Ulica Przejazd

Pisał od roku 1998 Maciej Cholewiński

Ulica Przejazd

Numer 70

Rok 19o6

23 kwietnia, poniedziałek. „Quirand Ludwik, syn Pawła, tokarz, Przejazd 7o” kandydował z listy III okręgu nr 16 w wyborach do Dumy z ramienia Komitetu niemieckiej partii konstytucyjno-liberalnej „połączonym z polską partyą”. [patrz ul. Przejazd 72]

Rok 19o7

8 marca, piątek. „Magiel tanio sprzedam. Przejazd 7o m. 3”.

Rok 19o8

19 października, poniedziałek. „(x) Zebrania. [...] Wczoraj, o godz. 4-ej po południu odbyło się w lokalu własnym (Przejazd 7o) zebranie spółki komandytowej pod przewodnictwem p. M. Gibki. Sprawdzono stan kasy i omawiano sprawy, mające na celu rozszerzenie spółki”.

Rok 191o

17 marca, czwartek. „Magiel kupię w dobrym stanie. A. Denel, Przejazd № 7o (sklep)”.

21 maja, sobota. „Okazyjnie niedrogo biurko dębowe do sprzedania Przejazd 7o m. 17”.

Rok 1911

22 maja, poniedziałek. „(a) Pokąsany przez psa. Na ul. Przejazd nr. 7o, pies należący do Denela, pokąsał 12 letnią Zofję Szmidkę, która otrzymała 5 ran na lewej nodze. Psa, podejrzewanego o wodowstręt tymczasowo leczy się w domu”.

Sobota, 15 lipca. „Magiel kupię tanio i na dogodnych warunkach. Denel Przejazd 7o (sklep)”.

Rok 1912

2 stycznia, wtorek. „Biedna matka pozostająca bez środków do zycia odda na własność chłopczyka 5-cio miesięcznego, wyznania ewangelickiego, ul. Przejazd 7o, m. 25”.

Rok 1913

7 października, wtorek. „W bójce. Na ul. Przejazd nr. 7o I. Woronin robotnik, lat 55, na ulicy w bójce odniósł rany głowy, czoła i twarzy, zadane tępem narzędziem”.

Rok 1926

8 marca, poniedziałek. „Piąta lista zdobywców premji czwartego „żywnościowo-dolarowego” bezpłatnego konkursu „Expressu”. Wczoraj zdobyli: [...] Po 5 kilo mąki [...] Wasiak Wacław, Przejazd 7o”. W środę, 4 sierpnia Wacław Graczyk wygrał 2 kilo mąki.

28 kwietnia, czwartek. Władzio Graczyk w szóstym bezpłatny konkursie premiowym „Expressu Wieczornego Ilustrowanego” wylosował nagrodę – 3 kilo mąki.

Rok 1929

16 maja, czwartek. Podano do wiadomości, że w dniu 29 maja odbędzie się przymusowa licytacja ruchomości należących do A. Kiljańskiej – szafy – na poczet niezapłaconych podatków.

Rok 1933

5 marca, niedziela. „Lokal sklepowy z dwoma pokojami sprzedam też magiel, Przejazd 7o”.

Rok 1934

14 kwietnia, sobota. „ Wypalił oczy kierownikowi biura za odmowę przyjęcia do pracy. Przed domem przy ulicy Kilińskiego 4 miało miejsce onegdaj około 8 wieczorem straszne zajście. W domu tym znajduje się biuro inżynieryjno-budowlane pod firmą „Rawicki i Winter inż.”. W biurze w charakterze kierownika robót budowlanych zatrudniony jest brat właściciela Benedykt Rawicki. W ubiegłym roku firmie „Rawicki i Winter” zatrudniony był w charakterze montera niejaki Józef Lubas, zamieszkały przy ulicy Przejazd 7o. Na jesieni ubiegłego roku z nastaniem chłodów Lubas sam prosił o zwolnienie z pracy. Ostatnio zaś Lubas kilkakrotnie przybywał do wspomnianego biura. I tym razem spotkał się z odmową. Gdy około godziny 8 Benedykt Rawicki opuszczał biuro, zastał przed domem Lubasa, który zbliżył się doń i wszczął z Rawickim rozmowę. W trakcie rozmowy, Lubas nagle wyciągnął z kieszeni flaszeczkę z gryzącym płynem, jak się następnie okazało – witryolejem, i całą jej zawartością oblał twarz Benedykta Rawickiego, który uległ skutkiem tego ciężkiemu poparzeniu twarzy oraz uszkodzeniu gałek ocznych, tak, że grozi mu utrata wzroku. Na krzyk Rawickiego zbiegli się przechodnie, którzy ujęli usiłującego zbiec Lubasa i oddali go w ręce posterunkowego. Wijącego się w bólach Rawickiego przewieziono niezwłocznie do kliniki ocznej dr. Donchina przy ul. Piotrkowskiej Nr. 9o. Jak nas informuje p. dr. Donchin, jest pewna nadzieja na uratowanie Rawickiemu wzroku. Narazie jednak stan jego jest ciężki. Zatrzymany Lubas został osadzony w areszcie do dyspozycji władz sądowo-śledczych”.

Rok 1937

Mieszkali: Graczyk Stefan, kapelusznik; Majewski Stefan, biuralista; Szmidka Ludwik, majster fabryczny; Wasiak Tadeusz, fryzjer; Wieczorek Piotr, ślusarz.

Taryfa Domów Miasta Łodzi - właściciel Maurycy i Julianna Lewin, małżeństwo.

Rok 1938

24 sierpnia, środa. „Ukarani przez Sąd Starościański. [...] Za wykroczenia budowlane skazani zostali: [...] Adolf Kwiram (Przejazd 7o) na 1oo zł. grzywny”.

Rok 1945

2 października, wtorek. „Zagubiono dokumenty i zaświadczenia P.F.K. na nazwisko Wejsiss Krystyna. Proszę o zwrot, Przejazd 7o-17”.

Rok 1946

27 lutego, środa. „Zginęła wilczyca. Łaskawy znalazca oraz osoby, które mogłyby wskazać, proszone są o powiadomienie za wynagrodzeniem. Przejazd Nr. 7o, m. 3”. Józef Kubicki, bo to on był właścicielem psa podobne ogłoszenie umieścił też w poniedziałek, 4 marca.


Kolejne numery: