Ulica Przejazd
Numer 50
Rok 19o7
16 kwietnia, wtorek. „Potrzebny człowiek do paru koni rolwagowych. Przejazd 5o, stróż wskaże”.
6 sierpnia, wtorek. „Do sprzedania koń powozowy, para chomont angielskich czarnych i para szorów biało-bronzowych oraz 4 koła powozowe. Przejazd 5o, stróż wskaże”.
28 sierpnia, środa. „Jest do wynajęcia bryka na polowanie na 6 osób, parokonna. Przejazd 5o, stróż wskaże’.
25 października, piątek. „Wychodźctwo. Biuro emigracyjne przy tutejszym oddziale żydowskiego Towarzystwa terytoryalnego – wysyła już 8 grupę wychodźców, którzy udają się z Bremu do Kaldestonu w dn. 14-ym listopada r.b. Osoby zainteresowane mogą się zgłaszać do biura przy ul. Przejazd nr. 5o”.
Rok 19o8
21 lutego, piątek. „Ogier gniady, 6 letni, chodzi w parze i w pojedynkę – do sprzedania. Przejazd nr 5o, stróż wskaże”.
7 kwietnia, wtorek. „Powóz, 4 koła gumowe, 4 żelazne, mało używany i uprząż powozowa do sprzedania. Przejazd nr. 5o, stróż wskaże”.
17 kwietnia, piątek. „Pożar. Wczoraj o godzinie 12 ½ w południe, w domu przy ul. Przejazd № 5o zapaliły się z niewiadomej przyczyny komórki. Na miejsce wypadku podążył II oddział straży ogniowej ochotniczej, który w 15 minut ogień ugasił. Straty wynoszą około 5o rub.”.
15 maja, piątek. „Koń (wałach) 5-letni powozowy, gniady, rosły, z dobremi chodami do sprzedania. Przejazd nr. 5o, stróż wskaże”.
Rok 19o9
19 czerwca, czwartek. „Przejazd 5o tanio do wynajęcia: 2 pokoje z kuchnią front 2 piętro, 5 pokojów z kuchnią front I piętro – słoneczna strona. Wodociąg”.
23 września, czwartek. „Przerabiam meble, materace, zakładam firanki, przyjmuję wszelkie obstalunki w zakres tapicerstwa wchodzące. Ulica Przejazd № 5o, tapicer”.
Rok 191o
Pod „Feldchere” oraz „Masseure und Masseusen” Büttner Berta, Przejazd 5o.
Rok 1912
25 czerwca, wtorek. „Warsztat 8 x 24 na ślusarnię lub stolarnię z odlewnią metalów, zaraz do wynajęcia. Wiadomość: Przejazd 5o”.
Rok 1913
17 marca, poniedziałek. „Okazyjnie do sprzedania para łóżek dębowych z materacami ul. Przejazd nr. 5o m. 1o”. Jak i 7 maja.
25 czerwca, środa. „Z powodu zmiany lokalu sprzedaję różne meble. Przejazd nr. 5o m. 1o”.
Rok 1915
24 października, niedziela. „Kary za przekupstwo. Za przekupstwo lub też za chęć przekupienia policjantów zostały przez pana Prezydenta Policji ukarane następujące osoby: [...] 14) Icek Weinreich, Przejazd nr. 5o, 1 mies. więzienia [...] Wręczone policjantom w celu ich przekupienia pieniądze, ci zwrócili i zameldowali wyżej wymienione osoby”.
Rok 1919
19 czerwca, czwartek. „Zginął biały pinczerek wabi się Bobi, z granatową kokardą. Uprasza się odprowadzić za wynagrodzeniem na ul. Przejazd 5o-2”.
Rok 192o
„Kolonialno-spożywcze sklepy” – Hersz Frenkel. „Skład obuwia” – Leon Micewski. „Piwiarnia” – Ludwik Fogel.
28 lutego, sobota. „Do sprzedania 2 wozy do węgla i rolwaga, wiadomość Przejazd 5o”.
Rok 1923
21 października, niedziela. „Piwiarnię dobrze prosperującą sprzedam z kompletnem urządzeniem i 3 pokoje z kuchnią Przejazd 5o”.
Rok 1926
15 marca, poniedziałek. „Dwunasta lista zdobywców premji czwartego „żywnościowo-dolarowego” bezpłatnego konkursu „Expressu” [Wieczornego Ilustrowanego] Wczoraj zdobyli: [...] Po 1 korcu węgla [...] Nowicka Eugenia, Przejazd 5o”. We wtorek, 18 kwietnia Eugenia Nowicka w piątym konkursie wygrała 3 kilo mąki.
3o sierpnia, niedziela. „Służąca do wszystkiego (n) W dniu wczorajszym do komisarjatu P.P. zgłosiła się Adamuś Marja, zamieszkała przy ulicy Przejazd 5o i zameldowała o kradzieży dokonanej przez służącą Franciszkę Więckowską. Nieuczciwa dziewczyna korzystając z nieobecności p. Adamuś kołnierz futrzany i inne wartościowe przedmioty na łączną sumę kilkuset złotych i zbiegła w niewiadomym kierunku. Odszukaniem Więckowskiej zajmie się policja wspomnianego komisarjatu”. W spisach z 1937 widniało: Adamus Maria, położna.
16 października, piątek. „I jak tu być uprzejmym dla gości! (x) Do pani Heleny Arlnik, zamieszkałej przy ulicy Kilińskiego 128 przyszła onegdaj w odwiedziny niejaka Janina Dąbrowska (Przejazd 5o). Po dość długiej pogawędce znajoma wyszła, po odejściu jej jednakże pani A. spostrzegła brak większej sumy pieniędzy znajdujących się w słoiku. Poszkodowana nie namyślając się wiele doniosła o powyższem w pobliskim VIII komisarjacie P.P.”.
Rok 1928
15 maja, wtorek. „ Nieuczciwy kwestarz nie zwrócił uzbieranych podczas kwesty pieniędzy. [...] Władze policyjne w dniu wczorajszym zawiadomiono o „oryginalnem” przywłaszczeniu. Józef Zamrzycki zamieszkały przy ul. Przejazd 5o, zgłosił się jako kwestarz do instytucji dobroczynnej „Ratujcie dzieci”. W dniu kwesty pracował w pocie czoła i rzeczywiście zebrał większą sumę. Nie zwrócił jednak pieniędzy tej instytucji. Gdy upłynął pewien okres czasu „Ratujcie dzieci” po kilkakrotnych upomnieniach zwróciło się wreszcie do władz policyjnych. W wyniku dochodzenia Zamrzycki został pociągnięty do odpowiedzialności karnej”.
Rok 193o
23 września, wtorek. Na 3o września między godz. 9 rano a 4 po południu wyznaczono przymusowa licytację na poczet podatku lokalowego: [...] Nowicki A., Przejazd 5o, meble”.
Rok 1932
„Aprowizacja”, hurtownia towarów kolonialnych, tel. 18381.
Rok 1934
15 marca, czwartek. „ Kradli palta w gimnazjum. Złodzieje, którzy ukończyli szkołę średnią. (as) Dwie rozprawy sądu okręgowego przez zbieg okoliczności, jaki niejednokrotnie daje się zaobserwować w niejednej dziedzinie życia, poświęcone było wczoraj… paltom. Sąd zajmował się może nie tyle paltami, ile tymi, którzy je kradli – w każdym razie snać prawo serji tak chciało, że przez drugi czas ani jeden złodziej specjalista od palt nie stawał przed sądem, podczas gdy wczoraj znalazło się ich aż czterech. […] Z racji „Święta Gór” w Zakopanem, na którą to wycieczkę wydawał ulgowe bilety kolejowe Związek Rezerwistów w Łodzi – panował w lokalu związku w ostatnich dniach stycznia ruch wyjątkowy. Za kilka złotych można się było przejechać do Zakopanego – popatrzeć na Tatry w śnieżnej szacie, użyć sanny i opalić się na górskim słońcu… Członkowie związku pp. Gerszt i Marczewski mieli w owych dniach roboty po uszy. Wydawali bilety, informowali całe tłumy interesantów, odpowiadali na zapytania przez telefon… W dniu 26 stycznia zginęło palto p. Gesztowi. Cztery dni później rozstał się z swym paltem p. Marczewski. W lokalu było tak tłoczno, że złodziej miał zadanie niezwykle łatwe. Przyszedł, zdjął z wieszaka i poszedł. Dochodzenie dało rezultaty pomyślne. Na bazarze przy ul. Piłsudskiego 2, warszawianin, Krener miał zamiar sprzedać właśnie to palto p. Marczewskiego. Okazało się, że zatrzymanym jest zawodowym złodziejem, karanym już w stolicy. Po dalszych wywiadach ujęty został kamrat Kremera – Wacław Chmielecki, również warszawianin. Wreszcie jako trzeci współwinny owych dwóch kradzieży w związku rezerwistów zatrzymany został Jerzy Oszczepiński, zam. w Łodzi przy ul. Przejazd 5o. Wczoraj trzej złodzieje – Kerner, Chmielecki i Oszczepalski – stanęli przed sądem. O ile w pierwszej sprawie złodzieje kradli palta w gimnazjach o tyle w drugiej sprawi złodziejami palt byli ludzie z wykształceniem gimnazjalnem. Okazało się bowiem, że zarówno Krener, jaki i Chmielnicki mieli ukończone gimnazjum. Sąd skazał Kernera na półtora roku, Chmielnickiego na rok więzienia, a Oszczepalskiego na 3 miesiące aresztu”.
2 czerwca, sobota. „Pokój z niekrępującem wejściem dla samotnej pani do wynajęcia od zaraz. Wiadomość Przejazd 5o w piwiarni”.
22 lipca, niedziela. „Potrzebna panienka do piwiarni”.
Rok 1935
8 marca, piątek. „Ofiary ślizgawicy. Zanotowano cztery nieszczęśliwe wypadki, z racji poślizgnięcia się na zamarzniętych ściekach przy studni lub rozlanej wody na schodach. - W klatce schodowej na ulicy Chłodnej 6 Marja Sosnowska złamała prawą nogę. - Józef Miszczak (Przejazd 5o) doznał złamania prawego podudzia. [patrz Przejazd 76] - Marja Kaczmarek (Poznańska 12) załamała nogę i doznała uszkodzenia czaszki. - Eygenjusz Marczewski (Nowopolska 14) wskutek upadku połamał nogi”.
Rok 1937
Mieszkali: Chołodenko Izaak, buchalter; Ejzenman Szymcha, kupiec; Franczkowska Helena, krawcowa; Frenkiel Rywen, kupiec; Komorowski Zygmunt, ślusarz; Lewkowicz Herszl, kuśnierz; Lewkowicz Majer, kapelmistrz; Lubicz Izrael, introligator; Nowicki Kazimierz; biuralista; Piaseczny Wacław, urzędnik; Stoller Alfred, szofer; Walczyk Kazimierz, handlowiec; Walendowski Roman, handlowiec.
Taryfa Domów Miasta Łodzi - właściciel Adolf i Łaja Landau, Berek i Łaja Bergman.
Rok 1946
13 maja, niedziela. „ Wyniki losowania nagród akcji premiowej „Kuriera Popularnego”. Podajemy dalszy ciąg wygranych i losowania: [...] Nr 388 Bartczak Danuta, Łódź, Przejazd 5o – 3 mies. abonament „Kuriera Porannego”, Łódź, Daszyńskiego 5o – 1 mies. abon. „Kuriera Popularnego”.
15 maja, środa. Sklep Karasiewicza, zatrzymanego jako spekulant i wróg ludu w akcji skierowanej przeciwko paskarstwu [patrz Przejazd 52].
Rok 195o
8 lipca, sobota. „Zgubiono legitymację ZNP Nr 29818 na nazwisko Zbierzchowska Barbara, Daszyńskiego 5o”.
Rok 1959
„Miejski Handel Detaliczny Nabiałem i Pieczywem [...] Sklep nr 1332”, tel. 3 4o 55.
Dąbrowski Jerzy, inżynier, tel. 2o5o4. Najprawdopodobniej pracował w Elektrowni Łódzkiej.
Rok 1966
29 października, sobota. „Kronika wypadków. [...] Na ul. Tuwima 5o, jadąc na stopniach tramwaju, Jerzy Dalęba (zam. A. Struga 38) uderzył w stojący samochód. Doznał on ciężkich obrażeń ciała”.
Kolejne numery:
- Przejazd 1
- Przejazd 2
- Przejazd 3
- Przejazd 4
- Przejazd 5
- Przejazd 6
- Przejazd 7
- Przejazd 8
- Przejazd 9
- Przejazd 10
- Przejazd 11
- Przejazd 12
- Przejazd 13
- Przejazd 14
- Przejazd 15
- Przejazd 15a
- Przejazd 16
- Przejazd 17
- Przejazd 18
- Przejazd 19
- Przejazd 20
- Przejazd 21
- Przejazd 22
- Przejazd 23
- Przejazd 24
- Przejazd 25
- Przejazd 26
- Przejazd 27
- Przejazd 28
- Przejazd 29
- Przejazd 30
- Przejazd 31
- Przejazd 32
- Przejazd 33
- Przejazd 34
- Przejazd 35
- Przejazd 36
- Przejazd 37
- Przejazd 38
- Przejazd 39
- Przejazd 40
- Przejazd 41
- Przejazd 42-44
- Przejazd 43
- Przejazd 45
- Przejazd 46
- Przejazd 47
- Przejazd 48
- Przejazd 49
- Przejazd 50
- Przejazd 51
- Przejazd 52
- Przejazd 53
- Przejazd 54
- Przejazd 55
- Przejazd 56
- Przejazd 57
- Przejazd 58
- Przejazd 59
- Przejazd 60
- Przejazd 61
- Przejazd 62
- Przejazd 63
- Przejazd 64
- Przejazd 65
- Przejazd 66
- Przejazd 67
- Przejazd 68
- Przejazd 69
- Przejazd 70
- Przejazd 71
- Przejazd 72
- Przejazd 73
- Przejazd 74
- Przejazd 75
- Przejazd 76
- Przejazd 77
- Przejazd 78
- Przejazd 78g
- Przejazd 78d
- Przejazd 78b
- Przejazd 79
- Przejazd 80
- Przejazd 81
- Przejazd 82
- Przejazd 83
- Przejazd 84
- Przejazd 85
- Przejazd 86
- Przejazd 87
- Przejazd 88
- Przejazd 89
- Przejazd 89a
- Przejazd 90
- Przejazd 91
- Przejazd 92
- Przejazd 93
- Przejazd 94
- Przejazd 95
- Przejazd 96
- Przejazd 97
- Przejazd 98
- Przejazd 99
- Przejazd 100
- Przejazd 102
- Przejazd 103
- Historie narożne i inne