzec 24 mk.). Wydawanie kartofli ze składów № 92, Ogrodowa No 18 i Towarowa № 32 (Karolew). Członkowie kooperatyw winni się zaopatrywać w kartofle w swoich kooperatywach”.

4 grudnia, środa. „Sprzedaż ziemniaków. (k) Wydział sprzedaży ziemniaków magistratu sprzedaje część ziemniaków nadmarzniętych na placu przy ul. Przejazd 92 u Zieglera po cenach 12 marek za korzec, czyli ze zniżką 5o%. Ziemniaki zdrowe po 6 mk. Ćwiartka sprzedaje Wydział ludności, niezrzeszonej w kooperatywach, za kartkami kontygensowemim, na placach przy ul. Przejazd i Ekaterynburskiej. Wczoraj przybyło do Łodzi 11 wagonów ziemniaków”.

13 grudnia, piątek. „Ziemniaki. k) Onegdaj przywieziono do wydziału sprzedaży ziemniaków 6 wagonów, wczoraj 3. Ziemniaki były już nadmarznięte i sprzedawane są na plasach przy ul. Przejazd i Ekaterymburskiej po połowie ceny, t.j. po 3 marki ćwiartka.

Rok 1919

5 kwietnia, sobota. „Portfel zaginął z dokumentami, kartę na węgiel i legitymacją urzędnika telegrafu Adama Trzemkowskiego, 1oo marek nagrody, Przejazd 92”.

22 października, środa. „Sprzedaż ziemniaków. (x) Z dn. 24 bm. Wydział Zaprowiantowania rozpoczyna sprzedaż ziemniaków dla zaopatrzenia ludności na sezon zimowy w cenie 32 mk. za korzec, na 4-ch placach, mianowicie: przy ul. św. Jerzego nr. 8, Przejazd 92, Piotrkowska 311 i Towarowej 32 (Karolew). Życzący sobie nabyć większe ilości winni zgłosić się do Wydziału Zieminiaczanego (Średnia 16), okienko nr. 9. Niezależnie od powyższego na składach ziemniaczanych znajduje się pewna ilość zdrowych ziemniaków, lecz drobnych, które wobec braku paszy dla bydła sprzedawane są na paszę w cenie o połowę zniżonej. Kwity na ziemniaki drobne znajdują się w Wydziale Ziemniaczanym (Średnia 16)”.

23 grudnia, wtorek. „Ogłoszenie. Wydział Zaprowiantowania Miasta podaje niniejszym do wiadomości ogółu mieszkańców, iż poczynając od dnia 15 grudnia 1919 r., wznowiona zostaje sprzedaż węgla na miesiąc grudzień dodatkowo w ilości ½ korca na rodzinę na placach przy ul.: Ogrodowej 28, Węglowej 3, Konstantynowskiej 99, Towarowej 32, Piotrkowskiej 311, Przejazd 92. Sprzedaż odbywać się będzie od godziny 8-ej rano do 12-ej w południe w porządku następującym: Poniedziałek 15 grudnia litery A, B, C. Wtorek 16 grudnia litery D, E, F. Środa 17 grudnia litery G, H, I, J. Czwartek 18 grudnia litery K, L, M. Piątek 19 grudnia litery N, O, P. Sobota 2o grudnia litery R, S, T. Poniedziałek 22 grudnia litery U, W, Z. Konsumenci, którzy nie zdążyli odebrać węgla w określonym dniu winni zgłosić się po odbiór tegoż w czasie od dnia 23 do 31 grudnia 1919 r. Zgłaszający się winni okazać oprócz karty węglowej i paszport. Cena węgla za ½ korca wynosi 11 mk. (jedenaście marek). Magistrat”.

Rok 192o

„Wydział Zaprowiantowania Miasta Magistratu M. Łodzi – skład. Zarządzający – Franciszek Zange.

Taryfa Domów Miasta Łodzi - właściciele Synowie Rudolfa Zyglera

Właściciele ogrodów: Synowie Markusa Zylbersztajna, Karol i Adolf Hofrichter (bracia), Juliusz Arndt i Gustaw Hofman, Konstanty Marcewicz, Wulf Hejfich, Ferdynand Drasze, Lazar Epsztejn, Henryk i Emma Grams [patrz Przejazd 8o] i Wincenty i Franciszka Maciaszczyk, małżeństwo, Jan Frydrych, Towarzystwo Akcyjne „Rendziny”, Amelia i Ernest Kinel.


Kolejne numery: