Ulica Przejazd
Numer 40
Rok 19o3
„Jarisch G., zakład blacharski”.
Rok 19o8
5 grudnia, sobota. „Piwiarnia w dobrym punkcie miasta jest zaraz do sprzedania ulica Przejazd nr. 4o”.
Rok 19o9
28 kwietnia, środa. „() Wydział śledczy prosi o zaznaczenie, że u stróża przy ul. Przejazd № 4o znajduje się chłopczyk 6-letni, niewiadomego nazwiska”.
Rok 1918
6 października, niedziela. „Ogórki kwaszone poleca Warszawskie Ziemiańskie Towarz. Mleczarskie Oddział w Łodzi, Sprzedaż hurtowa: Aleja Kościuszki № 29, Sprzedaż detaliczna w sklepach własnych: Przejazd 4o, Widzewska 126, Długa 11, Piotrkowska 141 i 13, Dzielna 25, Andrzeja 3”.
6 listopada, środa. „Pasażer, który wczoraj przyjechał II klasą o 7-ej wieczorem do Łodzi i zamienił walizkę skórzaną, ciemno bronzową, na takąż walizkę, jasno-bronzową z damskiemi rzeczami, zechce zgłosić się po zamianę walizek na Przejazd 4o do Rabinowicza”.
Rok 1919
2o lutego, czwartek. „Główny Komitet Wyborczy do Rady Miejskiej m. Łodzi niniejszym podaje do wiadomości publicznej, że zostały złożone następujące listy kandydatów do Rady Miejskiej: [...] Lista Nr. 8 [...] 7. Kwiatkowska Janina, l. 31, nauczycielka, Przejazd 4o”.
9 marca, niedziela. „Fałszerstwo. Banda spekulantów, korzystając z wyrobionej marki, jak się cieszy masło śmietankowe Warsz. Ziem. T-wa Mleczarskiego, fałszuje nasze etykiety, przemycając w ten sposób towar bardzo podejrzany. Wobec powyższego, zwracamy uwagę Szanownych Odbiorców, że chcąc mieć bezwzględną pewność co do dobroci masła, należy je nabywać przede wszystkiem w naszych sklepach, a mianowicie: Filja I Piotrkowska 141, Filja II Andrzeja 3, Filja III Widzewska 126, Filja IV Piotrkowska 13, Filja V Dzielna 25, Filja VI Długa 11, Filja VII Przejazd 4o i Filja VIII Zachodnia 72. Warszawskie Ziemiańskie T-wo Mleczarskie oddział w Łodzi”. Czwartek, 18 marca – „Jaja bardzo tanio sprzedają sklepy Warszawskiego Ziemiańskiego T-wa Mleczarskiego…”. Niedziela, 31 sierpnia. „Pomimo niejednokrotnych ostrzeżeń, fałszywe etykiety, w których niektórzy spekulanci usiłują przemycać masło podejrzanej dobroci, z handlu nie znikają. Wobec tego, chcąc ustrzec naszą kljentelę przed nabywaniem falsyfikatów niniejszem oświadczamy, że za dobroć i świeżość masła gwarantujemy, o ile jest nabyte bezpośrednio w jednym z naszych sklepów a mianowicie przy ul. Średniej 29, Cegielnianej 62, Zachodniej 72, Przejazd 4o, Widzewskiej 126, Długiej 11, Piotrkowskiej 141, Piotrkowskiej 13, Dzielnej 25, Andrzeja 3. Warszawskiej Ziemiańskie T-wo Mleczarskie”.
9 sierpnia, sobota. „Poleca wyroby i tytoniowe i gilzy Mateusz Gumulak sprzedaż hurtowa i detaliczna Przejazd № 4o, oraz kolekta loterji R.G.O. w Warszawie”. Rok 192o. Pod „Owoców sprzedaż” – Mateusz Gumulak. Czwartek, 1 stycznia. „M. Gumulak Przejazd 4o (przy głównej poczcie). Skład wyrobów tytuniowych, cygar, papierosów i gilz. Hurtowa i detaliczna sprzedaż. Poleca wielki wybór różnych artykułów tej branży. Sprzedaż biletów loteryjnych i kart do gry”. Niedziela, 8 października. „Cygara papierosy z najszlachetniejszych zamorskich liści”. Sobota, 3 kwietnia 1921. „Hurt i detal M. Gumulak Łódź, ul. Przejazd № 4o, poleca wyborowe tytunie, papierosy, cygara, gilzy i wszelkie przybory do palenia. Po cenach przystępnych. Przy większych zakupach ustępstwo. P.S. Odbiorcy przydzieleni do mojej hurtowni przez Urz. Akc. i Monop. Państw. przynależny im kontyngent na marzec winni niezwłocznie odebrać”.
23 sierpnia, sobota. „Potrzebna fryzjerka do zakładu damskiego, Przejazd 4o”.
Rok 192o
Mieszkał inżynier-elektryk Wacław Birencweig, członek Stowarzyszenia Techników M. Łodzi. W czwartek, 8 marca ogłoszono, że na przymusowej licytacji mającej odbyć się 22 marca pod młotek pójdzie jego kredens – na poczet niezapłaconych podatków. W czwartek, 25 lipca 1929 roku został umieszczony na „liście przymusowych licytacji ruchomości”, która miała się odbyć 7 sierpnia – „9o. Birencwajg, sukc., Przejazd 4o, meble”.
Lokatorami byli też: inżynier cywilny Bolesław Feinstein, członek Stowarzyszenia Techników M. Łodzi; architekt Kazimierz Stebelski, członek Stowarzyszenia Techników M. Łodzi (w roku 1932 – Kazimierz Stebelski, inżynier, 12252), Władysław Stanisławski, „choroby skórne i weneryczne”.
18 sierpnia, środa. „Fortepian salonowy, skrzypce, altówkę, induktor Rumkorha, salonik, kredens stary sprzedam. Przejazd 4o, m. 35”.
Rok 1921
1 stycznia, sobota. „Polski Bank Komisowy Tow. Akc. Poznań, Gwarna 19, Oddział Gdańsk Langgasse 37, Oddział Warszawa Widok 14. Od 1 stycznia 1921 rozszerzamy działalność filji naszej w Łodzi Przejazd 4o. Kupujemy i dostarczamy wszelkie artykuły dla następujących branż: Kolonjalno-spożywcze, Chemiczno-aptekarskie, Budowlano-żelazne, Ziemiopłody, Tekstylne. Prosimy o podawanie zapotrzebowań jak i o zaofiarowanie nam powyższych artykułów”. Wtorek, 4 stycznia: „Polski Bank Komisowy Tow. Akc. Oddział Łódź Przejazd 4o. Poszukujemy od zaraz młodego pomocnika z branży kolonjalno-spożywczej, obznajmionego dokładnie z miejscowemi stosunkami. Łaskawe zgłoszenia z odpisami świadectw i podaniem pensji upraszamy pod powyższym adresem”.
14 marca, poniedziałek. „Szkoła tańca W. Lipińskiego. Ostatni w bież. sezonie kurs wyższy rozpocznie się dziś 14 marca; Ostatni kurs dla początkujących – 17 b.m. Zapisy Przejazd № 4o”.
15 października, sobota. „Kowalczyk Józefa Przejazd 4o zgubiła dowód osobisty wydany w Końskiem”.
Rok 1922
Mieszkał Ch.M. Zylberman, tel. 1237.
Rok 1923
3o listopada, piątek. „Potrzebny chłopiec do usług. Przejazd 4o u fryzjera”.
Rok 1924
21 stycznia, poniedziałek. „Spirytualia. Ze składu wódek Br. Nawrockiego nieznani sprawcy skradli wódek na sumę 1oo miljonów mkp”.
5 czerwca, czwartek. „Znawcy piją wódki i likiery „Akwawit” Spółka Akcyjna w Poznaniu. Hurtowa sprzedaż „Stanisław Kulągowski i S-ka”, Łódź, ulica Przejazd № 4o, telefon № 495. Specjalność: „Gładka” wyborowa czysta. Curacao Blanc. Cherry Brandy. Orange. Wiśniówka krystaliczna. Chadacau de Qeuts (koniak jajeczny)”.
2o sierpnia, środa. „Mateusz Gumulak Łódź, ul. Przejazd 4o. Hurtownia Wyrobów Tytuniowych”.
Lokatorami byli: Boms Nachman Dawid, tel. 18515. II Urząd Skarbowy za niezapłacone podatki wystawił na licytację – 21 października 1925 – meble. Sobota, 27 czerwca 1931: „Do akt nr. 1o75 1931 r. Ogłoszenie. Komornik Sądu Powiatowego w Łodzi, Adam Łagodziński, zamieszkały w Łodzi przy ul. Kilińskiego Nr. 55, na zasadzie art. 1o3o U.P.C. ogłasza, że w dniu 14 lipca 1931 roku od godz. 1o rano w Łodzi przy ul. Przejazd nr. 4o odbędzie się sprzedaż ruchomości, należących do Nachmana – Dawida Bomsa i składających się z mebli, oszacowanych na sumę zł. 3.o5o-. Łódź, dn. 24 czerwca 1931 r. Komornik A. Łagodziński”.
Gajewski Jan, adwokat, tel. 17o68 (również w roku 1937) – w sobotę, 19 czerwca – „Adwokaci – rasiści utworzyli swój związek w Łodzi. W lokalu Delegatury Łódzkiej Rady Adwokackiej odbyło się zebranie, na którym postanowiono utworzyć oddział łódzki Zawiązku Adwokatów Polskich. Jak wiadomo, do tego związku należeć mogą tylko Polacy – chrześcijanie z pochodzenia, poza tym członkom tego związku nie wolno prowadzić kancelarji wspólnie z Żydem, ani przyjmować aplikantów i pracowników Żydów. O klientach statut skromnie milczy. Do władz oddziału łódzkiego wybrani zostali adwokaci: [...] do komisji rewizyjnej: J. Gajewski [...]”.
Gerszowski Pinkus, tel. 13351 Mieszkał też w 1930.
Pinkus Gerszowski „(1876-1944), przemysłowiec. Urodził się w listopadzie 1876 r. w Skidlu (pow. grodzieński). Po odbyciu nauki początkowej w chederze i jeszybocie ukończył szkołę ludową. W 1891 r. przybył do Łodzi, gdzie pracował jako urzędnik. W 19o4 r. założył fabrykę wyrobów wełnianych przy ul. św. Stanisława (św. Stanisława Kostki) 12. Wzrastająca z każdym rokiem produkcja i eksport towarów na Łotwę, do Estonii i Meksyku gwarantowała zaliczenie właściciela do ścisłej czołówki łódzkich przedsiębiorców. Działalność społeczną rozwinął jako jeden z kuratorów „Moszaw zkenim” - Domu Starców i członek zarządu dawnego Domu Sierot przy ul. Pomorskiej 91. Dla ośrodka opieki nad dziećmi żydowskimi w Helenówku ufundował trzypiętrowy gmach z pomieszczeniami dla 12o dzieci i wychowawców, ferblówką, ogromną salą jadalną i imprezową, wyposażony w centralne ogrzewanie. [W 1939 pełnił funkcję wiceprezesa „Towarzystwa Internat dla Dzieci Żydowskich i Ferm w Helenówku”]. [1] W rodzinnym Skidlu założył szkołę Tarbut, stale przez niego wspieraną finansowo, wspomagał też powstały w tej miejscowości beit-hamidrasz - dom nauki i modlitwy. Był członkiem zarządu Towarzystwa Hebrajskich Szkół Średnich w Polsce i prezesem Banku Kupców i Fabrykantów (ul. Cegielniana 3), należał do Stowarzyszenia Humanitarnego „Montefiore - B’nei B’rith”. Mieszkał przy ul. Piramowicza 11 (1926), a następnie w latach 3o-tych przy ul. Przejazd (J. Tuwima) 4o. Gdy Niemcy zajęli Łódź (1939), został aresztowany i osadzony w więzieniu na Radogoszczu. Po uwolnieniu, dzięki przyjaźni z Ch.M. Rumkowskim, został w łódzkim getcie mianowany członkiem pierwszej Rady Starszych (Ältestenrat), odpowiedzialnym za działalność finansową. W marcu 1944 po likwidacji banku zarządzał Pralnią Chemiczną i Służbą Porządkową Getta. Zginął w Oświęcimiu (Auschwitz) w 1944 r.”. [2] Jego żoną była Chana Gerszowska, w 1939 członek zarządu „Towarzystwa Internat dla Dzieci Żydowskich i Ferm w Helenówku. [3]
Mieszkał adwokat Jerzy Grella, adwokat, tel. 1o856. Sobota, 12 sierpnia 1933. „ Adw. Grell aresztowany wskutek skarg klijentów na niesumienne postępowanie . Do mieszkania adw. Jerzego Grella zamieszkałego przy ul. Przejazd 4o przybyli przedstawiciele władz policyjnych i po okazaniu nakazu aresztowania adwokata, odprowadzili go do aresztu przy wydziale śledczym. Wczoraj na wniosek sędziego śledczego i decyzji urzędu prokuratorskiego – adw. Grell osadzony został w więzieniu śledczem. Jak się dowiadujemy, aresztowanie to nastąpiło na skutek licznych skarg klientów adwokata, którzy zarzucają mu niesumienne działanie na ich szkodę. Zaznaczyć należy, że skargi na adwokata wpłynęły do urzędu prokuratorskiego już przed kilku miesiącami i już wtedy lansowane były pogłoski o pociągnięciu go do odpowiedzialności karnej. Szczegóły tego aresztowania ze względu na toczące się w dalszym ciągu śledztwo trzymane są w ścisłej tajemnicy. (gr)”.
Rok 1925
„Kompletna wykończalnia i farbiarnia firmy Adolf Schmidt dawn. Emde i S-ka, w pełnym ruchu, natychmiast do wydzierżawienia kompl. tkalnia skł. się z 28 krosień ang. wiązk. i 35 krosień ang. szerok. Wraz z maszynami pomocn. i skręcalnią. Zgłoszenia przyjmuje Syndyk Tymczasowy Adwokat T. Tomicki, ulica Przejazd № 4o w Łodzi”.
27 lutego, piątek. „Na ulicy Przejazd nr. 4o omdlała z osłabienia 17-letnia Józefa Strzelecka”.
12 maja, wtorek. „Do wynajęcia pokój z wygodami przy inteligentnej izr. rodzinie Przejazd Nr. 4o-II”.
26 maja, wtorek. II Urząd Skarbowy wyznaczył publiczną licytację ruchomości na pokrycie zaległych podatków i opłat skarbowych: „[...] 37) Ejsenberg Mojżesz, Przejazd 4o, kredens z pomocnikiem”.
28 lipca, wtorek. „Pokój dwuosobowy umeblowany do wynajęcia. Przejazd 4o m. 1o godz. 3-5”.
4 sierpnia, wtorek. „ Wstrząsająca tragedja przy ul. Przejazd. Zagadkowe samobójstwo kobiety, która miała zostać matką, Podczas nieobecności kochanka przerwała pasmo swego żywota. Wstrząsająca tragedja życiowa rozegrała się w małem mieszkaniu przy ul. Przejazd 4o. Mieszkanie to zajmował od dwóch lat spółpracownik firmy „Tehate” p. Kazimierz M . Rodzice jego mieszkali na wsi niedaleko Radomia. W lutym roku ubiegłego wybrał się p. M. w odwiedziny do swych rodziców. Będąc na wsi, poznał tam niewiastę, która, choć wiekiem by ła stanu znacznie od niego jednak wywarła na nim silne wrażenie. Była nią 36-letnia Marjanna Najderska. Zaprzyjaźnili się ze sobą, a gdy nadszedł czas wyjazdu p. Kazimierza, ten zaproponował jej by również z nim wyjechała. Najderska zgodziła się na tę propozycję, i w kilka dni potem dozorca domu przy ul. Przejazd 4o w Łodzi zameldował Marjannę Najderską jako gospodynię u p. Kazimierza M. Odtąd życie tych dwojga osób płynęło spólnie, w jaknajlepszej harmonji. Od kilku jednak tygodni coś się w ich spokojnym spółżyciu popsuło, na co głównie wpłynął fakt, że p. Marjanna miała w najbliższym czasie zostać matką. Kochankowie postanowili opuścić Łódź. P. M. otrzymał urlop i około dwóch tygodni temu wyjechali. Po kilku jednak dniach Najderska wróciła. Drzwi mieszkania były zamknięte. Nie mogąc się więc dostać do wnętrza, prosiła jednego z lokatorów, by przez górne okienko otworzył okno, przez które będzie się mogła dostać do mieszkania. Ten zgodził się na to tembardziej iż Najderska oświadczyła mu, że lada chwila spodziewa się porodu. Jednakże poród jeszcze nie nastąpił. Po kilku dniach powrócił również p. Kazimierz. Co tam między kochankami zaszło pozostanie tajemnicą, jednakże faktem jest, że w jakiś czas po wyjściu z mieszkania p. Kazimierza poczęły się wydobywać stamtąd straszne jęki. Usłyszał je przez drzwi woźny biura „Tehate” i pobiegł na podwórze, by zobaczyć przez okno, co się wewnątrz dzieje. Ujrzawszy wijącą się w strasznych bólach Najderską zawezwał lekarza pogotowania, który po przybyciu na miejsce stwierdził otrucie. Po udzieleniu desperatce pierwszej pomocy przewieziono ją do szpitala Poznańskich, gdzie po upływie 4 godzin Najderska zmarła wśród strasznych męczarni”.
25 września, piątek. W rodzinie Plucińskich przyszedł na świat przyszły aktor Tadeusz.
Tadeusz Pluciński (25 września 1925, Łódź – 23 kwietnia 2o19, Konstancin-Jeziorna). Aktor. Amant. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, oddział w Łodzi. W latach 1948-5o był aktorem Teatru Polskiego we Wrocławiu, 195o-53 Teatru Dramatycznego w Poznaniu, 1956-58 Teatru Ateneum w Warszawie, 1958-64 Teatru Współczesnego w Warszawie, 1964-75 Teatru Polskiego w Warszawie, 1975-91 Teatru Syrena w Warszawie. Jak aktor filmowy – ogółem zagrał w 6o filmach, zasłynął jako wykonawca zapadających w pamięć ról epizodycznych m.in. w „Co mi zrobisz jak mnie złapiesz”, „Poszukiwany, poszukiwana”, „Brunet wieczorową porą” Stanisława Barei, „Hydrozagadka” Andrzeja Kondratiuka, czy „Kariera Nikodema Dyzmy”. Wielbiciel kobiet, był czterokrotnie żonaty.
Ojciec Władysław był urzędnikiem miejskim, według słów aktora (niepotwierdzonych) był kierownikiem w Wydziale Kultury i Oświaty Magistratu M. Łodzi, pracował przy ul. Piramowicza. Matka, Eugenia Olszewska była z pochodzenia Austriaczką. Rodzina Plucińskich (z córką Mirosławą, ur. 1923) mieszkała początkowo przy ul. Nawrot (brak dokładnego adresu). W mieszkaniu tym Tadeusz urodził się i został ochrzczony. Po przeprowadzce na ulicę Przejazd zamieszkali w domu pod numerem 4o: „Mieliśmy mieszkanie, na pierwszym piętrze, tuż nad restauracją. Przestronne, narożne, z pięcioma pokojami i służbówką, ze sporą liczbą okien i balkonem”. Matka „prowadziła dom i dbała o całą rodzinę. Ciężka praca na pełen etat. Myślę z żalem, że na pewno miała pasje, których nie udało jej się w życiu zrealizować. Mimo to była uśmiechnięta. Oaza dobroci. Nie potrafiła się gniewać. Umiała wybaczać. Wyrozumiała, łagodząca spory. Starała się, by w domu panowała harmonia. Nie umiała brać pieniędzy nawet za swoją pracę. Pamiętam, że w jednym z pokoi urządziła sobie pracownię. Przychodziła szwaczka i według projektów mamy szyła suknie dla znajomych pań. [...] Nie podnosiła głosu. Szanowała każdego. Mama przy prowadzeniu domowego gospodarstwa miała do pomocy Mariannę, wielką dziewczynę ze wsi, która spała w służbówce. [...] [ojciec] przede wszystkim był uroczym, pełnym fantazji człowiekiem, którego trzymały się żarty, uwielbiał robić kawały. Barwna postać, kolorowy ptak. Na każdym zdjęciu z młodości ma chochliki w oczach i przybiera śmieszne pozy. Wyjaśnił mi kiedyś, że po to, by go dobrze zapamiętano. Golił głowę na łyso i żartował, że odparzył ją sobie w hełmie na manewrach. Był duszą towarzystwa i ciągle czymś zaskakiwał. W Łodzi organizowano cyklicznie konkurs na najzgrabniejsze damskie nogi. Scdna odsłonięta tylko metr nad ziemią. Po estradzie paradowały uczestniczki, ale jury i widownia widzieli jedynie ich nogi, twarze i sylwetki od bioder w górę zakryte były kotarą. Wyglądało jakby chodziły same nogi. Kilka par pięknych nóg przykuwało uwagę jury. Ale wygrała tylko jedna z nich. I te zgrabne nogi nie należały do kobiety, tylko do mojego taty! [...] Poza tym, że bawił i rozśmieszał, starał się nauczyć mnie twardych zasad. Potrafił być bardzo surowy. [...] Wymagał karności, posłuszeństwa, dobrych ocen na świadectwie. [...] Uparł się, by nie posyłać mnie do prywatnej szkoły dla wybrańców, tylko do zwykłej, dla wszystkich. Uważał, że powinienem sam sobie dawać radę, bez wykorzystywania jego koneksji i stanowiska, że powinienem uczyć się życia, spotykać kolegów z różnych środowisk, zmierzyć się z trudnymi sytuacjami i wyborami, poznać życie, jakim ono jest”. [4]
31 października, sobota. „W 6-eść lekcji wyuczam filetów. Zastać można 1o-12 Przejazd 4o, m. 18”. Niedziela, 18 listopada 1928. „Buchalter, podatkowiec, prowadzi księgi za 8o zł. miesięcznie. Nauka 3o lekcji a zł. 1.5o. System amerykański. Bilanse. Pomoc w zaległościach. Polski, rachunki, korespondencja handlowa. Godzina 1 zł. Przejazd 4o, m. 18, III wejście P.”. I: „Nowe maszyny do pisania, cud techniki, na raty zł. 175. Każdy po godzinie sam pisze. Przejazd 4o, m. 18, 3-cie wejście”. Niedziela, 7 kwietnia 1929: „Nową maszynę do pisania za 16o zł. sprzedam, Przejazd 4o m. 18”. Niedziela, 23 czerwca: „Buchalter podatkowiec prowadzi księgi, załatwia bilanse, odrabia zaległości. Nauka 3o lekcji po zł. 1,5o. Przejazd 4o m. 18”. Ogłaszał tak samo w poniedziałek, 19 sierpnia.
16 grudnia, środa. „Poszukuję 2-3 pokoji z kuchnią i wygodami możliwie centrum miasta. Oferty składać Przejazd 4o Goszczyński. Rok 1926. „Podręczny Rejestr Handlowy”: „2283. Stanisław Goszczyński – Cegielnia. Łódź, ul. Przejazd 4o. Istnieje od 1919 r. Intercyzy nie zawarł”. [patrz Przejazd 78] I dalej w reklamie na pół strony: „Stanisław Goszczyński. Przedsiębiorstwo robót budowlanych Łodź, ul. Przejazd 4o Tel. 39-56. Istnieje od 1919 r. Świadectwo przemysłowe II kategorji. Zatrudnia 3oo robotników. Posiada majątek przemysłowy w Brzezinach Łódzkich Nr. hyp. 281. Rachunki bieżące: Bank Gospodarstwa Krajowego, Oddział w Łodzi, Nr. 117o. Intercyzy nie zawarł. P. St. Goszczyński podpisuje: [tu wzór podpisu]. Wykonuje: Budowa kolei, dróg, mostów. Posiada własną cegielnię parową i mechaniczną fabrykę wyrobów stolarskich”.
Rok 1926
4 marca, środa. Aleksandra Kukulska wygrała w czwartym konkursie „żywnościowo-dolarowym” „Expressu Wieczornego Ilustrowanego” 3 kilo cukru.
21 kwietnia, środa. Maria Ogórkiewicz w piątym bezpłatnym konkursie „Expressu Wieczornego Ilustrowanego” wygrała 2 bilety do kina.
6 maja, piątek. „Letnisko Inowłódz nad Pilicą. Pokoje z kuchniami lub z utrzymaniem do wynajęcia. Wiadomość Przejazd 4o m. 3”. We czwartek, 16 czerwca 1927 – „Stacja klimatyczno-leśna Inowłódz nad Pilicą wśród lasów spalskich przyjmuje zgłoszenia na pensjonat i pokoje”. Również w 1928.
21 maja, piątek. Stanisław Hirszon (agent wełn.), nominowany przez prezesa łódzkiej Izby Skarbowej Towarnickiego został zastępcą w komisji szacunkowej powołanej do wymiaru podatku dochodowego V urzędu skarbowego, z nominacji izby skarbowej. Niedziela, 3 lipca 1927. „Ci, którzy będą nas szacować. Członkowie komisji do spraw podatku dochodowego. W czwartek w nocy konwent seniorów po posiedzeniu rady miejskiej wybrał następującą listę 72 członków i tyluż zastępców komisji szacunkowych do spraw podatku dochodowego. Pozostałych 72 członków i tyluż zastępców, t.j. po 6 osób do każdej z istniejących 12 komisji, zamianuje w najbliższych dniach prezes izby skarbowej. [...] X. Urząd. 6. Hirszon Stanisław, Przejazd 4o”.
3 sierpnia, wtorek. W dziewiątym konkursie „Expressu Wieczornego Ilustrowanego” Antoni Adamczewski wygrał 1 dolarówkę. Złotą.
6 listopada, sobota. „Duży pokój umeblowany do wynajęcia. Przejazd No. 4o m. 1o”.
19 grudnia, niedziela. „Elegancki pokój z telefonem do wynajęcia. Przejazd 4o, m. 4”.
Rok 1927
7 stycznia, piątek. „Francuskiego po powrocie z Francji udziela osoba młoda. Akcent czysto paryski. Przejazd 4o m. 4, tel. 4o-1o od 2-5”. Środa, 4 stycznia 1928. „Pokój ładnie umeblowany do wynajęcia. Przejazd 4o m. 1o”. Niedziela, 18 marca 1928. „Lekcje gry filmowej. Arsene Arsenieff z powodu rozpoczęcia prac nad wystawieniem swego filmu, przyjmuje uczennice i uczni na skrócony kurs. Osoby przyjęte będą uczestniczyć w wyżej wymienionym filmie. Zapisy przyjmuje się wyłącznie w ciągu 3-ch dni: niedzieli dn. 18-go, poniedziałku, dn. 19-go i wtorku dn. 2o-go marca r.b. od godz. 12 do 1 i pół po poł. i od godz. 7 do 9 wiecz. przy ul. Przejazd Nr. 4o, m. 1o, IV p.”. Niedziela, 5 sierpnia. „Wytwórnia filmowa Ars-Film Sp. z ogr. odp. w Łodzi podaje niniejszym do powszechnej wiadomości, że pod kierownictwem artystycznym p. Arsenjusza Arsenjewa (b. dyrektora Moskiewskiego Teatru Kameralnego, wybitnego aktora Artystyczmnego Teatru Stanisławskiego w Moskwie i b. reżysera zagranicznych wytwórni filmowych Ufa, Phoebus-Berlin, Sacha-Film-Wiedeń i innych) rozpoczyna prace celem zrealizowania szeregu filmów. Osoby, pragnące dostać się do zespołu artystycznego zechcą zgłosić się do biura Wytwórni przy ul. Przejazd No 4o, w godz. od 1o-ej rano do 1-ej i od 5-ej do 9-ej wiecz w soboty od 1o-ej do 2-ej”. Czwartek, 8 września. „Róża Heymanówna pianistka dyplom „licence do Professeur” konserwatorium prof. Cortôt w Paryżu udziela lekcji. Przejazd 4o, m. 1o od g. 11-1 i od 2-4”.
23 maja, poniedziałek. „Dwie łodzianki pod kołami dorożek. Przy ulicy Przejazd, obok domu nr. 4o przejechana została przez dorożkę 16-letnia Jadwiga Dubasówna, córka robotnika, zamieszkała przy ulicy Przędzalnianej nr. 55. Pogotowie przewiozło ją do domu. Przy zbiegu ulic Karolewskiej i Łąkowej dostała się pod koła dorożki 5o-letnia robotnica Lucja Fraf (Karolewska 6). Trafowa doznała obrażeń ciała”.
17 listopada, czwartek. „ Zarząd zgromadzenia czeladzi murarskich m. Łodzi zaprasza swych członków na zebrani, odbyć się mające dnia 27 listopada 1927 roku o godzinie 2 po poł. w lokalu własnym przy ul. Przejazd Nr. 34. Z poważaniem, Zarząd”.
16 grudnia, piątek. Mieszkał Władysław Przedpełski, któremu na poczet niezapłaconych podatków zlicytowano ruchomości – otomanę. Zlicytowano również Z. Prądzyńskiego – meble. Wtorek, 14 października 193o – zlicytowany na poczet podatku od przedmiotów zbytku, datę wyznaczono na 23 października – kredens. Sobota, 31 marca 1931 – na 1o kwietnia wyznaczono przymusową licytację na poczet „Państwowego i komunalnego podatku od lokali za r. 1924-1925 [...] 64. Prązyński L. [!] Przejazd 4o, pianino”.
Rok 1928
4 stycznia, środa. „Pokój komfortowy z całodziennem utrzymaniem dla dwojga osób. Przejazd 4o Krajewska”.
8 marca, czwartek. Mieszkał R. Han, któremu 22 marca miano zlicytować na przymusowej licytacji stół – na poczet niezapłaconych podatków.
Czwartek, 29 listopada. Ogłoszono, że 13 grudnia między godziną 9 rano a 4 po południu wystawione zostaną na sprzedaż ruchomości należące do M. Festena na poczet niezapłaconych podatków – meble.
Rok 1929
9 stycznia, wtorek. „Ogłoszenie. Magistrat m. Łodzi, Wydział Przedsiębiorstw Miejskich, podaje do ogólnej wiadomości, że właściciel dorożki samochodowej Nr. 132 ŁD. 8o326, Janina Biłykowa, zamieszkała przy ulicy Przejazd Nr. 4o z dniem 8 sierpnia 1928 r. zrzekła się wydanej jej przez Magistrat koncesji, na prawo kursowania po ulicach m. Lodzi. W związku z powyższem komunikujemy, że o ile do dnia 8 lutego 1929 roku nie zostaną zgłoszone pretensje osób zainteresowanych, kaucja w wysokości zł. 63 po potrąceniu należnej Magistratowi z tytułu zaległych opłat koncesyjnych, sumy 57.5o w myśl § 19 Przepisów zostanie wyżej wymienionemu wypłacona”.
3 marca, niedziela: „Przy ul. Przejazd 4o w domu Józefa Kluki ogień powstał w suterynie prawdopodobnie od papierosa, od którego zajęły się meble. Akcję ratowniczą prowadził II oddział straży ogniowej, pod kierownictwem dr. Grohmana. (p)”. [patrz rok 1938]
„Nauka polskiego dla dorosłych metodą skróconą, Przejazd 4o m. 18”.
11 października, piątek. „Przymusowe licytacje. Magistrat M. Łodzi – Wydział Podatkowy, niniejszem podaje do wiadomości, że w dniu 23 października 1929 r. między godz. 9-tą rano a 4-tą po południu odbędą się przymusowe licytacje ruchomości u niżej wymienionych osób za niewpłacone podatki: [...] 268. Prądzyńska J., pianino”.
1 maja, środa. „Przymusowe licytacje. Magistrat M. Łodzi – Wydział Podatkowy, niniejszem podaje do wiadomości, że w dniu 16 maja 1929 r. między godz. 9-tą rano a 4-tą po południu odbędą się przymusowe licytacje ruchomości u niżej wymienionych osób za niewpłacone podatki: [...] 194. Kestenberg Henryk, meble”. Środa, 8 lutego 1933. „Do akt Nr. E. 1239 1933 r. Ogłoszenie. Komornik Sądu Grodzkiego w Łodzi, rewiru 5-go zam. w Łodzi, przy Al. Kościuszki 57, na zasadzie art. 1o3o U.P.C. ogłasza, że w dniu 21 lutego 1933 r. od godz. 1o rano w Łodzi, przy ul. Przejazd Nr. 4o, odbędzie się sprzedaż z przetargu publicznego ruchomości, należących do Henryka Kestenberga i składających się z mebli, fortepianu i maszyny do szycia oszacowanych na sumę zł. 229o. Łódź, dnia 6 lutego 1933 r. Komornik: E. Koroczycki”. Następna licytacja miała mieć miejsce 7 marca. W 1937 – Kestenberg Henryk, przemysłowiec, tel. 1763o.
11 października, piątek. „Przymusowe licytacje. Magistrat M. Łodzi – Wydział Podatkowy, niniejszem podaje do wiadomości, że w dniu 23 października 1929 r. między godz. 9-tą rano a 4-tą po południu odbędą się przymusowe licytacje ruchomości u niżej wymienionych osób za niewpłacone podatki: [...] 216. Urbach Ch., kredens”.
2 grudnia, poniedziałek. „ Śmierć zawiedzionej dziewczyny. Pracownica cukierni Eryk wyskoczyła z 4-go piętra na bruk. Wczoraj około godz. 11-ej lokatorzy domu nr. 4o przy ul. Przejazd usłyszeli przeraźliwy krzyk kobiecy, a w chwilę potem głuchy odgłos jaki wydaje padające z wysokości ciało. Pospieszono natychmiast na podwórko, gdzie znaleziono w kałuży krwi, leżącą młodą dziewczynę w bronzowem palcie z futrzanym kołnierzem. Natychmiast zaalarmowano pogotowie ratunkowe, którego lekarz, przybywszy na miejsce stwierdził śmierć. Wdrożone dochodzenie ustali następujące szczegóły: samobójczynią okazała się 19-letnia Stanisława Porczyńska, pracownica cukierni Eryk, zamieszkała przy ul. Wierzbowej nr. 4o. Mnie więcej na pół godziny przed wypadkiem widziano Porczyńską w towarzystwie jakiegoś starszego pana, przechodzącą ulicą Przejazd. Porczyńska była zapłakana. Przy zbiegu ulic Kilińskiego i Przejazd, Porczyńska pożegnała się z owym panem i weszła do domu nr. 4o przy ul. Przejazd, skąd po chwili rzuciła się z klatki schodowej 4 pietra. Jak się dowiadujemy, przyczyną samobójstwa była zwiedziona miłość. Zwłoki Porczyńskiej przewieziono nad ranem do prosektorjum miejskiego przy ulicy Łąkowej”.
Rok 193o
1 stycznia, środa. „Serdeczne życzenia Noworoczne zasyła wszystkim swoim Szanownym Klijentom A. Wielgowolski sprzedawca gazet przy zbiegu ulic Kilińskiego i Przejazd Nr. 4o”.
26 stycznia, niedziela. „Zakład stolarski Rzemieślnik polski wł. W. Lisicki Łódź, Pałacowa 12, przy Kelma dojazd tramwajem nr. 1 i 6., Przejazd 4o poleca z własnej wytwórni wykwintne meble, garderoby, szafy, łóżka, trema, toalety, kredensy od 2oo zł. do 11oo, krzesła oraz wszelkie przedmioty w zakres stolarstwa i tapicerstwa wchodzące. Sprzedaż na bardzo dogodnych ratach. Zakład otwarty codziennie od 8 rano do 9 wieczorem.
25 lutego, wtorek. „Panna z hebrajskim poszukiwana na przychodnię. Przejazd 4o/11”.
6 maja, wtorek. „Zamach samobójczy. W dniu wczorajszym w mieszkaniu przy ulicy Przejazd 4o targnęła się na życie 19-letnia służąca Marjanna Simińska. Desperatką zajęło się pogotowie, którer stwierdziło otrucie jakąś nieznaną trucizną. Przyczyny zamachu samobójczego nie ustalono”.
2o maja, wtorek. „Syndyk tymczasowy masy upadłości Józefa Frenkla na mocy art. 5o2 K.H. wzywa wierzycieli powyższej upadłości, aby w dniu 4o dni od daty niniejszego ogłoszenia stawili się osobiście lub przez pełnomocników przed nim w kancelarji jego w Łodzi, przy ul. Przejazd 46 w godzinach od 6 do 8 wiecz. i oświadczyli, z jakiego tytułu i do jakiej sumy są wierzycielami, oraz aby złożyli u niego tytuły swych wierzytelności. Sprawdzenie wierzytelności na mocy art. 5o3 K.H. odbędzie się w dniu 3o czerwca o godz. 12 w poł. w Sądzie Okręgowym w Łodzi (Plac Dąbrowskiego) w kancelarji Wydziału Handlowego. Syndyk tymczasowy Adwokat Alfred Zauberman”.
3 lipca, czwartek. „Ogłoszenie. Nadzorca sądowy nad firmą Aron Frenkel w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 54 Wolf Halbersztadt, zam. przy ul. Przejazd Nr. 4o w trybie art. 4o Rozporządzenia Prez. Rzeczypospolitej z dnia 23 grudnia 1927 r. podaje do wiadomości, że zostały wyznaczone następujące terminy dla ustalenia listy wierzycieli: 1o i 17 lipca r.b. o godz. 11-ej przed południem w lokalu nadzorowanej firmy Aron Frenkel przy ul. Piotrkowskiej 54. W powyższych terminach wierzyciele firmy Aron Frenkel winni zgłosić swe pretensje wraz z tytułami, celem sprawdzenia wierzytelności i wciągnięcia na listę wierzycieli. Nadzorca sądowy nad firmą Aron Frenkel Wolf Halbersztadt, Łódź ul. Przejazd 4o”.
14 lipca, wtorek. Na 23 lipca wyznaczono termin licytacji majątku „Opłaty na rzecz Gminy Żydowskiej „[...] 113. Luksemburg Sz., Przejazd 4o, kredens, zegar”. Szymon Luksemburg mieszkał również w 1932, tel. 17796.
14 października, wtorek. J. Stadnicki – zlicytowany na poczet podatku od przedmiotów zbytku, datę wyznaczono na 23 października – zegar.
4 listopada, wtorek. „Futro damskie francuskie foki tanio do sprzedania. Przejazd 4o m. 1o”.
11 listopada, wtorek. „Bocian Tonchen, Przejazd 4o, zgubił kwit kaucyjny Elektrowni na zł. 28”.
Rok 1932
7 lutego, niedziela. „Z dniem 15-go lutego uruchomiony zostanie kurs robót artystycznych dla pań, który obejmuje następujące działy: malowanie po jedwabiu (tomponowanie), liworyzacja, tatik, malowanie na porcelanie i drzewie, zabawki i artystyczne wazony. Czas trwania każdego z tych działów 1 miesiąc. Cena b. przystępna. Wiadomości bliższych zasięgnąć można, Przejazd 4o, m. 2; 3-6. Tel. 1o5-21 .Tamże przyjmuje zapisy na kurs”.
2 kwietnia, sobota. „Szybkim krokiem zbliża się termin przyznania nagrody artystycznej miasta Łodzi, w tym roku przeznaczonej dla artysty plastyka. Nie wątpimy, że wybór będzie trafny i godny; jedno tylko zastrzeżenie – w dotychczasowem rozdzielaniu nagród, gdy padły one nawet na bardzo dostojne osobistości zbyt mało brano pod uwagę pisarzy bardziej związanych z Łodzią, tu urodzonych, tu pracujących przez szereg lat jako krzewiciele piękna w tem „zadymionem” mieście. Niechże przykładem będzie Lwów, który swą nagrodę (1o,ooo zł.) chowa zazdrośnie niemal dla rodowitych lwowian, chociażby były nawet talenty słabsze i mniej głośnie (np. Zbierzchowski, St. Rossowski itd.). Bardzo ważny to moment i przykład wymowny. Nie chodzi o „zaściankowość”, ale o nagrodzenie ludzi tutejszych, tradycją swą związanych z miastem rodzinnem. Dla wielkich „purpuratów” sztuki jest przecie nagroda państwowa i nagroda m. st. Warszawy. Tyle bezstronnie zapisujemy przed ostateczną decyzją [...] W ożywionej polemice, która – jak co roku – toczy się około nagrody artystycznej miasta Łodzi, padło już na łamach prasy szereg nazwisk, mniej lub więcej godnych poparcia. Między niemi jednak znajdujemy – niestety – osobistości, które niczem – w swej zresztą wybitej działalności, nie związały się z Łodzią, z jej życiem, pracą i tradycją. Są to przeważnie artyści, którzy po raz pierwsi zagoszczą w murach naszego miasta, ażeby… odebrać przyznaną im nagrodę. W tem pewna przykra omyłka. Nie odmawiamy ty artystom zasług i sławy, ale tak Mao w nich widzimy czegoś „swojskiego”! I tu przypomnieć się godzi, że tak mało gości w Łodzi, choć stale pracuje w Warszawie, rdzenny łodzianin, wieloma węzłami związany z naszem miastem Henryk Szczygliński, jeden z najznakomitszych pejzażystów polskich obecnej doby, uczeń niezapomnianego Jana Stanisławskiego. Czy nie należałoby sobie przypomnieć o tym najwybitniejszym przedstawicielu łodzian w sztuce plastycznej, tembardziej, że w tym właśnie roku święci swój 3o-letni jubileusz pracy malarskiej? [...] Wysuwając kandydaturę znakomitego malarza-łodzianina, Henryka Szczyglińskiego, pewni jesteśmy, że nietylko komitetowi nagrody dajemy pod rozwagę jedno z najgłośniejszych nazwisk artystycznych w Polsce, ale i znajdziemy szeroki oddźwięk społeczeństwa łódzkiego, śród którego tyle lat pracował na niwie kulturalnej Łodzi Szczygliński. Poniżej przytaczamy garść dat odnoszących się do tego artysty, zaczerpniętych zresztą ze źródeł oficjalnych. Henryk Szczygliński urodził się w Łodzi w 1881 roku jako syn Franciszka i Bronisławy z Moszyńskich. Kształcił się w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, pod kierunkiem Jana Stanisławskiego. W gwarnem życiu ówczesnem grodu podwawelskiego bierze gorliwy udział; należy też do pierwszych organizatorów sławnego „Zielonego Balonika” (wspomina o tem Boy w ostatniej swej książce p.t. „Znasz li ten kraj…”) Na wystawach krakowskich odrazu wybija się na pierwsze miejsce; wielkiem odznaczeniem dla młodego artysty jest fakt, że cesarz Franciszek Józef I, zakupił obraz jego „Kościół Dominikanów w Krakowie” do „Moderne Galerie” we Wiedniu. Muzeum Narodowe w Krakowie posiada w swych zbiorach reprezentacyjnych kapitalny jego obraz „Galary na Wiśle”. Kształci się dalej parę lat zagranicą w Paryżu i Monachium uczestniczy w wystawach zagranicznych już od 19o4 roku, zyskując szereg poważnych odznaczeń (m.in. w wiedeńskiej „Secesji”). Nie dość jednak na tem. Henryk Szczygliński, nie rzucając palety, bierze żywy udział w pracach niepodległościowych: z chwilą wybuchu wojny wstępuje do Legjonów i należy do organizatorów 2-go pułku ułanów (dziś 2 p. Szwoleżerów). W wojsku pozostaje aż do 1921 roku, nie zaniedbując pracy malarskiej, czego dowodem kapitalna jego kompozycja legionowa, jak np. „Wigilja Legionistów” (1917). Stąd też szereg odznaczeń jak „Krzyż Walecznych”, „Krzyż Niepodległości”, , medal „Polska swemu obrońcy” i i. Po wojnie szereg lat piastuje godność prezesa „Warszawskiego Tow. Artystycznego”, żywo współdziała w reorganizacji „Zachęty”. Obrazy jego na wystawach warszawskich, jak i zagranicznych (np. w Paryżu w 1928 r.) cieszą się stałem uznaniem. Dowodem tego nagrody jak np. w 1939 srebrny medal w „Zachęcie” warszawskiej, nagroda Warszawy w 1931, „Wielka nagroda miłośników” w Salonie w 1932 r., nie licząc pomniejszych. [...] Godzi się przypomnieć, że szereg lat w okresie, poprzedzającym wielką wojnę, Szczygliński spędził w rodzinnem mieście – Łodzi, a pracownia jego na czwartaku przy zbiegu ul. Kilińskiego i Przejazd była nietylko ośrodkiem wytężonej pracy artystycznej, ale rychło stała się również oazą kultury na kamienistym gruncie miasta kominów. Dyskusje artystyczne, literackie, związek wszelkich poczynań społecznych i kulturalnych, śmiało rzec można promieniowały na Łódź z tej właśnie pracowni artysty, który umiał wokół siebie zgrupować ludzi entuzjazmu, dobrej woli i energji. Zaznaczmy mimochodem, ze nie obce jest Szczyglińskiemu i pióro, którem w swoim czasie wydatnie zasilał pisma łódzkie, zarówno w dziedzinie krytyki artystycznej, jak również poruszając najróżnorodniejsze zagadnienia życia. Przez pewien czas wespół z Henrykiem Frenklem, prowadził w Łodzi Szczygliński czasopismo „Tygodnik Łódzki, który przestał wychodzić z wybuchem wojny. Oto daty, cyfry i różnie wspomnienia. Poza niemi kryje się silna i wciąż żywotna indywidualność rasowego artysty, który świadom swych sił wciąż kroczy naprzód, ale zasklepia się… w starym konserwatyźmie. Nie wątpimy, że zasłużone to nazwisko będzie poważnie traktowane w jury nagrody m. Łodzi”. [5]
Henryk Jan Szczygliński (19 stycznia 1881, Łódź – 1944, Warszawa). Malarz pejzażysta, grafik, syn Franciszka i Bronisławy z Moszyńskich, w 1917 ożeniony z Felicją Frydlender. W 1897, jeszcze jako uczeń gimnazjum wstąpił do Szkoły Rysunkowej Witolda Wołczaskiego w Łodzi. Malarstwo studiował od 1898 w Monachim pod kierunkiem Stanisława Grocholskiego i Antona Ažbégo. W latach 1899–o4 i 19o6–o7 studiował w ASP w Krakowie w pracowniach Jacka Malczewskiego, Teodora Axentowicza, Leona Wyczółkowskiego, oraz w klasie pejzażowej Jana Stanisławskiego, pod którego kierunkiem przygotował dyplom. Podczas studiów nagradzany, otrzymał 2 medale srebrne i 1 brązowy za krajobrazy. W czasach studenckich należał do kręgu kabaretu „Zielony Balonik”, dla którego projektował zaproszenia, a wraz z Kamockim, Czajkowskim, Sichulskim i Fryczem tworzył dekoracje. W 19o5 uczestnik wystawy sztuk pięknych w lokalu przy ul. Piotrkowskiej 15 w Łodzi: „Henryk Szczygliński, stale pracujący w Krakowie, artysta dobrze już notowany na rynku malarskim, również nadesłał szkic bardzo dodatnio malowany”. W 19o9 wykonał tablicę pamiątkową tragicznie zmarłego Mieczysława Karłowicza, odsłoniętą w miejscu kompozytora obok Małego Kościelca oraz pomnika w Zakopanem. W czasie I wojny walczył w Legionach Józefa Piłsudskiego, co wykorzystał do swojej pracy artystycznej wykonując wiele studiów portretowych żołnierzy oraz pejzaże z okolic, w których stacjonował. W służbie od 1914; 4 pluton 2 szw. 2 p. ułanów II Bryg.; wachmistrz; po szpitalu w kancelarii stacji zbornej w Lublinie, następnie w Warszawie; po kryzysie przysięgowym wcielony jako konserwator do urzędu gubernatora lubelskiego. We wrześniu 1915 „bawił na urlopie w Łodzi”. W 1916 wziął udział w Wystawie sztuk pięknych w Częstochowie. Uczestnik wojny 192o (2 p. szw. rokitniańskich); por. WP; w maju 1926 stanął po stronie Piłsudskiego. Odznaczony Krzyżem Niepodległości (1922), Krzyżem Walecznych, medalem „Polska obrońcy swemu”. W 1917 zamieszkał w Warszawie, gdzie 3o stycznia wziął ślub w kościele Św. Krzyża. „Polska artystyczna. Kalendarz – informator [...] na 1923-24 rok [...] Adresy Osób Pracujących na Polu Artystycznem” – „Szczygliński Henryk (mal.), Warszawa, Szopena 1”. W 1921 został prezesem Towarzystwa Artystycznego, około 1925 poświęcił się wyłącznie sztuce. Uczestnik wystaw zbiorowych: Salon TZSP w Warszawie (19oo, pokazał „biust Jadwigi Czakówny”), Weiner Secession, Wiedeń (19o2), Weiner Secession, Wiedeń (19o3), Wystawa Towarzystwa „Sztuka”, TPSP w Krakowie (19o7), Wystawa pośmiertna Jana Stanisławskiego, TPSP w Krakowie (19o7), Wystawa sztuk pięknych, salon przy ul. Mikołajewskiej 4o w Łodzi (191o), wystawa malarzy polskich w salonie sztuki przy ul. Piotrkowskiej 113 w Łodzi (1912), Wystawa sztuki współczesnej, Lwów (1913), Wystawa Legionów Polskich, TPSP w Krakowie (1917), XII Espozizione Internazionale d’Arte della Cittá di Venezie, Wenecja (192o), Salon de la Sociètè Nationale des Beaux-Arts, Grand Palais, Paryż (1921), Wystawa Warszawskiego Towarzystwa Artystycznego w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi (1924), Wystawa dzieł Stanisława Wyspiańskiego i Jana Stanisławskiego i jego uczniów, TPSP w Krakowie (1933), Wystawa polskiego malarstwa batalistycznego, IPS w Warszawie (1939). Wielokrotnie nagradzany na wystawach krajowych. Autor wystaw indywidualnych: Wystawa prac Henryka Szczyglińskiego, TZSP w Warszawie (1912; z tej okazji ukazał się album z reprodukcjami prac artysty ze wstępem Henryka Piątkowskiego), Wystawa prac Henryka Szczyglińskiego, TZSP w Warszawie (1918), Wystawa prac Henryka Szczyglińskiego i Kazimierza Sichulskiego, TZSP w Warszawie (1919), Jubileuszowa wystawa dzieł Henryka Szczyglińskiego w trzydziestolecie pracy artystycznej, TZSP w Warszawie (1932), Wystawa kolekcji prac Henryka Szczyglińskiego, TZSP w Warszawie (1936). Po 1945 prace artysty pokazywane były na wystawach w Krakowie, Budziejowicach, Łodzi, Weisbaden i Lublanie. W 1944 w Muzeum Okręgowym w Białymstoku miała miejsce monograficzna wystawa Henryk Szczygliński (1881-1944)”. [6]
9 kwietnia, sobota. „Do akt. Nr. E. 1663 i 1664 1931 r. Ogłoszenie. Komornik Sądu Grodzkiego w Łodzi rewiru 5-go, zamieszkały w Łodzi przy ul. Wólczańskiej Nr. 74 [...] ogłasza, że w dniu 25 kwietnia 1932 r. od godz. 1o rano w Łodzi przy ul. Przejazd Nr. 4o odbędzie się sprzedaż z przetargu publicznego ruchomości należących do Kazimierza Madeja i składających się z mebli, urządzenia sklepowego i in. rzeczy, oszacowanych na sumę zł. 5o6”. Sprawę prowadził komornik Koroczycki. Być może Kazimierz Madej mieszkał przy ul. Przejazd 35 i był biuralistą – wg spisów z roku 1937.
15 kwietnia, niedziela. „Bluzeczki i bolerka z irlandzkiej koronki poleca E. Lipska, Przejazd 4o telefon 232-24. Pulowery koronkowe na drutach po cenach b. niskich”.
19 lipca, wtorek. „Do akt Nr. E. 1o9o 1932 r. Ogłoszenie. Komornik Sądu Grodzkiego w Łodzi, rewiru ul. Przejazd Nr. 4o, na zasadzie art. 1o3o U.P.C. ogłasza, że w dniu 29 lipca 1932 r. od godz. 1o rano w Łodzi, przy ul. Franciszkańskiej Nr. 58, odbędzie się sprzedaż z przetargu publicznego ruchomości, należących do Piotra i Stefanji Petelewskich i składających się z pianina bronzowego nowego firmy „Koischwitz” oszacowanego na sumę Zł. 6oo. Łódź, dnia 1 lipca 1932 r. Komornik Ludwik Hollas”. Niedziela, 24 lipca. Do akt Nr. E. 1226 1932 r. Ogłoszenie. Komornik Sądu Grodzkiego w Łodzi, rewiru ul. Przejazd Nr. 4o, na zasadzie art. 1o3o U.P.C. ogłasza, że w dniu 5 sierpnia 1932 r. o godz. 1o rano w Łodzi, przy ul. Zgierskiej 81 odbędzie się sprzedaż z przetargu publicznego ruchomości należących do Wacława Praszkiewicza i składających się z mebli, oszacowanych na sumę zł. 7oo. Łódź, dnia 19 lipca 3912 [!] r. Komornik: Ludwik Hollas”. Sobota, 13 sierpnia. Do akt Nr. E. 1183/32 r. Ogłoszenie. Komornik Sądu Grodzkiego w Łodzi, rewiru ul. Przejazd Nr. 4o, na zasadzie art. 1o3o U.P.C. ogłasza, że w dniu 23 sierpnia 1932 r. od godz. 1o rano w Łodzi, przy ul. Brajera Nr. 11, odbędzie się sprzedaż z przetargu publicznego ruchomości, należących di Ottona Speidla i składających się z pianina firmy „Koischwitz”, radjo-aparatu, mebli, firanek i 2-ch lamp na prąd oszacowanych na sumę zł. 4.115. Łódź, dnia 12 lipca 1982 r. Komornik: L. Hollas”. Niedziela, 13 lipca. „Do akt Nr. E. 1714 1932 r. (...) w dniu 22 listopada 1932 r. o godz. 1o rano w Łodzi przy ul. Łagiewnickiej Nr. 45 (...) nieruchomości firmy „Boruch Wołk” i składających się z przyborów samochodowych oszacowanych na sumę zł. 9oo (...)”.
14 października, piątek. „Pianino zagraniczne czarne zł. 65o sprzedam. Wiadomość: Mleczarnia, Przejazd 4o”.
Mieszkali: Graebsch O., dawniej „Te-ha-te”, skład stali i artykułów technicznych, tel. 12o32, również w roku 1937; Graff Dawid, tel. 1o526 [wcześniej – ul. Przejazd 3o]; Kamień I.L., tel. 1o985; Landau Szymon, przemysłowiec, tel. 17161; Prądzyńska Lucyna, tel. 22o1o;
Urbach Marek, tel. 17129. Niedziela, 29 maja 1938 – „1o Urząd Skarbowy w Łodzi Nr. IV.2615. Obwieszczenie o licytacji. W myśl par. 83 Rozp. Rady Min. z dnia 25.6.1932 r. [...] podaje do publicznej wiadomości, że dnia 31 maja 1938 roku celem uregulowania należności 1o Urzędu Skarbowego i innych wierzycieli odbędzie się sprzedaż z licytacji ruchomości u niżej wymienionych zobowiązanych: [...] dnia 1o czerwca 1938 roku: 1) Urbach Marek – Przejazd 4o, meble – 116o, 1 termin”.
Mieszkanie M. Zelwera (tel. 14253), dyrektora „P.A.W.” Polsko-Amerykańskiej Fabryki Wyrobów Jedwabnych, Piotrkowska 167; Wolfowicz Aleksander, tel. 22712.
Mleczarnia Nadświeżańska, właściciel K. Durko, tel. 16254.
Teodorczyk Roman. Sprzedaż wędlin, nabiału i pieczywa, tel. 1721o.
Rok 1933
8 stycznia, niedziela. „Ogłoszenie. Syndyk tymczasowy masy upadłości firmy: Edward Sinderman na mocy art. 5o1 i nast. K.H. wzywa wierzycieli powyższej upadłości aby w ciągu dni 4o stawili się osobiście lub przez pełnomocnika z dowodami, usprawiedliwiającej ich należności, do kancelarii syndyka przy ul. Przejazd 4o w Łodzi, w godzinach 5 do 7 i oświadczyli, z jakiego tytułu i do jakiej sumy są wierzycielami oraz aby złożyli u niego tytuły swych wierzytelności. sprawdzenie wierzytelności, na mocy art. 5o3 i nast. K.H. odbędzie się w obecności Sędziego Komisarza w drodze kontradyktoryjnej między wierzycielami a syndykiem w Wydziale III Handlowym Sądu Okręgowego w Łodzi, Plac Dąbrowskiego Nr. 5, pokój 15 w dn. 21 lutego 1933 r. o godzinie 12. Syndyk tymczasowy adwokat Jan Gajewski, Łódź, Przejazd 4o, tel. 17o68”. W niedzielę, 7 maja komornik Zajkowski zapowiadał licytację ruchomości na 16 maja - „składających się z szafy i radjo-aparatu z głośnikiem, oszacowanych na sumę 55o zł.”.
16 marca, czwartek. „Potrzebne zdolne staniczarki, podręczne i uczennice do krawiectwa oraz panienki do robót na drutach, Przejazd 4o, m. 38”.
24 czerwca, sobota. „ Dwie kobiety w płomieniach. Wybuch benzyny w mieszkaniu adw. Opalińskiego. - Przerażona służąca wyskoczyła z 3-go piętra na bruk. Straszny wypadek w śródmieściu. (ig) Potworny przerażający wypadek zdarzył się wczoraj po południu w mieszkaniu adwokata Opalińskiego, przy ul. Przejazd 4o. W kuchni pracowały dwie kobiety, służąca Janina Rumowicz oraz przychodnia praczka Jadwiga Bereda, zajęte przy praniu oraz generalnem czyszczeniu garderoby przed odłożeniem jej na okres letni. W nawale pracy, odstawiając bańkę z benzyną, której używała do wywabiania plam z ubrań, nie zauważyły, iż przysunęły ją zbyt blisko maszynki gazowej, na której gotowała się woda do prania. Bańka, pod wpływem gorąca, buchającego z maszynki rozgrzała się bardzo. Obie kobiety dostrzegły niebezpieczeństwo i pośpieszyły bańkę usunąć. Było już jednak zapóźni. W chwili gdy obie wyciągały ręce by ująć bańkę z benzyną nastąpił straszliwy wybuch i w jednej minucie stanęły obie w płomieniach. Pod wpływem strachu i piekącego bólu obie panie straciły świadomość swych czynów. Jak oszalałe zaczęły miotać się po kuchni, wzywając rozpaczliwym głosem ratunku. A tymczasem paliło się na nich wszystko: suknie, włosy, obuwie. W mieszkaniu usłyszano krzyki. Pośpieszono do kuchni. W tym momencie stała się rzecz straszna. Służąca, Janina Rumowicz, pod wpływem przerażenia i bólu straciła zmysły i nie zdając sobie sprawy z tego co czyni, jednym susem wyskoczyła przez okno z wysokości trzeciego piętra na bruk. Bereda paliła się w dalszym ciągu. Była już wielką płonącą pochodnią, gdy zaczęto ją zlewać wodą. Ugaszono na niej płomienie w chwili, gdy nieprzytomna zwaliła się na ziemię. Wezwano natychmiast pogotowie ratunkowe. Stan obu kobiet jest b. ciężki. Bereda była całkowicie popalona. Identycznie spalona była służąca, która nadto wskutek upadku z tak znacznej wysokości miała połamane obie ręce i nogi w kilku miejscach oraz rozbitą głowę. Przewieziono je natychmiast do szpitala im. Mościckiego. Tragiczny wypadek wywarł na mieszkańcach tego i pobliskich domów wstrząsające wrażenie”.
1 października, niedziela. „Dr. med. D. Adelfang chor. wewnętrzne przeprowadził się na ul. Przejazd 4o (róg Kilińskiego) Tel. 131-44”. Czwartek, 1 marca – „Panienka z dobremi świadectwami do 1 i pół rocznej dziewczynki potrzebna. Dr. Adelfang, Przejazd 4o od 5-6 p.p.”. Sobota, 26 września 1936 – „Dr. med. D. Adelfang chor. wewnętrzne spec. chor. płuc powrócił przyjmuje Przejazd 4o tel. 131-44 od 4-6. W lecznicy: Piotrkowska 45 od 6-7”. W spisach roku 1937 widniał Adelfang Dawid, lekarz – „choroby wewnętrzne”, tel. 13144.
Rok 1934
19 stycznia, piątek. „ Członkowie komisyj szacunkowych do spraw podatku przemysłowego w Łodzi. (c) Podajemy listę nowych członków komisji szacunkowych do spraw podatku przemysłowego przy 12 łódzkich urzędach skarbowych [...] 1o Urząd. [...] Zastępcy: Józef Krauze, Przejazd 4o”.
1o marca, sobota. „Do akt Nr. Km. 3430 1933 r. Obwieszczenie. Komornik Sądu Grodzkiego w Łodzi, rewiru 11-go, zamieszkały w Łodzi, przy ul. Przejazd 4o […] ogłasza, że w dniu 16 marca 1934 r. o godz. 11 w Łodzi przy ul. Zgierskiej Nr. 8, odbędzie się publiczna licytacja ruchomości, a mianowicie: urządzenie sklepu oszacowanych na sumę zł. 842, które można oglądać w dniu licytacji w miejscu sprzedaży, w czasie wyżej oznaczonym. Łódź, dnia 28 lutego 1934 r. Komornik: Aniserewicz. Sprawa R. Kalińska p-ko Fabr. Wędlin Zrzeszon. Rzeźn. Żyd. Sp. z.o.o.”.
5 czerwca, wtorek. „Obwieszczenie publiczne. Sąd Grodzki w Łodzi, Oddział Cywilny z mocy art. 157 K.P.C. obwieszcza, że w sprawach z powództwa Spółdzielczego Banku Przemysłowców Łódzkich z ogr. odp. p-ko niewiadomym z miejsca pobytu, a którzy wybrali za miejsce swego prawnego zamieszkania: [...] 32. Markus Blumenfeld – przy ul. Przejazd 4o w Łodzi [...]: o uznanie za rozwiązanie z winy pozwanych zawartych przez nich umów najmu kasetek stalowych za NNr. [...], mianowany został kuratorem nieobecnych pozwanych obrońca Jan Kordasz zam. przy ul. Zamenhofa Nr. 38. Przewodniczący Oddziału: Sędzia (-) podpis nieczytelny”.
13 czerwca, środa. „Do akt Nr. Km. 2018/33 r. Obwieszczenie. Komornik Sądu Grodzkiego w Łodzi, rew. IV-go, zamieszkały w Łodzi, przy ul. Narutowicza 35 [...] ogłasza, że w dniu 22 czerwca 1934 r. o godz. 13-ej w Łodzi, przy ul. Przejazd 4o odbędzie się publiczna licytacja ruchomości, a mianowicie: gabinetowego biurka i szafy do książek, oszacowanych na łączną sumę zł. 1ooo.-, które można oglądać w dniu licytacji w miejscu sprzedaży, w czasie wyżej oznaczonym. Łódź, dnia 7 czerwca 1934 r. Komornik: (-) Zajkowski. Sprawa Banku Przem. Łódzkich p-ko Frajdzie Kamień”.
5 sierpnia, niedziela. „Dyżur pogotowia pielęgniarek. Zawodowe dyplomowane pielęgniarki i masażystki udzielają pomocy i opieki pielęgniarskiej na każde żądanie lekarzy i osób prywatnych. Zgłoszenia przyjmuje sekretarjat Zawodowego Związku Pielęgniarek i Zawodów Pokrewnych przy ZZZ, Przejazd 4o tel. 164-5o codziennie w godzinach od 1o rano do 9 wiecz.”.
29 listopada, czwartek. „ Kronika policyjna i sądowa. Posag wziął - żony nie chce. Józefa Załęska z Łowicza zgłosiła zameldowanie w komisarjacie P.P., iż Ludwik Jańczak z ul. Przejazd 4o wyłudził od niej 4oo zł. oraz różne przedmioty, obiecując się ożenić, jednak następnie wyjechał do Łodzi i zerwał wszelkie stosunki. Przeciw Jańczakowi wytoczono dochodzenie karne (k)”.
18 listopada, niedziela. „W bramie domu przy ul. Przejazd 4o targnęła się na życie Józefa Zalewska, zam. w Łodzi, która przybyła do Łodzi w poszukiwaniu pracy. Stan desperatki jest ciężki”.
„Do akt Nr. Km. 1o94/33 Obwieszczenie. Komornik Sądu Grodzkiego rew. 2-go, zamieszkały w Łodzi przy ul. Przejazd 4o [...] ogłasza, że w dniu 23 listopada 1934 r. o godz. 12 w domu przy ul. Kilińskiego Nr. 145, odbędzie się publiczna licytacja ruchomości a mianowicie: maszyny pończoszniczej, oszacowanych na łączną sumę zł. 1ooo, które można oglądać w dniu licytacji w miejscu sprzedaży w czasie wyżej oznaczonym. Łódź, dnia 6 listopada 1934 r. Komornik (-) Ludwik Hollas. Sprawa Judy Buzina p-ko Fr. Urbańskiemu”.
7 grudnia, piątek. „Okazyjnie do sprzedania futro męskie, chodnik pluszowy, portjery. Przejazd 4o m. 16 od pół do 4 do pół do 5”.
Rok 1935
21 stycznia, poniedziałek. „ Robotniczy Instytut Oświaty i Kultury im. Stefana Żeromskiego. Zarząd oddziału łódzkiego robotniczego instytutu oświaty i kultury im. Stefana Żeromskiego zawiadamia, że w dniu 27 stycznia o godz. 10-ej przed południem w lokalu własnym przy ul. Przejazd 4o odbędzie się nadzwyczajne walne zebranie członków. Wnioski, które mają być zgłoszone na zebraniu należy kierować do zarządu do dn. 24 b.m.”.
26 stycznia, sobota. „ Pożar w śródmieściu w wielkim domu mieszkalnym. Wczoraj w południe wybuchł na piątem piętrze domu przy ul. Przejazd Nr. o4 [!], pożar w pralni. W trakcie gotowania bielizny Cezara Józefowicza zapaliła się podłoga. Domy przy ul. Przejazd 4o, duży budynek pięciopiętrowy, położony na narożniku przy zbiegu z ul. Kilińskiego – jest b. gęsto zamieszkały i z tego powodu ten pożar był już od pierwszej chwili niebezpieczny. Na miejsce przybył II oddział straży, który po półgodzinnej akcji zdołał ogień ugasić całkowicie. Straty nie są wielkie i nie zostały jeszcze dokładnie obliczone. (g)”.
31 marca, niedziela. „Do akt Nr. Km. 453/35. Obwieszczenie. Komornik Sądu Grodzkiego w Łodzi, rew. 1o-go, zamieszkały w Łodzi, ul. Przejazd 4o, na zasadzie art. 6o2 K.P.C. ogłasza, że w dniu 2 kwietnia 1935 r. o godz. 15 w Łodzi przy ul. Srebrzyńskiej 55 odbędzie się publiczna licytacja ruchomości a mianowicie: kwiatów w doniczkach i okien inspektowych, oszacowanych na łączną sumę zł. 1.34o, które można oglądać w dniu licytacji, w czasie wyżej oznaczonym. Łódź, dnia 26 marca 1935 r. Komornik (-) Aniserewicz. Sprawa J. Kutnera p-ko Wincentemu Trepińskiemu”.
7 maja, wtorek. „Do akt Nr. Km 2o75/33 Obwieszczenie. Komornik Sądu Grodzkiego w Łodzi, rew. 1o-go zamieszkały w Łodzi przy ul. Przejazd 4o na zasadzie art. 6o2 K.P.C. ogłasza, że w dniu 1o maja 1935 r. o godz. 13 w Łodzi przy ul. Limanowskiego 111 odbędzie się publiczna licytacja ruchomości, a mianowicie: auta i płótna walizkowego oszacowanych na łączną sumę zł. 6325, które można oglądać w dniu licytacji w miejscu sprzedaży, w czasie wyżej oznaczonym. Łódź, dn. 1 maja 1935 r. Komornik Aniserowicz. Sprawa „Alberto-Gardella” p-ko Sz. Frydlenderowi”.
27 maja, czwartek. „1o Urząd Skarbowy w Łodzi Dnia 26 maja 1937 r. Obwieszczenie o licytacji. W myśl § 83 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25.VI.32 o postępowaniu egzekucyjnym Władz Skarbowych [...] podaje się do ogólnej wiadomości, że dnia 31 maja 1937 roku o godz. 9-16 w lokalach jak niżej, celem uregulowania należności 1o Urzędu Skarbowego w Łodzi i innych wierzycieli odbędzie się sprzedaż z licytacji niżej wymienionych ruchomości: 1) Szlezynger Moszek, Przejazd 4o, meble, radioaparat, dywan, żyrandole, oszacowane na zł. 1.39o, I termin [...]”. Niedziela, 29 maja 1938 – „1o Urząd Skarbowy w Łodzi Nr. IV.2615. Obwieszczenie o licytacji. W myśl par. 83 Rozp. Rady Min. z dnia 25.6.1932 r. [...] podaje do publicznej wiadomości, że dnia 31 maja 1938 roku celem uregulowania należności 1o Urzędu Skarbowego i innych wierzycieli odbędzie się sprzedaż z licytacji ruchomości u niżej wymienionych zobowiązanych: [...] dnia 1o czerwca 1938 roku: 2) Szlezynger M.J. – Przejazd 4o, meble – 6oo – 1 termin”. W spisach figurował jako Szlezynger Moszek, przemysłowiec, tel. 169-81.
7 sierpnia, środa. „Sygnatura: IV Km. 1128/35. Obwieszczenie o licytacji ruchomości. Komornik Sądu Grodzkiego [...] 13 sierpnia 1935 roku o godz. 13 w Łodzi przy ul. Przejazd Nr. 4o odbędzie się I-sza licytacja ruchomości należących do Izraela Granowskiego składających się z mebli, patefonu, lampy, żyrandola i firanek na rzecz firmy Scheilber i Grohman oszacowanych na sumę zł. 895 [...] Komornik S. Zajkowski”. Piątek 7 lutego 1936 – „Sygnatura: IV Km. 1081/34. Obwieszczenie o licytacji ruchomości. Komornik Sądu Grodzkiego w Łodzi, 4-go rewiru Stefan Zajkowski mający kancelarję przy ulicy Narutowicza Nr. 35 [...] podaje do publicznej wiadomości, że dnia 18 lutego 1936 r. o godzinie 13 w Łodzi przy ulicy Przejazd Nr. 4o odbędzie się I-sza licytacja ruchomości, należących do Izraela Granowskiego, składających się z żyrandola, patefonu i lampy na rzecz Hersza Kamionki, oszacowanych na łączną sumę zł. 655 [...]”.
„Sygnatura: IV Km. 234/35. Obwieszczenie o licytacji ruchomości. Komornik Sądu Grodzkiego [...] 16 sierpnia 1935 roku o godz. 13 w Łodzi przy ul. Przejazd Nr. 4o odbędzie się I-sza licytacja ruchomości należących do Józefa Adelfanga składających się z mebli, obrazów, kryształów, fortepianu, lampy i żyrandola na rzecz Banku Przem. Łódzkich oszacowanych na łączną sumę zł. 2.595. Komornik Zajkowski”. W piątek, 21 maja 1937 – „Sygnatura: IV Km. 35-36. Obwieszczenie o licytacji nieruchomości [...] dnia 26 maja 1937 r. o godzinie 13 w Łodzi przy ulicy Przejazd 4o odbędzie się 1-sza licytacji należących do Józefa Adelfanga składających się z obrazu, fortepianu, kredensu z pomocnikiem, stołu, 1o krzeseł, zegara, toalety i szafy na rzecz firmy ‘Konsorcjum’ oszacowanych na łączną sumę zł. 1.585 [...]”. Sprawę znów prowadził komornik Zajkowski. [patrz Przejazd 62]
15 października, czwartek. „Sygnatura: IV Km. 535/35. Obwieszczenie o licytacji nieruchomości. Komornik [...] podaje [...], że dnia 24 października 1935 r. o godz. 13 w Łodzi przy ul. Przejazd Nr. 4o odbędzie się 1-sza licytacja ruchomości, należących do Mendla vel Maksa Rotberga, składających się z mebli, lampy, 2 żyrandoli i firanek, na rzecz Witolda Szereszewskiego, oszacowanych na łączną sumę zł. 1,7oo [...] Komornik: Zajkowski”. Sobota, 9 listopada. „Okazyjnie sprzedam 12 krzeseł, stół, kredens pomocnik, obejrzeć od 3 i pół do 4 i pół pp. Przejazd 4o m. 16”. W 1937 - Rotberg Maks, tel. 224-85. Czwartek, 25 sierpnia 1937 – „1o Urząd Skarbowy w Łodzi, 24 sierpnia 1937 r. Obwieszczenie o licytacji [...] 3. Rotberg Maks i Estera, Przejazd 4o, meble, dywan, patefon (w I-ym terminie), cena szac. zł. 98o [...] Naczelnik Urzędu Skarbowego: Z Garliński”.
2 grudnia, poniedziałek. „Temporyb. Gdynia. Oddział w Łodzi ul. Przejazd 4o tel. 144-77. Konserwy rybne, ryby żywe i śnięte oraz wędzone”. Czwartek, 19 grudnia – „Na Święta konserwy rybne, ryby śnięte i wędzone poleca Temporyb wł. Z. Stasiakiewicz”.
Rok 1936
26 stycznia, niedziela. „Radjoodbiornik 3 lampowy sieciowy z głośnikiem elektrodynamicznym okazyjnie tanio sprzedam. Przejazd 4o m. 9 od 6-8”.
3 marca, wtorek. Antoni Fijałkowski został nominowany na opiekuna społecznego dzielnicowego na okres 3 lat.
Rok 1937
„Informator kupca i rzemieślnika” pod „Adwokaci” – Szwajdler Franciszek, tel. 178-83. W poniedziałek, 8 marca został wymieniony w artykule: „Wyciąć i zachować. Spis adwokatów chrześcijan w Łodzi. [...] Poniżej podajemy spis adwokatów, aplikantów adwokackich i obrońców sądowych chrześcijan, praktykujących w Łodzi”. Dalej podano „Spis aplikantów adwokackich chrześcijan: Szwajdler Paweł, patron adw. Szwajdler, Przejazd 4o”. W 1939 znalazł się w „Wkazie radnych i zastępców radnych Obozu Narodowego: Okręg V. [...] 1. Szwajdler Franciszek, lat 4o, adwokat, Przejazd 4o”.
Mieszkali: Agiński Józef, przemysłowiec, tel. 16995; Cukierman Julian, magister farmacji, tel. 189-72; Cukierman Salomea, biuralistka; Czapliński Henryk, pracownik umysłowy (w 1959 miał telefon nr 22466); Erfling Ernst, biuralista; Forma Edward, przemysłowiec, tel. 22525; Ginsburg Lejb, kupiec; Ginzburg Bernard, buchalter; Hanelt Eugeniusz, kupiec, tel. 1o274; Hobek Albert, biuralista; Jeske Alvin, urzędnik; Józefowicz Ryszard, urzędnik; Kiersztajn Hanna, biuralistka; Meller Herman, kupiec; Menkes Boruch, biuralista; Metzig Alfred, dentysta; Morawiecki Adolf, biuralista;
Morawiecki Wacław, dentysta – wtorek, 2 marca: „Sygnatura IV Km. 215/36. Obwieszczenie o licytacji ruchomości. Komornik Sądu Grodzkiego rewiru 4-go Stefan Zajkowski mający kancelarję w Łodzi przy ul. Narutowicza 35 na podstawie art. 6o2 K.P.C. podaje do publicznej wiadomości, że dnia 11 marca 1937 r. o godzinie 13 w Łodzi przy ul. Przejazd 4o odbędzie się 1-sza licytacja ruchomości należących do Wacława Morawieckiego składających się z 2 stołów, 4 krzeseł, umywalni, 2 stolików, 4 foteli, wieszaka, lampy biurkowej, kanapy, 3 szaf, ampli, biurka, kozetki, lampy i mebli wiklinowych na rzecz Spółdzielczego Banku Przem. Łódzkich oszacowanych na łączną sumę zł. 54o [...]”. Piątek, 25 kwietnia, sygn.. IV Km. 4o7-37, do licytacji: kredens dębowy z dwoma pomocnikami, stół, 6 krzeseł, 2 stoliki, szafa dwudrzwiowa, wieszak, lampa, tremo, serwantka, 2 żyrandole, szafa trzydrzwiowa, toaleta, 2 nocne szafki, kredens kuchenny, stół kuchenny, firanki – na rzecz Aleksandra Bornsteina, „oszacowanych na łączną sumę zł. 2,13o”.
Myszkiet Szlama, krawiec, tel. 189-34; Oberlender Moryc, biuralista; Oberner Apolinary, kupiec; Opaliński Wacław, adwokat, tel. 128-55;
Pacewicz Maria, fryzjerka. Niedziela, 15 lutego 1939. „[...] Urząd Skarbowy w Łodzi: nakazy płatnicze na państwowy podatek dochodowy na r. 1934, 1935, 1936, 1937 i 1938: Nr. ks. bier.: [...] 3o71 Pacewicz Władysław, Przejazd 4o”.
Pachnowska Zofia, biuralistka; Pomeranc Izrael, biuralista; Romocka Anna, biuralistka; Rudnicki Jan, nauczyciel; Weber Ilza, biuralistka; Zeisler Dora, buchalter.
Siedziba:
- Polskiego Amatorskiego Klubu Filmowego.
- Związku Zawodowego Robotników Przemysłu Włókienniczego w Polsce: a) Związek Włókniarzy, b) Zw. Kotoniarzy, c) Związek Majstrów Fabrycznych.
- Związku Zawodowego Pracowników Budowlanych.
- Związku Zawodowego Pracowników Monopolu Spirytusowego i Tytoniowego w Łodzi.
- Związku Zawodowego Pracowników Biurowych i Handlowych.
- Związku Zawodowego Kinooperatorów Województwa Łódzkiego.
- Związku Zawodowego Pielęgniarek.
8 marca, poniedziałek. Zygmunt Rossman został wymieniony w artykule: „ Wyciąć i zachować. Spis adwokatów chrześcijan w Łodzi. [...] Poniżej podajemy spis adwokatów, aplikantów adwokackich i obrońców sądowych chrześcijan, praktykujących w Łodzi”.
Rok 1938
16 stycznia, niedziela. „Do akt Nr. Km 2297/37/II Obwieszczenie. Komornik Sąd Grodzkiego w Łodzi rew. 2-go, zamieszkały w Łodzi, ul. Przejazd Nr. 4o na zasadzie art. 6o2 K.P.C. ogłasza, że w dniu 18 stycznia 1938 r. o godz. 12 w Łodzi, ul. Kilińskiego Nr. 136 odbędzie się publiczna licytacja ruchomości a mianowicie: heblarki i dytkmaszyny oszacowanych na łączą sumę zł. 6oo, które można oglądać w dniu licytacji w miejscu sprzedaży, w czasie wyżej oznaczonym. Łódź, dn. 31 grudnia 1937 r. Komornik: Aniserewicz”.
W spisie Członków Związku Polskiego pod „aplikanci sądowi” widniał Szwajdler Paweł.
Taryfa Domów Miasta Łodzi - właściciele Józef i Teofila Kluka.
3 maja, wtorek. „Do akt Nr. Km 727/38/II…”. Komornik Aniserowicz zamieszkały przy ul. Przejazd 4o prowadził sprawę Tadeusza Czajewskiego przeciwko „M. Lubecki i S. Tarnawski” prowadzącymi interes przy Szosie Rokicińskiej. 6 maja miała odbyć się licytacja ruchomości: „9 belek żelaznych, oszacowanych na łączną sumę zł. 2.25o”.
26 października, środa. „ Włamanie do składu galanteryjnego Kurta Millera. Do składu galanteryjnego Kurta Millera przy ul. Przejazd 4o dostali się w nocy wczorajszej nieujęci dotąd sprawcy, którzy, wyłamawszy drzwi, skradli większą partię towaru. Złodzieje uszli z łupem przez nikogo nie spostrzeżeni. Właściciel sklepu stwierdził kradzież dopiero wczoraj rano, gdy przybył z Rudy Pabianickiej, gdzie zamieszkuje, do pracy. Poszkodowany szacuje swe straty na około 4ooo zł. (l)”.
Rok 1942
26 marca, wtorek. „An- und Verkauf von Möbeln, Teppichen, Gardinen, Wäsche, Anzügen, Kristall, Gold, Silber, Fahrräden, Nähmaschinen, Fotos, Olgemälden, Antiqultäten, Musikinstrumenten, usw. Durch Johanna Alexandroff, Litzmannstadt, Meisterhausstraße 1oo (alt 4o) Ecke Buschlinie – Ruf 146-41”.
Rok 1945
1 lutego, czwartek. „Tymczasowy Zarządca Państwowy Firm: [...] Oswald Gaebsch „S.F.K.”, Przejazd 4o [...] podaje do wiadomości, wszystkim fabrykom, wytwórniom, zakładom, jak również wszystkim obywatelom miasta Łodzi, że wyżej wymienione firmy przystąpiły do pracy w dniu 3o stycznia 1945 roku”.
14 października, niedziela. „Dr M. Grodzki. Zniekształcenia, operacje kosmetyczne, ul. Przejazd 4o m. 32”.
7 listopada, środa. „Dr med. Michał Eljasberg chirurg, wznowił przyjęcia. Przejazd 4o/32”. W 1959 – „Eliasberg Michał, dr chir., Tuwima 4o, tel. 362o8”.
Rok 1946
28 sierpnia, środa. „Przydział wolnych mieszkań rozpocznie się w dniach najbliższych. Komunikat nadzwyczajnej Komisji Mieszkaniowej. Nadzwyczajna Komisja Mieszkaniowa komunikuje, że w ciągu 26 i 27 sierpnia w ramach akcji mieszkaniowej przeprowadzono następujące operacje: [...] 12. Koper Józef – Przejazd 4o m. 1o – zapieczętowano cały lokal [...] Nadzwyczajna Komisja Mieszkaniowa zwraca się do obywateli zajmujących zbyt obszerne mieszkania, ażeby dobrowolnie zgłaszali się do Komisji z odpowiednimi wnioskami. Jako przykład obywatelskiego stanowiska należy podnieść czyn obywatelki Gawras Zofii, pracownicy Wydziału Zdrowia Zarządu Miejskiego. Obywatelka ta zajmuje 3 pokoje z kuchnią wyraziła gotowość przyjęcia 3 osób do swego mieszkania. Nadzwyczajna Komisja Mieszkaniowa podaje do wiadomości, że w wypadkach, gdy organa kontroli nie mogą 3 razy zastać właściciela – mieszkanie zostaje opieczętowane. Niektóre osoby uchylają się od kontroli w ten sposób, że zamykają je na głucho. Jedynym sposobem zmuszenia ich do ujawnienia faktycznego stanu rzeczy jest pieczętowanie mieszkań. Lokale zapieczętowane pozostają pod pieczą N.K.M. i na razie nikomu nie zostają przydzielane. Przypomina się, że mieszkania w żadnym wypadku nie będą przydzielane indywidualnym petentom. Wszelkie podania mogą być składane jedynie za pośrednictwem Rad Zakładowych i Związków Zawodowych. Rozdział wolnych lokali rozpocznie się w ciągu najbliższych dni. Osoby, które otrzymają przydziały mieszkaniowe, zostaną ogłoszone w komunikatach NKM. Raz jeszcze przypomina się o obowiązku posiadania zaświadczeń z miejsca pracy. W zaświadczeniu winno być uwidocznione konto firmy w Ubezpieczalni Społecznej, data rozpoczęcia pracy i charakter wykonywanej pracy. W odpowiedzi na liczne zapytania NKM wyjaśnia, że adwokaci i lekarze praktykujący, poza przyjętymi normami przestrzennymi, mają prawo do jednego pokoju dla wykonywania swego zawodu. Za poczekalnię winien służyć przedpokój”.
29 sierpnia, czwartek. „ Hallo, tu grupa kontrolna Nr. 17. Przyślijcie nam ludzi do przeprowadzki! W gmachu przy ulicy Piotrkowskiej 113. Po korytarzach lokalu Komisji Mieszkaniowej kręcą się dziesiątki osób. To ci, którzy widząc, że nie zawsze pieniędzmi można coś załatwić – przyszli, by ubłagać funkcjonariuszy – choć jeszcze jeden pokój – przecież tamte są takie małe. Znaleźć można i takich, którzy czując zbliżające się „niebezpieczeństwo” w postaci komisji przyszli sami zaproponować – dopiero teraz – przyjęcie dwóch, czy trzech sublokatorów – nawet za… dwieście czy trzysta złotych, już nie za tysiące. Przychodzą jednak i ci, którzy padli ofiarą własnego niedbalstwa. Idąc do zajęć nie pozostawili zaświadczeń pracy u dozorcy, lub administratora. Komisje nie mając żadnego dokumentu, a widząc mieszkanie zamknięte, pieczętują je. Właśnie przyszła ob. Skibińska Helena z ul. Nowomiejskiej 11. Zamknięto lokal podczas jej nieobecności. Po krótkim wyjaśnieniu wraca uszczęśliwiona do domu. Zaraz pieczęć będzie zdjęta. Dzięki akcji mieszkaniowej Łódź oczyści się z Niemców. Co dzień przychodzą mieszkańcy miasta, zgłaszając lokale, zajmowane przez volksdeutschów. W domu przy ul. Lipowej 4o dwupokojowe mieszkanie jeszcze do dzisiejszego dnia zajmuje… volksdeutsch, handlujący na Wodnym Rynku. W najbliższym czasie zmieni się na mniej wygodne a zasłużone na Sikawie. Grupa numer 17 wyjeżdża na miasto sprawdzić czy pieczęcie wczoraj naklejone nie są zerwane. Wkrótce telefon. Na ulicy Narutowicza 2 w mieszkaniu należącym do ob. Zycha – zerwana. Właściciel poszukiwany. Będzie odpowiadał przed prokuratorem. Jest to już drugi wypadek zerwania pieczęci. Do gabinetu tow. Więckowskiego wchodzi popularny dyrektor Teatru W. P. ppłk. Krasnowiecki. Oczekujemy jakiejś sensacji, lecz chodzi to o… przydział mieszkania dla dyrektora teatrów łódzkich, Leona Schillera. Znów telefon. Tym razem pomocy wzywa grupa kontrolerów z ulicy Daszyńskiego 4o. „Dajcie nam więcej ludzi. Nie możemy dać sobie rady. Nie chcą się ruszyć”. – Jedźcie na Przejazd 4o. Tam jest eksmisja, nasi mają za mało ludzi. – pada rozkaz por. Więckowskiego. W kilka minut jesteśmy na ul. Przejazd. Pięciopiętrowa elegancka kamienic, jak magnes przyciągała szabrowników. – Wdrapując się na piąte piętro mijamy już jeden lokal czteropokojowy zapieczętowany. Jesteśmy nareszcie na piątym piętrze. Tym razem delikwentem jest ob. Forysiak Jan – właściciel dobrze prosperującej piwiarni przy ulicy Kilińskiego 67. Przy sklepie ma mieszkanie, do którego musi się przeprowadzić. Zmartwione mają twarze państwo Forysiak. – Akurat na dziadów musiało przyjść nieszczęście – żali się gospodyni do jednego z kontrolerów, wyjmując z szaf stosy bielizny, krawatów, zwijając perskie dywany. Mimo „nieszczęścia” i płaczu ob. Florysiak nie traci fantazji i humory. – Ale co się namieszkało, to się namieszkało w ładnym domu – z dumą oświadcza. – Ja się tam nie martwię. Człowiek ma głowę na karku, to za dwa miesiące będzie miał własne – kończy, ładując do windy dębowe krzesła. H. Pucińska”.
4 września, środa. „Kto otrzymał mieszkania. Dziś odbywa się wsiedlanie pierwszej partii robotników. Dziś dnia 4 września w ramach akcji mieszkaniowej nastąpią pierwsze akty wsiedlenia. W pierwszym rzucie otrzymują mieszkania następujące osoby: Jordan Bolesław, robotnik fabryki Weigt, otrzymuje dwa pokoje z używalnością kuchni przy ul. Daszyńskiego 4o m. 5. [...] Fortuna Stanisława (Poznański) otrzymuje 2 pokoje z używalnością kuchni przy ul. Daszyńskiego 4o m. 15. Papurzyńska Maria (Poznański) otrzymuje 1 pokój z używalnością kuchni przy ul. Daszyńskiego 4o m. 15”.
2 października, środa. „ Nowe lokale oddane do dyspozycji Rad Zakładowych. Ul. Przejazd 4o m. 29 – właściciel mieszkania Urbach Marek. Jeden pokój z oddzielnym wejściem z używalnością wygód przydzielono dla Uniwersytetu Łódzkiego [...] Nadzwyczajna Komisja Mieszkaniowa poleca Naczelnikowi biura ob. Capfowi wystosować pisma do Z.U. Społecznych P.Z.U.W. Min. Lasów Państw. o nadesłanie w terminie trzydniowym wykazów wszystkich pracowników, którzy zostali przeniesieniu z Warszawy”.
Rok 1947
19 czerwca, czwartek. „Widmo. Pani Maria Pałczyńska przysłała nam notatkę następującej treści: „Na kamienicy przy ulicy Przejazd Nr 4o (róg ulicy Kilińskiego) stoją dotąd zbudowane przez Niemców pomosty do działek przeciwlotniczych. Od czasów okupacji minęły dwa lata, a hitlerowskie „Luftschützbrücken” dominują nad tą częścią miasta. Należy przypuszczać, że administracja domu jest na tyle zamożna, że te kilkanaście metrów pierwszorzędnego drzewa budulcowego nie jest jej potrzebne. Niechaj ogłosi więc, że da to drzewo za rozbiórkę, a niejedna organizacja uczyni to ku zadowoleniu własnemu i publiczności”. W Łodzi straszy więc jeszcze jedno widmo okupacji”.
2o czerwca, piątek. „Spekulanci ukarani grzywną i obozem pracy. W ubiegłą sobotę (dnia 14 czerwca) jak już donosiliśmy, na terenie Łodzi została przeprowadzona kontrola cen mięsa i wyrobów mięsnych. Skontrolowano 184 sklepy. Spisano 1o4 protokółów karnych Onegdaj Delegatura Komisji Specjalnej w Łodzi rozpatrywała poszczególne sprawy. W rezultacie 67 właścicieli sklepów zostało ukaranych grzywnami w wysokości od 5 do 1oo tys. zł. Sześć osób spośród winnych zostanie ponadto osadzonych w obozie pracy. Grzywną w wysokości 1oo tys. zł. została ukarana Pankowicz Janina, właścicielka sklepu przy ul. Daszyńskiego 4o”.
Rok 1948
22 kwietnia, czwartek. „Pomoc domowa z gotowaniem, lubiąca dzieci. Wyjazd na letnisko – referencje. Daszyńskiego 4o m. 7”.
6 maja, czwartek. „Motocykl 125 nożne biegi sprzedam. Daszyńskiego 4o m. 17 od 12 do 15”.
17 czerwca, czwartek. „Pomoc domowa do dwóch osób potrzebna, Daszyńskiego 4o-8”.
Rok 1949
23 marca, środa. „Potrzebna pomocnica domowa z gotowaniem. Daszyńskiego 4o-32 u lekarza”.
27 października, czwartek. „Radio wysokiej klasy Saba sprzedam. Daszyńskiego nr 4o/5 od 16”.
Rok 195o
9 sierpnia, środa. „Notatnik łódzki. [...] Dziesiątki much na jednego konsumenta przypada w „Zakładzie Zbiorowego Żywienia nr 7” przy ul. Daszyńskiego 4o. Apetytu to nie dodaje, a nawet przeszkadza trochę w jedzeniu”.
Rok 1953
16 lipca, czwartek. „Zgubiono legit. Ubezp. Społ. Giermach Helena Przejazd 4o m. 8”.
Rok 1957
6 lipca, sobota. „ Błyskawiczna ankieta „Dziennika”. Kultura na co dzień. Brak kultury, nieuprzejmość, a nawet pospolite chamstwo stały się istną plagą naszego życia. Aby wysondować opinię ogółu na ten temat, zorganizowaliśmy drugą z kolei błyskawiczną ankietę. Posługiwaliśmy się przy tym książką telefoniczną, z której wybieraliśmy ostatnie nazwisko z każdej litery alfabetu. W wypadku, gdy nikt się nie zgłaszał dzwoniliśmy pod następny od końca numer. Zwracaliśmy się z prośba o krótką odpowiedź na dwa pytania: 1) Gdzie i jaki przejaw braku kultury, graniczący z chamstwem, najbardziej Pana (Panią) razi!? 2) Jak temu przeciwdziałać? A oto uzyskane odpowiedzi [rozmawiali: Halina Stęplówna, Jerzy Kraskowski]: [...] 393-95 Szyszko Teodor, inż., ul. Tuwima 4o. „1) – Szczególnie w sklepach Ekspedienci robią nam łaskę. Gdy czegoś się żąda, słyszy się burkliwą odpowiedź: „nie ma, nie będzie…” Również w tramwaju ostatnio, gdy zwróciłem uwagę motorniczemu, że zbyt gwałtownie hamuje, odparł mi z miejsca „czego pan się wtrąca”. 2) – To jest kwestia wychowania. Trzeba angażować pracowników przeszkolonych, którzy kulturalnie zachowaliby się w miejscach pracy”. Teodor Szyszko mieszkał tam również w 1959, tel. 39395.
Rok 1958
23 marca, niedziela. „Leczenie ultradźwiękami reumatyzm, zapal. korzonków, astma, Tuwima (Przejazd) 4o, 16-19”. Leczył dr Szereszewski.
19 września, piątek. „Motocykl „DKW” NZ 35o i „WFM” sprzedam. Oglądać codziennie Tuwima 4o m. 3o od godziny 16”.
Rok 1959
„Bary. 2 71 63 – „Energia”, Tuwima 4o”.
„Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Meblami Łódź, ul. Moniuszki Nr 11 telefon Nr 2 71 43 podaje do uprzejmej wiadomości PT klientów, że zorganizowało szeroki wachlarz usług w zakresie swojej branży, a mianowicie: 1. Zakupione w naszych sklepach w Łodzi meble odwozimy i wnosimy do mieszkania bez względu na kondygnację, według zatwierdzonego cennika. 2. Wykonujemy wykończeniowe roboty tapicerskie zakupionych mebli, według życzenia klienta (kolor i gatunek tkaniny). 3. W sklepach w Łodzi przy ul. Tuwima 4o, tel. 226 49, w Pabianicach przy ul. Nowotki 2, tel. 3649, w Piotrkowie ul. Słowackiego 34, tel. 34o5, w Kutnie ul. Narutowicza 1, tel. 7o4, oraz w Tomaszowie ul. Hanki Sawickiej 9/11, tel. 524 – prowadzimy Komis, Skup i Renowację mebli używanych. 4. W trosce o klienta zorganizowaliśmy w sklepie „Pod Adasiem” w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej Nr 178 poradnię dla młodych małżeństw i nowych właścicieli mieszkań „Jak najestetyczniej i najwytworniej urządzić wnętrza”. Specjalnie zaangażowany fachowiec plastyk udziela wyczerpujących porad, projektuje, pomaga dokonywać wyboru. 5. W tym samym sklepie „Pod Adasiem” prowadzimy artystyczne oprawianie obrazów i sprzedaż ram okiennych do firanek. Nasze usługi są tanie, terminowe i zgodne z życzeniami klientów”.
Durko Mieczysław, tel. 31399. Duszyńska Stanisława, tel. 33510. Kacanowicz Zbigniew, tel. 31321. Kluga Czesław, tel. 36883. Kluga Wacław, magister chemii, tel. 39478. Korewa Witold, tel. 2737o.
Witold Korewa. Profesor. Współtwórca Politechniki Łódzkiej, gdzie w 1955 zorganizował i kierował Zakład Części Maszyn, w 1956 zorganizował i kierował pierwszym w Polsce Studium Doktoranckim z Podstaw Konstrukcji Maszyn. Autor podręcznika „Podstawy konstrukcji maszyn”, a także „Zbioru zadań z części maszyn” (z J. Borowiczem).
Korybutiak Kazimierz, tel. 33651. Krupska Krystyna, tel. 26957. Pec Ryszard, Przejazd 4o, tel. 3o384. Słowińska Teofila, mieszkanie ul. Przejazd 4o,tel. 26o58, skład galanteryjny i konfekcyjny ul. Narutowicza 32, tel. 22963. Sobkiewicz Tadeusz, tel. 39168. Sypniewski Zygmunt, tel. 22283. Szeliński Aleksander, inżynier, tel. 2o844.
1 sierpnia, sobota. „Samochód M 2o „Warszawa” stan bardzo dobry, sprzedam. Oglądać 2 bm. Tuwima 4o”.
Rok 1963
1o września, wtorek. „Krytyki i docinki. Po meble do… magazynu. W sklepie meblowym przy ul. Tuwima róg Kilińskiego zgromadzono duży wybór mebli. Są nawet tak bardzo poszukiwane meblościanki. Nic dziwnego, iż ruch kupujących jest tu duży. Jednakże, nie wiedzieć czemu, personel odsyła klientów do magazynu, mieszczącego się na końcu ul. Tuwima. W sklepie bowiem klient tylko płaci za zakupiony mebel, a po jego odbiór musi wędrować z kwitem do magazynu. Nie rozumiemy, dlaczego w ten sposób utrudnia się życie klientowi. Wydaje nam się, iż te formalności z kwitem powinien wewnętrznie załatwiać personel sklepu. (j.kr.)”.
Rok 1975
24 kwietnia, czwartek. „Angielski, hiszpański – Tuwima 4o-4, Leniec”.
Rok 1977
4 lutego, piątek. „Pierścionek, sygnet – złote sprzedam, Tuwima 4o m. 4a”.
7 lipca, czwartek. „Ty wybierzesz – my wykonamy. Meble, kanapy, fotele, krzesła (tapicerowane na biało), tkaniny pokryciowe – w bogatym asortymencie oferuje Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego w Łodzi w sklepie przy ulicy Tuwima 4o. Pokrycie zakupionych mebli wybraną tkaniną – zostanie wykonane w ciągu 7 dni”.
11 sierpnia, czwartek. „Angielski, hiszpański, lekcje, tłumaczenia, Leniec, Tuwima 4o-4”.
Rok 1978
7 marca, wtorek. „WPHW Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego proponuje usługi tapicerskie w zakresie pokrywania nowych (białych) mebli tapicerskich, takich jak kanapy, fotele, krzesła itp. z własnych tkanin obiciowych, wybranych przez klienta w zakładzie przy ul. Tuwima 4o, tel. 226-49”.
[1] Monika Polit „Mordechaj Chaim Rumkowski. Prawda i zmyślenie”, Warszawa 2o12
[2] Andrzej Kempa, Marek Szukalak „Żydzi dawnej Łodzi. Słownik biograficzny”, t. I, Łódź 2oo3
[3] Monika Polit „Mordechaj Chaim Rumkowski. Prawda i zmyślenie”, Warszawa 2012
[4] „Na wieki wieków amant. Tadeusz Pluciński w rozmowie z Magdaleną Adaszewską”, Warszawa 2o14
[5] „Nagroda Artystyczna Miasta Łodzi”, „Dziennik Łódzki”, 2 kwietnia 1932
[6] Maciej Cholewiński „Kolekcja Motyli S”, mszp. Łódź 1998-2o21
Kolejne numery:
- Przejazd 1
- Przejazd 2
- Przejazd 3
- Przejazd 4
- Przejazd 5
- Przejazd 6
- Przejazd 7
- Przejazd 8
- Przejazd 9
- Przejazd 10
- Przejazd 11
- Przejazd 12
- Przejazd 13
- Przejazd 14
- Przejazd 15
- Przejazd 15a
- Przejazd 16
- Przejazd 17
- Przejazd 18
- Przejazd 19
- Przejazd 20
- Przejazd 21
- Przejazd 22
- Przejazd 23
- Przejazd 24
- Przejazd 25
- Przejazd 26
- Przejazd 27
- Przejazd 28
- Przejazd 29
- Przejazd 30
- Przejazd 31
- Przejazd 32
- Przejazd 33
- Przejazd 34
- Przejazd 35
- Przejazd 36
- Przejazd 37
- Przejazd 38
- Przejazd 39
- Przejazd 40
- Przejazd 41
- Przejazd 42-44
- Przejazd 43
- Przejazd 45
- Przejazd 46
- Przejazd 47
- Przejazd 48
- Przejazd 49
- Przejazd 50
- Przejazd 51
- Przejazd 52
- Przejazd 53
- Przejazd 54
- Przejazd 55
- Przejazd 56
- Przejazd 57
- Przejazd 58
- Przejazd 59
- Przejazd 60
- Przejazd 61
- Przejazd 62
- Przejazd 63
- Przejazd 64
- Przejazd 65
- Przejazd 66
- Przejazd 67
- Przejazd 68
- Przejazd 69
- Przejazd 70
- Przejazd 71
- Przejazd 72
- Przejazd 73
- Przejazd 74
- Przejazd 75
- Przejazd 76
- Przejazd 77
- Przejazd 78
- Przejazd 78g
- Przejazd 78d
- Przejazd 78b
- Przejazd 79
- Przejazd 80
- Przejazd 81
- Przejazd 82
- Przejazd 83
- Przejazd 84
- Przejazd 85
- Przejazd 86
- Przejazd 87
- Przejazd 88
- Przejazd 89
- Przejazd 89a
- Przejazd 90
- Przejazd 91
- Przejazd 92
- Przejazd 93
- Przejazd 94
- Przejazd 95
- Przejazd 96
- Przejazd 97
- Przejazd 98
- Przejazd 99
- Przejazd 100
- Przejazd 102
- Przejazd 103
- Historie narożne i inne