Ulica Przejazd

Pisał od roku 1998 Maciej Cholewiński

Ulica Przejazd

Numer 78

Rok 19o4

11 listopada, piątek. „Wypadki. Dwóch malarzów: 2o-letni Licho Rajs, zamieszkały przy ul. Kamiennej i Miloj Telch, lat 2o mający, zamieszkały przy ulicy Zachodniej, byli zajęci malowaniem w domu, położonym przy ulicy Wschodniej nr. 45. Nagle rusztowanie się przechyliło i obaj spadli na klatkę schodową. Okazało się, że obaj otrzymali bolesne rany na całem ciele. Na ulicy przejazd pod nr. 78 wóz monopolowy zawadził o słup telegraficzny i przewrócił go. Wczoraj po południu szalony wicher wyrwał w domu przy ulicy Targowej nr. 35 bramę, która padła na przechodzącą właśnie Antoninę Jodkuch. Kobieta przewróciła się, a gdy ją podniesiono, okazało się, że jest silnie potłuczona”.

Rok 19o9

3 grudnia, piątek. „Ś.p. Filomena Konstancya z Słotkowskich Ponińska opatrzona śś. Sakramentami, po długich i ciężkich cierpieniach, zasnęła w Bogu dnia 2 b.m. o godz. 1 w nocy, przeżywszy lat 52. Nabożeństwo za spokój duszy odbędzie się w kościele św. Krzyża, dnia 4 grudnia o godzinie 8½ rano, a wyprowadzenie zwłok tegoż dnia, o godz. 2 i pół, z domu przy ul. Przejazd № 78. Na smutne te obrzędy zapraszają krewnych, znajomych i przyjaciół pozostały mąż z dziećmi”.

Rok 191o

14 stycznia, sobota. „Sprzedam suknię bordo z czarnem, zupełnie nową. Wiadomość: Przejazd № 78”.

15 kwietnia, piątek. „(a) Kary administracyjne. Na mocy postanowienia gubernatora piotrkowskiego skazani zostali za niespełnianie przepisów meldunkowych zarządzających domami łódzkimi: Antoni Pruszewski (Wierzbowa 14) na 5 rubli kary lub 2 dni aresztu policyjnego; Franciszej Wajsch (rządca domów przy ul. Przejazd № 78 i Widzewskiej № 1o9) na 15 rubli kary lub 7 dni aresztu; Szmul Cederbaum (Piotrkowska № 92) na 1o rubli lub 3 dni aresztu; Karolina Milauerowicz, zawiadująca domem przy ul. Wierzbowej № 14 – za 25 rubli kary lub 1o aresztu. Na mocy tegoż rozporządzenia, zamieszkały przy ul. Wiznera № 14, Juliusz Szram za podkładanie pod tramwaje petard skazany został na 1 miesiąc aresztu”.

Rok 1912

22 kwietnia, poniedziałek. „(a) Sprawy budowlane. Komisya techniczno-budowlana przy magistracie dokonała oględzin świeżo wybudowanych nieruchomości: Moszka Lewkowicza i Abrama Kryształa, domu mieszkalnego murowanego 3-pietrowego przy ulicy Przejazd № 78. Z powodu, że dom ten został niewykończony, nieotynkowany, podwórze niezabrukowane i nie zniesione komórki stare obrócone na skład materiałów budowlanych, wbrew wymaganym warunkom przy zatwierdzeniu planu – komisya budowli nie przyjęła, postanawiając właścicieli pociągnąć do odpowiedzialności sądowej za samowolne wprowadzenie lokatorów do domu przed przyjęciem przez komisyę, a lokatorów natychmiast usunąć”.

26 czerwca, sobota. „Potrzebny stangret żonaty. Ul. Przejazd 78 u gospodarza”. Czwartek, 18 lipca - „Potrzebny stangret, Przejazd 78 u gospodarza”.

1o września, wtorek. „(e) Posiedzenie komisyi szkolnej. Wczoraj wieczorem w magistracie łódzkim odbyło się posiedzenie komisyi ogólnych szkół miejskich pod przewodnictwem radcy magistratu p. Mireckiego w zastępstwie prezydenta przy licznym udziale członków komisyi. Po długich obradach padły następujące uchwały: [...] 2) Zbadać lokal przy ul. Przejazd pod nr. 78 na pomieszczenie oddziału równoległego przy szkole nr. 32”.

25 września, środa. „Kontroler urzędu akcyzy gubernii piotrkowskiej i kaliskiej, p. O. Aleksiejew, dokonawszy rewizyi w piwiarni Sabiny Wenetowicz, przy ulicy Przejazd nr. 78 i w zakładzie Stanisława Kletowskiego przy ul. Dzielnej nr. 18, znalazł we flaszkach bez banderoli mieszaninę wódki z przyprawami, którą sprzedawano na kieliszki. Wódkę skonfiskowano i sporządzono protokół, w celu pociągnięcia winnych tej sprzedaży do odpowiedzialności”.

Rok 1913

23 stycznia, czwartek. „Kawiarnia do sprzedania z bilardem tanio, byle zaraz. Wiadomość: Przejazd № 78 m. 42”.

4 lutego, wtorek. „Eleganckie mieszkania 2, 3, 4 pokoje z kuchnią i wygodami zaraz lub od kwietnia do wynajęcia. Przejazd 78 róg Tramwajowej”.

11 kwietnia, piątek. „(h) Znaczna kradzież. Z mieszkania Icka Krystata przy ulicy Przejazd № 78 niewykryci złodzieje skradli różne rzeczy wartości 1,5oo rubli”.

17 kwietnia, czwartek. „Zezwierzęcenie. (d) Władze policyjne zostały zawiadomione przez zamieszkałego w domu № 17 przy ulicy Zagajnikowej Bolesława Majznera, że jego córeczka, 8 letnia Eugenja wyszła do szkoły № 78 przy ul. Przejazd, gdzie na schował spotkał ją 2o letni nieznajomy człowiek, i dopuścił się względem niej zbrodni przeciw moralności. W sprawie powyższej wszyto śledztwo i poszukiwania”.

5 sierpnia, wtorek. „Sklep do wynajęcia zaraz Karola 12. Wiadomość przy ul. Przejazd 78 w sklepie”.

Rok 1914

28 stycznia, środa. „Sklep kolonialny z powodu przeszkody od 1 kwietnia do wynajęcia. Przejazd 78, róg Wysokiej”.

26 marca, czwartek. „Potrzebny chłopiec, który już był w restauracyi 3-ej klasy. Przejazd 78, róg Tramwajowej”.

„Potrzebne podręczne do kamizelek ul. Przejazd 78 m. 2o dom Kryształa”.

Rok 1928

15 sierpnia, środa. „ Wyniki konkursu sportowego „Expressu Wieczornego”. Ubiegłej niedzieli łódzkie drużyny extra klasy zawiodły na całej linji. Miast spodziewanych dwóch zwycięstw, notowaliśmy jedną przegraną i wynik remisowy. Zawiedli się również uczestnicy naszych konkursów, którzy w odpowiedziach wróżyli zwycięstwo drużynom łódzkim. Drogą losowania nagrody otrzymali: [...] 4, 5, 6 i 7 nagrodę po 1 bilecie na zwody Turyści – T.K.S. w dniu 4 listopada: Marjan Łukasik, ul. Przejazd 38, K. Ferdman, ul. Piotrkowska 17, Władysław Machonbaum, ul. Pomorska 7o i S. Kon, ul. Kopernika 7. Nagrodzeni czytelnicy proszeni są o pofatygowanie się do Redakcji „Expressu” (Piotrkowska 49, I p.) w czwartek między godziną 6-7ą. Następny kupon „Expressu” na odgadnięcie zawodów Pogoń – Ł.K.S. ukaże się w piątek”.

Rok 1929

7 sierpnia, środa. „Przymusowe licytacje. Magistrat M. Łodzi – Wydział Podatkowy, niniejszem podaje do wiadomości, że w dniu 22 sierpnia 1929 r. między godz. 9-tą rano a 4-tą po południu odbędą się przymusowe licytacje ruchomości u niżej wymienionych osób za niewpłacone podatki: [...] 94. Bergman B-cia”.

Rok 193o

26 stycznia, niedziela. „Dwa pożary. Paliło się na ul. Przejazd 78 i Pustej 9. Wczoraj w godzinach przedpołudniowych zaalarmowano II oddział straży ogniowej na ul. Przejazd 78, gdzie wybuchł pożar w posesji należącej do Hermana Langego. Na podwórzu wspomnianego domu znajduje się obszerna stajnia, kuźnia oraz szopa, na pierwszem zaś piętrze skład paszy dla koni, dzierżawiony przez firmę Berkman i Drzewiecki. Po godzinnej akcji ratowniczej straż po rozbiciu dachu - ogień ugasiła. Jak wykazało śledztwo, pożar powstał skutkiem nieostrożności jednego z robotników, który biorąc paszę dla koni zaprószył ogień od niedopałka papierosa. Straty dość znaczne. (...)”.

Rok 1937

Mieszkał Brunon Szulc, handlowiec.

Taryfa Domów Miasta Łodzi - właściciele Stanisław i Marianna Goszczyńscy. [patrz Przejazd 4o]


Kolejne numery: