Ulica Przejazd
Numer 14
Rok 1898
27 sierpnia, sobota. „W szkole prywatnej przy ulicy Przejazd № 14 zapis uczniów odbywa się codziennie od g. 9 – 4 lekcye rozpoczną się 24 sierpnia. Kaz. Goetzen”. Goetzen miał na imię Kazimierza, a szkoła była męska, 2-klasowa. Powyżej: „W 3-klasowej Szkole Handlowej prywatnej Piotrkowska № 121 Zenona Goetzena egzamina wstępne rozpoczną się dnia 1o (22), lekcye zaś 17 (29) sierpnia”.
Rok 1899
2o maja, sobota. „Muzeum Kreutzberga ul. Przejazd vis-a-vis toru cyklistów. Przybyły nowe preparaty anatomiczne. Nowe figury woskowe naturalnej wysokości. Odaliska, piękność wschodnia. Dziewczyna porażona piorunem. Cesarzowa austryacka Elżbieta i jej morderca Luccheni. Bismark. Zawalenie się pomostu przy spuszczaniu okrętu. Albion w Londynie. Zatonięcie statku „La Bourgogne”, przyczem utonęło 6oo ludzi. Kapitan Dreyfus. Wojna amerykańsko-hiszpańska. Wejście 1o kopiejek. Do oddziału anatomicznego 1o kop. Z poważaniem Wdowa B. Kreutzberg”.
Rok 19oo
5 stycznia, piątek. „ Muzeum Kreutzberga Przejazd vis-a-vis toru cyklistów. Codziennie o g. 11 rano do 1o wieczór otwarte. Muzeum posiada zbiór figur woskowych naturalnej wielkości, przedstawiających znakomitości i wybitne osobistości. Nowe, dotychczas jeszcze w żadnem muzeum nie pokazywane. Nowość. 1) Spotkanie się Dreyfusa z żoną. 2) Dreyfus przed sądem wojennym. 3) Scena z życia Haremu. Najnowsze wypadki dziejowe. Podróż cesarz Wilhelma na wschód (wjazd do Jerozolimy i Betleemu), piękna Józefina. Ciele z głową podobną do ludzkiej i nogami psiemi, pies z ośmiu nogami, koty z dwoma głowami, baran z jedną głową i dwoma twarzami. Panorama, stereoskopy. Duży wybór paryskich mechanicznych obrazów i automatów. Wejście 2o kop. Do oddziału anatomicznego 1o kop.”. Wtorek, 2o marca – „Ostrzegam przed kupnem moich monet skradzionych u mnie 31 stycznia. Mogę je odkupić. Muzeum Kreutzberga. Przejazd”.
1o marca, sobota. „Do wynajęcia ulica Przejazd Nr. 14 od 1 kwietnia kilka mieszkań składających się z 2 pokoi i kuchni. Tam również są do wynajęcia lokale na kantory i składy, oraz lokal zajmowany przez szkołę prywatną Goetzena jest do wynajęcia częściowo lub w całości od 1 lipca”.
5 lipca, czwartek. „W Szkole Prywatnej Przejazd Nr. 14 lekcye wakcyjne rozpoczynają się 2 lipca. Od 9 lipca szkoła przeniesioną zostanie na ul. Wólczańską № 55 dom własny”.
3o czerwca, sobota. „Łódzkie Towarzystwo Pożyczkowo-Oszczędnościowe Przejazd № 14 dom p. Landau vis-a-vis placu Cyklistów. I. Przyjmuje zapisy na członków: a) mieszkańców m. Łodzi obojga płci, pełnoletnich b) Towarzystwa spółki i związki działające na zasadzie zatwierdzonych ustaw lub umów piśmiennych. II. Przyjmuje wkłady oszczędnościowe od członków i osób postronnych, na różne terminy w sumach dowolnych począwszy od 1o kop. do 5oo rubli i płaci od wkładów bezterminowych 4% Od wkładów za 7-dniowem wypowiedzeniem 41/ 2% Od wkładów za 3 ch miesięcznem wypowiedzeniem 5% Od wkładów za rocznem wypowiedzeniem 51/ 2%, III. Udziela pożyczki członkom za poręczeniem na termin niedłuższy nad rok do wysokości rb. 25o. IV. Udziela pożyczki członkom pod zastaw papierów procentowych do wysokości stale określonych na różne terminy. Procenty od wkładów nie podlegają opłacie podatku dochodowego od kapitałów pieniężnych. Wszelkie obroty pieniężne z Towarzystwem uskuteczniają się na zwyczajnym papierze i nie podlegają opłacie stemplowej. Biuro Zarządu otwarte codziennie z wyjątkiem Niedziel i świąt od godziny 1o rano do 2 popołudniu i od godz. 7 do 8 wieczorem”.
13 września, czwartek. „Mam zaszczyt zawiadomić Sz. PP., iż dnia 7/9 19oo r. przeniosłem swój Zakład introligatorski na ul. Przejazd № 14 sklep po p. Fiszerze, to jest artystyczną pracownię portretów, passepartout, ram ozdobnych, wyrobów pluszowych i skórzanych, ksiąg handlowych, kolekcyjnych, skorowidzów, teczek, portfeli itp. oraz oprawy obrazów i książek. Polecając się nadal łaskawym względom pozostaję z szacunkiem Józef Nowacki”.
Rok 19o2
26 lutego, środa. „Potrzebna panna do haftu. Przejazd 14 w sklepie chemicznej pralni”.
„Potrzebny zaraz agent zdolny i wymowny, znający polski i niemiecki język, do lekkiego, bardzo korzystnego zajęcia. Wiadomość ul. Przejazd № 14 u stróża”.
Rok 19o3
Doliński, pracownia haftu.
1o stycznia, sobota. „Ostrzeżenie. Niniejszem ogłaszam, że w pogrzebowym moim zakładzie na ul. Przejazd 14, Jan Kolasiński ze mną nie miał żadnej spółki i nie był żadnym „wspólnikiem”, jak się mianował, a był tylko, jako najzwyczajniejszy służący, który obecnie został zwolniony z powodu niewłaściwych postępowań. Rachunki proszę od dziś załatwiać osobiście w firmie. Konstanty Matwejew”. Środa, 15 stycznia 1919. „Przy ul. Przejazd Nr. 14 mieści się zakład pogrzebowy, prawdziwie polsko-katolicki, zaś pod Nr. 22 jest zakład prawosławny pod firmą Pusz i S-ka, którego właściciel jest prawosławny, nazywa się Matjejew [Matwiejew]. Utrzymuje agenta, który werbuje ludzi z ulicy, a ci nie wiedzą, do jakiej chodzą firmy. Ludwik Szymański właściciel zakładów pogrzebowych Przejazd № 14 i Sienkiewicza 39”. [patrz Przejazd 22 i Przejazd 23]
Rok 19o5
3 stycznia, wtorek. „Ogólne osłabienie. W ciągu dnia wczorajszego następujące osoby uległy ogólnemu osłabieniu: [...] na ul. Przejazd nr 14 August Wizner, lat 21”.
5 stycznia, czwartek. „Pracownia sukien, kapeluszy i kwiatów E. Koziołkiewiczowej, Przejazd № 14, przyjmuje uczennice”.
9 stycznia, poniedziałek. „Panienka młoda poszukuje miejsca kasyerki, sklepowej lub do towarzystwa, a także może się zająć szyciem w domach prywatnych. Wiadomość ul. Przejazd № 14, sklep z bluzkami”.
7 marca, wtorek. „Potrzebny od zaraz zdolny agent znający język polski i niemiecki. Wiadomość u stróża domu, Przejazd 14”.
Rok 19o6
18 lipca, środa. „Kantor służby z ulicy Piotrkowskiej 88, został przeniesiony na ul. Przejazd 14”. Czwartek, 3o sierpnia. „Biuro rekomendacyjne „Pomoc”, ul. Przejazd nr. 14, poleca: kasyerki, buchalterki, sklepowe, oraz wszelką służbę domową z najlepszemi świadectwami. Przy biurze najem mieszkań i sklepów”. Poniedziałek, 24 września. „A.A.A.) Biuro rekomendacyjne „Pomoc”, Przejazd 14, poleca z dobremi świadectwami wszelką służbę. Przy kantorze prowadzi się dział najmu mieszkań i sklepów, komisowe 2%”. Piątek, 28 września. „Potrzebni woźni do odprowadzania służby. Kantor rekomendacyjny „Pomoc” Przejazd 14”. Wtorek, 16 października. „Mieszkanie składające się z 5 pokojów z wszelkiemi wygodami jest do wynajęcia. Kantor „Pomoc”, Przejazd 14”.
Rok 19o7
7 stycznia, poniedziałek. „Potrzebny chłopiec 12-14 lat, poczciwych, porządnych rodziców, do roznoszenia listów. Kantor „Pomoc”, Przejazd nr. 14”. Ten sam kantor ogłaszał – „Potrzebne różne mieszkania, większe i mniejsze”.
21 stycznia, poniedziałek. „A.A. Z powodu wyjazdu tanio do sprzedania piękny żyrandol salonowy, gazowy. Wiadomość, Przejazd 14, kantor „Pomoc”.
7 marca, czwartek. „Kary administracyjne. Na mocy postanowienia czasowego generał-gubernatora z dnia 3 marca, stróżów domów [...] 5) Przejazd nr. 14, Kazimierz Papiórkowski [...] winnych niespełnienia żądań policyi w utrzymywaniu w czystości chodników, podwórz przy domach, w których są oni stróżami , jak też niespełnianie dyżurów w bramach domów w porze wieczorowej [...] ukarać grzywnami 1oo rubli każdego, z zamianą w razie niemożności zapłacenia tej sumy na zamknięcie w więzieniu na jeden miesiąc”.
15 kwietnia, poniedziałek. „Do wynajęcia od (1) 14 lipca r.b. lokal zajmowany do tego czasu przez „Monopol” na restaurację, piwiarnię lub kawiarnię. Ulica Milsza. Wiadomość u właściciela, ulica Przejazd № 14, w kantorze M. Łaski & M. Nitecki”. Rok 1914. „Verzeichnis der Lodzer Geschäftsfirmen” pod „Assenisations-Geschäfte” [...] Łaski Max und Nitecki, Przejazd 14, Tel. 9-o4”.
3o kwietnia, wtorek. „Francuzka z niemieckim bona wychowawczyni, z dobremi świadectwami poszukuje miejsca. Biuro Rościszewskiej, Przejazd 14”. Środa, 29 maja – „Paryżanka, inteligentna, pragnie znaleźć na lato posadę towarzyski dla dorosłej osoby. Oferty „Poste – restante” dla M.R. 14”.
13 lipca, sobota. „Nowe pismo w Łodzi. Dziś ukazał się pierwszy numer tygodnika polskiego „Byt” wydawanego w Łodzi. Redakcya stanowisko swe w artykule wstępnym określa w sposób następujący: „To pierwsze słowo, które i program nasz obejmuje, chcemy wypowiedzieć jasno i wyraźnie, ażeby mogło być łatwo zrozumiane i zapamiętane. Pismo nasze, jako polskie, spełniające właściwie swe zadanie – już z natury rzeczy – ma za najpierwszy obowiązek służyć ludziom naszej narodowości: służyć też im chce wiernie, tak w interesach każdego zosobna, jak również w sprawach wspólnych wszystkim, czyli całego polskiego narodu. Jest niewątpliwem, że wszelkie dobro, wszelka korzyść jednostek w narodzie – składa się na pomyślność jego ogółu; pomyślność zaś całego narodu – daje rozliczne korzyści i przynosi wogóle pomyślność jego jednostko,. W społeczeństwie naszem jest jeszcze wielki brak pracy, potrzebnej dla dojścia do pożądanej pomyślności, czyli należnego bytu, tak jednostek, jak i ogółu. Do pracy więc usilniej, nad polepszeniem tego bytu, stajemy z pismem pod nazwą „Byt” – z hasłem: Sprawiedliwością twórzmy szczęście wszystkich! W imię sprawiedliwości dopominać się będziemy o wszelkie prawa bytu, tak całego naszego narodu, jako też wszystkich jego poszczególnych jednostek, stając śmiało w obronie pokrzywdzonych. Pragniemy z całej duszy należytego przez ogół zrozumienia, iż w „w szczęściu wszystkich – są wszystkich cele”, czyli, że zdobywanie szczęścia dla wszystkich – mają uważać wszyscy za cel swoich usiłowań, aby wszystkim było dobrze. Opiera się to na świętej wierze Chrystusowej i jej demokratycznej zasadzie, uznającej wszystkich ludzi za równych sobie praz na szczytnych tej wiary hasłach: „Kochaj bliźniego twego jak siebie samego” i – „Nie czyń tego drugiemu, co tobie jest niemiłem”. Zajmując się głównie sprawami ludzi, należących do naszego narodu, gdziekolwiek zamieszkałych, a w ogólnym zarysie życiem całej ludzkości, będziemy starali się popierać szczególnie sprawy tych ludów, z którymi naród nasz wszedł w bliższą styczność, przez wspólny byt państwowy, za czasów dawnej Polski. Dalej zaś – pismo nasze, z pilną uwagą zajmować się będzie życiem naszych licznych pobratymców słowian – zwłaszcza życzliwych nam – jako narodów, z którymi łączy nas wolność szczepowa, a zbliżać powinno wiele dobrze zrozumianych interesów politycznych. W myśl ducha chrześcijańskiej religii i dążeń pisma naszego, pragnęlibyśmy, aby cała ludzkość przejęta była takiemi zasadami żeby w szczęściu wszystkich widziała wszystkich cele. Rozumiemy jednak, iż trzeba nam liczyć się z takiemi warunkami, wśród jakich żyjemy, wobec czego, przyrodzony instynkt zachowawczy nie dozwala nam pomagać tym, którzy na istnienie nasze nastają; przeciwnie – bronić się przed niemi, zatem walczyć z nimi zespolonemi siłami i z całą energią konieczność nas zmusza”. Program powyższy dosyć wyraźnie zaznacza stanowisko pisma. Byłoby istotnie bardzo pożądanem, aby idee Chrystusowe stały się czynem. Któż bo nie używa imienia Chrystusowego, jako szyldu dla swych interesów? Najwięksi reakcyoniści w imię Chrystusa dopuszczają się nieraz mordów; Biskmark i wielu innych twierdzili, że działają w myśl idei Chrystusowej; pisarze socyalistyczni zapewniali, że Chrystus był pierwszym socyalistą, a anarchiści znów chełpią się, że Chrystus był anarchistą (vide dzieło Scalvusa „Anarchiści”). Nowe pismo zapewnia, że przewodnią jego ideą będzie: „Sprawiedliwością twórzmy szczęście wszystkich”, „Kochaj bliźniego twego jak siebie samego”, „Nie czyń drugiemu, co tobie jest niemiłem”. Oby słowo stało się czynem! Te życzenia składamy pod adresem redakcyi w tem przekonaniu, że redakcya szczerze odczuwa ideę Chrystusową. Jako redaktor i wydawca podpisuje pismo p. Władysław Ciot; odbijane jest w tłoczni p. Józefa Szcześniewskiego i S-ki. Treść pierwszego numeru urozmaicona. Pod względem technicznym numer wykonany bardzo starannie”. Władysław Ciot prowadził przy Przejazd 14 księgarnię. W 19o7 roku należał do 2 Towarzystwa pożyczkowo-oszczędnościowego [patrz Nawrot 38]
15 lipca, poniedziałek. „Ś.p. Berta Nowakowska z Verwornów wdowa po nauczycielu miejskim, po długich cierpieniach, opatrzona świętemi Sakramentami, przeniosła się do wieczności, dnia 14 Lipca 19o7 r. o godzinie 3½ rano, przeżywszy lat 7o. Wyprowadzenie zwłok nastąpi z ulicy Przejazd № 14, we wtorek 16 Lipca o godzinie 1o rano z kościoła św. Krzyża, a z tamtąd na Stary cmentarz katolicki. Na smutny ten obrządek zaprasza krewnych, przyjaciół i znajomych Rodzina”.
26 listopada, wtorek. „Nauczycielka z długoletnią praktyką z doskonałym polskim i francuskim z konwersacyą, poszukuje lekcyi. Poleca biuro Rościszewskiej, Przejazd № 14”.
Rok 19o8
24 lutego, poniedziałek. „Kantor „Pomoc”, Przejazd № 14, ma do umieszczenia bardzo dobre mamki”.
19 listopada, czwartek. „(p) Ciężkie zasłabnięcie. Wczoraj wieczorem zawezwano Pogotowie na ulicę Przejazd nr. 14, gdzie w mieszkaniu wiła się z boleści 57 letnie Małgorzata Falkowska. Przyczyna tych kurczy niewyjaśniona”.
Rok 19o9
29 stycznia, piątek. „Biuro Rościszewskiej poleca: nauczycielki, nauczycieli, nauczycielki muzyki, oraz francuzki, niemki, freblówki, bony z szyciem, gospodynie różnej narodowości z praktyką”.
3o kwietnia, piątek. „Fortepian mahoniowy używany jest do sprzedania za rb. 4o. Ulica Przejazd № 16, m. 4, I-e piętro”.
19 sierpnia, czwartek. „Szkolne książki używane kupuje księgarnia W. Ciota, Przejazd 14”.
4 października, poniedziałek. „Pierwszych zasad gry skrzypcowej udziela Wacław Biesiadecki. – Wiadomość Przejazd 14 (księgarnia)”. [patrz Przejazd 34]
4 grudnia, sobota. „Do sprzedania natychmiast magazyn ubiorów damskich – Przejazd 14, front”.
Rok 191o
26 stycznia, środa. „Dobra krawcowa poszukuje roboty w domach prywatnych. Ul. Przejazd 14 m. 16”.
29 stycznia, sobota. „A.A.A.A. Sympatyczną paryżankę z doskonałem świadectwem poleca biuro Rościszewskiej, Przejazd № 14”.
3 marca, czwartek. „VI-te Łódzkie Towarzystwo Pożyczkowo-Oszczędnościowe w Łodzi, ul. Przejazd № 14, tel. 9o4, z dniem 1-ym marca r.b. przyjmuje oszczędności, począwszy od rb. 1, na oprocentowanie od 4% do 6%. Wydaje pożyczki do rubli 2oo przy udziale rubli 3o. Biuro otwarte codziennie od 1o-ej do 2-ej i od 6-ej do 8-ej wiecz., z wyjątkiem dni świątecznych”.
8 kwietnia, piątek. „A.A. Otomana do sprzedania za 2o rb. Wiadomość w kantorze „Pomoc”, Przejazd 14”.
13 maja, piątek. „Szukam pokoju umeblowanego od 1-go czerwca w blizkości Benedykta. Oferty w księgarni Ciota. Przejazd 14”.
19 lipca, wtorek. „A.A.A. Nauczycielkę rosyankę z gimnazyalnym świadectwem i pozwoleniem na wszystkie przedmioty poleca biuro Rościszewskiej. Przejazd 14”.
Rok 1911
6 lutego, poniedziałek. „(h) Nie udało się! Przy ulicy Przejazd № 14 w oficynie na pierwszem piętrze mieści się VI-te Towarzystwo pożyczkowo oszczędnościowe, gdzie w nocy z soboty na niedzielę złodziej z sieni przez okienko dostał się do schowanka, wywiercił tam dziurę w drzwiach, i odsunąwszy zasuwę, wszedł do lokalu Towarzystwa. Następnie odjąwszy od drzwi zatrzask, otworzył je dla swych współtowarzyszów. Złoczyńcy, korzystając z zapuszczonych rolet w oknach, jak ślady wskazują, zapalili lampę i przystąpili do rozbicia ogniotrwałej kasy. W ścianie kasy, w miejscu, gdzie mieści się główny zamek, wyrżnęli krąg średnicy około 1o cali, ale po przerżnięciu 5 milimetrowej blachy zewnętrznej, natrafili na pancerz stalowy, którego nie mogli nożem przeciąć. Przystąpili więc do wiercenia dziur w otworze górnego zamku, lecz i tu natrafiwszy na pancerz stalowy, zaniechali pracy przy drzwiach, natomiast rozpoczęli wiercenie dziur w boku kasy. Nie mogąc kasy rozbić, pootwierali wszystkie szuflady w biurkach gdzie jednak nie znaleźli pieniędzy. Wczoraj o godz. 8 rano, kiedy przybył do lokalu Towarzystwa jeden z pracowników, zastał drzwi od lokalu zamknięte. Otworzywszy je kluczem, zauważył nieporządek i ślady bytności złodziei , o czem też zawiadomił policję. Fabrykant kas ogniotrwałych p. Karol Zinke [Przejazd 16], od którego kasa ta była kupioną, objaśnia, że otwarcie kasy, mimo bardzo dobrych narzędzi, wymagałoby dłuższego czasu i cicho nie mogło być wykonane. Straty, jakie Towarzystwo poniosło przez uszkodzenie kasy i mebli, pokryje rosyjskie Towarzystwo ubezpieczeń „Pomoc”. Środa, 8 lutego. „VI-te Łódzkie Towarzystwo Pożyczkowo-Oszczędnościowe ulica Przejazd № 14, Telefon № 9o4. Przyjmuje zapisy na członków. Udziela pożyczki na dogodnych warunkach. Przyjmuje lokaty oszczędnościowe, płacąc: na każde żądanie 4%, za wymówieniem 2 miesięcznym 4%, półrocznem 5%, rocznem 6%. Biuro czynne codziennie od 1o rano do 3 po poł., a we wtorki, czwartki i soboty i od 6-ej do 8-ej”. Piątek, 1o lutego. „(x) Podwyższenie kredytu. Łódzkie Towarzystwo pożyczkowo-oszczędnościowe, mieszczące się przy ul. Przejazd № 8, rozszerza swoją działalność przez udzielanie pożyczek do wysokości 6oo rubli, z podniesieniem udziałów członkowskich do rb. 1oo. Pomyślnie rozwijające się Towarzystwo i rosnące z dniem każdym zaufanie ogółu, jako dobrze i pewnie prowadzone, od dawna powinno już było rozwinąć swoją działalność. Nowy okres w rozwoju instytucyi potrzeba powitać z wielkiem uznaniem dla zarządu”.
13 kwietnia, czwartek. „Skrzynka do listów. Szanowny Panie Redaktorze! Uprzejmie proszę o zamieszczanie w piśmie pańskiem odpowiedzi na wczorajszy niesłuszny zarzut pana Krąkowskiego, gdyż rzecz przedstawia się tak: pracująca u pp. K. umieszczona jako bona, w trzy tygodnie poobjęciu posady, zaczęła przychodzić do biura i prywatnego mieszkania, prosząc usilnie o inne miejsce, gdyż tam być nie chce; często towarzyszyły jej dzieci; biuro nie jest obowiązane zwracać się do pracodawców o aprobatę w tym względzie. Co do zamachu na kasę p. K., nadmienić muszę, że gdyby nastąpiła zmiana pracującej to biuro zaledwie od obu stron razem wzięłoby 15 rb. Nie sądzę, żeby pan K. przypuszczał, że taki jest brak poszukujących pracy, iżby poważne biuro nauczycielskie miało postąpić nieetycznie, odmawiając zadowolone pracujące; przesłanie zatem zawiadomienia do pracującej pp. K. nie było bezprawiem. Racz przyjąć Szan. Redaktorze wyrazy szacunku, z jakim pozostaje Biuro nauczycielskie p. F. Rościszewska Przejazd 14. P. Krąkowski objaśnia list powyższy, jak następuje: „Ferblanka, p. Marta Jesse, wyjaśniła, że w parę tygodni po przyjęciu miejsca u mnie, zgłaszała się do pani Rościszewskiej z prośbą o lekcye na godziny, nie zaś o stałą kondycyę, gdyż z zajmowanej jest zadowolona. Obecnie od paru miesięcy nie zgłaszała się wcale do p. Rościszewskiej. W. Krąkowski. Łódź, 12 kwietnia 1911 r. Na tem polemikę w tej sprawie zamykamy, uważając ją za wyczerpaną. (Przy Red.)”.
4 sierpnia, piątek. „Bukieciarka obznajomiona sprzedażą kwiatów, dostaie miejsce na wyjazd, w biurze nauczycielskiem, Przejazd 14” oraz „Pokój duży zaraz do wynajęcia. Wiadomość w księgarni Ciota, Przejazd 14”.
28 sierpnia, poniedziałek. „Nauczyciel matematyki poszukuje posady w szkołach średnich lub niższych. Wiadomość w księgarni p. Ciota. Przejazd 14”.
21 września, czwartek. „Były nauczyciel gimnazyum przysposabia na świadectwa nauczycielskie, aptekarskie, wojskowe i do gimnazyum. Wiadomość: Przejazd 14, księgarnia”.
29 września, piątek. „Potrzebne uczennice do kapeluszy za darmo, Przejazd Nr. 14”.
9 października, poniedziałek. „Mam zaszczyt Szanowną Publiczność, iż zamknąłem moją szkołę tańców na ul. Wólczańskiej. Zapisy są przyjmowane we wtorki i piątki od 7 rano do 8 i pół. wiecz. w księgarni p. Ciota (Przejazd 14). Z poważaniem Albert Szyk”.
27 listopada, poniedziałek. „Z powodu zmiany sklep kapeluszy damskich do sprzedania. Przejazd № 14”.
Rok 1912
15 stycznia, poniedziałek. „Jest miejsce w komplecie pań, przysposabiających się na wyższe patenty nauczycielek arytmetyki. Wiadomość: Przejazd № 14, księgarnia”.
19 stycznia, piątek. „(x) Z klubu sportowego. Na przedstawienie środowe w dniu 24 b.m. w Teatrze popularnym wybrano „Wiele hałasu o nic”, komedyę W. Szekspira. Na przedstawieniach to członkowie towarzystw sportowych i Tow. „Harmonia” nabywać mogą bilety po cenach do połowy zniżonych w księgarni p. Ciota (Przejazd 14)”.
26 stycznia, piątek. „(x) Łódzki Klub Sportowy zakupił przedstawienie w teatrze popularnym w środę, dnia 31 stycznia. Dana będzie głośna sztuka w 5-iu aktach Björnsona, „Bankructwo”, grana na wszystkich scenach z olbrzymiem powodzeniem. Bilety po cenach do połowy zniżonych, wcześniej do nabycia w księgarni p. Ciota, ul. Przejazd 14 i w dniu przedstawienia tylko do godz. 4-ej, od 5-ej zaś po cenach zwyczajnych w kasie teatralnej”.
19 lutego, poniedziałek. „(n) Łódzki klub sportowy zakupił na środę dn. 21 b.m. w teatrze popularnym przedstawienie, na którem odegranym zostanie „Napoleon w Hiszpanii”. Bilety są do nabycia po cenach o połowę zniżonych od cen popularnych w księgarni W. Ciota, Przejazd 14, a w dzień przedstawienia w kasie teatru, ale już po cenach zwykłych”.
9 marca, sobota. „Zarząd VI Łódzkiego T-wa Pożyczkowo-Oszczędnościowego (ulica Przejazd № 14) uprasza p.p. Członków o łaskawe przybycie na Ogólne Zebranie Towarzystwa odbyć się mające w d. 4/17 marca r.b. o godzinie 3-ej po południu w lokalu T-wa Zwolenników Rozwoju Fizycznego ul. Nawrot 23. W razie nieprzybycia dostatecznej ilości członków, wymaganej § 112 ustawy, zebranie w drugim terminie odbędzie się bez względu na liczbę uczestników w dniu 11/24 marca 1912 r. o godzinie 3-ej po południu w tymże lokalu”.
12 marca, wtorek. „Wspólne mieszkanie dla dwóch panów. Przejazd 14 w oficynie”.
16 kwietnia, wtorek. „(x) Łódzki klub sportowy. W nadchodzącą środę odbędzie się w teatrze popularnym przedstawienie, zakupione przez łódzki Klub sportowy, na którem odegrana zostanie farsa z francuskiego p.t. „Polowanie na zięciów”. Bilety po cenach do połowy zniżonych można wcześniej nabywać w księgarni W. Ciota (ul. Przejazd nr. 14)”.
22 kwietnia, poniedziałek. „Na zatwierdzone przez Warszawski Okręg Naukowy Wieczorowe Kursy Przygotowawcze na świadectwa nauczycielskie, ucznia aptekarskiego z 4 klas i t.p. Zapis kandydatów Przejazd 14 księgarnia lub Nawrot 92 m. 22 od godziny 2-ej do 4-ej”.
22 maja, środa. „(x) Z „Harmonii”. Wobec pogłosek, kursujących po mieście, jakoby Tow. muzyczno-dramatyczne „Harmonia” dążyło do likwidacyi, proszeni jesteśmy o zaznaczenie, że pogłoski te są najzupełniej bezzasadne. Nowy zarząd energicznie wziął się do pracy nad uzdrowieniem finansów Tow. i prosi panów członków, by poparli gorliwie i chętnie jego usiłowania, co najskuteczniej wyrażą, płacąc składki regularnie. W dniu 2 czerwca r.b. zarząd urządza wielką zabawę ogrodową w Rudzie Pabianickiej, w ogrodzie „Tivoli” (p. Stefańskiego) pełną atrakcyi i prosi panów członków o poparcie jego usiłowań. Na koniec czerwca projektowana jest wycieczka w góry Ś-to Krzyskie. Po wakacyach zaraz z początkiem września nastąpi otwarcie sezonu zimowego, który nowy zarząd postara się uczynić niezwykle ożywionym”. Zabawa ogrodowa miała mieć „bardzo zajmujący program. Grać będą naprzemian dwie orkiestry, jedna nad wodą, druga w ogrodzie. Atrakcyę zabawy stanowić będzie śmiertelny skok z rusztowania do wody, którego wykonawcą będzie p. Stanisław Witoucha. Pozatem na program złożą się monologi, deklamacya, taniec i t.p. amatorzy wiosłowania mogą korzystać z łódek, znajdujących się na stawie. Początek zabawy o godzinie 1-ej po południu. Na miejscu urządzony będzie bufet, zaopatrzony w napoje i przekąski. Kursujące do Rudy Pabianickiej tramwaje ułatwią komunikacyę do miejsca zabawy. Wejście na zabawę dla dorosłych 25 kop., młodzież i wychowańcy zakładów naukowych płacą połowę”. We czwartek, 19 września ukazała się notka: „[...] Ponieważ owy lokal T-wa muzyczno-dramatycznego „Harmonii” wynajęty przy ul. Głównej, nie został jeszcze wykończony, zarząd „Harmonii” dla ożywienia życia towarzyskiego wśród członków, wszedł w porozumienie z zarządem Stowarzyszenia wzajemnej pomocy pracowników przemysły i handlu gub. piotrkowskiej i postanowił w dniu 5 października r.b. w sali tegoż Stowarzyszenia przy ul. Zielonej nr. 15 (róg Wólczańskiej urządzić dla członków „Harmonii” i zaproszonych gości „Wieczornicę” o urozmaiconym programie, zakończoną tańcami. Z uwagi na blizki już termin tej wieczornicy pożądanym jest, by członkinie i członkowie chóru punktualnie i w komplecie zbierali się na lekcye które tymczasowo prowadzone są w lokalu dyrygentki chóru pani Maryi Wilkoszewskiej (Widzewska nr. 35). Lekcyje rozpoczynają się punktualnie o godz. 8 i pół wieczorem”.
19 czerwca, środa. „(h) Fałszywe informacye. W numerze 27o „Lodzer Rundschau” ukazała się notka, że inspektor drobnego kredytu dokonał rewizyi w Towarzystwie pożyczkowo-oszczędnościowem przy ul. Przejazd nr. 14 i znalazł wiele nieporządków. Wzmianka to od początku do końca jest fałszywa, gdyż rewizyi wogóle nie było, a te samem nie może być mowy o nieporządkach”.
21 czerwca, piątek. „(e) Rozszerzenie działalności Towarz. poż.-oszczędn. Na skutek starań VI Towarzystwa pożyczkowo-oszczędnościowego, mieszczącego się przy ul. Przejazd № 14, nadeszło wczoraj od piotrkowskiego inspektora do spraw drobnego kredytu pozwolenie na rozszerzenie działalności rzeczonego Towarzystwa na wszystkie kolonie podmiejskie, znajdujące się w 4-wiorstowym pasie od granicy miasta”.
3 lipca, środa. „Drobne ogłoszenia. A! A! A! Potrzebny woźny ze świadectwami. Zgłaszać się od godz. 2-5; biuro nauczycielskie: Przejazd nr. 14”.
16 lipca, wtorek. „A! A! A! Mamkę ze świeżym pokarmem poleca kantor służby „Pomoc”. Przejazd № 14”.
22 lipca, poniedziałek. „Rower, aparat fotograficzny 13 x 18 i dzieła Tołstoja 19 tomów, niedrogo sprzedam. Księgarnia Ciota, Przejazd 14”.
1 sierpnia, czwartek. „Wystawa [rzemieślnicza w parku Staszica] [...] Po prawej stronie kursów rękodzielniczych wyróżnia się gustownem urządzeniem nieduża kabina, skromna na pozór, a mieszcząca w sobie w rzeczywistości… cenne okazy futr kobiecych. Wykwintne modele, wykonane z prawdziwym artystycznym smakiem i drobiazgową starannością dowodzą, że i Łódź, zalana tandetą, posiada przecież uzdolnionego specyalistę w tej dziedzinie przemysłu, a jest nim p. Antoni Maniszewski, którego zakład kuśnierski znajduje się przy ul. Przejazd nr. 14. P. Maniszewski wystawił wyroby ze skunksów, oposów i karakułów. Długi żakiet karakułowy damski na jedwabnej podszewce jest prawdziwem arcydziełem kuśnierskiego rzemiosła. To samo powiedzieć można o pięknych szalach i mufkach”.
6 września, piątek. „A! A! A! Potrzebny kucharz – ogrodnik ze świadectwami. Kantor „Pomoc” Przejazd 14”.
19 września, czwartek. „Szkoła tańca Alberta Szykiego Wólczańska № 139. Do 1 października przyjmuje zapisy we wtorki, czwartki i soboty od 7-9 wieczór, przy ulicy Przejazd № 14 w księgarni p. Ciota”.
2 listopada, sobota. „Warszawska Jeneralna Reprezentacya Rosyjskiego Towarzystwa Ubezpieczeń Kapitałów i Dochodów założonego w 1835 roku „Życie” z działem wyłącznie ubezpieczeń życiowych, którego kapitały wynoszą 43.ooo.ooo rubli, przyjmuje ubezpieczenia podług wszelkich możliwych kombinacyj, na życiu ludzkiem opartych, na wielce udogodnionych, najtańszych i idących z postępem warunkach. Towarzystwo przyjmuje także ubezpieczenia ludowe na wypadek śmierci bez oględzin lekarskich, z opłatą premji od 5o-ciu kop. miesięcznie. Bliższych objaśnień udziela Inspektor na Łódź i okolice K.[konstanty] Jasiński, Łódź, ul. Przejazd № 14, telefon 18-11. Broszurki i prospekty na żądanie bezpłatnie. Zdolni ajenci i osoby ustosunkowane poszukiwani”. Konstanty Jasiński był w 19o6 członkiem Towarzystwa pożyczkowo-oszczędnościowego działającego przy ul. Przejazd 8.
Rok 1913
8 stycznia, środa. „Potrzebna służąca do domu chrześcijańskiego do wszystkiego z praniem i gotowaniem. Wiadomość w sklepie kapeluszy. Przejazd Nr. 14”.
3 kwietnia, czwartek. „Oddział sprzedaży towarów przy VI-ym Towarzystwie Pożyczkowo – Oszczędnościowym Łódź, ul. Przejazd № 14, telefon 28-28. Poleca towary na ubrania męskie gwarantowanej dobroci po cenach fabrycznych. Sprzedaż odbywa się w godzinach biurowych t.j. od 1o-ej rano do 3-ej po południu, a oprócz tego we wtorki, w czwartki i w soboty od godz. 6-ej do 8-ej wieczorem”.
17 maja, sobota. „Wieczór poezji. Dla upamiętnienia 6-ej rocznicy swego istnienia w dniu 21 b.m. (środa) w teatrze Polskim przy ul. Cegielnianej nr. 63 Towarzystwo muzyczno-dramatyczne „Harmonja” urządza „wieczór poezji”, złożony z 3-ch jednoaktówych utworów poetycznych, a mianowicie „Pierwiosnki” – Ujejskiego, „Partja szachów” – Djacosa i „Pan Benet” – Aleksandra hr. Fredry. Znaczna część dochodu z tego przedstawienia przeznaczona zostanie na pomoc dla uczącej się młodzieży. Udział przyjmują najzdolniejsze siły koła dramatycznego „Harmonji”. Reżyserję prowadzi p. O. Szeffer, początek o godzinie 8-ej m. 15 wieczorem. Bilety wcześniej nabywać można w księgarni W. Ciota (Przejazd 14) w cenie od rb. 1,2o do 2o kop.”. Sobota, 12 lipca. „Rower trwały za 38 rubli, książki szkolne nowe i używane kupuje i sprzedaje księgarnia Ciota Przejazd 14”.
21 maja, środa. „Oddział sprzedaży towarów przy VIem Towarzystwie Pożyczkowo-Oszczędnościowem w Łodzi przy ulicy Przejazd Nr. 14 poleca duży wybór towarów na ubrania męskie oraz alpagi gwarantowanej dobroci, po cenach fabrycznych. Sprzedaż odbywa się w godzinach biurowych t.j. od 1o-ej rano do 3-ej po południu, a oprócz tego we wtorki, czwartki i soboty od 6-ej do 8-ej wieczorem”.
18 czerwca, środa. „Do wynajęcia pomieszczenie na remizy lub składy Przejazd 14 u właściciela”.
26 czerwca, czwartek. „Rower sprzedam 28 rb. Przejazd 14, księgarnia”.
11 września, czwartek. „Potrzebna przyzwoita służąca do wszystkiego ul. Przejazd nr. 14 wiadomość w sklepie kapeluszy”.
12 września, piątek. „Kwiatek” na szkołę rzemiosł. Onegdaj w lokalu Stow. techników komitet organizacyjny „dnie kwiatka” na rzecz szkoły rzemiosł przy chrz. Tow. dobrcz. ostatecznie oznaczył termin na dzień 28 b.m. omówił stronę techniczną i ułożył niżej podaną listę delegatów dzielnicowych, zaproszonych do organizacji sprzedaży kwiatka. Jako „kwiatek” wybrano wrzos, przetknięty przez biało-zielony znaczek papierowy. Centralnym punktem informacyjno-organizacyjnym obrazy został lokal Stow. tech. (Spacerowa 21, tel. 433). Na delegatów dzielnicowych uproszeni zostali: [...] w VII p. Lebioda, Nitecki i Frankowski (Przejazd 14) [...]”.
Rok 1914
„Verzeichnis der Lodzer Geschäftsfirmen” pod „Agenturen” [...] Landau Daniel, Przejazd 14. [patrz Przejazd 12]
3 stycznia, sobota. „Przyjmuję bezpłatnie uczennice do kapeluszy tylko chrześcijanki Przejazd nr. 14”.
19 lutego, czwartek. „Zabawa Stow. głuchoniemych. Dwie zabawy taneczne na pożegnanie karnawału urządza Stow. głuchoniemych gub. Piotrkowskiej „Wzajemność” we własnym lokalu przy ul. Przejazd nr. 14 dla członków i ich rodzin w sobotę d. 21 b.m. i we wtorek 24 b.m.”.
16 marca, poniedziałek. „Magazyn W. Głuszkowskiej poleca na sezon duży wybór najmodniejszych kapeluszy, przyjmuje także do przefasonowania strusie pióra do prania i fryzowania, przyjmuje się uczennice tylko chrześcijanki ul. Przejazd nr. 14”.
8 sierpnia, sobota. „ I-sze Towarzystwo Ascenizacyjne dawniej „Otwock”, egzystujące 23 lata, zawiadamia swoich Kljentów, iż tabor nasz składający się z 15-tu par koni, dotychczas pracuje normalnie nie dopuszczając przelewu. Jednocześnie, ażeby takowy dalej utrzymać i nie dopuścić epidemii do miasta, prosimy Sz. Kljentów aby nam umożliwili dalszą egzystencyę, płacąc chociaż w połowie, lub częściowo należne rachunki za wywózkę, wiadomo bowiem jest, że wobec kryzysu finansowego, tak pasze dla koni, jak również robociznę płacić musimy gotówką, Kantor Przejazd 14. Telefon 9o4. Z poważaniem M. Nitecki”.
23 września, środa. „Potrzebni torfiarze do rżnięcia torfu. Wiadomość: Przejazd Nr. 14, II piętro, front”.
23 października, piątek. „Ś.p. Stanisław Tomasz Wierusz Kowalski opatrzony św. Sakramentami, zmarł dnia 22-go października, przeżywszy lat 58. Wyprowadzenie zwłok nastąpi dnia 24 października o godz. 2½ po poł. z domu przy ul. Przejazd Nr. 14 na Stary cmentarz katolicki. Na smutny ten obrzęd zaprasza krewnych, przyjaciół i znajomych pozostała w smutku Rodzina”.
Rok 1915
3 lipca, sobota. „Niedoręczone listy. Do odebrania w oddziale Straży Ogniowej, Mikołajewska 54. [...] Firma Urbanowicz, Przejazd 14 [...]”.
6 sierpnia, piątek. „Posada dla nauczycielki z dobrym francuzkim i takąż muzyką. Administrator rolny, fachowiec potrzebny . Biuro Nauczycielskie F. Sękowskiej Przejazd 14”.
3o sierpnia, poniedziałek. „Z Rady dobroczynności (o) Rada dobroczynności przy magistracie dla swych potrzeb wynajęła lokal przy ul. Przejazd nr. 14”.
26 września, niedziela. „Nauczyciel domowy z wyższym wykształceniem: praktykant rolny, dostaną zaraz dobre miejsca. Biuro Nauczycielskie F. Sękowskiej Przejazd № 14”.
27 grudnia, poniedziałek. „Przymusowa licytacja. We wtorek, 28 grudnia 1915 r. sprzedam w Łodzi z przymusowej licytacji za gotówkę: [...] 2) o godz. 11 i pół rano przy ul. Przejazd 14 1 lustro, 1 stół, obrazy, krzesło, i komodę [...] Blazyczek Komisarz sądowy w Łodzi”.
Rok 1916
28 czerwca, środa. „Chiromantka wróżbitka „Ada” niebywale trafnie wróży. Przyjmuje od 1o-ej rano do 8 wieczorem, ul. Przejazd Nr. 14, m. 6 front 2 piętro”.
Czwartek, 17 sierpnia. „A.A.A.A. Nauczycielki domowe z dobrą konwersacją niemiecką, francuską, muzyką potrzebne na wyjazd. Biuro Nauczycielskie F. Sękowskiej, ul. Przejazd 14”.
Wtorek, 26 września. „Udzielam języka rosyjskiego i konwersacji. Przejazd 14 m. 2o od 8-ej.
Niedziela, 5 listopada. „Zelówki tanie i praktyczne do nabycia: Spacerowa 29, Piotrkowska 89 i Przejazd 14 u St. Laparty”. Czwartek, 2o grudnia 1917 - „Magazyn obuwia St. Laparty, Przejazd 14 (specjalista i były pracownik pierwszorzędnych firm) poleca obuwie wszelkiego rodzaju z własnych i powierzonych materjałów. Przyjmuje wszelkie reparacje ze skór naturalnych i sztucznych materjałów. Dla uczni ustępstwo 1o proc. Ceny umiarkowane. Akuratna obsługa”.
Rok 1917
Niedziela, 3 czerwca. „Nauczycielki: Polki, Niemki, Francuzki, Izraelitki. Korepetytorów z dobremi kwalifikacjami na stałe, na lato. Ferblanki, ochroniarki, towarzyszki, bony z szyciem, pielęgniarki, krawcowe tylko z rekomendacją. Gospodynie do dworów, plebanji, restauracji, hoteli ze świadectwami. Bufetowe, kasjerki, ekspedjentki. Biuro Nauczycielski F. Sękowskiej Przejazd 14”. „Potrzebne do szycia: zdolna panna, podręczne i uczennice. Przejazd 14 m. 11”.
Czwartek, 28 czerwca. „Do gimnazjum żeńsk. na prowincję potrzebni nauczyciele lub nauczycielki z uniwersa. wyszkszt. do wykładania Polskiego, Niemieckiego, Francuskiego, hist. Pols., powszechnej, fizyki. Biuro Nauczycielskie F. Sakowskiej, Przejazd 14”.
Piątek, 5 października. „A! Ogrodnik młody, samotny, potrzebny na wieś, Biuro F. Sękowskiej, Przejazd 14”.
Wtorek, 3o października. „ Chorągiewki żałobne na Koło pomocy dla Legjonistów polskich. Sprzedać chorągiewek żałobnych, przeznaczonych na groby, zamiast światła, podjęły się niżej wymienione firmy: Sklep bławatny współdzielczy – Piotrkowska 1oo; Księgarnia Ciota – Przejazd 12; Pralnia chemiczna Cebula – Piotrkowska; L. Spiess i Syn – Piotrkowska; Gebethner i Wolff – Piotrkowska; L. Fischer – Piotrkowska; Szopska – Dzielna; Agencja „Promień” ; „Świtezianka” – Piotrkowska; Apteka B. Głuchowskiego – Dzielna; Pilichowska – Piotrkowska; Strzelecka – Zielona 15; J. Fruziński – Piotrkowska; Łódzka wypożyczalnia książek – Andrzeja 5. Poza wspomnianemi firmami chorągiewki sprzedawane będą przez uproszone panie na cmentarzu grzebalnym oraz na cmentarzach przed kościołami w ciągu całego dnia 1-go listopada. Dochód ze sprzedaży chorągiewek tych przeznaczony jest na Koło pomocy dla legionistów polskich i ich rodzin”.
25 listopada, niedziela. „Władysław Kruk Przejazd 51 [?] przyjmuje wszelkie roboty, wchodzące w zakres elektrotechniki. Instalacje światła, oraz wszelkie reparacje”. Niedziela, 12 października 1919. „Kupię zaraz 2 silniki elektryczne 4o i 5o PS. Wiadomość ul. Przejazd № 14 W. Kruk. Rok 192o - „Elektrotechniczne zakłady, biura, warsztaty i artykuły” – „Kruk Władysław i S-ka. Niedziela, 21 stycznia 1923. „Biuro Techniczne Władysława Kruka w Łodzi, ul. Przejazd 14. Dział instalacyjny. Instalacja oświetleni, siły pociągowej, sygnalizacja. Dział handlowy. Hurtowa i detaliczna sprzedaż porcelany elektrotechnicznej. Dział aptekarski. Porcelanowe filtry, infozorki, lejki, monzurki, moździerze, podawnicze puszki, słoiki wszelkich wielkości, tłuczki, tygielki, rondelki, łopatki. Dział włókienniczy. Różnego rodzaju gilzy porcelanowe i t.p. Dział farbiarski i wykończalniczy. Nacyznia, kółka, pierścienie i t.p. przedmioty z porcelany”. W 1925 II Urząd Skarbowy wyznaczył na 22 grudnia przymusową licytację ruchomości Władysława Kruka: „1o skrzyń porcelany”. W roku 1929 - Biuro Elektryczne z telefonem 14648. Środa, 1 maja. „Przymusowe licytacje. Magistrat M. Łodzi – Wydział Podatkowy, niniejszem podaje do wiadomości, że w dniu 16 maja 1929 r. między godz. 9-tą rano a 4-tą po południu odbędą się przymusowe licytacje ruchomości u niżej wymienionych osób za niewpłacone podatki: [...] 193. Kruk Wł., maszyna do pisania, meble”. 11 lipca i 28 czerwca 1929 umieszczony na liście przymusowych licytacji ogłoszonej przez Wydział Podatkowy Magistratu M. Łodzi – za niezapłacone podatki; do zlicytowania - pianino 13 września – „maszyna do pisania, biurka, prasa, zegar”. 2 października „pianina oszacowanego na sumę zł. 2ooo.-”.
29 grudnia, sobota. „Artystyczna pracownia portretów i powiększeń, retusz klicz, wywoływanie, kopjowanie dla amatorów, gruntowna nauka fotografji Przejazd 14, W. Piotrowicz”.
Rok 1918
6 marca, środa. „Zgubiono jedwabną spódnicę nie swoją, idąc od № 8 Zieloną, Dzielną do Wschodniej. Uczciwego znalazcę proszę o odniesienie za wynagrodzeniem na ul. Przejazd 14 m. 13 III p.”.
15 listopada, piątek i 5 grudnia, czwartek: „Pokój umeblowany do wynajęcia, ulica Przejazd No 14, II piętro, front”.
Rok 1919
1 stycznia, środa. „Maskaradowe kostjumy damskie do wynajęcia Przejazd 14, front II piętro”.
31 stycznia, piątek. „Pokój umeblowany do wynajęcia. Przejazd № 14, front II piętro”.
8 lutego, sobota. „Zaginęła legitymacja jako paszport wydana w Rosji, na imię Anny Kolubińskiej. Łaskawy znalazca raczy odesłać Przejazd № 14 m. 6”. Sobota, 13 września 1924. „Uwaga!! Cześć Wam Panowie! Niech mam zaszczyt przedstawić moją pracownię, którą otworzyłem po kilkoletniej pracy, jako dyplomowany krojczy i kierownik konfekcji miejskiej w pierwszorzędnych firmach Łódzkich. Przyjmuję futra, palta, garnitury cywilne i sportowe; kostjumy i palta damskie oraz reperacje garderoby. Ceny są wyjątkowo konkurencyjne na całą Łódź. Robota solidna i tania podług żurnali Paryskich i Londyńskich. Adres mój: Przejazd № 14, II p. front. Z poważaniem Jan Kolubiński”. W czwartek, 8 marca 1928 na przymusowej licytacji wyznaczonej na 22 marca miano zlicytować krzesła na poczet niezapłaconych podatków – J. Kolubińskiego.
2 kwietnia, środa. „AAA Potrzebne ferblanki, wychowawczynie inteligentne z nauką, bony z szyciem, miejskie gospodynie. Pierwszorzędne Biuro Nauczycielskie F. Sękowskiej, Przejazd 14”. Czwartek, 3 kwietnia – „AAA Administratorów, agronomów, rządców rolnych, gospodynie, nauczycielki, ferblanki, bony z szyciem, sklepowe, bufetowe, kasjerki, krawcowe z chlubnemi świadectwami poleca Pierwszorzędne Biuro Nauczycielskie F. Sękowskiej, Przejazd 14”. W 192o wymieniona jako „pośrednik handlowy”. Piątek, 15 października 192o – „Dla instytucji społecznej poszukuje się dużego pokoju ze światłem oddzielnem wejściem w śródmieściu. Adresy: Biuro Nauczycielskie F. Sękowskiej”. Czwartek, 4 października – „Jakie to biuro prowadzi p. Sękowska przy ul. Przejazd 14. Na szpaltach jednego z pism łódzkich widnieje tego rodzaju ogłoszenie: „Na probostwo inteligentną zarządzająca b.d. gospodynię, referencje poważne z inwentarzem żywym i martwym poleca: Pierwszorzędne Biuro Nauczycielskie F. Sękowskiej, Przejazd 14”. Dosłownie! I zdziwienie doprawdy ogarnia czytelnika, że wyraźnie „stoi” w tem ogłoszeniu: „Pierwszorzędne biuro nauczycielskie”. Czy pani Sękowska nie koryguje swych ogłoszeń, czy też przyjechała do Łodzi z wyspy Haiti, gdzie wprawdzie niema proboszczów z gospodyniami (mniejsza o to), ale niema też nauczycielek o kulturze współczesnej i dlatego porównanie gospodyni księżej z „pierwszorzędnemi” nauczycielkami jest tam wogóle możliwe. Czy p. Sękowska nie wie, jaka głęboka różnica jest pomiędzy gospodynią, a nauczycielką? Czy pani Sękowska ma prawo tak obrażać nauczycielki, używając ich firmy dla gospodyń i może nawet panien pokojowych? Wszakże to jest biuro stręczenia posad takich, czy innych, nie określamy specjalnie nazwy, gdyż w pomysłowość p. Sękowskiej wierzymy – ale „pierwszorzędne biuro nauczycielskie” zajmować się może polecaniem nauczycielek, wychowawczyń, korepetytorek – nigdy jednak „gospodyń inteligentnych i zarządzających probostwem”. Trzeba Szanownej Pani, inaczej pisać na szyldzie i w ogłoszeniach, albo też zreorganizować charakter biura, bo taki średniowieczny kwiatek tolerowany być przez opinję dzisiejszą nie może. To jest skandaliczne nieporozumienie, bo nie posądzamy jeszcze o złą wolę. m-r.”. Czwartek, 18 października – „P. Felicja Sękowska prowadzi biuro, które ma trzy działy: nauczycielski, handlowy i rolniczy. W „Expressie” No 51 ukazała się wzmianka o pierwszorzędnem biurze nauczycielskiem p. Felicji Sękowskiej, (Przejazd 14), która jedynie wskutek błędnej informacji, zarzucała biuru temu, iż prowadząc jedynie dział pośrednictwa nauczycielstwa zajmuje się pośrednictwem i w innych działach. Wobec tego zaznaczyć należy, że biuro nauczycielskie p. F. Sękowskiej prowadzi również działy: rolny i handlowy, i cieszy się ogromnem zaufaniem w sferach nauczycielskich”. We czwartek, 12 stycznia 1928 wystawiono jej na licytację meble, na poczet niezapłaconych podatków, a w czwartek, 8 marca - papierosy
13 maja, wtorek. „Pokój umeblowany, wspólny przedpokój, przy chrześcijańskiej rodzinie do wynajęcia. I piętro m. 3”.
23 maja, piątek. „Kupuje pudełka z białej blachy wszelkie druty miedziane i odpadki mosiężne i miedziane. Biuro techniczne, Przejazd 14”.
3o maja, piątek. „Potrzebna osoba do szycia bielizny. Przejazd № 14, II piętro, front” oraz „Sklep do sprzedania, ulica Przejazd № 14, II piętro, front”.
11 października, sobota. „Pracownia W. Głuszkowskiej przyjmuje kapelusze filcowe do przefasowania i farbowania na różne kolory oraz strusie pióra paradizy, boa do prania, farbowania i fryzowania. Ulica Przejazd № 14 m. 14 w oficynie, parter, prawa strona”. Poniedziałek, 3 października 1921 – „Ważne dla pań: Najświeższe modele można nabyć po cenach przystępnych w pracowni kapeluszy W. Głuszkowskiej Przejazd 14 w oficynie. Również przyjmuje się pióra do prania i fryzowania”.
Rok 192o
Kawiarnia i herbaciarnia Luzera Gomolińskiego, Skład tabaczny Szejny Gelbarda, Piekarnia Ludwika Engelberta. Mieszkali: Antoni Grzybowski, krawiec [patrz Przejazd 22]; Berek Litwiak, pośrednik handlowy; Tadeusz Sokołowski, chirurg.
Siedziba VII Łódzkiego Towarzystwa Pożyczkowego. „Rada: prezes – Pestkowski Kazimierz, wiceprezes – Wojakowski Rajmund, członkowie: Merle Adolf, Łuczak Bolesław, Dudkiewicz Wincenty, Cielecki Walenty. Zarząd: prezes – Smarzyński Jan, wiceprezes – Jagodziński Apolinary, sekretarz – Kazinowski Antoni, członkowie: Duchnowski Marian, Maciński Jan. Komisja rewizyjna: Pakielewicz Czesław, Witkowski Edmund, Krzyżanowski Zygmunt”.
3o grudnia, czwartek. „Maskaradowe kostjumy do wynajęcia i wędzone szynki do sprzedania Przejazd 14 2-ie piętro front”.
Rok 1921
11 maja, środa. „Pianino prawie nowe okazyjnie sprzedam. Przejazd 14 I pietro. Oglądać po 4-ej”.
26 października, środa. „Potrzebny zdolny kuczer kawaler do zakładu pogrzebowego Przejazd 22”.
3o października, niedziela. „Komisja Likwidacyjna VI Towarzystwa Pożyczkowo-Oszczędnościowego Przejazd 14 niniejszym zawiadamia swych członków i osoby mające swe oszczędności, że z dniem 1 października r.b. przekazała przyjmowanie niespłaconych pożyczek oraz wpłaty oszczędnościowe Bankowi Spółdzielczemu (Dawniej II Towarzystwu Pożyczkowo-Oszczędnościowemu) Andrzeja 3. Komisja Likwidacyjna”.
11 grudnia, niedziela. „Lalki Najlepiej i prędko reperuje Klinika Przejazd 14 w podw.”.
Rok 1922
14 lutego, sobota. „Do sprzedania całkowite urządzenie biurowe ze wszelkiemi utensyljami po IV Towarzystwie poż.-Oszczędniściowym. Obejrzeć i o warunkach dowiedzieć się można codziennie między 12 a 1 w południe. Przejazd № 14 I piętro”.
Rok 1923
3 stycznia, środa. „Potrzebny Spólnik lub spólniczka do korzystnego interesu z kapitałem 3 miljony do sklepu. Przejazd 14 m. 2”.
3o grudnia, niedziela. „Maskaradowe kostjumy do wynajęcia. Przejazd № 14, II piętro, front”.
Rok 1924
4 października, sobota. „Pierwszorzędna pracownia torebek damskich i wyrobów skórzano-galanteryjnych. Przyjmuje się obstalunki oraz przeróbki podług najnowszych fasonów „Krause” ul. Przejazd 14 oraz Zawadzka 23, m. 1 front parter. Ceny przystępne”.
24 października, piątek. „Zaginął portfel z dokumentami osobistemi wystawionemi w Łodzi na imię Stanisława Rzetelskiego zamieszkałego w Łodzi ul. Przejazd 14”. W 1937 mieszkał przy ul. Przejazd 5.
Rok 1925
27 listopada, piątek. II Urząd Skarbowy wyznaczył przymusową licytację „ruchomości” na pokrycie zaległych podatków i opłat skarbowych na dzień 11 grudnia: [...] 28. Gutman i Frydman, Przejazd 14, 2o kołder watowych”.
Piątek, 3 lipca. II Urząd Skarbowy wyznaczył licytację ruchomości na pokrycie zaległych podatków: [...] 47) Laparty Stanisław, Przejazd 14: 1o par obuwia”.
31 grudnia, czwartek. „ Pierwsza lista „zdobywców” węgla. Wczoraj wylosowano 15o premji. Węgiel jest zawieziony do składu p. J. Korala (Kolejna 2). W dniu wczorajszym odbyło s1ę
pierwsze ciągnienie premji wielkiego „węglowego” konkursu „Expressu”. Rozlosowaniem 1ooo korcy węgla zajął się specjalny komitet, w skład którego wchodzą pp.: Stanisław Badowski, pracownik elektrowni (był również w komitecie trzeciego konkursu „żywnościowo-dolarowego). Władysław Dynenson, pracownik Biurowy, Władysław Szymański, pracownik tramwajów, oraz redaktor „Expressu” Władysław Polak (był również w komitecie trzeciego konkursu „żywnościowo-dolarowego). Ogółem złożono 16.45o kopert, z których wylosowano wczoraj 15o. Wygrali: [...] Po 1 korcu: [...] 112. Gliksman Pola, Przejazd 14”.
Rok 1926
4 września, sobota. „Ceny stałe. Nowootworzony według najnowszych wymagań hygjeny i pod kierownictwem sił fachowych i rutynowanych Zakład Fryzjerski męski, damski oraz manicure przy ul. Przejazd 14 poleca się łaskawym względom Szanownej Kljenteli. Z poważaniem Pajęcki i Knapkiewicz”. Sobota, 27 sierpnia 1927. „Po rozwiązaniu spółki K. Knapkiewicz i F. Pajęcki z dniem 23-8, żadnych weksli firmowych nie obowiązuję się płacić. Z poważaniem K. Knapkiewicz Zakład Fryzjerski Przejazd Nr. 14”. Rok 1929 – właścicielem zakładu fryzjerskiego „Kazimierz” był Kazimierz Knapkiewicz, telefon numer 17999. W niedzielę 15 lipca 1935 ogłosił „Potrzebna zdolna manikurzystka. Fryzjer”. We czwartek, 1 października – „Ondulację trwałą wykonywuję. Pierwszorzędny – Renomowany zakład Fryzjerski, damsko-męski, Przejazd 14, Kazimierz. Ceny zniżone”. Niedziela, 28 lutego 1937 – „Niniejszym mam zaszczyt zawiadomić Szanowne Panie, iż z dniem 1 marca przenoszę się do własnego zakładu fryzjerskiego przy ul. Przejazd 14. Polecam się łaskawym względom. Kazimierz b. prac. Maison Bittner”. Mieszkał również w roku 1939.
1o grudnia, piątek. „3 frontowe pokoje z przedpokojem w najruchliwszym punkcie odnajmę cjrześcijaninowi na skład lub biuro. Wiadomość: F. Sękowska, Sklep Materj. Piśmiennych, - Łódź, Przejazd 14”.
Rok 1927
4 lutego, piątek. „Dwa pokoiki łączne, umeblowane z osobnem wejściem do wynajęcia. Przejazd 14 II p. fr.”.
Rok 1928
27 maja, niedziela. „Pianino używane krzyżowe, czarne okazyjnie sprzedam. Przejazd 14 mieszk. 4”.
14 czerwca, czwartek. Mieszkał P. Blondgrind, któremu na poczet niezapłaconych podatków miano zlicytować – meble i pianino. Przymusową licytację wyznaczono na 28 czerwca.
4 kwietnia, środa. „ Gros trafnych odpowiedzi nadesłano w naszym ostatnim konkursie sportowym. 144 czytelników odgadło wynik meczu Polonia – Turyści, wyniku drugiego meczu Warszawianka – Ł.K.S. nie odgadnięto! Klasa łódzkiej piłki nożnej powoli zanika. Ostatnie klęski drużyn łódzkich walkach o mistrzostwo Ligi państwowej nastroiły odpowiednio biernych sportowców, którzy horoskopy swe wypowiadaj w wielkim konkursie sportowym „Expressu Wieczornego”. Ostatni nasz konkurs zgromadził o półtora setki mniej odpowiedzi niż zeszłym razem, co tłumaczy niespodziewanymi rezultatami ŁKS-u w spotkaniu z Legją i Turystami w meczu z Wisłą. „Nie można być prorokiem we własnej ojczyźnie” powiedział nie jeden z uczestników naszego konkursu i postanowił przeczekać pierwsze „złe wrażenie”, z poniesionych porażek, niespodziewanych w tak wysokim stosunku, a co zatem idzie… zawód w zdobyciu nagrody „Expressu”. Konkurs ostatni dał niespodziewanie ciekawe rezultaty: Wynik meczu ŁKS – Warszawianka nie odgadł ani jeden czytelnik, natomiast rezultat warszawski Polonja – Turyści odgadło aż 144 czytelników (!!!). Z pośród tych 144 nadesłanych odpowiedzi wybraliśmy te, gdzie wynik meczu drugiego podany był w przybliżeniu. Drogą losowania przyznano nagrody na mecze o mistrzostwo Turyści – Warta (Poznań) w dniu 15 kwietnia i ŁKS – 1FC (Katowice) w dniu 22 kwietnia. Pierwszą nagrodę w postaci 2 biletów na mecz Turyści – Warta i 2 bilety na mecz ŁKS – 1FC, otrzymał p. Władysław Zakonnik zamieszkały przy ulicy Wschodniej 17. Drugą nagrodę w postaci 3 biletów na mecz Turyści – Warta otrzymał p. Cz. Zungrod zamieszkały przy ul. Sienkiewicza. Trzecią nagrodę w postaci 3 biletów na mecz ŁKS – 1FC, otrzymał p. Gustaw Lorentz zamieszkały przy ul. Piotrkowskiej 17. 4, 5, 6 i 7 w postaci 1 bil. na mecz ŁKS – 1 FC, otrzymali: Józef Sobociński (ul. Zagajnikowa 91), Roman Pokrzywa (Karola 8), Marjan Bilecki (Zielona 38), Kazimierz Sinapkiewicz (Przejazd 14 – zakład fryzjerski). Po odbiór proszeni są nagrodzeni o pofatygowanie się do Redakcji (ul. Piotrkowska 49 I p. I. ofic.) w czwartek dnia 5 bm. od 5-7 wiecz.”.
7 października, niedziela. „Fotografja „Mimosa” mieści się obecnie przy ulicy Przejazd Nr. 14 poleca się nadal łaskawym względom Szan. Kljenteli. Ceny przystępne. Zakład czynny codziennie od godziny 9 rano do godziny 8 wieczór. Uwaga! Pogoda nie wpływa na zdjęcia”. Niedziela, 15 marca 1936: „Potrzeba panna (izrael.) do dwojga dzieci. Zgłosić się do zakładu fotograficznego „Mimosa”, Przejazd 14”.
Rok 1929
6 września, piątek. „Zawiadomienie. Renomowany fryzjer damski, dyplomowany w Paryżu p. Paweł, były pracownik zakładów fryzjerskich: Zawadzka 8 i ostatnio Przejazd 14 wstąpił do zakładu fryzjerskiego (salon damski i męski) Piotrkowska 17, (w podwórzu). P.S. Tamże pracuje obecnie manicurzystka, p. Sabina. Farbowanie henną we wszystkich kolorach i odcieniach”.
3 października, czwartek. Ogłoszono, że 17 października na przymusową licytację wystawione zostaną ruchomości należące do A. Brodta - „zegar”, na poczet niezapłaconych podatków. Wtorek, 23 września 193o. „Brot Anwer, Przejazd 14, lat 38 przemysłowiec”, został mianowany zastępcą członka w Obwodowej Komisji Wyborczej do Sejmu, Obwód nr 87. Niedziela, 29 grudnia: „Przymusowe licytacje. Magistrat M. Łodzi – Wydział Podatkowy, niniejszem podaje do wiadomości, że w dniu 8 stycznia 193o r. między godz. 9-tą rano a 4-tą po południu odbędą się przymusowe licytacje ruchomości u niżej wymienionych osób za niewpłacone podatki: [...] 5. Brodt A., meble”. Taryfa Domów Miasta Łodzi z 1937-39 - właściciele Henoch i Tauba Brodt, małżeństwo i Awner Brodt.
5 października, sobota „Okazyjnie do sprzedania palto damskie karakułowe, wiad. Kowalska. Środa, 4 grudnia – Przyjechałem z prowincji i poszukuję posady kelnera, woźnego lub dozorcy. Świadectwa pierwszorzędne, m. 5 II p.”.
29 grudnia, niedziela. „Przymusowe licytacje. Magistrat M. Łodzi – Wydział Podatkowy, niniejszem podaje do wiadomości, że w dniu 9 stycznia 193o r. między godz. 9-tą rano a 4-tą po południu odbędą się przymusowe licytacje ruchomości u niżej wymienionych osób za niewpłacone podatki: [...] 6. Blaugrund [!] P., meble”. Rok 1939 - „Blaugrind Abram Mordka, kupiec leśny i Blaugirnd Perec kupiec” - „Blaugrund (Blaugrind) Perec (1892-?), przemysłowiec. Urodził się 27 III 1892 r. Był właścicielem fabryki wyrobów włókienniczych przy ul. Piotrkowskiej 42. Mieszkał przy ul. Przejazd (Tuwima) 14. Po przesiedleniu do getta zamieszkał przy ul. Brzezińskiej 1o, a od 27 VI 194o r. przy ul. Franciszkańskiej 27. W getcie był radcą Banku Przełożonego Starszeństwa Żydów i specjalistą w dziale zakupów towarów futrzanych. Od 16 V 1941 kierował działem kuśnierstwa. Wraz z nim mieszkali w getcie jego krewni Gitla (4 V 186o – 12 VII 1843), Jakub (ur. 22 III 1899), Sura Frymeta (ur. 26 X 19o9, Abram (ur. 2 VI 1918) i Halina (Chaja) (ur. 6 II 194o). Niektórzy z nich (Jakub, Halina i Sura Frymeta), przemeldowani na ul. Jagiellońską 16, żyli jeszcze 28 VI 1944 r. Ich losy nie są znane”. [1].
Rok 193o
23 września, wtorek. Na wniosek Wydziału Zdrowotności publicznej Sad Powiatowy m. Łodzi ukarał grzywną od 2o do 6o zł. za antysanitarny standard sklepów szereg placówek handlowych. M. in. dotyczyło to sklepu spożywczego Zofii Raczyk. W inny wtorek, 1 października ogłoszenie - „Maszyna do szycia i do prania do sprzedania. Mieszkania 14”.
4 października, sobota. „Żadne wróżenie lecz jasnowidzenie. Znany jasnowidz i grafolog Karten, uznany przez 2 uniwersytety, jak również od prokuratorii zostały jako eksperymenty uznane. Karten widzi w transie przeszłość, przyszłość, teraźniejszość, prześwietla jego medjum fenomenalne pani Turaj, przez co takowa widzi wszelkie choroby, które istnieją w ludzkich organach. Karten wzbudza nietylko podziw ale zdumienie bez granic, bada listy anonimowe i wykrył również zawikłane morderstwo. Godziny przyjęć od 1o-12 przed południem i 3-8 po południu, w niedziele od 3-8 po poł. Łódź, ul. Przejazd No 14, front, II piętro, prawo”. Piątek, 7 listopada. „Grafolog Karten w Łodzi. Znany publiczności słynny jasnowidz i grafolog Z. Karten ze swem fenomenalnem medium Vilma Turay, opuszcza na kilka dni nasze miasto udając się do Warszawy. Nie urządza on żadnych seansów publicznych, lecz przyjmuje zainteresowanych w mieszkaniu przy ul. Przejazd 14, II piętro”. W listopadzie 1931 Karten i Vilma Turnay ponownie zjawili się w Łodzi. Przyjmowali przy „ul. Andrzeja 24 fr. II p. m. 8”.
Rok 1931
14 lipca, wtorek i 18 grudnia, piątek: „Pokój umeblowany do wynajęcia. Front, II p. m. 9”. Środa, 22 grudnia „2 pokoje z kuchnia, przedpokój i wygódka słoneczne, mieszkania 21, I p. Kowalski”.
Rok 1932
1 stycznia, piątek. „Restauracja „Ojców”. Śniadania, obiady, kolacje na świeżym maśle systemem domowym. Codziennie flaki. Wszelkie trunki krajowe. Ceny niskie. Przyjdź a przekonasz się”. W poniedziałek, 14 stycznia 1935 - „Smacznie i najtaniej: śniadania, obiady, kolacje i wszelkie napoje poleca restauracja „Ojców” w Łodzi ulica Przejazd 14. Od godziny 6-tej wieczorem doborowy duet muzyczny”. W niedzielę, 3 listopada - „Potrzebna zdolna bufetowa do restauracji „Ojców”. W roku 1938 restauracja wymieniona w „Informatorze firm chrześcijańskich”. Właścicielem w roku 1939 był P. Rybarkiewicz. Niedziela, 6 marca „Szczeniaki czystej rasy ratlerki do sprzedania”. Mieszkania 2o.
1o kwietnia, niedziela. „Szczeniaczki ratlerki czystej rasy do sprzedania. Przejazd 14 m. 2o”.
18 grudnia, niedziela. „Sprzedam okazyjnie 3 place w Kolumnie w pobliżu stacji. Wiadomość, Łódź, Przejazd 14 m. 21”.
Rok 1933
18 czerwca, niedziela. „Masywna szopa murowana (Lipowa 21) do wynajęcia. Nadaje się na garaż, warsztat, skład węgla i inne. Wiadomość: Chwat [patrz Przejazd 1], Przejazd 14, zastać 4-5”.
22 sierpnia, wtorek. „Do zakładu fryzjerskiego przy ul. Przejazd Nr. 14 stanowiącym własność p. Klapkiewicza przybył jakiś osobnik, który po ogoleniu się zamierzał wysunąć się tylnemi drzwiami do poczekalni, by tam skraść 6 garniturów, należących do pracowników. Kradzież spostrzeżono i osobnika ujęto. Złodziejem okazał się Józef Muszka znany złodziej bez stałego miejsca zamieszkania. Osadzono go w więzieniu do dyspozycji władz sądowych”.
3 września, niedziela. „Niebywała okazja!!! Do sprzedania nowy, lekki, solidnej roboty wózek nadający się do wożenia najdelikatniejszych lub ciężkich przedmiotów. Cena niespotykanie niska. Wiadomość: Przejazd 14 m. 25”.
Rok 1935
1o stycznia, czwartek. „Dwie ofiary mrozów. Wstrząsające wypadki w Łodzi. Na tle panujących mrozów, doszło wczoraj na ulicach miasta do dwuch tragicznych i przejmujących wypadków. [...] Drugi wypadek wydarzył się przy ul. Przejazd 14. Do bramy domu weszła nędznie i zupełnie jak na silny mróz nieodpowiednio ubrana młoda kobieta, jak się później okazało, 32-letnia Stanisława Stefaniak, również bezdomna. Zziębnięta i drąca na całem ciele kobieta dobyła nagle butelki z denaturatem i wychyliła jej całą zawartość. Nim przybył lekarz pogotowia – kobieta oświadczyła, że targnęła się na swe życie, gdyż nie mogła dłużej cierpieć od zimna, przed którem nigdzie nie mogła się schronić. Lekarz pogotowia skierował desperatkę do szpitala na Radogoszczu. (g)”.
2o listopada, niedziela. „1ooo druków wykonujemy i doręczamy w celach reklamowych za 1 zł. „Tygodnik Ogłoszeń”.
14 listopada, czwartek. „Pokój umeblowany z obsługą do wynajęcia. Przejazd 14 m. 9, zastać 2-3 pp.”.
Rok 1936
11 kwietnia, sobota. „Sumiennie i tanio udziela lekcyj w zakresie gimn. student pr. Dorosłym metodą skróconą. Przejazd 11, m. 29, tel. 242-67 codz. od 2-4 pp.”.
3o sierpnia, niedziela. „Nowo otwarty skład fabryczny artykułów mydlarskich i kosmetycznych. Borowski”.
Rok 1937
Mieszkali: Chabański Mojżesz, majster tkacki; Knapkiewicz Mieczysław, fryzjer; Korpowska Genowefa, fryzjerka; Kościńska Eugenia, krawcowa; Krogulecka Janina, nauczycielka; Pietrzak Władysław, kupiec [patrz Przejazd a Piotrkowska – 5 marca 1939; Skoczowska Stefania, nauczycielka; Szymszelewicz Maria, nauczycielka; Szymszelewicz Szymon, muzyk; Wlazło Jadwiga, urzędniczka.
Rok 1938
„Informator firm chrześcijańskich” pod „Krawieckie Zakłady”: Kozłowski Ludwik, tel. 232-5o. Mieszkał również w 1939 roku.
3 kwietnia, niedziela. „Pulowery artystyczne ręczne suknie, kostiumy poleca Tamara Halberstadt, Przejazd 14”. W 1939 - Halbersztat Tamara, hafciarka tel. 24267.
2o maja, piątek. „Sygnatura: IV Km. 896/38. Obwieszczenie o licytacji [...] 27 maja 1938 o godz. 12 w Łodzi przy ul. Przejazd 14 odbędzie się 1-sza licytacja ruchomości, należących do Szmula Hersza Dawidowicza składających się z 2,5 metra zamszu bronzowego, 3,5 mtr. materiału na dziecinne palta koloru czarnego z białym, 2 mtr. 9o cm. Materiału bronzowego, 6 krzeseł, kryształów, kredensu kuch., półki, 9o palt dziecinnych, 2 szaf, zegara, kredensu, stołu, obrazu na rzecz firmy „I.P. Borencwajg” oszacowanych na łączną sumę zł. 1,523 [...]”. Sprawę prowadził komornik Stefan Zajkowski.
Niedziela, 2o listopada. „1ooo druków wykonujemy i doręczamy w celach reklamowych za 1 zł. „Tygodnik Ogłoszeń”, Przejazd 14”.
Rok 1939
8 stycznia, niedziela. „Francuzka młoda udziela lekcji, korepetycje, konwersacja, tłumaczenia, Przejazd 14 m. 9”. Niedziela, 22 stycznia – „Ferblanka – wyższe studia udziela lekcji. Konwersacja, tłumaczenia. Przejazd 14 m. 9, front – prawy dzwonek”.
15 stycznia, niedziela. „Rapid” Chłopcy (gońcy) potrzebni. Zgłoszenia g. 1o-12”. W 1938 r. poszukiwano „Agentów rzutkich zdolnych w branży technicznej bezwzględnie obeznanych”.
Urząd Skarbowy w Łodzi wystawił „nakaz płatniczy na państwowy podatek przemysłowy od obrotu za 1933, 1934, 1935, 1936 i 1937 rok: [...] Nr. ks. bier. 2577 Kwejtman Chaim, Przejazd 14”.
25 stycznia, piątek. „Kronika dnia. Na ul. Przejazd 14 w mieszkaniu własnym usiłowała pozbawić się życia przez zatrucie jodyną 25-letnia Anna Woźniak. Desperatce udzielił pomocy lekarz pogotowia”. Inna gazeta dodała, że „powodem rozpaczliwego kroku był rozstrój nerwowy”.
9 lipca, niedziela. „Bezrobotni do pracy zewnętrznej potrzebni. Biuro „Beka”. I dalej - „Mieszkania od 35 m. kw. Od 3 zł. za metr we wszystkich dzielnicach”.
Mieszkali: Górski Roman, szewc; Fuks Dwojra, biuralistka; Frejlich Maurycy, biuralista; Dessau Henoch, biuralsta; Arbuz Golda Jenta, krawcowa; Kościuska Emilja urzędniczka; Kwejtman Izaak, dziennikarz tel. 213 57; Pietrzak Władysław, kupiec; Sienkiewicz Henryk, technik budowlany; Splitt Wojciech kupiec; Szadkowska Teodozja właścicielka „Salonu Mód”; Szymaszkiewicz Malta, nauczycielka i Szymon, nauczyciel; Ulatowska Józefa, nauczycielka.
Spółka Akcyjna „Galicja” Giełda Towarów Naftowych tel. 128 6o.
Skład bielizny - Nesza Wilfer.
Rok 1945
15 lipca, niedziela. „Zakład grawersko-jubilerski Tadeusz Warchulski Łódź, Przejazd Nr. 14. Pracownia na miejscu, wykonuje prace artystyczne grawersko – jubilerskie. Oprawa szlachetnych kamieni. Szybko i solidnie”.
Rok 1946
„Spis kontrolny mieszkańców, którzy będą mieli prawo głosu w głosowaniu ludowym [Referendum ludowym]”: Bednarek Marianna (ur. 1o.8.1869, robotnica, zameldowana 1.2.1945), Beda Natalia (ur. 22.1o.1912, robotnica, zameldowana 27.1o.1945), Chojecka Stefania (ur. 29.11.1914, szpularka, zameldowana 4.61945), Chojecki Wacław (1.7.19o7, robotnik, 5.11.1945), Fągowski Edward (ur. 14.7.19o9, monter, 21.9.1945), Fągowska Marianna (ur. 28.1.1912, przy mężu, zameldowana 21.9.1945), Janaczek Józef (ur. 8.1.19o6, właściciel zakładu stolarskiego, zameldowany 5.5.1945), Janaczek Natalia (ur. 28.1.19o5, przy mężu, zameldowana 5.5.1945), Katarzyński Władysław (ur. 1o.11.19o2, szklarz, zameldowany 7.6.1945), Kamińska Cyryla (ur. 17.7.1891, praczka (ur. 1.2.1945), Karbowski Stanisław (ur. 6.4.19o7, pracownik umysłowy, zameldowany 1.2.1945), Kościńska Emilia (ur. 6.1.1888, urzędnik skarbowy, zameldowany 1.11.1918), Kozłowski Ludwik (ur. 16.4.1887, mistrz krawiecki, zameldowany 9.1o.1932), Kozłowska Kazimiera (ur. 3.3.1897, przy mężu, zameldowana 9.1o.1932), Kufel Stanisława (ur. 3o.3.1899, nauczyciel szkoły powszechnej, zameldowany 28.2.1945), Kufel Teodozja (ur. 24.1.1924, urzędniczka poczty, zameldowana 28.2.1945), Lubecki Marian (ur. 3.4.19oo, kupiec, zameldowany 28.2.1945), Lubiecka Władysława (ur. 2o.5.1914, ekspedientka, zameldowana 28.3.1945), Makowski Józef (ur. 18.12.19o1, murarz, ur. 28.12.1945), Makowska Irena (ur. 16.2.19o8, szwaczka, zameldowana 16.2.1945), Makówka Henryk (ur. 6.3.1912, kapelusznik, zameldowany 8.2.1945), Makówka Amelia (ur.26.9.1912, krawcowa, zameldowana 8.2.1945), Martyniak Leokadia (ur. 27.1.19o3, robotnica, zameldowana 15.3.1945), Michalska Jadwiga (ur. 31.12.1912, pracownica umysłowa, zameldowana 1.2.1945), Milczarek Stanisław (ur. 2o.7.19o6, robotnik, zameldowany 13.9.1945), Milczarek Aniela (ur. 3.2.1914, przy mężu, zameldowana 23.3.1939), Nowak Michał (ur. 25.8.1884, na utrzymaniu rodziny, zameldowany 4.3.1945), Nowak Bronisława (ur. 2o.12. 1873, na utrzymaniu rodziny, zameldowany 4.3.1945), Olek Jan (ur. 11.8.19o3, pracownik Gazowni Miejskiej, zameldowany 16.4.1945), Olek Anisja [?] ur. 2o.12.1917, modystka, zameldowana 16.4.1945), Ołubek Helena (ur. 8.9.19o8, kupiec, zameldowany 19.2.1945), Owczarek Jan (ur. 16.4.1919, „mistrz szewcki” zameldowany 23.1o.1945), Owczarek Maria (ur. 3o.1.1924, przy mężu, zameldowana 6.2.1945), Pietrzak Antonina (ur. 6.4.1876, na utrzymaniu córki, zameldowana 27.3.1945), Siuta Józefa (ur. ur. 5.5.1918, krawcowa (ur. 1.5.1945), Siuta Helena (ur. 1o.5.1925, robotnica, zameldowana 26.7.1945), Smoczarski Antoni (ur. 26.3.1887, pracownik PKP, zameldowany 23.2.1945), Smoczarska Władysława (ur. 27.11.1891,przy mężu, zameldowana 23.2.1945), Smoczarska Urszula (ur. 5.2.1914, chora przy rodzicach, zameldowana 23.2.1945), Smoczarska Danuta (ur. 27.11.1919, robotnica fabryczna, zameldowana 23.2.1945), Skołowski Jan (ur. 26.6.19o7, brązownik, zameldowany 15.11.1945), Sowiński Czesław (ur. 19.5.19o7, kupiec, zameldowany 19.2.1945), Szulc Stanisława (ur. 9.4.1894, krawcowa (ur. 13.2.1945), Szymanik Maria (ur. 31.1.191o, prządka, zameldowana 27.1.1945), Ulatowicz Józefa (ur. 19.3.1878, emerytowany nauczycielka, zameldowana 1927), Wilczak Henryk (ur. 2.11.19o8, bufetowy PKP, zameldowany 1.1o.1945), Wypych Jan (ur. 29.4.19o4, kowal, zameldowany 3.6.1945), Wypych Zofia (ur. 15.5.19o4, dozorczyni, zameldowana 1.9.1937). Listę sporządził i podpisał zarządca nieruchomości Stanisław Loba.
Rok 1948
12 sierpnia, czwartek. „Wiszący ogród” przy ul. Daszyńskiego. Nawet mieszkając w śródmieściu Łodzi można mieć przed oknem piękny ogródek. Kto nie wierzy – niech pójdzie na ulicę Daszyńskiego i spojrzy na dom oznaczony Nr 14. Ot, taka sobie zwyczajna łódzka kamienica, trochę odrapana, w miarę zabrudzona, ale balkon! Jedna wielka girlanda szkarłatnych kwiatów. Na wiosnę apelowaliśmy do mieszkańców Łodzi i to niejednokrotnie żeby przyozdabiali swoje balkony i okna kwiatami. Niestety apele nasze nie odniosły skutku. Kwiatów na balkonach widzie się w Łodzi bardzo niewiele. Radzimy wszystkim łodzianom obejrzeć wspomniany balkon przy ul. Daszyńskiego. Jak pięknie wyglądałoby nasze miasto, gdyby takie były wszystkie balkony. (i)”.
24 sierpnia, wtorek. „ Ulicami Łodzi – w poszukiwaniu zieleni. Kto otrzyma nagrody za najpiękniejszy balkon . W maju rb. Wydz. Plantacji Zarządu Miejskiego ogłosił konkurs na najładniej ukwiecone balkony i okna. Udział w konkursie zgłosiło aż… 9 osób. A przecież aż tak źle nie jest. Idąc ulicami miasta, można gdzieniegdzie zauważyć różowe i białe petunie, czerwone pelargonie. W Wydz. Plantacji postanowiono więc, że w konkursie weźmie udział, chcąc nie chcąc, cała Łódź. Rozpoczęła się więc wędrówka po mieści. Jechaliśmy samochodem z głowami podniesionymi do góry, pilnie śledząc wszystkie balkony. – O, ten jest ładnie ozdobiony. Auto zatrzymuje się. Następuje „badanie terenu”. Jak się nazywa właściciel ukwieconego okna, czym się zajmuje? W centrum miasta jest sporo takich. Trudno nawet wyobrazić sobie, jak wielką ozdobą są barwne wysepki kwiatów na tle szarych, zniszczonych murów. Na jednej z ulic Bałut mile uderza wzrok, balkon z dwoma oleandrami, różową petunią w skrzynkach i pnącą fasolą. Zatrzymaliśmy się. Zdziwiona właścicielka mieszkania, zapytana o nazwisko, nie chce go wyjawić. – A pani to na co? Tłumaczymy, że jej balkon stanie do konkursu. Jeszcze niedowierza, ale wreszcie dała się przekonać i mówi. Po długiej wędrówce jury musi rozstrzygnąć komu przyznać nagrody. Pierwszą przyznano Wacławowie Sibińskiemu, księgowemu, Miła 3. Trzy drugie nagrody przyznano: 1. Ksaweremu Brzozowskiemu, szoferowi, 11 Listopada 146. 2. Józefowi Barosikowi, robotnikowi, Magistracka 8. 3. Wacławowi Katarzyńskiemu, Daszyńskiego 14. Sześć trzecich nagród otrzymali: 1. Józef Śmigielski, nauczyciel, Legionów 28. 2. Zygmunt Frąckiewicz, urzędnik, Perla 9. 3. Apolonia Wolnik, krawcowa, Cieszyńska 1. 4. Marian Leśniak, Narutowicza 4o. 5. Eugenia Bruzda, Piotrkowska 145. 6. K. i M. Wiśniewscy, Bednarska 26. Nagrody zespołowe otrzymała Szkoła Powszechna Nr 132, Wierzbowa 37 i Polska YMCA, Moniuszki nr 4-a. Nagrody w postaci cennych okazów kwiatów, wręczone będą w najbliższym czasie. (W)”.
Rok 1951
7 maja, poniedziałek. „Poszukuję małego lokalu handlowego. Przecznice przy Piotrkowskiej od Bandurskiego do Pl. Wolności lub Piotrkowska. Koszta remontu zwrócone. Wiadomość Daszyńskiego 14 u dozorcy”.
16 października, wtorek. „Srebrny pierścionek. Przy ul. Przejazd 14 jest punkt usługowy CPLiA, który nazywa się „Metaloplastyka”. Na wystawie tego punktu leżą srebrne pierścionki. Ale niech tylko spróbują one „wpaść komuś w oko”. – Niestety, nie możemy ich sprzedać. Dlaczego? Bo jeszcze nie wycenione. Jak dawno? Trzy miesiące. Jak długo jeszcze? Niestety nie wiemy, bo to nie od nas zależy. Wprawdzie nie wiemy i my, od kogo to zależy, ale przypominamy temu, kto jest zainteresowany. Mimo, że srebrne pierścionki nie są artykułem pierwszej potrzeby”.
Rok 1958
5 stycznia, niedziela. „Zawiadomienie. Fryzjer damski Herbert prac. zakładu firmy Jabłoński i S-ka, Moniuszki 2 pracuje obecnie w zakładzie przy ul. J. Tuwima 14”.
Rok 1959
Gembarowski K., Marszałkowski St. i Pawlak H., zakład fryzjerski, tel. 23982. Klajman Jakub, tel. 27547. Lubecka Leokadia, tel. 32oo1. Mączewski Ludomir, tel. 29686. Strzelecka Regina, „Bar Sportowców”, tel. 25515, mieszkanie – Sienkiewicza 22, tel. 21314. Styś Stanisław, pracownia okryć damskich, tel. 32o32.
„Pracownia futer Kacper Migas Łódź, ul. Tuwima 14 tel. 2-59-58 wykonuje wszelkie roboty wchodzące zakres kuśnierstwa”.
Rok 1965
Czwartek, 18 lutego. „Złom złoty skupują sklepy „Veritas” Łódź, ul. Piotrkowska 263, ul. Tuwima 14”.
[1] Andrzej Kempa, Marek Szukalak „Żydzi dawnej Łodzi. Słownik biograficzny Tom IV od A do Z”, Łódź 2oo4
Kolejne numery:
- Przejazd 1
- Przejazd 2
- Przejazd 3
- Przejazd 4
- Przejazd 5
- Przejazd 6
- Przejazd 7
- Przejazd 8
- Przejazd 9
- Przejazd 10
- Przejazd 11
- Przejazd 12
- Przejazd 13
- Przejazd 14
- Przejazd 15
- Przejazd 15a
- Przejazd 16
- Przejazd 17
- Przejazd 18
- Przejazd 19
- Przejazd 20
- Przejazd 21
- Przejazd 22
- Przejazd 23
- Przejazd 24
- Przejazd 25
- Przejazd 26
- Przejazd 27
- Przejazd 28
- Przejazd 29
- Przejazd 30
- Przejazd 31
- Przejazd 32
- Przejazd 33
- Przejazd 34
- Przejazd 35
- Przejazd 36
- Przejazd 37
- Przejazd 38
- Przejazd 39
- Przejazd 40
- Przejazd 41
- Przejazd 42-44
- Przejazd 43
- Przejazd 45
- Przejazd 46
- Przejazd 47
- Przejazd 48
- Przejazd 49
- Przejazd 50
- Przejazd 51
- Przejazd 52
- Przejazd 53
- Przejazd 54
- Przejazd 55
- Przejazd 56
- Przejazd 57
- Przejazd 58
- Przejazd 59
- Przejazd 60
- Przejazd 61
- Przejazd 62
- Przejazd 63
- Przejazd 64
- Przejazd 65
- Przejazd 66
- Przejazd 67
- Przejazd 68
- Przejazd 69
- Przejazd 70
- Przejazd 71
- Przejazd 72
- Przejazd 73
- Przejazd 74
- Przejazd 75
- Przejazd 76
- Przejazd 77
- Przejazd 78
- Przejazd 78g
- Przejazd 78d
- Przejazd 78b
- Przejazd 79
- Przejazd 80
- Przejazd 81
- Przejazd 82
- Przejazd 83
- Przejazd 84
- Przejazd 85
- Przejazd 86
- Przejazd 87
- Przejazd 88
- Przejazd 89
- Przejazd 89a
- Przejazd 90
- Przejazd 91
- Przejazd 92
- Przejazd 93
- Przejazd 94
- Przejazd 95
- Przejazd 96
- Przejazd 97
- Przejazd 98
- Przejazd 99
- Przejazd 100
- Przejazd 102
- Przejazd 103
- Historie narożne i inne