Ulica Przejazd

Pisał od roku 1998 Maciej Cholewiński

Ulica Przejazd

Numer 48

Rok 19oo

5 stycznia, piątek. „Magiel jest do sprzedania. Ulica Przejazd № 48 m. 1” i „Obiady gospodarskie po 3o kop. w domu prywatnym. Ulica Przejazd № 48 m. 1”.

Rok 19o3

12 października, poniedziałek. „Ś.p. Leontyna z Żanetów Bednarska po krótkich lecz ciężkich cierpieniach, opatrzona św. Sakramentami, przeżywszy lat 23, zasnęła w Bogu dnia 11 b.m. Wyprowadzenie zwłok nastąpi we środę, dnia 13 b.m. o godz. 4-ej pop. z domu przy ul. Przejazd nr. 48, na Stary cmentarz katolicki. Nabożeństwo zaś żałobne odbędzie się w środę dnia 14 października o g. 9-ej rano w kościele św. Krzyża, na które zaprasza krewnych, znajomych i przyjaciół stroskany mąż z rodziną”.

Rok 19o6

5 lutego, poniedziałek. „Niewłaściwość. Mieszkańcy domu przy ulicy Przejazd № 48 codziennie w godzinach rannych niepokojeni bywają silnem kwiczeniem zabijanych wieprzów przez zamieszkałego w tym domu rzeź­nika. Czyżby rzeźnik nie wiedział o tem, że istnieje w Łodzi bydłobójnia?”.

Piątek, 6 lipca. „Niedrogo robię suknie, bluzki. Przejazd 48 m. 11, II-gie piętro”.

Rok 19o7

7 marca, czwartek. „Kary administracyjne. Na mocy postanowienia czasowego generał-gubernatora z dnia 3 marca, za nr. 865 właścicieli nieruchomości w Łodzi [...] 14) Józefa Włodarskiego, Przejazd nr. 48 [...] winnych niespełnienia żądań policyi i dotyczących utrzymywaniu swych nieruchomości w czystości i porządku, nie wywożenia śniegu i lodu z chodników, nie oczyszczania rynsztoków, śmietników i dołów kloacznych [...] ukarać grzywnami 1oo rubli każdego, z zamianą w razie niemożności zapłacenia tej sumy na zamknięcie w więzieniu na jeden miesiąc”.

21 października, poniedziałek. „Potrzebna zaraz sklepowa do składu wędlin, Przejazd № 48”.

Rok 19o8

22 stycznia, środa. „Bandytyzm. Wczoraj o godzinie 6 wieczorem do sklepiku Jana Włodarskiego przy ul. Przejazd nr. 48 weszło 5 drabów, którzy domagali się wydania pieniędzy. Włodarski, widząc skierowane ku sobie rewolwery, zdołał wybiedz na podwórze, gdzie począł wołać o pomoc. Na krzyk W. nadbiegli mieszkańcy; bandyci wybiegli na ulicę i dali parę strzałów, wreszcie wsiedli w dorożkę i odjechali w stronę ulicy Piotrkowskiej. Raniony został przypadkowo listowy Jan Piotrowski”.

15 lutego, sobota. „Elegancko, niedrogo robię suknie kostyumy „Stanisława”. Przejazd № 48, mieszk. 1o, 2 piętro w podwórku”.

11 maja, poniedziałek. „Osoba posiadająca świadectwo sześcioletniej praktyki handlowej, znająca języki, poszukuje zajęcia, Przejazd 48-19”.

23 czerwca, wtorek. „Potrzebna panienka zdolna do szycia do domu prywatnego. Adres: Przejazd 48”.

28 listopada, środa. „Sprzedam powóz dworski zupełnie nowy, Przejazd 48, H. Rowiński” [patrz Przejazd 77, 3o października 1926]

9 grudnia, środa. „4 pokoje z kąpielowym i kuchnią do wynajęcia od Nowego Roku. Przejazd 48”.

Rok 19o9

22 stycznia, sobota. „Pracownia sukien damskich „Stanisławy” Przejazd 48, II pięt., m. 11”.

6 lipca, wtorek. „Rubli 8 lustro – do sprzedania Przejazd 48 m. 11”.

11 sierpnia, środa. „Szkoła początkowa ogólna Julii Olczak przy ul. Przejazd № 48, m. 19 (I piętro) przyjmuje dzieci od lat 6, zapisy od godz. 9 do 3. Specyalność szkoły: przysposobienie uczących się do średnich zakładów naukowych rządowych i prywatnych”.

21 września, wtorek. „Potrzebna obeznana sklepowa do składu wędlin, Przejazd 48”.

29 października, piątek. „A.A. Rb. 12 suknia krem wełniana, ładna, do sprzedania. Przejazd 48 2-gie piętro mieszk. 11”.

16 listopada, wtorek. „(x) Na kościół. Ks. kanonik Szmidel przysłał nam następującą notatkę: P. Mieczysław Korb, inżynier-mechanik, zamieszkały przy ulicy Przejazd № 48, zawiadamia mnie, że jakiś Zygmuntowski, człowiek młody, brunet, inteligentny, elegancko ubrany, chodzi po domach i domaga się ofiary na budowę kościoła św. Stanisława Kostki. Jest to oszust. Chodzą wprawdzie obecnie po domach członkowie komitetu budowy po domach za ofiarą, ale zawsze w towarzystwie księdza miejscowego”.

Rok 191o

1 lutego, wtorek. „AAA! Kostyum z waty, wcale nie używany do sprzedania zaraz z 6 rubli. Przejazd Nr. 48 m. 11, pracownia sukien”.

24 stycznia, poniedziałek. „Rb. 4 łóżeczko koszykowe, ładne, rb. 4 żakiet czarny zimowy, rb. 2 akord-cytra. Przejazd 38 m. 11”.

14 lutego, poniedziałek. „Poszukuję jakiegokolwiek zajęcia, władam językami polskim i rosyjskim. Przejazd 48, u Kolanowskiego”.

6 kwietnia, środa. „(a) Kradzieże. Do sklepu galanteryjnego Hipolita Mizerackiego, przy ul. Przejazd wszedł jakiś człowiek, mający wygląd robotnika, w chwili gdy znajdowała się tylko żona właściciela. Zażądawszy papierosów, otrzymał odpowiedź, iż niema. Prawie jednocześnie wszedł drzwiami od podwórza do mieszkania, przylegającego do sklepu, drugi człowiek. Gdy pani M. Przeszła do pokoju, amator papierosów sunął do lady sklepowej, porwał kilkadziesiąt rubli i uciekł”. Czwartek, 12 grudnia 1912. „Monety stare srebrne są do sprzedania, Przejazd 48 sklep galanteryjny H. Miseracki”.

1 lipca, piątek. „2 pokoje z kuchnią do wynajęcia od lipca. Przejazd 48”.

1 września, czwartek. „W Szkole Przygotowawczej Koedukacyjnej Julii Olczakowej Zapisy przyjmują się codziennie od godz. 1o-ej do 3-ej. Zadaniem szkoły jest przygotowanie do średnich zakładów naukowych. Śpiewy i Slöjd. W wyższych oddziałach język francuski i niemiecki. Przejazd № 48”.

12 grudnia, poniedziałek. „Dziewczyna potrzebna do służby. Przejazd 48 m. 12”.

Rok 1911

9 stycznia, poniedziałek. „Pracownia Damskich Sukien i Kostyumów „Stanisławy” Przejazd 48, m. 11, 2-e piętro, wprost schodów. Wykonywa roboty elegancko podług najświeższych żurnali”.

2o stycznia, piątek. „Potrzebna dziewczyna do służby. Przejazd 48 m. 12”.

Sobota, 28 stycznia. „(a) Kary administracyjne. Gubernator piotrkowski skazał za niezameldowanie lokatorów: rządcę domu przy ulicy Przejazd № 48, Franciszka Wejricha na 2 rb. lub 7 dni aresztu [...]”.

7 kwietnia, piątek. „Plac w dobrym punkcie do sprzedania 48oo łokci kwadr. Wiadomość Przejazd № 48 m. 12 II p., w południe od 12-2 o od 7-9 wieczorem” i „Dwa pokoje z kuchnią zaraz do wynajęcia”. Sobota, 8 kwietnia. „Żakiet letni czarny mało zniszczony tanio do sprzedania”. Mieszkania 12. Środa, 1o maja. „Rb. 12. Jedwabną bluzkę, kimono, nową granatową, sprzedam. Przejazd 48 m. 11”.

31 maja, środa. „Potrzebna sklepowa do składu wędlin, dobrze obeznana w tym interesie. Przejazd nr. 48”.

12 czerwca, poniedziałek. „Pokój duży umeblowany do wynajęcia na sezon letni, Przejazd 48 m. 25”.

Rok 1912

2 stycznia, wtorek. „Otomana pluszowa do sprzedania. Przejazd 48, m. 12 oraz kostyum maskaradowy zimy”.

18 stycznia, czwartek. „Dziewczyna uczciwa, spokojna, z dobrej rodziny, poszukuje służby. Wiadomość: Przejazd Nr. 48 m. 12”.

27 stycznia, sobota. „Mechanik” Nr. 5 wyszedł z druku i jest do nabycia w prenumeracie i pojedynczymi numerami. Główna ekspedycja w księgarni Stanisława Olczaka, Przejazd Nr. 48”.

12 marca, wtorek. „Żakiet letni, długi, popielaty do sprzedania za rub. 6. Przejazd 48 m. 12”.

14 marca, czwartek. „Para łóżek meblowych ciemnych za rubli 15 do sprzedania. Przejazd 48, m. 8, dom frontowy”.

3o marca, sobota. „2 pokoje z kuchnią do wynajęcia od 1 kwietnia. Przejazd № 48”.

6 maja, poniedziałek. „Tanio, byle zaraz pokój słoneczny, duży, z meblami lub bez do wynajęcia. Przejazd № 48 m. 12; od godziny 12-ej do 2-ej po poł. i od 8-ej wiecz.”.

19 września, czwartek. „A! Okazyjnie sprzedam tanio kostyum wełniany, popielaty, Przejazd 48 m. 12”.

Rok 1913

W spisie członków Zarządu i Komisji Rewizyjnych z lat 191o-193 ŁKS umieszczony: „Drzewiński Józef, 1887, technik, ul. Przejazd 48”.

8 marca, sobota. „Zaczadzenie. (ex) Wskutek wadliwie urządzonego pieca, zachorowały następujące osoby: Marja Miłon, żona stróża domu № 48 przy ulicy Przejazd, dzieci jej Grzegorz, lat 6, Olga lat 4 i Mikołaj lat 2. Wszystkim udzielił pomocy lekarz Pogotowia”.

26 kwietnia, sobota. „Potrzebne zdolne podręczne. Pracownia Stanisławy Przejazd 48 m. 1o”.

1o czerwca, wtorek. „Pokój duży, frontowy, umeblowany, z oddzielnem wejściem za 12 rb. miesięcznie do wynajęcia zaraz. Wiadomość ul. Przejazd nr. 48 u stróża”.

18 czerwca, piątek. „Potrzebna zaraz dziewczyna lub kobieta uczciwa samotna do służby, przez czas letni na wieś. Wiadomość: Przejazd № 48 m. 12”.

5 lipca, sobota. „Służąca do wszystkiego potrzebna zaraz na letnisko. Zgłaszać się ul. Przejazd 48 m. 1o 2-gie piętro”.

21 września, poniedziałek. „Rb. 2o maszynę czółenkową do sprzedania Przejazd 48 m. 1o”.

12 grudnia, piątek. „Apteka sielska do sprzedania zaraz. Obrót 2ooo-3ooo rb. rocznie. Wiadomość: ul. Przejazd 48 m. 5, od 6-7 wieczorem”.

29 grudnia, poniedziałek. „Żakiet czarny pluszowy do sprzedania Przejazd nr. 48 m. 12”.

Rok 1914

5 stycznia, poniedziałek. „Dziewczyna lub kobieta potrzebna zaraz do służby ul. Przejazd nr. 48 m. 12”.

7 stycznia, środa. „Wybuch maszynki. W mieszkaniu stróża domu nr. 48 przy ulicy Przejazd wybuchła maszynka, skutkiem czego poparzoną została boleśnie żona stróża, Marjanna Siwińska. Pomocy udzielił jej lekarz pogotowia”.

27 sierpnia, czwartek. „(h) Okrutni rodzice. Przy ul. Przejazd № 48 Gustaw Müller, właściciel sklepu spożywczego ma córkę Wandę, która z powodu katowania jej dostała pomieszania zmysłów i epilepsyi. Wczoraj o godz. 2 po poł., gdy rodzice poczęli bić córkę, ta wyskoczyła oknem na ulicę, raniąc się szkłem bardzo silnie w prawą rękę. W sprawę tę wmieszali się przechodnie i milicya. Rany opatrzyło Pogotowie. Milicya spisała protokuł”.

28 sierpnia, piątek. „Od Administracyi „Rozwoju”. W ostatnich dniach zwinęliśmy cały szereg podmiejskich rewirów, gdyż całe dzielnice nie płacą nam prenumeraty: dla dwóch, trzech prenumeratorów nie opłaca się trzymać osobnego roznosiciela. Dla wygody tych prenumeratorów, którzy w powyższych dzielnicach chcieliby „Rozwój” trzymać lub go już z góry opłacili, otwieramy szereg filii na mieście, wykaz których podajemy poniżej. Osoby życzące sobie tam odbierać numery „Rozwoju” proszone są uprzejmie o pofatygowanie się do Administracyi „rozwoju”. Dla wygody naszych abonentów otwieramy filie w różnych punktach miasta, w których będzie można odbierać egzemplarze „Rozwoju” za okazaniem kwitu opłaconej prenumeraty, tam też sprzedawane są pojedyńcze egzemplarze. Filie mieszczą się: Rzgowska 53, kooperatywa spozywcza. Zgierska 31, Ryszard Szubert, sklep galanteryjny. Brzezińska 37, Leon Karbowicz, sklep kolonialny. Róg Widzewskiej i Średniej, skład apteczny Świderskiego. Radwańska 36, Piotr Kwiatkowski. Kątna 34, Andrzej Koźnicki. Wólczańska 222, Podgórska. Milsza 42, K. Rosiak. Konstantynowska 8, Wolski. Pańska 8, Widuliński. Przędzalniana 3o, Stow. „Obrona”. Skierniewicka 2 róg Przędzalnianej. Aleksandrowska 38, Szcześniak. Przejazd 48, sklep galanter. „Stanisława”.

4 września, piątek. „(x) Poszukiwanie rodziny. (…) – P. Czesław Gorzeński, zamieszkały w Łodzi przy ulicy Przejazd № 48, prosi o wiadomość o siostrze swojej Helenie Gorzeńskiej, która przed wojną wyjechała do Zakopanego i mieszkała w zakładzie d-ra Dłuskiego”.

2 października, piątek. „Potrzebna zaraz służąca do wszystkiego. Przejazd 48, sklep galanteryjny, tamże do sprzedania konstyum i palto”.

Rok 1916

14 marca, wtorek. „Józef Szymczak zgubił paszport niemiecki wydany przy ul. Przejazd № 1, bilet wojskowy rosyjski, niebieski i różne dokumenty. Łaskawy znalazca zechce zwrócić : ul. Przejazd № 48 m. 1o”

25 maja, czwartek. „Przymusowa licytacja. W piątek, 26 maja 1916 sprzedam w Łodzi za gotówkę: [...] 3) o godz. 1o½ rano przy ul. Przejazd 48: szafę do ubrań i 1 regulator [...] Blazyczek Komisarz rządowy w Łodzi”.

Rok 1918

2 marca, sobota. „Potrzebny stróż. Wiadomość: ul. Przejazd № 48”.

15 października, wtorek. „Pianino w dobrym stanie do sprzedania, niedrogo. Przejazd 48, sklep galanteryjny do 1o do 3 pp.”.

Rok 1919

16 stycznia, czwartek. „Komitet Wyborczy Klubu Mieszczańskiego mieści się przy ul. Piotrkowskiej Nr. 48. W celu ułatwienia informacji Komitet utworzył 3o biur informacyjnych w różnych dzielnicach miasta, podług poniższego spisu: [...] 23) Włodarski Józef Przejazd 48”. Środa, 22 stycznia. „Główna Komisja Wyborcza na okręg obejmujący miasto Łódź na zasadzie artytkułu 54-go Ordynacji Wyborczej podaje do wiadomości, że ogłoszone zostały następujące Listy kandydatów na posłów do Sejmu: [...] Lista Nr. 12. Józef Włodarski rzeźnik lat 46, Przejazd 48”. Był katolikiem.

2o lutego, czwartek. „Główny Komitet Wyborczy do Rady Miejskiej m. Łodzi niniejszym podaje do wiadomości publicznej, że zostały złożone następujące listy kandydatów do Rady Miejskiej: [...] Lista Nr. 6 [...] 14. Pal Feliks, l. 3o, pracownik biurowy, Przejazd 48”.

3 kwietnia, czwartek. „Zginął paszport na imię Anny Reichenbach, ul. Przejazd 48, wydany w Łodzi”.

2o kwietnia, niedziela. „S.S. Galanterja damska, męska i dodatki krawieckie „Stanisława”, Przejazd 48. Sprzedaż komisowa: lampy, lodownia, szkło, porcelana, kamienne garnki, serwis umywalniany emaliowany, bielizna, garderoba po nizkich cenach”. Rok 192o. „Galanterja” – Stanisława Spolińska. W roku 1938 figurowała w spisie „firm chrześcijańskich” jako zakład galanteryjny „Stanisława”. Sobota, 26 lipca: „Dębowe krzesła, stół, otomana, lodownia, maszyna czółenkowa 8o mk. Zaraz do sprzedania Przejazd 48, sklep galanteryjny „Stanisława”.

16 grudnia, wtorek. „Kupię warsztat tkacki od 5 ćwierci. Nicielnice, blat, kółko na osnowy, nawijalnie, cewki. Oferty: księgarnia Radwańskiego, Przejazd 48”.

Rok 192o

4 grudnia, sobota. „Poszukuję osoby do reparacji bielizny, zajęcie od 3 do 8. Wiadomość: Przejazd 48, sklep galanteryjny”.

Rok 1921

18 września, niedziela. „Magiel do sprzedania, Przejazd 48”.

Rok 1923

6 listopada, wtorek. „Zginął pies wyżeł biały bronzowo nakrapiany uszy i osada ogona brązowe, takaż plama na lewym boku, wabi się „Karo”. Widziano go w poniedziałek po 3 na ul. Aleksandrowskiej prowadzonego na sznurku. Nieprawy właściciel odpowie sądownie. Odprowadzić za wynagrodzeniem ul. Przejazd 48 III piętro K. Kawecki”.

Rok 1926

„Podręczny Rejestr Handlowy”: „93o6. Jan Dorabialski – Sklep rzeźniczy [...] Istnieje od 192o. Intercyzy nie zawarł”.

3o kwietnia, sobota. Irena Dowborowa w szóstym bezpłatny konkursie premiowym „Expressu Wieczornego Ilustrowanego” wylosował nagrodę – 2 kilo cukru.

13 czerwca, niedziela. „ Przygoda nieszczęśliwej kleptomanki. Elegancka panienka, córka bogatych rodziców posądzona o kradzież rękawiczek . Do sklepu galanteryjnego p. Stanisława Skobińskiego, przy ulicy Przejazd nr. 48, przybyła pewna elegancka, młoda niewiasta, która zamierzała zakupić parę zamszowych rękawiczek. Jeden z pracowników firmy pokazał przybyłej kilka pudełek modnych rękawiczek. Młoda niewiasta wybierała dość długo, nie zdecydowała się jednak na kupno. Pracownik, obserwując dziwną kljentkę, zauważył, iż ukryła ona w torebce jedną parę. Gdy zwrócono jej uwagę w grzecznej formie, oburzyła się wskutek tego posądzenia. – Na dowód niesłusznego oskarżenia nie panowie zrewidują mą torebkę – oświadczyła. Otworzyła ją szeroko, ale w tej samej chwili wypadły z wnętrza rękawiczki. Niewiasta oblała się rumieńcem wstydu. – Nie rozumiem, skąd się one tam znalazły… Jestem niewinna – szepnęła przerażona. Właściciel sklepu wezwał policjanta, który zabrał ją do komisarjatu. Niewiastą okazała się Eugenja K., córka zamożnych rodziców. Twierdziła ona uparcie podczas dochodzenia, iż nie przywłaszczyła sobie rękawiczek, i nie wie, skąd się one znalazły w torebce. Miała zresztą przy sobie dość pieniędzy, by je kupić, gdyby jej się spodobały. Zachodzi podejrzenie, iż Eugenja K. jest kleptomanką. Sprawa ta niebawem znajdzie się na wokandzie sądu pokoju”.

Rok 1927

11 marca, piątek. „W cichym domu. Potargana halka i stare kamasze. Pan Franciszek Wyrzykowski, zamieszkały przy ulicy Przejazd 48 miał córeczkę. Córeczka miała haleczkę, ładnie haftowaną, koroneczkami przybraną. Jednem słowem ef-ef. Z czasem haleczka ta zużyła się i powędrowała na strych. A wraz z nią powędrowały również stare kamasze pana Wyrzykowskiego, w których ogniś zacny ten obywatel paradował w dni niedzielne i świąteczne. Leżały sobie tedy przez długi bardzo czas na strychu kamasze i halka i nawet wszyscy o przedmiotach tych zapomnieli. Nikomu na myśl by nie przyszło, że znajdzie się jeszcze ktoś, co na nie poleci. A jednak tak się stało. Złapany złodziej. Któregoś dnia na strych, należący do pana Wyrzykowskiego, zakradł się nieznany jakiś osobnik, przypuszczał zapewne, że się porządnie na tym strychu obłowi, srogi go jednak spotkał zawód, skoro oprócz kurzu i śmieci nie znalazł nic, prócz starych kamaszy i damskiej halki. Ano cóż robić dobre było i to. Wziął rzezimieszek te łachy i już zamierzał wyjść, gdy nagle ujrzał przed sobą postać niewieścią. Była to panna Wyrzykowska, która akurat szła na strych. Złodziej pchnął ja drzwiami, przewrócił i dał susa i w nogi. Panna narobiła krzyku. Krzyki te wywabiły do sieni pana Trelę, sąsiada. Wmig zorientował się w sytuacji i złodzieja przytrzymał. Kamasze i halka wraz z Bronisławem Czernikiem, tak bowiem zwał się amator cudzej własności powędrowały do komisarjatu, jako dowody rzeczowe. Zwrócono je następnie państwu Wyrzykowskim, ale nie zwrócono wolności Czernikowi, którego poproszono grzecznie aby „usiadł”. Jak usiadł, tak siedział do przedwczoraj. W dniu ty sprowadzono go pod konwojem do sądu pokoju I-go okręgu na rozprawę. Nie będę się na ten temat rozpisywał, bobym musiał od początku zaczynać historję o haleczce panny Wyrzykowskiej. Tyle jeno powiem, że pan sędzia Tum za tę halkę i kamasze skazał Bolesława Czernika na trzy miesiące więzienia”.

Rok 1929

16 maja, czwartek. Podano do wiadomości, że 29 maja odbędzie się przymusowa licytacja ruchomości należących do „A. Wawrzyniak” – szafy, na poczet niezapłacownych podatków.

19 lipca, piątek. „Samobójstwo. W dniu wczorajszym w bramie domu przy ulicy Przejazd 48 otruł się jodyną 48-letni Jakub Janicki, zamieszkały przy ulicy Franciszkańskiej 34. Pogotowie przewiozło desperata w stanie nieprzytomnym do szpitala w Radogoszczu. Przyczyny rozpaczliwego kroku nie ustalono”.

Rok 193o

4 stycznia, sobota. „Przymusowe licytacje. Magistrat M. Łodzi – Wydział Podatkowy, niniejszem podaje do wiadomości, że w dniu 16 stycznia 193o r. między godz. 9-tą rano a 4-tą po południu odbędą się przymusowe licytacje ruchomości u niżej wymienionych osób za niewpłacone podatki: [...] 143. Pachowski M., meble”.

28 lutego, piątek. „Potrzebny pracownik fryzjerski na sobotę. Przejazd 48”.

23 września, wtorek. Marjan Nurek, Przejazd 48, kupiec, został mianowany zastępcą członka w Obwodowej Komisji Wyborczej do Sejmu, Obwód nr 41.

Rok 1932

2 czerwca, czwartek. „ Czarna niewdzięczność. Pożyczył sobie gotówkę, zabrał weksel i… zlicytował przyjaciela. Przed dwoma laty Bolesław Stasiak, właściciel zakładu cukierniczego przy ul. Wólczańskiej 98, zwrócił się do Zbigniewa Wawrzyńczaka (Przejazd 48 z prośbą o pożyczenie mu tysiąca złotych. Wawrzyńczak pożyczył Stasiakowi całą posiadaną gotówkę. W dwa tygodnie później przypomniał sobie, iż ma do zapłacenia komorne, zwrócił się tedy do Stasiaka, aby mu zwrócił chociaż dwieście złotych. Stasiak oświadczył, iż pieniądze już mu się rozeszły, ale mógłby zdyskontować Wawrzyńczakowi weksel na dwieście złotych. Wawrzyńczak pozostawił weksel „In blanco”, zaopatrzony w podpis. Stasiak weksla nie zwrócił. Interpelowany w tej kwestii oświadczył, że weksel spalił mu się, potem znowu, że weksel gdzieś się zapodział. Po pewnym czasie Stasiak przesłał do Wawrzyniaka komornika, który wyegzekwował dwieście złotych wraz z kosztami. Wawrzyniak zaskarżył go do sądu. Wczoraj sąd okręgowy skazał 36 letniego Bolesława Stasiaka na 4 miesiące więzienia. (p)”.

2 lipca, sobota. „Potrzebny subiekt fryzjerski. Przejazd 48”.

Rok 1933

6 lipca, czwartek. „Koszykowe meble, prawie nowe, skrzypce, zbiór znaczków pocztowych tanio sprzedam. Przejazd 48 m. 15, I p.”. Środa 25, października. „Znaczki pocztowe do zbiorów i skrzypce bardzo tanio sprzedam”. Czwartek, 7 grudnia – „kuchnię, żyrandol, stół, maszynę Singera, frak, skrzypce okazyjnie sprzedam…”. Poniedziałek, 2 lutego 1934 – „Cabinet sprzedam, biblioteka, biurko, stół, klatkę dla kanarka, radjo. Oferty Przejazd 48-15”.

Rok 1935

12 kwietnia, piątek. „Rzepa Stanisław, Przejazd nr. 48 zgubił dowód osobisty wyd. przez Gminę Drugnię”.

Rok 1936

8 listopada, niedziela. „Od 5 zł. Parową Trwałą Ondulację wykonuje Zakład Fryzjerski, Przejazd 48”.

16 listopada, poniedziałek. „Zaginął chłopiec 4½ roku ciemno blondyn, oczy niebieskie, ubrany w szary sweterek, granatowe spodnie i czapkę futrzaną brązową. Proszę zawiadomić rodziców ul. Przejazd 48 lub Komisarjat Pol. Państw.”.

W spisie uczestników Salonu Plastyków ZZPAP Kraków, Lwów, Łódź, Poznań, Warszawa w łódzkim IPS (1936) figurował Zieliński Chwalisław, zam. Łódź, ul. Przejazd 48 –

Chwalisław Zieliński (19o4 – 1974). Malarz. Uczestnik wystawy ZZPAP w Krakowie, Lwowie, Łodzi, IPS Warszawa-Łódź (1934-35); I zbiorowej wystawy Polskiego Związku Zawodowego Łódzkich Artystów Plastyków w Ośrodku Propagandy Sztuki w Łodzi (1935); Wystawie Polskiego Związku Zawodowego Łódzkich Artystów Plastyków w IPS w Łodzi (1936); Salonu Plastyków ZZPAP Kraków, Lwów, Łódź, Poznań, Warszawa w łódzkim IPS (1936, zam. w Łodzi, ul. Przejazd 48). W ZPAP od roku 195o. Uczestnik m.in. Wystawy pokonkursowej portretu zasłużonego działacza Ziemi Łódzkiej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piotrkowie Trybunalskim [po 1969]”. [1]

Rok 1937

Mieszkali: Błachut Leokadia, biuralistka; Dąbrowska Marianna, krawcowa; Dąbrowska Zofia, krawcowa; Demisch Helena, krawcowa; Gawryś Julia, nauczycielka; Gawryś Stefan, nauczyciel; Ignar Stefan, redaktor; Kiedynk Władysław, krawiec; Kliglich Piotr, urzędnik państwowy; Kliglich Zygmunt, biuralista; Koniarska Zofia [patrz Nawrot 3o],

Nurek Marian, cieśla.

Owsianka Jan, urzędnik; Penzuch Jankiel, wojażer; Raps Stefan, tapicer; Saturna Maria, krawcowa; Sobór Wiktoria, biuralistka.

Kaczorowski Emil, właściciel domu, tel. 25oo.

Rok 1938

12 czerwca, niedziela. „Wczoraj nad ranem wybuchł pożar w domu mieszkalnym przy ulicy Przejazd 48. Przybyły na miejsce trzeci pluton straży, ogień ugasił. Jak się okazało, paliła się ściana mieszkania od zanieczyszczenia przewodu kominowego”.

Rok 1946

15 listopada, piątek. „Paskarze ukarani. Sąd Starościański przy Starostwie Grodzkim Śródmiejsko-łódzkim ukarał następujące osoby za nieujawnianie, względnie pobieranie nadmiernych cen: [...] Szymaniaka Stanisława – kier. filii piekarskiej, ul. Daszyńskiego 48 na 12,ooo zł.”.

Rok 1957

23 lipca, wtorek. „Fryzjer męski potrzebny, Tuwima 48”.

Rok 1959

Raczkowski Stefan, tel. 2556o. Sobociński Józef, tel. 254o6. Sokół Stanisław, tel. 254o5. Żywczyk Maria, tel. 37175



[1] Maciej Cholewiński „Kolekcja Motyli C”, mszp. Łódź 1998-2o21


Kolejne numery: