Ulica Przejazd

Pisał od roku 1998 Maciej Cholewiński

Ulica Przejazd

Numer 80

Rok 19o7

14 sierpnia, środa. „Stow. spożywcze „Jedność”. Stowarzyszenie spożywcze „Jedność ma między innemi na celu zjednoczenie wszystkich sklepów współdzielczych, dotychczas konkurujących ze sobą. Próby w tym kierunku były już robione i trzeba przyznać, ze wspaniałym rezultatem. Obecnie znowu przyłączyło się kilka sklepów na ul. Targowej nr. 42, na Wodnej nr. 19, Składowej nr. 32, Przejazd nr. 8o, Mikołajewskiej nr. 7, Średniej nr. 113, Targowej nr. 14, Przędzalnianej nr. 3o i Wysokiej nr. 6. W najbliższej przyszłości przyłączy się jeszcze 5 sklepów. Wszystkie te sklepy tworzyć będą jedną spółkę pod ogólnym zarządem. Stowarzyszenie „Jedność” liczy, jak dotąd 7oo członków, kapitał zaś zakładowy wynosi blizko 1oooo rb.”.

Rok 1916

22 listopada, środa. „Z sądu. (s) Ces.-niem. sąd okręgowy pod przewodnictwem sędziego okręgowego Hampfa rozważał w dniu wczorajszym nast. Sprawy: [...] Wacław Nowicki i Mieczysław Roch już karany 4 miesiącami więzienia byli oskarżeni o kradzież z włamaniem rzeczy, należących do Sztegelmana z mieszkania przy ul. Przejazd 8o. Obydwaj z powodu przyznania się do winy skazani zostali po roku więzienia z zaliczeniem od 8 a drugiemu od 28 września r.b., t.j. od czasu odsiadywania na śledztwie”.

Rok 1921

4 stycznia, wtorek. „Stróż potrzebny od zaraz. Przejazd 8o, właściciel Grams”. [patrz Przejazd 92]

Rok 1925

26 maja, wtorek. II Urząd Skarbowy wyznaczył publiczną licytację ruchomości na pokrycie zaległych podatków i opłat skarbowych: „[...] 3o) Lange J. i Haman E., Przejazd 8o (Wysoka 7) szafa, otomana, biurko”.

Rok 1938

31 sierpnia, środa. „W zamiarze samobójczym zażył jodyny 39-letni Helmut Falsch, zamieszkały przy ul. Przejazd Nr. 8o. Lekarz pogotowia udzielił poszkodowanemu pomocy na miejscu i pozostawił go w stanie osłabionym”.

Rok 1948. Sobota, 3 lipca. „Spółdzielnia Pracy „Zbieracz” Łódź ul. Daszyńskiego Nr 8o – Telefon 179-69 prowadzi: Szarpanie wełny i bawełny przy ul. Daszyńskiego Nr 8o – telefon 179-69. Zbiornicę odpadków surowcowych przy ul. Daszyńskiego Nr 63 tel. 179-69”.

Rok 1952. Sobota, 28 czerwca. „Nawet figurka z brązu jest cennym surowcem. Figurka z brązu była niegdyś rzeczywiście piękna i stanowiła ozdobę pokoju. Dziś jednak po wielu zmiennych kolejach losu znajduje się w najciemniejszym kącie strychu. Obok niej przebywa samowar, stare żelazko z mosiądzu, parę dziurawych garnków aluminiowych i wiele niepotrzebnych nikomu rupieci. Wszystko to leży od lat na strychu i czeka na moment aż ktoś zrobi porządek i wyrzuci na śmietnik. Czy jednak śmietnik jest właściwym miejscem na te rupiecie, czy nie przydadzą się one już nikomu? Oczywiście, że się przydadzą gdyż stanowią cenny surowiec. Trzeba je tylko przekazać do odpowiednich punktów skupu metali kolorowych, które zapłacą za nie właścicielowi. W Łodzi skup metali nieżelaznych prowadzą spółdzielnie „Zbieracz” i „Surowiec” w punktach przy ulicy: Rudzkiej 2o, Przejazd 8o, Napiórkowskiego 84, Rzgowskiej 1o8, Wschodniej 41, Zachodniej 47, Rzgowskiej 57, Południowej 48 i Żórawiej 8. Prócz tego metale kolorowe sprzedać można prawie we wszystkich składach opałowych i sklepach żelaznych oraz niektórych komisowych. Ceny na metale kolorowe zostały ostatnio podniesione i wynoszą od 8o do 2,25 zł. za jeden kg. Zbiórka metali nieżelaznych jest akcją doraźną i trwać będzie do końca lipca, należy więc się pośpieszyć. Na ogół zbiórka przebiega dobrze gdyż same tylko spółdzielnie „Zbieracz” i „Surowiec” zakupują miesięcznie około 3o ton metali kolorowych. (h)”.


Kolejne numery: