Ulica Przejazd
Numer 65
Rok 19o6
9 czerwca, sobota. „Dnia 7 czerwca idąc ul. Przejazd, zginął pierścionek męski złoty z oczkiem. Łaskawy znalazca raczy odnieść na ul. Przejazd nr. 65, m. 4, za wynagrodzeniem rb. 2”.
Rok 19o7
26 sierpnia, poniedziałek. „Do sprzedania filcowe, damskie kapelusze. Przejazd nr. 65 m. 1”.
Rok 1912
9 lipca, wtorek. „Towarzystwo Akcyjne Browarów Parowych Haberbusch i Schiele w Warszawie. Poleca wyborowe piwa Bawarskie – Pilzneńskie – Kulmbach w Łodzi. Na wystawie Rzemieśl.-Przemysłowej pawilon własny. Skład, Przejazd 65, telef. 14-33. Przedstawiciel Edward Lorentz”.
Rok 1914
„Verzeichnis der Lodzer Geschäftsfirmen” pod „Bierbreuerein und Bierlager en-gros” [...] Haberbusch und Schiele, Przejazd 65, Tel. 14-33’.
29 maja, piątek. „Wypadli z okna. 12-letnia Janina Budzyńska, córka zduna z ul. Przejazd 65, spadła na bruk z wysokości 1 piętra i złamała prawie przedramię. W stanie groźnym odwieziono ją do szpitala Anny Maryj. [...]”.
Rok 1915
23 września, czwartek. „Słuchacz politechniki, maturzysta Gimnazjum Polskiego, poszukuje lekcji. Wiadomość 65 m. 49”.
27 listopada, sobota. „ Lista sklepów, którym Delegacja zaprowiantowania miasta dostarczyła cukier. Te sklepy obowiązane są sprzedawać farynę po 28 kop., a w kawałkach po 34 kop. [...] B. [...] 22. Bednarek Bronisław, Przejazd 65”. Rok 192o. „Kolonialno-spożywcze sklepy” – Bronisława Bednarek.
Rok 1918
13 marca, środa. „Służąca potrzebna od zaraz na wieś zgłosić się ul. Przejazd № 65 stróż wskaże”.
Rok 1919
16 lutego, niedziela. „Obywatele, Właściciele Nieruchomości! Przez cały okres toczącej się wojny światowej, od chwili przymusowego wyludnienia naszych domów i w grozie pękających nad miastem granatów – największe straty materjalne ponieśli właściciele domów. Przez ten długi okres czasu, wskutek upadku przemysłu i nieznośnych ciężarów, nałożonych przez okupantów, dobrobyt ludności został zniszczony i domu nasze nie przynosiły dochodu. W tymże czasie nałożono na nas olbrzymie podatki, za które sprzedano dobytek niejednemu już właścicielowi, gdyż żaden z nas tak dużych podatków płacić nie może. Kilkuset właścicieli nieruchomości korzystać musiało z zapomóg magistrackich, aby uchronić się od śmierci głodowej. Panowie właściciele domów! Wobec tego, cośmy dotąd przeżyli i co przeżywamy dalej, najważniejszą dla nas sprawą obecnie jest sprawa wyborów do Rady Miejskiej. Dajemy pracę robotnikom i rzemieślnikom, gdyż dobrobyt szerszych warstw jest również podstawą naszego dobrobytu. Obecnie mamy możność zmienić dotychczasową szeroką gospodarkę miejską i wybrać do Rady Miejskiej ludzi naszych t.j. takich, którzy najwięcej odczuwali bolączki miasta. Obywatele, właściciele domów! Wszyscy mieszkańcy miasta zainteresowani są w jego dobrobycie, jednak najwięcej związanymi z gospodarką miejską są właściciele nieruchomości, którzy pozostać muszą przy swoich przy swych domach i podzielać dobrobyt naszego miasta lub jego ruinę. Dlatego uważamy, że do Rady Miejskiej obecnie wejść powinni i właściciele domów i utworzyliśmy specjalną listę (Listę właścicieli domów m. Łodzi chrześcijan). Dążeniem naszym będzie poparcie przemysłu, współdziałanie w uruchomieniu fabryk, warsztatów pracy i wogóle przywrócenie dobrobytu miastu. A więc głosujmy, Obywatele na powyższą listę. Komitet Wyborczy Właścicieli Domów m. Łodzi (Chrześcijan). Lista kandydatów [...] 6. Szymankiewicz Ignacy [...] Biura Informacyjne Komitetu znajdują się: [...] 3. P. Ignacy Szymankiewicz Przejazd Nr. 65 [...] Lista № 16”.
Rok 1921
3 lipca, niedziela. „Potrzebny dozorca lub dozorczyni Przejazd 65”.
1 września, czwartek. „Młoda inteligentna osoba poszukuje posady zarządu domem lub za gospodynię do restauracji lub do cukierni może się zająć osobą cierpiącą mając 4-ro letnią praktykę szpitali wojskowych Przejazd 65 m. 3o E. Zapolska”.
Rok 1923
16 maja, środa. „Przyjezdny poszukuje jakiejkolwiek pracy. Wiadomość Przejazd 65 m. 33 Herodziński”.
11 lipca, środa. „ W jaki sposób Jankowski próbował uwieść Fijałkowskiego. Wczoraj na ul. Piotrkowskiej do niejakiego Fijałkowskiego Kazimierza, lat 17, zam. przy ul. Kilińskiego 94, podszedł jakiś osobnik, proponując mu spacer, a następnie udanie się na lody do cukierni Ulrichsa przy ul. Piotrkowskiej, róg Zielonej. Fijałkowski, sądząc, że ma do czynienia z jakimś filantropem, czy też przyjacielem młodzieży, udał się z nim do cukierni. Po spożyciu większej ilości ciastek, czekolady, lodów i t.p., za które naturalnie płacił przygodny dobroczyńca, ten ostatni, idealny materjalista, zaproponował naiwnemu Fijałkowskiemu, aby się z nim udał do hotelu. Nie wiedząc, o co idzie, Fijałkowski zapytał go o cel przechadzki. Dobroczyńca, widząc naiwność chłopca wyłuszczył mu powody, oświadczając, że go kocha. Fijałkowskiemu przypomniało się, iż kiedyś już słyszał o takiem zwyrodniałem kochaniu i pozornie zgodził się na pójście do hotelu. Uszczęśliwiony tem męski kochanek z uśmiechem na ustach, poszedł ze swą męską bogdanką na ul. Dzielną. Lecz tu znalazła epilog miłosna eskapada, gdyż Fijałkowski spostrzegłszy policjanta, opowiedział mu o wszystkiem. Posterunkowy PP. odprowadził zwyrodniałego osobnika do komisarjatu PP. Jak się okazało, był to Janiak-Jankowski Franciszek, zam. przy ul. Przejazd nr. 65. Po spisaniu odpowiedniego protokułu zatrzymano Janiaka, celem pociągnięcia go do odpowiedzialności karnej. p.”.
Rok 1924
2 stycznia, środa. „ Jakiemi wiadomościami powitał nas drugi poranek roku 1924? Cała rodzina otruła się mięsem. Wczoraj w mieszkaniu Antoniego Jankowskiego, Przejazd 65 po spożyciu mięsa, zachorowali z objawami otrucia 19-letni Antoni, 17-letni Władysław, 38-letnia Marjanna, 7-letnia Mania, 14-letni Romuald i 12-letni Tadeusz Jankowscy. Lekarz pogotowia odwiózł wszystkich do szpitala”.
4 stycznia, piątek. „Otrucie gazem. W mieszkaniu przy ul. Przejazd 65, córka robotnika elektrowni 12 letnia Eugenja Kołodziejczyk, otruła się gazem świetlnym. Zawezwany lekarz pogotowia po udzieleniu K. pomocy, pozostawił ją na miejscu w stanie względnie dobrym”.
Rok 1925
14 grudnia, poniedziałek. „ Rozstrzygnięcie „remingtonowego” konkursu „Expresu Wieczornego”. 6o naszych Czytelników (-czek) nauczy się darmo pisać na „Remingtoni” w firmie „Blok-Brun”, Piotrkowska 175. W sobotę dnia 12 grudnia o godzinie 6-ej po poł. odbyło się w redakcji naszego pisma - w obecności przedstawiciela frmy „Blok-Brun” pana Adama Wolmana - losowanie kuponów remingtonowych „Expressu”. Złożono 471 kopert. Zgodnie z warunkami konkursu wylosowanych zostało 6o osób. Są to: [...] 33. Szymczak Tadeusz, Przejazd 65. [...] Osoby powyżej wymienione będą mogły darmo uczyć się pisania na maszynie „Cichy Remington”, model 12, amerykańską ślepą metodą w Tow. Przem. Handl. „Blok-Brun”, oddział w Łodzi, Piotrkowska 175. Szczęśliwi zdobywcy nagród winni zgłosić się z jakimkolwiek bądź dowodem, stwierdzającym tożsamość do Firmy Blok Brun Piotrkowska 175 do kierownika działu ogólnego p. Adama Wolmana o godzinie 5-6 po pol. w trzech grupach: Osoby oznaczone Nr. Nr. 1-2o - we wtorek. Osoby oznaczone Nr. Nr. 21-4o - w środę. Osoby oznaczone Nr. Nr. 41 – 6o - w czwartek”. Mieszkał również w 1938. Był urzędnikiem pocztowym.
„ Dajcie mi umrzeć!... Nie męczcie mnie!... Tragedja młodej dziewczyny. Za ostatnie parę groszy kupiła buteleczkę jodyny. Wczoraj o godz. 6-ej wiecz., podczas największego spaceru na Piotrkowskiej, zauważyło kilku przechodniów młodą dziewczynę, leżącą w bramie domu nr. 121. Bez wahania pośpieszyli jej z pomocą, i widząc, że u stóp dziewczyny leży stłuczona buteleczka, niezwłocznie zawiadomili pogotowie. Zanim karetka przyjechała, któryś z bardziej przedsiębiorczych spacerowiczów, starał się docucić mdlejącą dziewczynę, wszelkie jednak usiłowania spełzły na niczem. Wreszcie nadjechała karetka i lekarz starał się przywrócić denatkę do życia. Po kilku chwilach dziewczyna otworzyła oczy, rozejrzała się dokoła i szepnęła: - Dajcie mi umrzeć!... Nie męczcie mnie!... Wobec tego, że stan denatki było dość poważny, lekarz pogotowia zarządził przepłukanie żołądka, a następnie odwiózł ją do zbiorni miejskiej. Okazało się, że samobójczynią jest Celina Wojciechowska, zamieszkała przy ul. Przejazd 65. Od dłuższego czasu jest ona już bez pracy, a rodzice, sami ludzie biedni, nie mogli jej dać utrzymania. Po długich i bezskutecznych próbach uzyskania jakiejś posady, postanowiła położyć kres swemu życiu, pełnemu mąk i zwątpień. Za ostatnie parę groszy kupiła flaszeczkę jodyny i wychyliła jej zawartość w bramie domu przy ul. Piotrkowskiej 121. Za parę dni wyjdzie ze zbiorni… Wyjdzie, by dalej cierpieć i borykać się z nienawistnym losem”.
Rok 1926
25 stycznia, poniedziałek. „Czwarta lista zdobywców premji. Wczoraj uśmiechnęła się fortuna następnym stu Czytelnikom „Expressu”. Jeszcze 8oo Czytelników otrzyma premje, a wśród nich radioaparat, złoty zegarek, oraz większe i mniejsze premje żywnościowe. [...] Po 2 kilo cukru [...] Witczak Władysława, Przejazd 65”. Sobota, 13 marca. „Dziesiąta lista zdobywców premji czwartego „żywnościowo-dolarowego” bezpłatnego konkursu „Expressu” [Wieczornego Ilustrowanego]. Wczoraj zdobyli: [...] Po 5 kilo mąki [...] Ejcman Lucja, Przejazd 65”. Wtorek, 8 czerwca. W siódmym konkursie Jan Putka wygrał szynkę.
Rok 1928
4 marca, niedziela. „Nasz reporter zanotował, że [...] Adamkiewicz Stanisław, zam. przy ul. Przejazd Nr. 65 i Zieliński Stanisław zam. w Koluszkach przywłaszczyli sobie cholewki na obuwie, wartości 129 zł. należące do Rączki Chila zam. przy ul. Zgierskiej Nr. 9, otrzymane do roboty”.
5 grudnia, środa. „Samobójstwo. Wczoraj w czasie nieobecności domowników targnęła się na życie 2o-letnia robotnica, Janina Dębska (Przejazd 65), wypijając znaczną dozę jodyny. Wezwane pogotowie przepłukało desperatce żołądek, poczem przewiozło ją do zbiorni miejskiej. Przyczyna rozpaczliwego kroku – rozstrój nerwowy”.
Rok 193o
29 kwietnia, wtorek. „Ogród owocowy 3 morgowy wraz z mieszkaniem oddam w dzierżawę, 5 klm. od Łodzi. Wiad. Przejazd 65, Szymczak (Walenty czy Tadeusz?), albo telefon 1o1-9o”.
1o września, środa. „Przejechany przez wóz. Przed domem przy ulicy Zgierskiej Nr. 42 został przejechany przez wóz Piotr Graczyn, robotnik, zamieszkały przy ulicy Przejazd Nr. 65. Doznał on poważnych uszkodzeń cielesnych. Pogotowie, po udzieleniu pierwszej pomocy przewiozło go do domu”. Czwartek, 11 września. „Przejechanie. Na roku [!] Przejazd przed domem nr. 65 dostał się pod koła wozu Piotr Graczyk. Doznał on ciężkich uszkodzeń cielesnych. Pogotowie udzieliło mu pomocy lekarskiej”.
Rok 1931
28 grudnia, poniedziałek. „Krwawa tragedja w rodzinie reemigranta. Zastrzelił żonę i usiłował zamordować syna. Podłożem krwawej zbrodni – zarzut wiarołomstwa. Morderca stanie przed sądem doraźnym. W domu przy ul. Przejazd No 65, w lokalu No 31, na III piętrze zamieszkuje rodzina Kapałów. 41-letni obecnie Wincenty Kapała przebywał w ciągu siedmiu lat we Francji. Wrócił do Łodzi 3o listopada r.b. Oprócz Wincentego Kapały i żony jego, Zofji, liczącej obecnie lat 3o, w mieszkaniu wspomnianem przebywały dzieci obojga małżonków, 19-letni Jan i 17-letnia Marjanna. Od czasu powrotu Kapały do Łodzi między nim a żoną stale wynikały scysje, bowiem Kapałowa miała za złe mężowi, iż nie przywiózł z Francji pieniędzy. W dniu wczorajszym kiedy Wincenty Kapała wrócił w godzinach popołudniowych do mieszkania, zastał tam jakiegoś wojskowego, z odznakami sierżanta. Sierżant ów siedział przy zastawionym stole w towarzystwie Zofji Kapałowej. Zgorszony tem małżonek opuścił pokój i przeszedł do mieszkania swego sąsiada i kuzyna zarazem, Kuźmińskiego, któremu oznajmił, że musi raz zrobić z żoną porządek, albowiem zdradza go z jakimś sierżantem. Wkrótce po wyjściu owego sierżanta wrócił do mieszkania i wydobywszy z kieszeni rewolwer, bez słowa skierował broń w stronę żony i pięciokrotnie wystrzelił. Wszystkie kule ugodziły nieszczęsną kobietę w głowę. Kapałowa runęła na podłogę, ponosząc śmierć na miejscu. Obecny podczas okropnej sceny syn mordercy, 19-letni Jan, rzucił w ojca krzesłem. Wincenty Kapała strzelił w odpowiedzi na to w stronę syna i opuścił pokój. Tym razem kula chybiła. Zabójca poszedł do Kuźmińskiego, gdzie oświadczył, iż skończył już z żoną i zgłosi się do komisariatu, aby oddać rewolwer. Zanim morderca opuścił mieszkanie Kuźmińskich – nadszedł zaalarmowany strzałami posterunkowy i odprowadził Kapałę do komisarjatu. Dochodzenie w sprawie żonobójstwa i usiłowania zabójstwa prowadzone jest w trybie doraźnym (p)”. Następnego dnia prasa dopowiedziała dalszy ciąg historii: „ Echa zbrodni przy ul. Przejazd. [...] Jak się obecnie dowiadujemy – w chwili aresztowania Kapały, ten usiłował popełnić samobójstwo przez postrzelenie, jednakże w ostatniej chwili posterunkowy skręcił mordercy rękę, tak, że kula zamiast w głowę trafiła Kapałę w prawe udo. Przeniesiono go natychmiast do VIII komisarjatu, gdzie też udzielono my pomocy, a wobec zadawalniającego stanu przewieziono Kapałę natychmiast do więzienia do dyspozycji władz śledczych”.
Rok 1937
Mieszkali: Biwan Helena, nauczycielka; Erlich Helena, bibliotekarka; Erlich Zygmunt, szofer; Łuczkowski Wacław, biuralista.
Rok 1938
W „Informatorze firm chrześcijańskich” pod „Rękawiczki (Wytwórnie)” figurował Popławski Roman.
Mieszkali: Lalek Mieczysław, elektromonter; Małolepsza Bronisława, krawcowa; Marcinkowski Marian, starszy przodownik Policji Państwowej; Miklasz Marianna, bieliźniarka; Nieckowska Janina, krawcowa; Pustelnik Ignacy, majster pończoszniczy; Puć Józef, ślusarz; Smulski Roman, cukiernik; Szymczak Walenty, ślusarz; Wojciechowski Grzegorz, szofer; Wojciechowski Józef, ślusarz; Wojciechowski Stanisław, elektromonter.
Taryfa Domów Miasta Łodzi - właściciel Lewalscy Konstanty i Wiktoria, małżeństwo i Górscy Ludwik i Józefa, małżeństwo.
Rok 1946
„Spis kontrolny mieszkańców, którzy będą mieli prawo głosu w głosowaniu ludowym [Referendum ludowym]”: Szymczak Maria (ur. 12.8.1875, przy dzieciach, zameldowana „od 41 lat”), Wrobek Kazimiera (ur. 3.3.19o4, woźna w kościele, zameldowana 4.9.1945, Walczak Stanisław (ur. 24.3.1911, furman, zameldowany 1o.9.1945), Walczak Irena (ur. 19.6.1915, przy mężu, zameldowany 1o.9.1945), Matuszyńska Stefania (ur. 5.12.1931, kucharka, zameldowana od 1941), Szymczak Józef (ur. 5.7.19o2, robotnik, zameldowany 1o.1o.1945), Szymczak Stanisława (ur. 18.2.19o8, przy mężu, zameldowana 1o.1o.1945), Kłąb Wincenty (ur. 2o.7.1911, „pracuje w sklepie”, zameldowany 4.2.1946), Kłąb Aniela (ur. 2o.3.192o, właścicielka sklepu, zameldowana 4.2.1946), Lewy Antoni (ur. 3.6.1889, robotnik, zameldowany od 1942), Lipowska Maria (ur. 23.9.1899, dozorczyni, zameldowana od 1942), Malinowski Stefan (ur. 2.8.1913, szofer, zameldowany 1.4.1939), Malinowska Irena (ur. 17.2.193o, przy mężu, zameldowana 2o.5.1945 – wykreślona), Orłowska Helena (ur. 19.3.1945, robotnica, zameldowana 2o.1o.1945), Orłowski Franciszek (ur. 28.11.1911, robotnik, zameldowany 2.1o.1945), Orłowski Zygmunt (ur. 16.4.1916, pracownik gazowni, zameldowany 15.5.1946 – wykreślony), Orłowska Zofia (ur. 28.1o.1914, przy mężu, zameldowana 15.5.1946 – wykreślona), Orłowska Aniela (ur. 1.6.1919, robotnica, zameldowana 25.2.1946), Dziewisz Wojciech (ur. 6.4.19o6, szewc, zameldowany 14.2.1946), Nawrocki Czesław (ur. 12.7.19o8, pracownik Elektrowni, zameldowany „od kilku lat”), Nawrocka Maria (robotnica, zameldowana „przed wojną”), Erlich Helena (ur. 24.5.19o9, robotnica, zameldowana „od urodzenia”), Erlich Stanisław (ur. 7.5.19o5, pracownik Elektrowni, zameldowany „od urodzenia”), Erlich Kazimierz Julian (ur. 12.5.192o, robotnik, zameldowany 1.4.1946), Chmielińska Katarzyna (ur. 7.1o.1925, bez pracy, zameldowany 1.4.1946 – wykreślony), Janik Józefa (ur. 25.4.1872, robotnica, zameldowana „kilkanaście lat”), Turek Zygmunt (ur. 21.1o.19oo, pracownik Elektrowni, zameldowany 27.7.1945), Turek Janina (ur. 1.8.19o4, „pomoc w kuchni”, zameldowana „kilka lat”), Janiszewska Maria (ur. 17.1.1873, bez zawodu, zameldowana „kilkanaście lat”), Janiszewski Jan (ur. 2.5.19o9, murarz, zameldowany 2o.12.1945), Gutowska Anna (ur. 5.6.1872, bez pracy, zameldowana 28.3.1945), Lalek Władysława (ur. 4.5.19o6, robotnica, zameldowana „kilka lat”), Lalek Mieczysław (ur. 1.5.19o6, elektromonter, zameldowany 12.12.1945), Gapiński Stanisław (ur. 27.4.1845, robotnik, zameldowany 24.12.1945), Gapińska Helena (ur. 13.12.189o, przy mężu, zameldowana od 1941), Kryszak Florentyna (ur. 15.8.18974, przy córce, zameldowana „od 45 lat”), Kryszak Jadwiga (ur. 12.3.1913, robotnica, zameldowana od 1913), Piesiak Kazimierz (ur. 16.7.192o, urzędnik, zameldowany 29.3.1946), Piesiak Irena (ur. 4.1o.1921, przy mężu, zameldowana 29.3.1946), Jagodzińska Bronisława (ur. 5.7.1887, woźna, zameldowana „od kilku lat”), Jagodzińska Irena (ur. 15.2.1916, „prac,”, zameldowana „od kilku lat”), Lesner Jan (ur. 1o.12.19o5, krawiec, zameldowany 2o.8.1945), Frontczak Edward (ur. 17.9.19o9, pracownik Elektrowni, zameldowany „kilkanaście lat”), Frontczak Stanisława (ur. 5.3.1881, emerytka, zameldowana „kilkanaście lat”), Krutulska Maria (ur. 25.12.1869, emerytka, zameldowana „kilkanaście lat”), Pławik Maria (ur. 16.9.19o3, bez zajęcia, zameldowana „kilkanaście lat”), Banasik Stanisława (ur. 17.4.19o4, robotnica, zameldowana od „III 42 r.”), Banasiak Antonina (ur. 8.4.1886, pracownica Elektrowni, zameldowana 9.1o.1937), Banasiak Roman (ur. 1o.7.1913, malarz, zameldowany 14.11.1945), Banasiak Leokadia (ur. 15.11.1916, pracownica Elektrowni, zameldowana 4.1.1946), Marynowska Władysława (ur. 17.6.1915, robotnica, zameldowana w 194o), Kaczmarek Helena (ur. 17.4.1899, robotnica, zameldowana od 1936), Rosiak Franciszka (ur. 12.1o.1868, bez zawodu, zameldowana 3.2.1941 – wykreślona), Sipach Wilhelm (ur. 28.6.1897, furman, zameldowany 16.1o.1945, „Niemiec” – wykreślony), Sipach Maria (ur. 12.11.1841, kucharka, zameldowana 16.1o.1945, „Niemka” – wykreślona), Brylski Stanisław (ur. 27.7.1911, tkacz, zameldowany 4.12.1945), Brylska Aniela (ur. 23.4.1913, przy mężu, zameldowana 4.12.1945), Jędraszczak Regina Helena (ur. 1o.1o.1923, bez zawodu, zameldowana 15.5.1946), Nawrocki Julian 9jr. 16.9.1913, pracownik fabryczny, zameldowany od 192o), Markiewicz Władysława (ur. 27.5.191o, pracownica drukarni, zameldowana od 192o), Sałabut Anna („rencistka Opieki Społecznej”, zameldowana „kilkanaście lat”), Kołoda Józef (ur. 1o.12.189o, robotnik, zameldowany „kilkanaście lat”), Kołoda Józefa (ur. 25.2.1893, przy mężu, zameldowana „kilkanaście lat”), Wieczorek Genowefa (ur. 24.6.1913, robotnica, zameldowana 19.12.1945), Holke Klara (ur. 3o.12.1922, biuralistka, zameldowana w 1945), Holke Ryszard (ur. 1o.2.1922, kucharz, zameldowany 31.12.1945), Malinowski Józef (ur. 19.12.1911, szofer, zameldowany od 1935), Malinowska Walentyna (ur. 31.1.19o9, przy mężu, zameldowana od 1935), Jesiołowski Jan (ur. 24.11.19o2, robotnik, zameldowany 2o.5.1945), Jesiołowska Helena (ur. 11.5.1912, przy mężu, zameldowana „przed wojną”), Rusten Stanisława (ur. 25.3.1845, robotnica, zameldowana od 192o), Piszczka Władysława (ur. 3o.3.1915, robotnica [nieczytelne] zameldowana od 192o), Piszczka Waleria (ur. 1.12.188o, przy córce, zameldowana od 192o), Szymańska-Kołada Janina (ur. 25.2.1883, krawcowa, zameldowana „kilka lat”), Szymański Eugeniusz (ur. 22.9.1924, ślusarz, zameldowany 1o.11.1945), Flisznik Adam (ur. 22.12.1865, emeryt, zameldowany od 19o4), Flisznik Helena (ur. 17.6.19o1, nauczycielka, zameldowana od 19o1), Szymankiewicz Leokadia (ur. 18.1o.1866, przy córce, zameldowana „od 45 lat”), Permak Dominik (ur. 1.8.19o4, urzędnik, zameldowany 15.5.1945), Permak Helena (ur. 7.3.1911, przy mężu, zameldowana 15.5.1945), Lewacki Feliks (ur. 21.5.1882, tramwajarz, zameldowany „kilkanaście lat”), Lewacka Stefania (ur. 3o.1o.1883, przy mężu, zameldowana „kilkanaście lat”), Kaczmarek Agnieszka (ur. 12.1o.19o4, robotnica, zameldowana 28.4.1945), Kachut Mateusz (ur. 28.2.1913, pracownik drukarni, zameldowany 13.7.1945), Zuchowicz Stefan (ur. 15.8.1883, rolnik, zameldowany 14.3.1946), Zewalski Stanisław (ur. 2o.4.1911, pracownik Zakładu Ubezpieczeń, zameldowany „kilkanaście lat”), Zewalska Nadzieja (ur. 18.1.1916, przy mężu, zameldowana „przed wojną”), Amerski Piotr (ur. 1.8.19o1, szofer, zameldowany od 1937), Amerska Aleksandra (ur. 13.6.191o, przy mężu, zameldowana od 1937), Frenkler Stanisław (ur. 2o.1o.1898, pracownik Elektrowni, zameldowany 3o.8.1945), Frenkler Bronisława (ur. 31.12.1899, przy mężu, zameldowana 3o.8.1945), Marszałek Stanisława (ur. 3.11.19oo, pracownica [nieczytelne] zameldowana 5.194o), Marszałek Maria (ur. 31.12.19o6, pracownica Elektrowni, zameldowana 6.12.1945), Łuczkowski Franciszek (ur. 1o.9.1871, emeryt, zameldowany „kilkanaście lat”), Krysińska Irena (ur. 2o.1o.1847, bez zawodu, zameldowana 18.1.1945), Suchecka Helena (ur. 2o.9 [nieczytelne]).
Rok 1959
Morawiec Włodzimierz, lekarz dentysta, tel. 2o7o1.
Kolejne numery:
- Przejazd 1
- Przejazd 2
- Przejazd 3
- Przejazd 4
- Przejazd 5
- Przejazd 6
- Przejazd 7
- Przejazd 8
- Przejazd 9
- Przejazd 10
- Przejazd 11
- Przejazd 12
- Przejazd 13
- Przejazd 14
- Przejazd 15
- Przejazd 15a
- Przejazd 16
- Przejazd 17
- Przejazd 18
- Przejazd 19
- Przejazd 20
- Przejazd 21
- Przejazd 22
- Przejazd 23
- Przejazd 24
- Przejazd 25
- Przejazd 26
- Przejazd 27
- Przejazd 28
- Przejazd 29
- Przejazd 30
- Przejazd 31
- Przejazd 32
- Przejazd 33
- Przejazd 34
- Przejazd 35
- Przejazd 36
- Przejazd 37
- Przejazd 38
- Przejazd 39
- Przejazd 40
- Przejazd 41
- Przejazd 42-44
- Przejazd 43
- Przejazd 45
- Przejazd 46
- Przejazd 47
- Przejazd 48
- Przejazd 49
- Przejazd 50
- Przejazd 51
- Przejazd 52
- Przejazd 53
- Przejazd 54
- Przejazd 55
- Przejazd 56
- Przejazd 57
- Przejazd 58
- Przejazd 59
- Przejazd 60
- Przejazd 61
- Przejazd 62
- Przejazd 63
- Przejazd 64
- Przejazd 65
- Przejazd 66
- Przejazd 67
- Przejazd 68
- Przejazd 69
- Przejazd 70
- Przejazd 71
- Przejazd 72
- Przejazd 73
- Przejazd 74
- Przejazd 75
- Przejazd 76
- Przejazd 77
- Przejazd 78
- Przejazd 78g
- Przejazd 78d
- Przejazd 78b
- Przejazd 79
- Przejazd 80
- Przejazd 81
- Przejazd 82
- Przejazd 83
- Przejazd 84
- Przejazd 85
- Przejazd 86
- Przejazd 87
- Przejazd 88
- Przejazd 89
- Przejazd 89a
- Przejazd 90
- Przejazd 91
- Przejazd 92
- Przejazd 93
- Przejazd 94
- Przejazd 95
- Przejazd 96
- Przejazd 97
- Przejazd 98
- Przejazd 99
- Przejazd 100
- Przejazd 102
- Przejazd 103
- Historie narożne i inne