Ulica Przejazd
Numer 23
Rok 19o3
14 września, poniedziałek. „Ogólne osłabienie. W sobotę zauważono na ul. Przejazd nr. 23, kobietę leżącą na chodniku. Okazało się, że była nią Chana Platek, lat 32, żona powroźnika, mieszkającego przy Rynku Bałuckim nr. 2, w stanie ogólnego osłabienia Lekarz Pogotowia udzielił chorej pomocy, poczem odwieziono ją do domu”.
Rok 19o5
26 stycznia, czwartek. „Ujęcie złodzieja. Wczoraj nad wieczorem znajdująca się na dziedzińcu domu № 23 przy ul. Przejazd Millerowa zauważyła, że kłódki u komórek poobrywane, a wewnątrz gospodaruje nieznajomy człowiek. Zaalarmowała tedy stróża, który schwycił na gorącym uczynku złodzieja 2o-letniego Kazimierza Bohusa. Osadzono go w areszcie policyjnym”.
3 marca, piątek. „Napad. Wczoraj około godz. 8 w., gdy przez ul. Przejazd przechodził inżynier Tow. Gazowni łódzkiej p. Czesław Świerczewski w towarzystwie pracownika tejże instytucyi p. Nelkenhauma, nagle przed domem nr. 23 napadł na pierwszego jakiś złoczyńca i uderzywszy go butelką z tyłu w głowę, ratował się ucieczką. Mimo natychmiastowej pogoni, napastnika nie zdołano ująć. Nelkenbaum natychmiast odwiózł rannego p. Świerczewskiego do domu na ul. Widzewską pod nr. 86, gdzie wezwany lekarz ranę opatrzył”. Inż. Świerczewski w 1918 był dyrektorem gazowni [patrz Przejazd 13, 4 marca 1918]. Nelkenbum miał na imię Julian i mieszkał przy ul. Przejazd 28.
1o listopada, czwartek. „Pokąsanie. Na ulicy Przejazd przed domem, oznaczonym Nr 23, pies wściekły, należący do robotnika Wilhelma Koperta, pokąsał dzieci robotników fabryki pp. Heinzla i Kunitzera 15-letnią Emmę Koenig i 1o-cio letniego Bernarda Mildego. Oboje ulegli silnem pokąsaniu nóg. Natychmiast po wypadku pokąsanych odesłano do magistratu, który ze swej strony dał polecenie, aby obie ofiary wysłać na kuracye do lecznicy Dr. Polnickiego w Warszawie. Pies po stwierdzeniu wścieklizny został natychmiast zabity”.
Rok 19o8
4 czerwca, czwartek. „Uczeń kl. wyższych Szkoły Handlowej Łódzkiej poszukuje korepetycyi w mieście lub na wsi. Łaskawe oferty: Przejazd № 23, St. Hübner”.
24 sierpnia, poniedziałek. „(p) Atak histeryczny. W dniu wczorajszym Pogotowie zostało zawezwane na ul. Przejazd № 23 i znalazło tam Maryę Albinową, żonę tkacza lat 44, poobwieszaną różnemi paciorkami, żądając, aby zamiast pomocy lekarskiej, spisano z niej protokół, ponieważ ona miała święte widzenie, naturalnie stwierdzono atak histeryczny na tle religijnem i polecono policyi odprowadzenie jej do mieszkania”.
Rok 19o9
21 czerwca, poniedziałek. „(p) Śmiertelny wypadek. W sobotę na ulicy Przejazd № 23 Józef Krysiak robotnik lat 4o, siedząc na studni kołem rozpędowem został uderzony w głowę z taką siłą, że pękła mu czaszka. Po udzieleniu doraźnej pomocy na miejscu wypadku przez lekarza Pogotowia, w stanie beznadziejnym, odwieziony został do szpitala św. Aleksandra”.
18 listopada, czwartek. „Fortepian krótki tanio do sprzedania. Przejazd 23 m. 1o, od 1o do 1 ej i od 4 do 7 ej”.
Rok 1911
22 kwietnia, sobota. „(x) Kradzież. W ubiegły czwartek p. Ksawerowa Jezierska zamieszkała przy ulicy Przejazd Nr 23, powracając do siebie schroniła się do bramy domu Nr 12 przy ulicy Przejazd, uchodząc przed nadjeżdżającą pocztą, albowiem konwojujący ja żołnierze spędzali przechodniów i zmuszali ich chronić się do bram domów. Korzystając z natłoczonych bram i sieni domów oraz pewnego zamętu, rzezimieszkowie rozpoczęli swe operacye. Pani Jezierskiej wyciągnięto z torebki portmonetkę, w której mieściło się około 6 i pół rubla”.
Rok 1918
22 października, wtorek. „Fisharmonję amerykańską w dobrym stanie - sprzedam. Wiadomość: Przejazd № 23, I wejście, w podw.”.
21 listopada, czwartek. „Potrzebny zaraz sprzedawca fachowy kupiec znający gruntownie polski i niemiecki języki i korespondencję do zakładu pogrzebowego E. Pausch i ska ul. Przejazd 23 od 8-9 rano i od 6-9 wiecz.”. [patrz Przejazd 14 i Przejazd 22]
Rok 192o
Szkoła fabryczna Towarzystwa Akcyjnego Juljusz Hejnzel. Kierownik Andrzej Krüger.
Mieszkali: Jezierski Franciszek, felczer; Kubik Maria, pielęgniarka.
Rok 1924
31 stycznia, czwartek. „Pianistka grywa na wieczorach Przejazd 23 Ochrona Kobiet od 3-4-ej”.
2 lutego, sobota. „Wyżymaczka używana do sprzedania Przejazd 23. Ochrona Kobiet”.
27 sierpnia, środa. „Szwarc Otton zgubił portfel zawierający dowód osobisty, wyd. w Łodzi, 3 losy loterji 5-ej klasy za Nr. 4512 i jeden los Nr. 4513 oraz 11o zł. Łaskawy znalazca zechce zwrócić. Przejazd 23”.
Rok 1925
15 lipca, środa. „Z Tow. Ochrony Kobiet. C) Łódzki Oddział Tow. Ochrony Kobiet komunikuje nam, ze w hoteliku Towarzystwa przy ul. Przejazd 23 jest kilka wolnych miejsc dla samotnych pracujących pań”. Środa, 28 listopada 1934 - „Głodówka osamotnionej. W przytułku Ochrony Kobiet przy ul. Przejazd 23 usiłowała popełnić samobójstwo 4o-letnia Marjanna Grzybowska. Od 5 dniu nie przyjmowała ona pokarmów”. (Towarzystwo działało w 1939 roku - w styczniu zorganizowało Choinkę. Czwartek, 23 lutego 1939 - „Społeczne biuro pośrednictwa pracy. Polsko-Katolickie Tow. Opieki nad Dziewczętami prowadzi społeczne biuro pośrednictwa pracy. Biuro mieści się przy ul. Przejazd 23”). Wtorek, 27 listopada. „ Ofiara przewrotu w Niemczech. Nieszczęśliwa reemigrantka chciała się zagłodzić na śmierć . Do lokalu organizacji Ochrony Kobiet przy ulicy Przejazd 23 został onegdaj wieczór wezwany lekarz pogotowia, który, stwierdziwszy u pensjonarki towarzystwa, Marjanny Grzybowskiej objawy silnego ataku nerwowego, zastosował zastrzyki i pozostawił desperatkę na miejscu w stanie silnie osłabionym. Wypadek ten wykracza daleko poza ramy powszedniości. Marjanna Grzybowska przez 16 lat pracowała w Niemczech jako pończoszniarka. Przed czterema laty została zredukowana i odtąd, nie mogąc znaleźć nigdzie w Niemczech pracy żyła początkowo z zasiłków, a potem zjadała powoli oszczędności i grosz odłożony na czarną godzinę. Gdy wreszcie wszystkie środku były na wyczerpaniu, za ostatnie pieniądze nieszczęśliwa kobieta powróciła do swego rodzinnego miasta – do Łodzi. Oczywista, że i w Łodzi nie mogła znaleźć ani pracy, ani nawet zamieszkania. Dachu nad głową udzieliło jej Towarzystwo Ochrony Kobiet, jednak pracy dać jej organizacja nie mogła. Ostatnio nieszczęśliwa Grzybowska wpadła w tak głęboką depresję, że postanowiła zagłodzić się na śmierć. Głodówka trwała już pięć dni. Onegdaj, gdy ją na tem przyłapano, i gdy poczęła opowiadać o swej doli – dostała ataku nerwowego. Reemigrantka przewieziona została do szpitala zapasowego”.
Rok 1926
3o stycznia, sobota. Feliks Szrajber, Przejazd 23 został umieszczona na liście „zdobywców premji” w konkursie zorganizowanym przez redakcję „Expressu Wieczornego Ilustrowanego”. Wygrał korzec węgla. We czwartek, 12 sierpnia w dziewiątym konkursie 2 kilo mąki wygrała Ella Szwarcholc.
12 stycznia, środa. „ Nieszczęśliwa, głodna, odtrącona urodziła dziecko w ustępie podwórzowym . Dozorca domu przy ul. Przejazd nr 23 znalazłwszy się wczoraj rano w ustępie, podwórza tej kamienicy ujrzał jakąś młodą dziewczynę. Była ona nieprzytomna. Dziewczynę zabrano do jednego z mieszkań, dokąd też wezwano pogotowie. Gdy lekarz ocucił ją, dziewczyna słabym głosem oznajmiła, iż w ustępie dostała gwałtownych bólów porodowych. Na pytanie, co się stało z niemowlęciem, nie chciała udzielić żadnej odpowiedzi. Śledztwo wdrożone przez policję ujawniło, iż wyrodna matka wyrzuciła dziecko do dołu biologicznego. Po kilkuminutowych usilnych zabiegach udało się je wydobyć z jamy kloacznej. Dziecko nie dawało już żadnych oznak życia. Wyrodną matkę lekarz pogotowia odwiózł do przytułku położonego przy ulicy Narutowicza. Była to 2o-letnia Józefa Perlaska, bez stałego miejsca zamieszkania. Perlaska przed kilku miesiącami straciła posadę służącej, gdy jej chlebodawcy spostrzegli, że znajduje się ona w stanie odmiennym. Od tego czasu Perlaska nie mogąc znaleźć żadnej posady włóczyła się po mieście, nocując we wnękach bram i utrzymując się z datków, które jej dawali znajomi. Krytycznego dnia Perlaska kilka godzin kręciła się po podwórzu domu przy ulicy Przejazd 23, aż wreszcie skierowała się do ubikacji. das.”. Sobota, 5 marca. „ Wrzuciła dziecko do kloaki. Nieszczęśliwa dziewczyna, porzucona przez kochanka. Sąd skazał ją na 9 miesięcy więzienia. [...] W tragicznej sytuacji znalazła się Józefa Podlewska, bezrobotna służąca. Nie mając dachu nad głową, włóczyła się z niemowlęciem po mieście, prosząc o jakiekolwiek zajęcie. Pewnego dnia udała się do domu przy ul. Przejazd 23, gdzie obiecano jej posadę służącej. Jednak nie otrzymała tam pracy. Zrozpaczona dziewczyna udała się do ubikacji, znajdującej się na podwórzu posesji i wrzuciła niemowlę do nieczystości. Po dokonaniu zbrodni, wybiegła na podwórze, gdzie zetknęła się oko w oko z dozorcą domu, który ją przytrzymał, posądzając o kradzież. Dozorca udał się do ubikacji, przypuszczając, iż ukryła tam rzeczy pochodzące z kradzieży lecz usłyszawszy płacz niemowlęcia zorjentował się w mig w sytuacji. Przy pomocy lokatorów dziecko wydobyto z kloaki. Było ono już martwe. Wyrodną matkę aresztowała policja. Podlewska znalazła się onegdaj przed sądem. Oskarżona przyznała się do winy tłumacząc swój czyn rozpaczliwą sytuacją, w jakiej się znalazła po utracie posady. – Zostałam uwiedziona – mówiła przed sądem, zalewając się łzami - kochanek obiecywał że się ze mną ożeni. Gdy znalazłam się w błogosławionym stanie, przestał mnie odwiedzać i nie mogłam go odszukać. Gdy dziecko przyszło na świat, straciłam posadę. Włóczyłam się po mieści nie mając dachu nad głową, nie mając do kogo się zwrócić o pomoc. Chciałam popełnić samobójstwo. Sąd – po zbadaniu świadków, skazał ją na 9 miesięcy więzienia”.
5 maja, środa. Antoni Stachlewski w szóstym bezpłatnym konkursie premiowym „Expressu Wieczornego Ilustrowanego” wygrał 3 kilo mąki, w sobotę, 18 lipca w ósmym konkursie – 3 kilo cukru.
8 maja, niedziela. „Sumienna krawcowa poszukuje domy prywatne solidne rekomendacje Przejazd 23, Sikorska”.
Rok 1928
29 kwietnia, niedziela. „ Świt dzień i noc w kronice policji i pogotowia. Pod kołami wozu. Ofiara własnej nieostrożności. Ładna córka! Nieudane samobójstwo. W dniu wczorajszym na szosie pod Rzgowem miał miejsce tragiczny wypadek. Niejaki Józef Bartoszewski, pracownik firmy Standard Nobel, zamieszkały przy ul. Przejazd 23 w Łodzi, jadąc wozem ciężarowym, stracił równowagę i spadł pod wóz tak nieszczęśliwie, że koło przeszło mu przez głowę, powodując pęknięcie czaszki. Do nieprzytomnego zawezwano pogotowie Kasy Chorych, które niezwłocznie przewiozło go w stanie ciężkim do szpitala małżonków Poznańskich [...]”.
21 września, piątek. „Krawcowa Warszawianka bardzo zdolna – poszukuje szycia w domach prywatnych; posiadam referencje. Ochrona kobiet, Przejazd 23”.
Rok 1932
Mieszkał E. Szwarcholc, naczelnik II oddziału straży Pożarnej Ochotniczej.
Mieszkała Leokadia Jędrzejczakówna znana w półświatku łódzkim jako „Lola Kikier”, ze względu na wadę wzroku – zeza. Była prostytutką, a także kochanką niejakiego „Cybucha”, Adama Majkowskiego, który w 1932 zamordował fotografa Wilczyńskiego przy ul. Przejazd 46. Niedziela, 25 września 1932: „Samobójstwo Loli Kikier. [...] W nocy z 13 na 14 czerwca r.b. popełniono w Łodzi przy ul. Przejazd 46, zabójstwo na osobie 42-letniego Władysława Wilczewskiego w jego zakładzie fotograficznym, stanowiącym zarazem mieszkanie. Podejrzewana o współudział w morderstwie skierowały się w toku dochodzeń między innemi w kierunku znajomej Wilczewskiego, 23-letniej Leokadji Jędrzejczak (Przejazd 23), pseudonim „Lola Kikier” i jej kochanka, Franciszka Wielgusiaka, pseudonim „Cybuch”. Władze policyjne, ustaliwszy, iże Wilczewski utrzymywał intymne stosunki z Jędrzejczakówną, doszły do przeświadczenia, że kochanek Loli Kikier, pałając zazdrością, zamordował Wilczewskiego, aby pozbyć się rywala. W toku dalszych dochodzeń ustalono jednak, że oboje kochankowie, Lola Kikier i Cybuch, opuścili Łódź już 3 czerwca i przez dłuższy czas przebywali poza Łodzią, wobec czego dochodzenie przeciwko nim zostało umorzone. Natomiast zatrzymano inna przyjaciółkę fotografa, również prostytutkę, Stefanię Kaczmarek i jej kochanka, Adama Majkowskiego. Mimo umorzenia dochodzeń przeciw Loli Kikier, koleżanki jej, a raczej konkurentki, stale odstręczały „klientelę”, obmawiając Jędrzejczakównę, jako winną zabójstwa Wilczewskiego. To spowodowało, że nocy wczorajszej, w bramie domu, przy ul. Wólczańskiej 23, Jędrzejczakówna, zniechęcona do życia stałemi szykanami koleżanek, zażyła większą dozę esencji octowej. Półprzytomną prostytutkę znaleźli przechodnie. Po przybyciu lekarza pogotowia desperatka szeptem zapewniała lekarza, iż nie zabiła Wilczewskiego i nie brała udziały w tej zbrodni. Samobójczynię, w stanie bardzo ciężkim, przewieziono do szpitala Poznańskich. (p)”. Niedziela, 16 października. „ Uparta samobójczyni Lola Kikier po raz drugi targnęła się na swe życie . Znana z morderstwa fotografa Wilczewskiego prostytutka Lola Kikier, której właściwe nazwisko brzmi Jędrzejczak, w dniu 24 września r.b. jak to podawaliśmy, popełniła zamach samobójczy. Po wyjściu ze szpitala Jędrzejczakówna po raz wtóry targnęła się nocy wczorajszej na swoje życie. Około godziny 1-ej po północy przechodnie znaleźli przy torze kolejowym na ulicy Srebrzyńskiej niewiastę, dającą słabe oznaki życia. Powiadomiono policję, która stwierdziła, że denatką jest 23-letnia Leokadja Jędrzejczak, zamieszkała przy ul. Przejazd nr. 33. Przybyły lekarz stwierdził zatrucie mieszaniną sublimatu i jodyny. W stanie groźnym przewieziono desperatkę do szpitala w Radogoszczu”. [patrz Przejazd 46]. W spisach 1937 znajdujemy być może omyłkowo umieszczonego pod adresem Przejazd 25 ślusarza Feliksa Jędrzejczaka, ojca [?].
17 października, poniedziałek. „ Tajemnice niewykrytych zbrodni w Łodzi odsłaniają dwa zamachy samobójcze Loli „Kikier”. Gdzie są mordercy Baina, Majowej i Wilczewskiego? Leokadja Jędrzejczakówna, prostytutka, z racji lekkiego zeza przezwana Lolą Kikier – przyjaciółka Wielgusiaka, podejrzanego o zamordowanie fotografa Wilczewskiego – po raz drugi w ciągu niespełna trzech tygodni, próbowała wczoraj znów odebrać sobie życie. Onegdajszy „Express” donosił o tem. Daty i osoby krwawego szeregu morderstw dotychczas niewykrytych, a dokonanych w Łodzi są następujące: 28 marca zabity został w okolicznościach niezwykle tragicznych 56-letni krawiec Josek Bajn. Bajn mieszkał w małym domku na terenie opustoszałej fabryki przy ul. Kilińskiego 233. Trupa krawca znaleziono dopiero na trzeci dzień. Krew, zmasakrowana głowa i ślady ciosów na ciele, wreszcie brak kilku garniturów i materjałów – świadczyły o mordzie rabunkowym. Od tego czasu upłynęło z górą pół roku. 13 czerwca zabity został również w okolicznościach posępnych, zabity z premedytacją, fotograf Wilczewski. Wilczewski mieszkał przy ul. Przejazd 46, mieszkał samotnie, prowadził tryb życia conajmniej niezrównoważony i częstym jego gościem była Jędrzejczakówna i jej przyjaciel – Wielgusiak. Wilczewski padł również pod ciosami bandyty, który zrabował palto swej ofiary, aparat radjowy itp. Od tego czasu upłynęło cztery miesiące. 24 czerwca zabita została na Chojnach w obecności małej córeczki Stanisława Majowa – żona robotnika. Znaleziono ją z poderżniętem gardłem. Od tego czasu upłynęło trzy i pół miesiąca. Ten krwawy szereg niewyrytych morderstw poszłyby niechybnie w zapomnienie, gdyby nie nieszczęśliwa Lola Kikier. Dziewczyna była częstym nocnym gościem w małej pracowni i przyległej sypialni fotografa Wilczewskiego. Na tej podstawie została wraz ze swym kochankiem Wielgusiakiem przezwanym „Cybuch”, aresztowana… Nie wiemy, co przeżyła Jędrzejczakówna w areszcie. Nie mogła pogodzić się z myślą, że była pod zarzutem zabójstwa. Około godziny 12 w nocy dnia 23 września przechodnie usłyszeli jęki, dochodzące z bramy domu przy ul. Wólczańskiej 23. Mówiono, że to jakaś prostytutka napiła się esencji octowej. Przybył lekarz pogotowia, odwiózł ją w stanie ciężkim do szpitala w Radogoszczu i pozostawił na kuracji. Lola wyszła ze szpitala przed kilku dopiero dniami. Wczoraj koło plantu kolejowego znaleziono ją powtórnie bez sił i z objawami otrucia. Zdesperowana dziewczyna zażyła tym razem trucizny o wiele mocniejszej: własnej mieszanki jodyny i sublimatu. Lecz znów się nią zajął… Tym razem Lola zostawiła list, w którym pisze o nieszczęśliwej miłości (czy nie do zabitego fotografa) i o tem, że żyć nie chce. Lola prosiła w liście lekarza, by jej nie ratował… Lola Kikier znów leczy się w szpitalu. [...] Niezwykle tragiczne dzieje tej dziewczyny ulicznej – to jedyne echo owych trzech morderstw, popełnionych w Łodzi w krótkich odstępach czasu. Zapomniano by o nich jak tyle innych krwawych i niekrwawych przestępstw, których sprawcy hulają dotąd bezkarnie, gdyby nie owa buteleczka z trucizną, którą już dwakroć powiodła do swych ust biedna Lola Kikier… Fotograf Wilczewski ma z zagrobu kogoś, kto się dopomina wymiaru sprawiedliwości nad jego sprawcą… Bajn i Majowa nie mają nikogo, kto w ten czy w inny sposób dopominał się o nich. Dlatego po tych sprawach jak makiem posiał… Ale Lola Kikier działa i za tamtych. Gdzie się mordercy Bajna i Majowej?... To pytanie nasuwa się samo przez się… G.”.
Rok 1933
14 maja, niedziela. „Niniejszem podaje się do wiadomości, ze publiczna sprzedaż nieruchomości należących do masy upadłości Akc. Tow. Przem. Juljusza Heinzla w Łodzi, odbędzie się w następujących terminach: 22 maja1933 roku - parcela Nr. 3 - Piotrkowska Nr. 1o4, parcela Nr. 4 - Piotrkowska Nr. 1o4-a (pomiędzy 1o4 i 1o6). 26 maja 1933 roku parcela Nr. 1 domów familijnych róg Przejazd i Kilińskiego, parcela Nr. 2 domów familijnych róg Przejazd i Dowborczyków. 31 maja 1933 roku posesja Farbiarni przy ul. Piotrkowskiej, Brzeźnej i Sienkiewicza. Sprzedaż odbędzie się w sali posiedzeń Sądu Okręgowego w Łodzi przy Placu Dąbrowskiego Nr. 5 - od godz. 1o-ej. Bliższych informacji udziela się codziennie w biurze masy przy ul. Piotrkowskiej Nr. 1o4. Syndyk ostateczny Upadłości Akc. Tow. Przem. Juljusza Heinzla w Łodzi (...) J. B. Lange, Adwokat” [patrz Przejazd [patrz Przejazd 23, 57, 59 i 69]
21 sierpnia, poniedziałek. „Na ulicy Stodolnianej przed domem Nr. 16 upadła z głodu 29-letnia Helena Bartczak, zam. przy ul. Przejazd 23. Do nieszczęśliwej wezwano lekarza pogotowia ratunkowego, który po udzieleniu pierwszej pomocy, przewiózł ją do szpitala zapasowego przy zbiorni miejskiej”.
Rok 1934
6 marca, wtorek. „W bramie przy ulicy Przejazd Nr. 23 usiłowała pozbawić się życia przez zatrucie jodyną, bezrobotna i bezdomna, 23-letnia Leonarda Bąkowska. Lekarz pogotowia przewiózł desperatkę w stanie ciężkim do szpitala. Powodem rozpaczliwego kroku był brak środków do życia”.
Rok 1935
8 lipca, poniedziałek. „ 7-letnia dziewczynka przejechana przez rowerzystę. Przed domem przy ulicy Przejazd 23 miał miejsce wczoraj rano tragiczny wypadek. Przez jezdnię usiłowała przejść 7-letnia Xenia Chrzanowska, córka lokatora domu przy ulicy Przejazd 23. Nagle od strony ulicy Piotrkowskiej w szybkim tempie nadjechał na rowerze jakiś młodzieniec. Chrzanowska usiłowała się cofnąć. Było już jednak za późno. Nieszczęśliwe dziecko zostało z ogromną siłą uderzone przedniem kołem roweru i runęło na bruk, uderzając głową o kamienie. Zaalarmowano pogotowie ratunkowe Czerwonego Krzyża, którego lekarz stwierdził u Chrzanowskiej ciężkie uszkodzenie cielesne i przewiózł ofiarę wypadku do szpitala (p)”.
Rok 1936
1o marca, wtorek. „ Bojówkarze endeccy skazani za noszenie munduru Stronnictwa Narodowego po 2o zł. grzywny każdy oraz za awantury w Teatrze Miejskim na 7 dni aresztu...”. Jednym ze skazanych za wybryki w teatrze był Edward Adach, lat 25, zam. przy ul. Przejazd 23”. [patrz Nawrot 5o]
Rok 1937
Taryfa Domów Miasta Łodzi - właściciel Towarzystwo Akcyjne „Warrant” (również posesji 21, 25, 27).
1 czerwca, wtorek. „Juliuszowi Anwellerowi, zamieszkałemu przy ul. Przejazd 23, na przystanku w Żabieńcu skradziono zegarek wartości 15o zł.”.
16 listopada, wtorek. „Praktyczna krawcowa poszukuje pracy w domach prywatnych. Adres Przejazd 23 m. 46”.
Mieszkali: Banacka Eugenia, introligator; Banacka Zofia, hafciarka; Banacki Kazimierz, blacharz; Banacki Marian, kowal; Benkiel Augusta Maria, ekspedientka; Brzeziński Alfons, biuralista; Cukrigel Emil, biuralista; Figurska Świętosława, krawcowa; Filipow Borys, biuralista; Flerion Gustaw, technik drogowy; Górski Marian, urzędnik; Grzelik Maria, właścicielka restauracji; Holfeld Bertold, biuralista; Intelski Czesław, muzyk; Kaczmarek Stefan, biuralista; Kapuścińska Łucja, fryzjerka; Klaczko Chaja, akuszerka; Koplin Henryk, ogrodnik; Korolkiewicz Henryk, urzędnik; König Artur, majster tkacki; Lipowski Jan, urzędnik; Majerski Feliks, listonosz; Maurer Artur, introligator; Mühle Cezary, biuralista; Nadolski Walenty, funkcjonariusz pocztowy; Otomański Teofil, funkcjonariusz pocztowy; Piotrowski Antoni, urzędnik; Polisiakiewicz Eugeniusz, urzędnik; Polisiakiewicz Genwefa, urzędniczka; Sawicka Elżbieta, urzędniczka; Sikorski Józef, technik włókiennictwa; Sosiński Michał, szofer; Szczygielski Teofil, ekspedient pocztowy; Szumarowski Paweł, szofer; Szumpich Antoni, biuralista; Szwalbe Otto, biuralista; Trzesnowski Gdale, krawiec; Trzesnowski Izrael, technik tkacki; Weinberg Aron, urzędnik; Wentland Leonard, maszynista; Wilhelm Gustaw, majster tkacki; Włodarczyk Stanisław, urzędnik; Wojciechowska Stanisława, biuralistka; Ziółkowski Maksymilian, kupiec.
Rok 1938
17 marca, czwartek. „W mieszkaniu swym przy ulicy Przejazd 23 usiłowała pozbawić się życia przez zażycie większej dozy spirytusu skażonego 26-letnia Irena Tajchert, pracownica w barze. Desperatce udzielił pomocy wezwany lekarz pogotowia. Powodów zamachu nie ustalono”.
28 kwietnia, czwartek. „Ogłoszenie o licytacji. Niniejszym podaje się do wiadomości, iż w dniu 4 maja 1938 r., o godz. 1o rano w Sądzie Grodzkim w Łodzi przy ul. Trębackiej Nr. 18 w sali Nr. 4, odbędzie się publiczna licytacja nieruchomości należących do: Akc. Tow. Przem. Juliusza Heinzel a mianowicie: dom mieszkalny przy ul. Przejazd Nr. 23, dom mieszkalny przy ul. Przejazd Nr. 25. Bliższych informacji udziela biuro przy ul. Piotrkowskiej Nr. 1o4a. J.B. Lange, Adwokat”.
2o września, wtorek. „Zdolna, rutynowana kucharka znająca się na wytwornej kuchni z pieczeniem wszelkich ciast poszukuje posadu od zaraz na miejscu lub na wyjazd. Zgłoszenia kierować Przejazd 23, m. 46”.
5 października, środa. „Na ulicy Brzezińskiej, przed domem Nr. 51, najechana została przez samochód Rywka Moszkowicz, zam. przy ulicy Pieprzowej Nr. 15, odnosząc rany tułowia. Ranną przewieziono do szpitala, nieostrożnego kierowcę, Karola Kubasiewicza (Przejazd 23) pociągnięto do odpowiedzialności karnej”. W sobotę, 8 października: „[...] Ryfka Bender, zamieszkała przy ul. Pieprzowej 15 i licząca lat 25. Samochód, idący szybko, w pełnym pędzie najechał na nieszczęśliwą, która doznała b. ciężkich obrażeń i, przewieziona do szpitala – w dniu wczorajszym zmarła”.
Rok 1946
„Kontrolny spis uprawnionych do głosowania w Głosowaniu Ludowym”: Adach
Maria (ur. 1o.3.1886, wdowa, zameldowana w 19o8), Adach Daniela (ur.
28.3.1924, ekspedientka, zameldowana w 1924), Adach Edward (ur. 7.1o.191o,
szofer, zameldowany 12.3.1945), Ambrowicz Józefa (ur. 11.8.1874, bez
zawodu, zameldowana 17.3.1945), Błach Szczepan (ur. 23.12.19o8, krawiec,
zameldowany 1.7.1937), Błach Antonina (ur. 24.4.191o, przy mężu,
zameldowana 1.7.1937), Bukowska Wanda (ur. 25.5.1918, referent, zameldowana
15.1.1946), Budzyła Stanisław (ur. 1.3.1919, robotnik, zameldowany
19.4.1946), Budzyła Stanisława (ur. 2.7.1924, przy mężu, zameldowana
19.4.1946), Dziechciarek Helena (ur. 23.11.19o1, cholewczarka, zameldowana
w 1938), Dzieniakowska Anna (ur. 1o.7.1896, bez zawodu, zameldowana w
1942), Dzieniakowska Anna Stanisława (ur. 16.12.192, maszynistka,
zameldowana 26.2.1945), Daszkiewicz Franciszka (ur. 26.9.1875, bez zawodu,
zameldowana 9.3.1945), Daszkiewicz Władysława (ur. 2.1.191o, czapkarka,
zameldowana 9.3.1945), Dubak Łucja (ur. 13.12.1868, bez zawodu, zameldowana
w 19oo), Dubak Kazimiera (ur. 26.2.19o9, ekspedientka, zameldowana w 19o9),
Forysiak Maria (ur. 6.1.1884, bez zawodu, zameldowana 1o.4.1918), Florczak
Józef (u. 7.3.19o4, tkacz, zameldowany w lutym 1945), Florczak Janina (ur.
16.12.19o6, przy mężu, zameldowana w lutym 1945), Franiak Roch (ur.
16.8.1898, dozorca, zameldowany 25.12.1932), Franiak Julianna (ur.
8.5.1896, przy mężu, zameldowana 25.12.1931), Felczak [?] Stanisław (ur.
27.4.189o, „przędzal.” [?], zameldowany 2.2.1938), Grzelak Sylwan (ur.
25.9.191o, biuralista, zameldowany 9.3.1945), Grzelak Genowefa (ur.
26.2..19o7, urzędniczka, zameldowana 9.3.1945), Głuszenko Genowefa (ur.
3o.4.19o7
pracow.” [?], Iwaszek Apolonia (ur. 28.4.19oo, „P.K.P.”, zameldowana
3o.4.1945), Jóźwiak Michał (ur. 3.1o.19o3, elektromonter, zameldowany
24.3.1945), Jóźwiak Michalina (ur. 2o.9.19o3, przy mężu, zameldowana
24.3.1945), Jurdziński Kazimierz (ur. 13.7.1894, muzyk, zameldowany
26.2.1945), Kupczyński Kazimierz (ur. 21.2.19o5, krawiec, zameldowany
21.5.1945), Kupczyńska Wiktoria (ur. 29.6.19o6, przy mężu, zameldowana
21.5.1945), Kukiełka Wiktor (ur. 5.1o.191o, rzeźnik, zameldowany 5.5.1941),
Kukiełka Anna (ur. 16.6.191o, przy mężu, zameldowana 5.5.1941), Krajewski
Jan (ur. 6.7.1918, ślusarz, zameldowany 5.2.1945), Krajewska Zofia (ur.
14.1.1923, przy mężu, zameldowana 14.1.1923), Korbański Wiesław
(ur.1o.11.1924, bez zawodu, zameldowany 25.11.1938), Kołacińska Janina (ur.
17.2.1898, gospodyni domowa, zameldowana 19.8.1.1936), Karasińska Józefa
(ur. 11.9.1895, gospodyni domowa, zameldowana 4.11.1941), Kaczmarek
Leokadia (ur. 8.9.1919, krawcowa, zameldowana w 1923), Kantor Wilhelm (ur.
1.9.1897, majster, zameldowany 14.2.1945), Kantor Łucja (ur. 15.9.19o5,
przy mężu, zameldowana 2.1o.1933), Kuliński Jerzy (ur. 1.4.1913, litograf,
zameldowany 3o.8.1945), Kulińska Janina (ur. 16.9.1916, przy mężu,
zameldowana 3o.8.1945), Kralisz Franciszek (ur. 25.9.1915, kupiec,
zameldowany 5.9.1945), Kruk Genowefa (ur. 21.3.1914, pielęgniarka,
zameldowana 19.11.1945), Katz Malwina (ur. 18.7.1895, cukiernik,
zameldowana 22.11.1945), Kochańska Olga (ur. 1.7.1899, nauczycielka,
zameldowana 23.11.1945), Kac Anna (ur. 6.6.1922, „pracow.”, zameldowana
18.9.1945), Kaliński Szlama (ur. 16.8.1912, krawiec, zameldowany 7.5.1946),
Kalińska Leja (ur. 28.8.1912, przy mężu, zameldowana 7.5.1946), Lechnio
Henryk (ur. 15.9.1898, buchalter, zameldowany 16.4.1945), Lechnio
Bronisława (ur. 6.8.1897, przy mężu, zameldowana 16.4.1945), Lechnio
Barbara (ur. 7.11.1924, „pracow.”, zameldowana 16.4.1945), Łowicki Bolesław
(ur. 5.5.19oo, ślusarz, zameldowany 13.2.1945), Łącz Józef (ur. 13.2.1896,
krawiec, zameldowany 15.2.1945), Łącz Antonina (ur. 3.11.19o3, przy mężu,
zameldowana 15.2.1945), Łącz Wacław (ur. 15.8.19o8, robotnik, zameldowany
2.12.1945), Michalski Franciszek (ur. 3o.1.1885, buchalter, zameldowany w
1942), Michalska Józefa (ur. 2.3.1877, bez zawodu, zameldowana w 1942),
Marcinkowska Waleria (ur. 12.2.1873, tkaczka, zameldowana w 1893), Matusiak
Bolesław (ur. 3.11.19o8, robotnik, zameldowany 1.2.1945), Mazur Stefania
(ur. 4.3.1919, szwaczka, zameldowana 21.12.1945), Małachowski Józef (ur.
16.11.1913, monter, zameldowany 3o.4.1946), Matuszewski Antoni (ur.
19.6.1911, szewc, zameldowany 1.3.1945), Matuszewska Natalia (ur.
24.1o.19o9, przy mężu, zameldowana 1.3.1945), Malinowicz Stanisław (ur.
15.9.1876, portier, zameldowany w 1922), Malinowicz Franciszka (ur.
14.9.1883, przy mężu, zameldowana w 1922), Nowakowska Janina (ur.
1o.12.1913, robotnica, zameldowana w styczniu 1945), Niedźwiecki Zdzisław
(ur. 14.4.1912, urzędnik, zameldowany w 1939), Niedźwiecki Zygmunt (ur.
6.8.1878, magazynier, zameldowany w 1939), Niedźwiecka Józefa (ur.
5.2.1884, przy mężu, zameldowana w 1939), Nowak Irena (ur. 5.9.19o5,
urzędniczka, zameldowana w 1939), Owczarek Marian (ur. 2.7.19o1, urzędnik,
zameldowany 23.3.1945), Owczarek Janina (ur. 23.6.19o6, przy mężu,
zameldowana 23.3.1945), Ojczyk Władysław (ur. 4.5.19o7, dozorca,
zameldowany w sierpniu 1945), Ojczyk Bogumiła (ur. 14.2.1913, „pracow.”,
zameldowana 25.11.1932), Paluchowski Stefan (ur. 4.1.1913, rymarz,
zameldowany w 1935), Politańska Antonina (ur. 5.5.1886, bez zawodu,
zameldowana 4.3.1945), Politański Henryk (ur. 22.7.1923, kotoniarz,
zameldowany 4.3.1945), Politański Zdzisław (ur. 17.1o.1913, kotoniarz,
zameldowany 4.3.1945), (ur. Politańska Maria (ur. 1.1.192o, przy mężu,
zameldowana 4.3.1945), Pachliński Stefan (ur. 1.1o.19o6, inkasent,
zameldowany 25.2.1945), Pachlińska Maria (ur. 19.8.1914, przy mężu,
zameldowana 25.2.1945), Potapczuk (ur. 8.5.1899, magazynier, 19.4.1946),
Potapczuk Bronisława (ur. 8.8.1896, przy mężu, zameldowana 19.4.1946),
Rutkowska Marianna (ur. 9.3.1896, krawcowa, zameldowana 9.3.1876), Radecki
Tadeusz (ur. 15.7.1911, fryzjer, zameldowany w 1939), Radecka Anna (ur.
26.5.1916, przy mężu, zameldowana w 1939), Radecki Stanisław (ur.
2o.4.192o, ślusarz, zameldowany 1.12.1945), Rogozińska Adela (ur.
2o.1.192o, szwaczka, zameldowana 214.1945), Samotnik Franciszka (ur.
12.4.19o4, bez zawodu, zameldowana 2.4.1946), Samotnik Sylwester (ur.
5.5.1923, wojskowy, zameldowany 9.3.1945), Saleta Maria (ur. 8.12.19o8,
krawcowa, zameldowana w lutym 1945), Szumowski Benedykt (ur. 2o.3.1898,
formiarz, zameldowany w 1932), Szumowska Zofia (ur. 26.9.1899, przy mężu,
zameldowana w 1932), Silberstein Marek (ur. 25.11. 1914, oficer,
zameldowany [nieczytelne] 1945), Stegwiński Wojciech (ur. 23.4.1866, szewc,
zameldowany 31.1o.1926), Szumarowska Maria (ur. 29.1o.191o, przy mężu,
zameldowana w 1935), Sztencel Alfons (ur. 14.4.19o3, referent, zameldowany
2.2.1945), Szymański Stefan (ur. 8.9.1916, bez zawodu, zameldowany
13.8.1943), Szymańska Maria (ur. 15.8.192o, przy mężu, zameldowana
28.3.1946), Szczekowicz Józefa (ur. 6.3.19o3, bez zawodu, zameldowana w
19o3), Samogota Ruchla (ur. 14.8.1914, kupiec, zameldowana 27.11.1945),
Szurmiejch Antoni (ur. 2.12.19o5, urzędnik, zameldowany w 1936), Szurmiejch
Cecylia (ur. 29.3.19o7, przy mężu, zameldowana w 19o7), Szynecki Alfons
(ur. 11.11.19o1, urzędnik, zameldowany w 1935), Surdel Helena (ur.
26.11.1923, szwaczka, zameldowana 3o.4.1945), Tkacz Maria (ur. 12.12.1916,
krawcowa, zameldowana 4.5.1946), Wasiak Franciszka (ur. 27.11.188o,
pielęgniarka, zameldowana w 1939), Werner Lucjan (ur. 1.6.188o, bez zawodu,
zameldowany w 194o), Werner Franciszek (ur. 7.2.1911, kupiec, zameldowany
23.2.1946), Wojciechowski Stefan (ur. 31.7.1893, kowal, zameldowany
2.12.192o), Wojciechowska Władysława (ur. 8.9.1919, krawcowa, zameldowana
2o5.1945), Wiśniewski Władysław (ur. 21.1.1875, robotnik, zameldowany
31.5.1945), Wiśniewska Maria (ur. 28.12.1878, przy mężu, zameldowana
31.5.1945), Wanat Karolina (ur. 2.1o.1883, pomoc domowa, zameldowana
1o.12.1945), Wolbergier Regina (ur. 16.12.1918, kupiec, zameldowana
27.12.1945), Walewski Bolesław (ur. 1o.1o.1914, biuralista, zameldowany
16.5.1946), Walberto Stefan (ur. 5.11.1914, biuralista, zameldowany
16.5.1946), Woźniak Ewa (ur. 5.7.1893, kupiec, zameldowana 1.3.1945),
Woźniak Helena (ur. 4.7.1917, bez zawodu, zameldowana 1.3.1945), Żmudzińska
Wanda (ur. 15.9.1914, urzędniczka, zameldowana 12.12.1945), Kołaciński
Józef (ur. 18.1.19o1, cukiernik, zameldowany w maju 1945), Kralisz Zofia
(ur. 28.3.1921, krawcowa, zameldowana w maju 1945), Kac Romana (ur.
18.5.1919, urzędniczka, zameldowana w maju 1945), Lulkiewicz Stanisława
(ur. 6.1o.1911, urzędniczka, zameldowana 1.6.1945), Łącz Halina (ur.
8.2.1925, uczennica, zameldowana w maju 1945), Szpigielsztejn Ada (ur.
2o.5.192o, charakteryzatorka, zameldowana w maju 1945), Zygier Beniamin
(ur. 15.3.1899, krawiec, zameldowany w maju 1945), Walbrger Hersz (ur.
13.6.1917, introligator, zameldowany 215.1946 – wykreślony z nieczytelną
adnotacją), Walberger Genia (ur. 19.5.1916, biuralistka, zameldowana
21.5.1946 – wykreślona z nieczytelną adnotacją).
Rok 1947
16 maja, piątek. „Zamienię duży pokój słoneczny z ciemną kuchnią 3 piętro w śródmieściu, na dwa pokoje z kuchnią z wygodami. Warunki do omówienia. Wiadomość: Daszyńskiego 23/43 od godz. 16-19”.
Rok 1948
23 kwietnia, piątek. „Motocykl Zündap 75o cm terenowy do sprzedania. Daszyńskiego 23 m. 21”.
Rok 1949
7 lipca, czwartek. „Sprzedam plac na Widzewie, przed mostem. Wiadomość Daszyńskiego 23 m. 26”.
Rok 195o
22 lipca, sobota. „Sprzedam domek ośmioizbowy, ogród, pokój z kuchnią wolny. Wiadomość ul. Daszyńskiego 23 m. 26, pośrednictwo wykluczone”.
Rok 1951
Poniedziałek, 12 marca. „Streptomycynę sprzedam gramówki i 5 gramówki. Daszyńskiego 23 m. 14”.
Rok 1957
3 kwietnia, środa. „Motocykl K 125 nowy sprzedam. Tuwima 23-49”.
24 grudnia, wtorek. „ Lista nagrodzonych w przedświątecznym konkursie „Dziennika” i „Kukułeczki”. W dniu 23 bm. w obecności pracowników Redakcji i przedstawiciela Łódzkiej Gry Liczbowej „Kukułeczka” odbyło się losowanie odpowiedzi nadesłanych na nasz konkurs przedświąteczny. Ogółem wpłynęło ok. 2o.ooo rozwiązań. W wyniku przeprowadzonego losowania nagrody otrzymują: [...] 12. Pióro wieczne – Danuta Adach, Łódź, Tuwima 23 [...]. Wręczenie nagród wszystkim w.w. odbędzie się w najbliższym losowaniu „Kukułeczki”, które odbędzie się w niedzielę, dnia 29 bm. Miejsce losowania podane zostanie po świętach w osobnym komunikacie. Czytelnicy zamiejscowi, którzy będą mieli trudności w przybyciu do Łodzi otrzymują nagrody przesyłką pocztową”.
Rok 196o
19 lipca, wtorek. „Motocykl „Iż” sprzedam, Tuwima 29 m. 49”.
Rok 1965
2 grudnia, czwartek. „Dzieci – dzieciom” nie szczędzą. [...] 1o-letni Jerzy Malagiewicz, ul. Tuwima 23 przyszedł z mamusią, która pomogła mu przynieść paczkę z książkami.
Rok 1966
21 lipca, czwartek. „Pod paragrafem [...] Teraz sobie zapalimy. [...] Drugi rozbój miał miejsce 2o czerwca ok. godz. 22 Krzysztof K. wraz ze swym kolegą Markiem P. szli ul. Zieloną. W pewnym momencie na gwizd przechodzącego obok nich mężczyzny wypadła z bramy grupa wyrostków, otoczyli ich kołem a „szef” zagadał: „teraz sobie zapalimy”. Gdy Krzysztof K. sięgnął po papierosy, „szef” uderzył go pięścią w twarz, a potem na głowę Krzysztofa i jego kolegi posypały się liczne razy. Łupem tego rozboju był parasol Marka P. Dwóch spośród napastników poszkodowani rozpoznali. Są nimi: Andrzej Wojciechowski (Tuwima 23) i Jerzy Karasek (Przędzalniana 13). Obydwaj do rozprawy przebywać będą w areszcie. (Lw)”.
Wtorek, 15 listopada. „Z sądu. 4 lata więzienia za rozbój. Wieczorem, 2o czerwca br. Krzysztof K. i Marek P. napadnięci zostali w Parku Sienkiewicza przez dwu nie znanych im osobników i dotkliwie pobici. Nadto jeden ze sprawców zrabował Markowi P. – parasol. W kilka dni później funkcjonariusza KD MO – Śródmieście ujęli napastników. Byli nimi: J. Karasek (Przędzalniana 13) i A. Wojciechowski (Tuwima 23). Obaj stanęli przed Sądem Powiatowym dla m. Łodzi, który skazał J. Karaska za popełnienie rozboju na 4 lata więzienia i 3-letnią utratę praw publicznych i honorowych praw obywatelskich, A. Wojciechowskiego zaś na półtora roku więzienia”.
Kolejne numery:
- Przejazd 1
- Przejazd 2
- Przejazd 3
- Przejazd 4
- Przejazd 5
- Przejazd 6
- Przejazd 7
- Przejazd 8
- Przejazd 9
- Przejazd 10
- Przejazd 11
- Przejazd 12
- Przejazd 13
- Przejazd 14
- Przejazd 15
- Przejazd 15a
- Przejazd 16
- Przejazd 17
- Przejazd 18
- Przejazd 19
- Przejazd 20
- Przejazd 21
- Przejazd 22
- Przejazd 23
- Przejazd 24
- Przejazd 25
- Przejazd 26
- Przejazd 27
- Przejazd 28
- Przejazd 29
- Przejazd 30
- Przejazd 31
- Przejazd 32
- Przejazd 33
- Przejazd 34
- Przejazd 35
- Przejazd 36
- Przejazd 37
- Przejazd 38
- Przejazd 39
- Przejazd 40
- Przejazd 41
- Przejazd 42-44
- Przejazd 43
- Przejazd 45
- Przejazd 46
- Przejazd 47
- Przejazd 48
- Przejazd 49
- Przejazd 50
- Przejazd 51
- Przejazd 52
- Przejazd 53
- Przejazd 54
- Przejazd 55
- Przejazd 56
- Przejazd 57
- Przejazd 58
- Przejazd 59
- Przejazd 60
- Przejazd 61
- Przejazd 62
- Przejazd 63
- Przejazd 64
- Przejazd 65
- Przejazd 66
- Przejazd 67
- Przejazd 68
- Przejazd 69
- Przejazd 70
- Przejazd 71
- Przejazd 72
- Przejazd 73
- Przejazd 74
- Przejazd 75
- Przejazd 76
- Przejazd 77
- Przejazd 78
- Przejazd 78g
- Przejazd 78d
- Przejazd 78b
- Przejazd 79
- Przejazd 80
- Przejazd 81
- Przejazd 82
- Przejazd 83
- Przejazd 84
- Przejazd 85
- Przejazd 86
- Przejazd 87
- Przejazd 88
- Przejazd 89
- Przejazd 89a
- Przejazd 90
- Przejazd 91
- Przejazd 92
- Przejazd 93
- Przejazd 94
- Przejazd 95
- Przejazd 96
- Przejazd 97
- Przejazd 98
- Przejazd 99
- Przejazd 100
- Przejazd 102
- Przejazd 103
- Historie narożne i inne